O Flare Network jest ostatnio głośno z okazji niedawnego zrzutu i głosowania w sprawie kontrowersyjnej poprawki FIP.01. Rzućmy okiem jak działa sieć, co chodzi w tym zamieszaniu i czy naprawdę jest się czym ekscytować.
Kurs Flare
(FLR/PLN)
0,032 USD
(0,13 PLN)
Zmiana ceny (24h)
-3,39% (-0,0044 PLN)
Ranking
87
1h
-3,37%
24h
-3,39%
7d
45,59%
14d
55,91%
30d
159,93%
200d
12,81%
1y
126,79%
Kapitalizacja
1 704 083 943 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
-5,15%
Max cena (24h)
0,038 USD
Min cena (24h)
0,032 USD
Wolumen (24h)
81 330 969 USD
Historyczne maksimum
0,15 USD (2023-01, -78,13%)
Ilość w obrocie
52 870 327 561 FLR
Ilość maksymalna
102 820 549 652 FLR
Strona projektu: flare.network
Ostatnia aktualizacja 2024-12-03 18:21
Wykres kryptowaluty Flare
Co to jest Flare?
Flare to nowy blockchain Layer1, mający pozwolić na łatwe połączenie i wymianę informacji między innymi łańcuchami. Powodem jego powstania była chęć umożliwienia przetwarzania smartkontraktów blockchainom, które natywnie nie mają takiej możliwości (Bitcoin, XRP, Dogecoin i inne). Z czasem apetyt wzrósł i obecne motto Flare brzmi: Connect everything. Połączyć ze sobą wszystkie istniejące łańcuchy.
Flare została założona przez Hugo Philiona (CEO), Seana Rowana (CTO) i Nairi Ushera (CSO). Whitepaper koncentrował się na zdolności sieci do zwiększania funkcjonalności XRP. W 2019 roku zespół otrzymał wsparcie od Ripple Labs, dwa lata później pozyskał także fundusze od Digital Currency Group i kilku innych inwestorów.
W założeniu Flare Network umożliwia interoperacyjność bez centralizacji, co odróżnia ją od większości dotychczas stosowanych rozwiązań, służących wrapowaniu tokenów, jak WBTC. Nieco prostsze, zdecentralizowane rozwiązanie próbuje wprawdzie wprowadzić Keep Network, jednak jak dotąd bez większego powodzenia.
Flare zamierza rozwijać szeroki ekosystem dApps w oparciu o własną sieć węzłów. Docelowo sieć będzie miała 110 walidatorów.
Jak działa Flare Network?
Sieć jest dość skomplikowanym technicznie projektem. Najważniejszymi elementami platformy są dwa główne protokoły, wspierające interoperacyjność blockchain: State Connector i Flare Time Series Oracle .
- State Connector (SC) pozwala monitorować stan innych blockchainów i wyszukiwać informacje spoza sieci Flare w sposób zdecentralizowany i bezpieczny. Dzięki temu SC może na przykład sprawdzić, czy dokonano wpłaty na innym blockchainie, umożliwiając tym samym wykorzystanie innych mechanizmów, takich jak mosty FAssets lub LayerCake.
- Flare Time Series Oracle (FTSO) jest rodzajem wewnętrznej wyroczni Flare dostarczającej dane, również w sposób zdecentralizowany i bezpieczny. W tym celu grupa dostawców pobiera dane z zewnętrznych źródeł i przesyła je do systemu FTSO. Następnie waga każdej informacji jest przeliczana zgodnie z siłą głosu każdego dostawcy, wynikiem zaś jest ich mediana, obrazująca konsensus. Dostawcy danych muszą stakować tokeny FLR, aby zagwarantować swoje uczciwe działanie.
Wykorzystanie sieci
Dwa wymienione wyżej protokoły tworzą szkielet Flare Network, na którym budowane mogą być jej kolejne funkcjonalności. W szczególności zaliczymy do nich:
- Protokół Layer Cake Bridge – kolejny element, używany do łączenia Flare z innymi sieciami. Obsługuje on niewymagające zaufania łączenie zasobów między blockchainami Layer1 i Layer2. W przeciwieństwie do dotychczas stosowanych mostów, nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń, zaś dodatkowo jego użytkownicy mogą otrzymać nagrody z puli międzyłańcuchowej.
- FAssets – zasoby syntetyczne, które odzwierciedlają monety przesyłane z innych sieci. Pierwsze FAssets oparte będą na BTC, XRP, LTC, DOGE, ALGO, FIL i XLM. Są one wspierane technologią Flare: State Connector jest w stanie udowodnić, że aktywa zostały zablokowane na macierzystym łańcuchu, a FTSO zapewnia zdecentralizowane dane dla ich wyceny. Twórcy sieci mają nadzieję, że pozyskają w ten sposób nawet 70% wartości tokenów, dotąd zablokowanych w swoich ekosystemach.
Wszelkie zmiany na sieci rejestrowane są przez węzły walidatora, które przechowują kopię rejestru i stale komunikują ze sobą.
Unikalne cechy Flare
Ciekawe jest już samo założenie projektowe – Flare nie polega wyłącznie na zachętach ekonomicznych, aby zabezpieczyć sieć. Projektanci doszli do wniosku, że zarówno podejścia PoW jak i PoS nie są wystarczające, dlatego też, jak twierdzą, zbudowali pierwszy na świecie kompletny system Turinga oparty o Federated Byzantine Agreement (FBA).
Co takie podejście daje w praktyce?
- sieć jest otwarta i nie wymaga uprawnień,
- bezpieczeństwo nie opiera się wyłącznie na bodźcach ekonomicznych,
- własność tokena nie daje władzy nad siecią,
- zapewnia wysoką wydajność (ok. 7000 TPS) i błyskawiczną ostateczność (poniżej 0,5 sekundy),
- sieć jest kompatybilna z XRP, dzięki czemu zapewnia użytkownikom sieci Ripple bezproblemową obsługę.
Airdrop, FLR i propozycja FIP.01
9 stycznia 2023 r. nadszedł wielki dzień dla wszystkich fanów Flare. Tego dnia wykonano duży zrzut tokenów, przysługujący każdemu, kto 12 grudnia 2020 r. posiadał tokeny XRP. Za każdy token Ripple użytkownikowi przysługiwało ok. 1,15 FLR.
Aby zmniejszyć presję podażową, przyznanie przysługujących użytkownikom tokenów zostało rozłożone w czasie. W styczniu wysłano ich jedynie 15% (łącznie 4,27 mld FLR), przekazanie następnych rozkładając na 36 miesięcy. O ile nic się nie zmieni…
Szefostwo projektu zaproponowało bowiem zmianę, poddaną pod głosowanie i określoną jako propozycja FIP.01. Zakłada ona znaczną modyfikację sposobu wykonania zrzutu. Zamiast obiecaną ilość tokenów (24,2 mld FLR) przekazać uprawnionym proponuje ona, by tokeny były nagrodą dla tego posiadacza Flare, który będzie wspierał sieć przez kolejne 36 miesięcy.
Konkretnie, prawo do 85% airdropu przysługiwać będzie tylko tym, którzy będą delegować swoje tokeny FLR do walidatorów. Nie będzie miało znaczenia, czy ktoś spełniał warunki pierwotnego airdropu, czy też nigdy nie miał XRP a tokeny FLR nabył wczoraj. Znacząco wzmocni to zainteresowanie partycypacją w utrzymaniu sieci, jednocześnie jednak zmusza dotychczasowych posiadaczy FLR do ich delegowania, jeśli chcą utrzymać swoje poprzednie prawa.
Drugim, równie istotnym skutkiem przejścia propozycji byłaby zmiana planowanej stopy inflacji, ze stałej wartości 10% rocznie na stopę ruchomą, na przestrzeni 3 lat obniżającą się do 5% rocznie.
Jak i gdzie kupić kryptowalutę Flare?
Mimo, że FLR weszła na rynek w pierwszej połowie stycznia 2023 r., już po tygodniu notowana była na wielu giełdach. Niektóre z nich są dość egzotyczne, jednak znajdą się także bardziej znane, jak Kraken, Gate.io, Kucoin, OKX czy Bitfinex. Flare nie jest dotąd notowana przez Binance ani Coinbase i nie wiadomo, kiedy to nastąpi.
Waluty wymiany, pomijając fiat w rodzaju TRY czy JPY, są te same co zwykle – USDT i USDC.
Kłopotu z portfelami obsługującymi FLR być nie powinno, strona projektu podaje ich 12, w tym Ledger, Safepal, Metamask czy Bitfrost.
Flare Network – opinie, fakty, ciekawostki
W dłuższej perspektywie kurs Flare mocno zależy zarówno od losów poprawki FIP.01, jak i tendencji na szerszym rynku i trudno tu snuć jakiekolwiek prognozy.
Sporo zamieszania wśród szukających info o sieci, narobił projekt Flare Finance. Nazwa sugerowała, że jest to projekt powiązany z ekosystemem FLR, jest to jednak całkiem osobna platforma. Dla uniknięcia kontrowersji zmieniła już zresztą nazwę na FLRFinance.
Krytykiem propozycji FIP.01 jest m.in. CTO Ripple, David Schwartz. Uważa on, że odbiera ona posiadaczom XRP 85% tego, co wcześniej zostało im obiecane i wyraża rozczarowanie postawą firmy.
Poligonem testowym sieci Flare jest platforma Songbird, pełniąca dla sieci głównej podobną rolę, jak Kusama dla Polkadot i mająca własny token SGB.
Za wcześnie jeszcze mówić, czy Flare Network odniesie sukces. Rozwiązania techniczne wydają się dopracowane, jednak tylko czas pokaże, czy będą one realnie wykorzystywane przez inne projekty.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.