logo

Czym jest i jak działa Dash (DASH)? Nasza analiza i opinia

xtb - broker godny zaufania

Kiedyś Dash chciał być największym twardzielem w mieście, ale oddał swój rewir Monero i ZCash. Teraz szuka normalnej roboty, ale stara ksywa Dark Coin mu w tym nie pomaga. Czy wejdzie na poważnie w legalny biznes, czy wróci do podziemia i nielegalnych interesów?

Logo kryptowaluty Dash

Kurs Dash
(DASH/PLN)

89,61 PLN

(22,68 USD)

Zmiana ceny (24h)

6,79% (+5,69 PLN)

Ranking

192

1h

-0,54%

24h

6,79%

7d

-8,85%

14d

-5,53%

30d

-24,72%

200d

-27,41%

1y

-36,11%

Kapitalizacja

269 305 483 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

6,26%

Max cena (24h)

23,11 USD

Min cena (24h)

21,11 USD

Wolumen (24h)

25 721 411 USD

Historyczne maksimum

1 493,59 USD (2017-12, -98,48%)

Ilość w obrocie

11 868 384 DASH

Ilość maksymalna

18 920 000 DASH

Za 100 PLN kupisz 1,12 DASH

Strona projektu: www.dash.org

Ostatnia aktualizacja 2024-07-06 14:36

Wykres kryptowaluty Dash


Trudne dzieciństwo

Logo Dash

Dash narodził się jako XCoin w 2014 roku. Już miesiąc później został przemianowany na DarkCoin. Czujecie ten klimat nielegalnych interesów, niebezpieczeństwa i przygody? Rok później (marzec 2015) DarkCoin wydoroślał i zmienił nazwę po raz kolejny – na Dash, elegancki skrót od Digital Cash. Po prostu – szybka cyfrowa gotówka, żadnych powiązań z czarnym rynkiem!

Ojcostwo Dasha nie jest pewne – niektórzy twierdzą, że to fork Litecoina, inni, że samego Bitcoina. Jak wspomnieliśmy, dzieciństwo miał trudne – już na starcie protokołu pojawił się błąd, który umożliwiał wydobycie 10% całej podaży. W efekcie cena mocno spadła i chętni mogli kupować go torbami.

Biała księga Dash, opracowana przez jego twórcę Evana Duffielda i Daniela Diaza, opisuje projekt jako „pierwszą kryptograficzną walutę zorientowaną na prywatność”. Niewątpliwie był on jednym z pierwszych projektów z wbudowaną opcjonalną anonimowością.

Was is Dash?

Dash zmieniał się na przestrzeni lat. Początkowo miał być private coinem, chroniącym tożsamość swoich klientów. Spowodowało to jednak kłopoty ze strony instytucji nadzorujących rynek, w rodzaju SEC, oraz kłopoty na giełdach. Obecnie misją kryptowaluty Dash jest bycie szybkim, cyfrowym środkiem płatniczym, opartym na platformie działającej w chmurze. I tylko na życzenie, opcjonalnie, przesyłającym środki anonimowo.

Od zawsze miał być szybki, nie mógł więc skopiować oryginalnego, pracochłonnego algorytmu Bitcoina. Korzysta z własnego algorytmu X11, będącego jego głęboką modyfikacją. Kopanie bloków pozostało, możesz więc na tym trochę zarobić. Upraszczając, sieć Dash składa się z dwóch warstw: producentów bloków oraz masternodów (węzłów sieci). Ograniczona liczba masternodów znacznie przyspiesza akceptację transakcji, choć oczywiście dzieje się to kosztem pełnej decentralizacji.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo sieci, Dash używa rozwiązania Chainlocks. Uzależnia ono możliwość wprowadzenia ważnych zmian w blockchainie od ich akceptacji przez dwie grupy masternodów. Grupy te liczą po 400 węzłów każda, a ich skład zmienia się co 12 godzin. Atakujący musiałby więc nie tylko posiadać 51% producentów bloków, ale również przynajmniej 40% wszystkich masternodów. Dzięki temu rozwiązaniu, wg serwisu CoinToBuy, Dash jest w pierwszej dziesiątce najbezpieczniejszych projektów krypto. Spośród badanych 4573 kryptowalut, więc nie jest źle.

Dwie najsilniejsze cechy waluty, odróżniające ją od konkurencji, to ochrona prywatności (PrivateSend) i natychmiastowe transakcje (InstantSend).

Specjalność Dash nr 1 – PrivateSend

PrivateSend ma za zadanie chronić nadawcę transakcji (jeśli jej użyjesz). Ukrywa ona, jakie fundusze pochodzą z jakiego adresu. Kiedy klikniesz przycisk PrivateSend w swoim portfelu i wyślesz dowolną ilość tokenów na inny adres, twoja transakcja zostanie podzielona na wiele mniejszych. Następnie te transakcje będą przetwarzane przez masternody i dopasowywane do transakcji innych użytkowników, którzy korzystają z PrivateSend.

Po dopasowaniu tych transakcji, rozpocznie się proces mieszania. Wymaga on wielu kolejnych etapów – rund. Do każdej rundy mieszania używane są specjalne „adresy zmian”, które zaciemniają obraz transakcji. PrivateSend co do zasady jest ograniczony do 1000 takich zmian adresów, ale możesz podnieść ten limit, jeśli chcesz być jeszcze bardziej anonimowy. Wtedy jednak proces będzie trwał dłużej. Co ciekawe, PrivateSend nie jest wynalazkiem Dasha, a ulepszoną i rozszerzoną funkcją Coinjoint z Bitcoina.

Należy pamiętać, że PrivateSend NIE JEST domyślnym ustawieniem przy wysyłaniu środków. Jego użycie jest płatne, ale kosztuje poniżej 1 centa.

Specjalność Dash nr 2 – InstantSend

InstantSend służy do natychmiastowych transakcji, bez czekania na normalną weryfikację bloku. Jeśli dokonujemy płatności i korzystamy z InstantSend, sprzedawca błyskawicznie otrzyma swoje pieniądze. Jest to nawet szybsze niż transakcje kartą i przypomina płacenie gotówką. Szybką, cyfrową gotówką.

Korzystanie z InstantSend JEST domyślne dla wszystkich płatności, dokonywanych przy użyciu oficjalnych portfeli Dash. Efekt jest prosty i szybki, ale stojąca za tym technika dość skomplikowana. Ograniczmy się do podstaw – twoje fundusze zostają czasowo zablokowane, a quorum 10 masternodów głosuje, czy uznać transakcję za ważną. Jeśli transakcja nie zostanie przez nie zatwierdzona, będzie wymagała przetworzenia w trybie standardowym, przez pełny zestaw masternodów.

Proces zajmuje średnio 1 sekundę. Dzięki temu ​​Dash jest doskonałym środkiem płatniczym, dorównującym takim systemom jak VISA czy MasterCard. Przykładem użycia InstantSend mogą być więc zakupy w sklepie, który akceptuje Dash, albo zakup biletu w automacie.

Zalety InstantSend

  • Proces przekazania płatności na adres docelowy jest błyskawiczny – ok. 1 sekundy.
  • System jest bezpieczny, pozwala uniknąć podwójnego wydania środków.
  • Jest wysoce skalowalny dzięki modelowi pracy, wykorzystującemu ograniczoną liczbę masternodów.
  • Opłata za usługę jest bardzo niska.
  • InstantSend jest zintegrowany z kodem Dash i stanowi część oficjalnych funkcji.
  • Jest technicznie prosty i łatwy w utrzymaniu.

Wady InstantSend

  • Chociaż proces co do zasady jest bezpieczny, istnieje ryzyko związane z liczbą użytych węzłów sieci. 10 masternodów to niewiele. Atak jest mało prawdopodobny, ale możliwy.
  • Funkcja InstantSend może być używana tylko w portfelach Dash, które obsługują tę funkcję. W przeciwnym razie transakcja zostanie przeprowadzona jako normalna transakcja w sieci, co zajmie trochę dłużej.

binance futures - poradnik oraz opinie

Jak i gdzie kupić kryptowalutę Dash? Giełdy i portfele

Największymi rynkami tej waluty są Binance, Huobi Global i Coinbase. Dużym plusem jest decentralizacja posiadaczy – 1000 największych portfeli razem ma sporo poniżej 50% podaży.

Dash nie jest tokenem ERC-20, nie jest więc kompatybilny z każdym portfelem. Najlepiej więc zajrzeć na stronę projektu, są tam wymienione wspierane portfele. Jeśli chcemy używać funkcji InstantSend i PrivateSend najlepsze będą Dash Core i Dash Electrum. Na stronie znajdziemy jednak także portfele wielowalutowe – Exodus, Coinomi czy Jaxx. I oczywiście możemy użyć Ledgera czy Trezora.

Ale po co to komu?

Waluta jest akceptowana nie tylko na giełdach krypto, ale również w realnym świecie. Na swojej stronie www projekt chwali się tysiącami sprzedawców, akceptujących walutę Dash. Używany jest kasynach, gastronomi, rozrywce i innych usługach.

Co ciekawe, jednym z najlepszych rynków Dash jest Wenezuela. Duża inflacja krajowego pieniądza wspiera inne sposoby płatności, w tym kryptowaluty. Dlatego też Ameryka Łacińska i Afryka (zwłaszcza Zaimbabwe) są w centrum zainteresowania Dash. Waluta obsługiwana jest jednak także np. przez pocztę austriacką w 1800 urzędach pocztowych w tym kraju. Dash można wydawać też kartami płatniczymi, których jest kilka rodzajów.

Cienie przeszłości

Choć obecnie Dash pozycjonuje się jako waluta do szybkich, codziennych transakcji, niektórzy pamiętają go z dawnych czasów. Mimo, że anonimowość chroni dziś zdecydowanie słabiej niż Monero czy Zcash, Departament Sprawiedliwości USA nadal go nie lubi. Zaliczył on wszelkie krypto chroniące prywatność, w tym właśnie Dash, do walut, które sprzyjają działalności przestępczej. Podobnie postąpił Europol, choć Dash nie jest już akceptowany jako waluta DarkNetu. Trzeba płacić za błędy młodości…

Wielu pamięta mu także tajemnicze, błyskawiczne wyprodukowanie prawie 2 milionów tokenów, nazwane Instamine. Było ono podobno wynikiem błędu w kodzie źródłowym, tym niemniej zespół i początkowi inwestorzy zyskali krocie.

W 2018 pojawiła się plotka, że przeszło połowa bloków jest produkowana przez 1 organizację, ale nigdy tego nie dowiedziono. Gdyby była to prawda, atak 51% byłby znacznie łatwiejszy.

Dash: opinie, fakty, ciekawostki

Opcjonalna prywatność waluty Dash przeszkadza nie tylko SEC, ale też wielu giełdom. Z początkiem roku 2021 Bittrex zawiesił jej notowania, rok temu podobną decyzję podjął koreański OKEx.

Kiedy Dash zaczął kierować swój rozwój raczej w stronę szybkich transakcji niż anonimowości, nastąpił rozwód z częścią deweloperów. Stworzyli oni nową kryptowalutę, PIVX stawiającą prywatność na pierwszym miejscu.

Waluta ma wsparcie tak użytkowników, jak i ekspertów. Świetną opinię o niej ma np. Roger Ver, współtwórca BCH, określany w środowisku mianem „Bitcoin Jezus”.

Dash wygląda jak stary punkowiec, który już dawno wyrzucił Martensy, zmienił skórę na marynarkę i zaczął życie na nowo. Nie wiadomo, czy mu się uda, ale na pewno ma niezłe szanse na karierę w bankowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 51% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB