logo

Co to jest Dusk Network (DUSK)? Charakterystyka platformy

xtb - zlatan ibrahimović

Opisując projekty krypto można wpaść w jedną z dwóch pułapek. Albo materiałów jest niewiele i tak słabe, że z trudem udaje się sklecić przyzwoity tekst. Albo przeciwnie – porządnych materiałów jest mnóstwo, a projekt tak istotny i rozległy, że nie wiadomo, jak zmieścić się w założonej objętości. Dusk Network należy do tej drugiej kategorii.

Logo kryptowaluty Dusk

Kurs Dusk
(DUSK/PLN)

0,70 PLN

(0,18 USD)

Zmiana ceny (24h)

-3,94% (-0,029 PLN)

Ranking

569

1h

0,03%

24h

-3,94%

7d

-3,11%

14d

-2,33%

30d

-9,38%

200d

-45,97%

1y

13,75%

Kapitalizacja

83 782 036 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

-3,74%

Max cena (24h)

0,19 USD

Min cena (24h)

0,17 USD

Wolumen (24h)

17 777 602 USD

Historyczne maksimum

1,090 USD (2021-12, -83,48%)

Ilość w obrocie

466 999 999 DUSK

Ilość maksymalna

500 000 000 DUSK

Za 100 PLN kupisz 143,34 DUSK

Strona projektu: dusk.network

Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 09:33

Wykres kryptowaluty Dusk


Co to jest Dusk Network?

DUSK Network logo small

Dusk Network to zbudowany od podstaw protokół, mający na celu użycie blockchaina do obsługi rynków finansowych. Nie platforma DeFi dla detalistów, ale rozwiązanie klasy korporacyjnej, przeznaczone dla firm działających na legalnych, regulowanych rynkach. Zamierza to zrobić, zachowując zgodność z przepisami prawa i z aprobatą regulatorów rynku, a jednocześnie zapewniając prywatność transakcji.

Dusk chce stać się domyślną platformą dla firm z branży finansów i zarządzania kapitałem. Z tego powodu koncentruje się na rynku STO (Security Token Offering), czyli tokenów powiązanych z innymi aktywami, jak akcje, obligacje czy dowody własności.

Obsługuje je za pośrednictwem własnego systemu DLT (Distributed Ledger Technology), czyli rozproszonej księgi rachunkowej. Wymagało to opracowania blockchaina Layer 1, zapewniającego autorski standard XSC (Confidential Security Contract) i poufne inteligentne kontrakty. Te rozwiązania techniczne zapewniają wysoką skalowalność, natychmiastową ostateczność rozliczeń i ścisłą prywatność danych.

Dusk jest tworzony przez zespół inżynierów z doświadczeniem w takich firmach jak Amazon, Mozilla czy TomTom oraz projektach blockchain (Zcash).

Jak to jest zrobione

Dusk Network wykorzystuje kryptografię o zerowej wiedzy (ZKP), aby umożliwić uczestnikom udowodnienie, że wykonali operację (przeprowadzanie transakcji, udział w aukcji) bez ujawniania tożsamości ani żadnych szczegółów. Węzły sieci, których wiarygodność zapewnia stakowanie tokenów DUSK, weryfikują takie transakcje, stosując SBA (Segregated Byzantine Agreement). Jeśli zgoda zostaje osiągnięta, generowany jest potwierdzający ją dowód Zero Knowledge.

SBA to ulepszenie podstawowego mechanizmu Proof of Stake (PoS). Łączy różne funkcje, jak niejawną wysokość stakowanej stawki, losowe sortowanie czy moduł rejestrowania wyników, aby zwiększyć prawdopodobieństwo wybrania uczciwych węzłów. Raz utworzonego dowodu transakcji nie można cofnąć, transakcja jest więc niemożliwa do odwrócenia.

Elementy składowe sieci

Aby zrozumieć zasady działania sieci, musimy poznać choćby podstawowe klocki.

  • Rusk – maszyna wirtualna, umożliwiająca programowanie smartkontraktów oraz wsparcie dApps. Rusk jest pierwszą na świecie implementacją maszyny wirtualnej o zerowej wiedzy (ZK-VM).
  • PLONK – system wiedzy zerowej (ZK-Snark), generujący zarazem wiarygodne, jak i zachowujące prywatność poświadczenia. Dowody mają wielkość ~1kb, co znacząco wpływa na wydajność systemu.
  • Microkelvin – zestaw narzędzi do łatwego wdrażania nietypowych struktur danych. Rodzaj przybornika dla tworzących dApps i smartkontrakty.
  • Konsensus Succinct Attestation – nowatorski algorytm, pozwalający na natychmiastową ostateczność rozliczenia.
  • XSC – standard tokena zabezpieczającego. Pozwala on firmom na łatwe opracowanie tokenów STO.
  • DUSK – token ERC-20, używany do płacenia za usługi sieciowe, wdrażanie smartkontraktów czy przesyłanie XSC.

Najważniejsze cechy Dusk Network

Oferta Dusk ma cztery główne wyróżniki:

  1. Prywatność. Dusk Network chroni tożsamość użytkowników, jednocześnie umożliwiając tworzenie bezspornych dowodów ich działania.
  2. Zgodność z regulacjami. Mimo ochrony prywatności, Dusk Network pozwala na spełnienie wymagań prawnych dotyczących kontroli, audytów i raportowania.
  3. Blockchain jest publiczny. Użytkownicy nie potrzebują zgody, aby korzystać z blockchaina albo zostać weryfikatorem, wystarczy posiadanie tokena DUSK.
  4. Niewielkie wymagania. Już minimalna moc obliczeniowa pozwoli przyłączyć się do sieci.

Wady i zalety sieci

Aby się nie powtarzać tego co powyżej, spróbujmy określić, jak cechy Dusk Network wpływają na jego atrakcyjność. Na pewno ogromną zaletą jest błyskawiczna ostateczność – transakcje trwają zaledwie kilka sekund, a po tym czasie stają się nieodwracalne. SBA pozwala na korzystanie z sieci każdemu zainteresowanemu. ZK-Snark to potężna technologia, a Dusk jest pionierem w zastosowaniu jej do masowej obsługi transakcji finansowych.

Minusów jednak też parę się znajdzie. Dusk wciąż jest firmą niewielką, a zadanie jakie przed sobą postawił, jest ogromne. Jak dotąd platforma nie zyskała masowej adopcji i nie wiadomo, kiedy tak się stanie. Niewykluczone, że dotychczasowy dorobek Dusk (projekt open source) zostanie wykorzystany i rozwinięty przez inną firmę.

Korporacje finansowe mogą także wahać się przed skorzystaniem z usług firmy blockchain nieznanej szerzej w środowisku wielkich finansów i raczej wybrać ofertę kogoś znajomego. Ten punkt zasługuje na osobne rozwinięcie.

Konkurencja dla Dusk Network

Sytuacja jest jednocześnie tak dobra, jak i zła. Z jednej strony – Dusk nie ma bezpośrednich konkurentów w postaci innych otwartych blockchainów, emitujących własne tokeny i notowanych na Coingecko.

Z drugiej strony – jeśli mówimy o projektach lub firmach wykorzystujących technologię DLT – robi się gorąco. Technologia jest wydajna i przyszłościowa, coraz więcej firm wchodzi więc w ten segment. Największą konkurencją może być platforma Corda, o której wspominaliśmy w naszym tekście poświęconym XDC Network.

Sieć Corda integruje takie firmy jak Wells Fargo, MoneyGram, Swiss Exchange czy Nasdaq oraz banki i organy regulacyjne. Dostarcza ona tym korporacjom rozwiązania cyfrowe i obsługuje obrót na rynkach regulowanych, w tym UE. Podobnie jak Dusk pozwala na tworzenie tokenów, powiązanych z aktywami istniejącymi poza łańcuchem.

Istnieją także platformy zewnętrzne, powiązane z siecią Corda, jak Fragmos, SIX Digital Exchange czy One Hypernet. Dusk nie będzie miał więc łatwego zadania, jeśli chce wejść na bankowe salony.

binance futures - poradnik oraz opinie

Kryptowaluta DUSK

Całkowita podaż tokena wynosi 500 milionów, z czego na rynku znajduje się już przeszło 80%. DUSK jest tokenem ERC-20, niewielka część podaży była także oferowana w formacie BEP-20.

Jego główne zastosowania obejmują:

  • stakowanie, aby uczestniczyć w konsensusie (obecnie daje ok. 12% zysku rocznie),
  • opłaty sieciowe,
  • opłaty za uruchomienie dApps,
  • umożliwienie Atomic Swaps,
  • docelowo: udział w zarządzaniu łańcuchem.

Jak i gdzie kupić kryptowalutę Dusk Network?

DUSK jest jak nowy uczeń w klasie – niby już znajomy, ale wielu jeszcze go nie kojarzy. Na szczęście jest znany na Binance, Kucoin, Gate.io czy Uniswapie, choć dzienne obroty rzadko przekraczają 5 milionów dolarów. Waluty wymiany takie jak zwykle: USDT, dłuuugo nic, potem BTC i ETH.

Ponieważ token występuje w dwóch najpopularniejszych formatach (ERC-20 i BEP-20) trzeba by długo szukać, by znaleźć portfel, który nie potrafiłby go przechowywać. Ze względów bezpieczeństwa tradycyjnie polecamy portfele hardware, jak Ledger czy Trezor.

Dusk Network – opinie, fakty, ciekawostki

Dobra opinia o DUSK oparta jest na solidnych przesłankach – platforma jest udziałowcem NPEX, giełdy w Holandii. Obsługuje on emisję i obrót papierami wartościowymi, testując swoje rozwiązania w praktyce.

Projekt od początku dba o solidne kadry. Jednym z jego filarów jest Kavita Gupta, która była szefem ConsenSys Ventures, a także założycielką Delta Blockchain Fund oraz profesorem na Uniwersytecie Stanforda.

Chcąc chronić prywatność, a jednocześnie spełniać wszelkie wymagania regulacyjne, Dusk stąpa po cienkiej linie. Oficjalnie cieszy się z propozycji uregulowania DeFi przez UE, jednak zapewnia, że gdy już wykonasz obowiązkowe KYC, jego wynik pozostanie prywatny.

Dusk Network potrafi połączyć stosowanie przepisów z wykorzystaniem ZK-Snark i maszyną wirtualną, co może być przełomem w świecie RegDeFi. Technologia jednak to nie wszystko, trzeba jeszcze przekonać finansistów, by zechcieli z niej skorzystać.


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *