Czy da się przechowywać w sieci ogromne ilości danych bez pomocy Amazona, Google albo Dropboxa? Jeszcze nie wiadomo, ale Filecoin zamierza udowodnić, że tak.
Kurs Filecoin
(FIL/PLN)
17,47 PLN
(4,49 USD)
Zmiana ceny (24h)
3,01% (+0,51 PLN)
Ranking
49
1h
0,57%
24h
3,01%
7d
11,59%
14d
20,94%
30d
17,54%
200d
-25,28%
1y
-2,93%
Kapitalizacja
2 689 564 500 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
2,37%
Max cena (24h)
4,51 USD
Min cena (24h)
4,10 USD
Wolumen (24h)
531 936 619 USD
Historyczne maksimum
236,84 USD (2021-04, -98,12%)
Ilość w obrocie
600 471 338 FIL
Ilość maksymalna
1 959 852 292 FIL
Za 100 PLN kupisz 5,73 FIL
Strona projektu: filecoin.io
Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 12:12
Wykres kryptowaluty Filecoin
Problem z danymi
Danych w sieci jest coraz więcej. Klipy wideo, Internet rzeczy, bazy danych, Metaverse. Rynek pamięci masowej w chmurze wciąż zyskuje na popularności. O ile w 2021 r. był warty 80 mld dolarów, to w 2028 wg różnych szacunków będzie już miał wielkość 300-400 mld. dolarów. Jest się o co bić.
Póki co, rynek opiera się na rozwiązaniach w rodzaju AWS czy Google Cloud, te jednak mają swoje problemy. Padają ofiarą ataków hakerskich, mogą też podlegać cenzurze platformy (pamiętacie kłopoty Parler?). Gdyby tak dało się przechowywać dane w wielu osobnych fragmentach, odporne na cenzurę, możliwe do połączenia i odszyfrowania tylko przez właściciela…
Aby to umożliwić, powstał Inter Planetary File System (IPFS). Protokół, mający na celu zdecentralizowane przechowywanie i udostępnianie plików, w swoich założeniach nieco podobny do BitTorrent. I tu zaczyna się nasza historia.
Co to jest Filecoin (FIL)?
Filecoin jest samodzielnym protokołem, rodzajem blochainowej „nakładki” na IPFS. Tworzy strukturę motywacyjną, czyniącą korzystanie z IPFS opłacalnym. Pozwala chętnym udostępnić wolną przestrzeń dyskową, a innym wynająć w sieci potrzebne im zasoby.
Oczywiście, sieć Filecoin nie jest jedynym tego typu rozwiązaniem na rynku, jednak możliwości stawiają ją poza konkurencją. Obecnie oferuje klientom pojemność 14 eksabajtów (czyli 14 milionów terabajtów). Na tym tle zarówno bezpośrednia konkurencja jak Sia czy Storj, wspominany BitTorrent, nie mówiąc o Bluzelle, nie mają szans.
Dane są przechowywane w łańcuchu bloków, są więc nie tylko bezpieczne, ale także niezmienne. Nikt nie może nimi manipulować, a dowód przechowywania jest weryfikowalny i przejrzysty.
Filecoin został stworzony przez Juana Beneta, założyciela Protocol Labs i twórcę IPFS. ICO tej monety było jednym z największych w historii, projekt zebrał łącznie 260 mln dolarów.
Zaglądamy pod maskę
Filecoin oferuje użytkownikom atrakcyjne ceny za przechowywanie ich danych w sieci. Nie są one jednolite, ponieważ zainteresowani mogą sami zdefiniować istotne dla nich parametry, jak szybkość transferu danych czy poziom bezpieczeństwa. Co do zasady jednak platforma pobiera tylko ułamek ceny, żądanej przez rozwiązania scentralizowane.
Filecoin ułatwia użytkownikom sprawdzenie, czy ich dane są przechowywane w sposób bezpieczny. Dla tego celu używa on dwóch algorytmów konsensusu: dowodu replikacji (PoRep) i dowodu przechowywania (PoSt).
- Proof of Replication (PoRep) pozwala przechowującemu udowodnić, że odebrał i zapisał przesłane dane,
- Proof of Spacetime (PoSt) pozwala sprawdzić, że dostawca nadal przechowuje te dane na swoim dysku.
Jeśli dostawca nie zda któregoś testu, zostanie ukarany utratą części FIL, które musiał wcześniej zdeponować w systemie.
Rozwój projektu
Od kiedy sieć wystartowała w październiku 2020 roku, jej rozwój systematycznie przyspiesza. Po uruchomienia mainnetu, Filecoin dokonał wielu ulepszeń w zakresie niezawodności i łatwości użytkowania, np. dwukrotnie zwiększając prędkość przesyłu danych. Dobrą wróżbą jest także fakt, że już ok. 10 000 programistów buduje obecnie swoje projekty w oparciu o IPFS i Filecoin.
W kwietniu 2021 r., uruchomiono nową usługę, NFT Storage, zapewniające przechowywanie metadanych i zasobów poza łańcuchem. Obecnie przechowywane jest w ten sposób sześć milionów NFT. Jeśli sieci uda się nawiązać współpracę z WAX, ta ilość może powiększyć się o rząd wielkości.
Filecoin został zintegrowany z sieciami Ethereum, Polygon, NEAR czy Hedera Hashgraph. Następuje także migracja serwisów sieciowych na platformę. W kwietniu 2021 r. ogłoszono np. współpracę z Internet Archive w celu przeniesienia jego zasobów cyfrowych.
W aspekcie biznesowym też widać postęp. Gigant rynku krypto, Grayscale, utworzył np. fundusz powierniczy, inwestujący w FIL.
Oczywiście nie wszytko idzie jak po maśle, Filecoin ma także swoje problemy. Niedługo po uruchomieniu mainnetu miał miejsce „strajk” dostawców pamięci, spowodowany nieadekwatnością ich nagród oraz kar. Problem został rozwiązany, ale nie dodał wiarygodności projektowi.
Adopcja w przedsiębiorstwach póki co jest niska. Niepokojące jest, że wiele węzłów sieci znajduje się w Chinach, które mogą nie być najlepszym miejscem do przechowywania danych. Na koniec – prowadzenie węzła Filecoin wymaga postawienia sporej sumy w tokenach FIL oraz posiadanie dużej przestrzeni dyskowej, co zniechęca znaczną część potencjalnie zainteresowanych dostawców.
Kryptowaluta Filecoin (FIL)
FIL to token użytkowy, który zasila cały ekosystem. Jego podstawowe zastosowania to:
- opłaty za przechowywanie danych,
- nagrody dla dostawców, proporcjonalne do udostępnianej przestrzeni dyskowej,
- opłaty za odzyskiwanie, by przywrócić dane z łańcucha,
- opłaty za gaz, pobierane przy każdej transakcji,
- staking: dostawcy muszą złożyć zabezpieczenie przed dołączeniem do sieci.
Maksymalna podaż Filecoin to prawie 2 miliardy tokenów, z czego na rynku jest dopiero 160 milionów. Wydaje się, że tokenomika projektu jest tragiczna, jednak nie jest aż tak źle. Wybijanie nowych tokenów zależy głównie od stopnia rozwoju sieci. Jeśli osiągniemy poziom 2 miliardów, będzie to oznaczać, że Filecoin opanował cały świat ;). Nie zmienia to faktu, że co roku na rynek będą wchodzić spore ilości FIL, co może może wywierać solidną presję na cenę tokena.
Jak i gdzie kupić kryptowalutę Filecoin?
Największym rynkiem dla FIL jest niewątpliwie Binance – 80 milionów dziennego wolumenu bez problemu pozwoli na zakupy. Kolejne parkiety to OKX, HitBTC, Bibox i Huobi. Inne giełdy, jak Coinbase, Kucoin czy Crypto.com także handlują tą kryptowalutą, ale na znacznie mniejszą skalę.
Co dziwne, Filecoin nie udostępnia na swojej stronie oficjalnego portfela. Zamiast tego zaleca użycie portfeli firm trzecich: Glif web wallet, Ledger HW wallet oraz FoxWallet. Uwaga – użycie Ledgera wymagać będzie zainstalowania Glif.io lub Filecoin Lotus. Inne portfele, które poradzą sobie z obsługą FIL to np. Trust Wallet i Math.
Filecoin – opinie, fakty, ciekawostki
Opinia o Filecoin jest na tyle dobra, że jest on partnerem OpenSea, wielkiego rynku NFT. Jak dotąd zapewniło to sieci zapotrzebowanie ma 32 petabajtów (milionów GB) przestrzeni dyskowej.
Choć Filecoin jest swego rodzaju rozszerzeniem możliwości IPFS, a oba projekty mają tego samego twórcę, współpraca nie przebiega całkiem gładko. Wokół IPFS skupiona jest bowiem silna społeczność open source, niechętnie patrząca na biznesowe podejście firmy i monetyzację IPFS.
Platforma ma naprawdę sporą pojemność. Gdyby całą pamięć dostępną przez Filecoin umieścić na 16 terabajtowych dyskach twardych, stos byłby ok. 20 razy większy razy większy, niż Burj Khalifa w Dubaju.
Filecoin ma gigantyczny potencjał i może być przyszłością sieci. Z drugiej strony, czasem potyka się o własne nogi, a docelowa podaż jest naprawdę ogromna. To, czy jest warty uwagi, zależy więc w sumie od naszego postrzegania perspektyw decentralizacji rynku danych.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.