Co nam wyjdzie, jeśli połączymy blockchain, BitTorrent i Github? Holo twierdzi, że zbudujemy w ten sposób Internet nowej generacji… i właśnie to chce osiągnąć. Ambitne zamierzenie, warto mu się przyjrzeć bliżej.
Kurs Holo
(HOT/PLN)
0,0081 PLN
(0,0021 USD)
Zmiana ceny (24h)
-0,83% (-0,000067 PLN)
Ranking
218
1h
-0,49%
24h
-0,83%
7d
1,46%
14d
19,12%
30d
18,57%
200d
-15,55%
1y
33,08%
Kapitalizacja
368 694 496 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
-0,71%
Max cena (24h)
0,0021 USD
Min cena (24h)
0,0020 USD
Wolumen (24h)
36 430 647 USD
Historyczne maksimum
0,031 USD (2021-04, -93,35%)
Ilość w obrocie
177 619 433 541 HOT
Ilość maksymalna
177 619 433 541 HOT
Za 100 PLN kupisz 12 380,36 HOT
Strona projektu: holo.host
Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 10:18
Wykres kryptowaluty Holo
Co to jest Holo?
Zacznijmy od podstaw – Holo nie jest blockchainem. Tak przynajmniej twierdzą jego twórcy, uważając swoje dzieło za post-blockchain. Podstawową różnicą jest przejście od struktury łańcucha bloków do systemu, zorientowanego na agenta (użytkownika). Sieć rezygnuje tym samym z osiągania globalnego konsensusu, zapisanego w pęczniejących zbiorach danych. Zamiast tego, każdy agent dokonuje walidacji w swoim mini łańcuchu Holo, przechowywanym w sposób zdecentralizowany. Ten sposób weryfikacji danych określany jest jako Distributed Hash Table. Jest to podejście odrobinę podobne do technologi DAG, opisywanej w tekście na temat kryptowaluty Fantom.
Jeśli kwestie techniczne wydają Ci się zbyt skomplikowane, przejdźmy do zastosowań. Airbnb pozwala Ci zarobić na swoim mieszkaniu. Uber na swoim aucie. Holo pozwoli Ci stworzyć mikro sieć i spieniężyć wolne zasoby swojego sprzętu komputerowego – i to bez pośredników. Czysty model klient – host. I to Ty zarabiasz!
Twórcy platformy obiecują wiele, ale trzeba przyznać, że mają do tego podstawy. Dwaj współzałożyciele – Arthur Brock i Eric Harris-Braun – łącznie mają 34 lata doświadczenia w programowaniu! A do tego zespół zdolnych współpracowników i spore środki na realizację projektu.
Alfabet Holo
Kiedy pierwszy raz czytasz o projekcie, możesz poczuć się zagubiony wśród mnóstwa nazw ze wspólnym rdzeniem Holo. Spróbujmy to trochę uporządkować:
- Holo to organizacja, która rozwija projekt i zarządza całym interesem.
- HoloChain to sieć, będąca połączeniem blockchaina, torrentu i kodu, naturalne środowisko zdecentralizowanych aplikacji.
- HoloPort to wyspecjalizowany komputer, mogący – obok zwykłego PC czy smartfona – być elementem sieci.
- HoloFuel (HF) to docelowa kryptowaluta sieci, umożliwiająca rozliczenia kupna i sprzedaży mocy obliczeniowej.
- HOT to dotychczasowy token projektu w formacie ERC-20, podlegający wymianie na HF po starcie mainnetu.
- Aplikacje hApps to programy, mogące funkcjonować w tej sieci, stworzone w oparciu o dostępne projektantom biblioteki, SDK i inne narzędzia.
Główne cechy systemu
HoloChain chce zaoferować alternatywę dla obecnego systemu wciąż niedoskonałych blockchainów. Za główne problemy istniejącej technologii, uznaje niewystarczającą przepustowość sieci, energochłonność algorytmu Proof of Work i nadmierną centralizację w przypadku Proof of Stake.
Głównymi cechami proponowanego środowiska mają więc być:
- architektura peer-to-peer zamiast klient-serwer,
- skalowalność rzędu milionów i więcej TPS,
- algorytm Proof of Service, używany zamiast PoW i PoS,
- energooszczędność.
Reasumując, Holo obiecuje nam całkowicie nowy Internet, pozbawiony dotychczasowej centralizacji, owocującej np. cenzurą czy pojedynczymi punktami awarii. W tej sieci każdy może budować swoje bezpieczne, zdecentralizowane ekosystemy.
Jak dotąd, nie licząc własnych aplikacji firmy, rozwijanych jest już kilka innych projektów. RedGrid, mający na celu optymalizację branży energetycznej. Fairbnb, społecznościowy odpowiednik korporacyjnego „Airbnb”. Producers Token, tokenizujący aktywa rolne i zasoby naturalne. Wydaje się, że ekosystem powoli rośnie.
Stan projektu – obietnice vs realia
W realizacji projektu zauważalne są pewne opóźnienia. Po 3 latach od ICO nie ma jeszcze działającego mainnetu. Użytkownicy nie mogą więc hostować i zarabiać, nawet jeśli udało im się kupić Holoporty, z czym też był problem. Projekt jest tak złożony, że rozwój i konfiguracja jego licznych elementów jest bardzo czasochłonna. Na dziś dzień sieć wciąż pozostaje więc raczej obietnicą, niż realnym rozwiązaniem.
Trzeba jednak podkreślić, że twórcy podchodzą do sprawy poważnie. Regularnie publikowane info wykazują stały rozwój projektu. Liczba repozytoriów na GitHub szybko rośnie. Zespół mocno wspomaga deweloperów, tworzących aplikacje, dostarczając im API, kody, biblioteki. Prowadzi też procedurę Security Review w celu audytu bezpieczeństwa HoloChain. W 2021 Holo uzyskało patent na swoją technologię P2P o nazwie rrDHT. Obietnica solidnego systemu wydaje się mieć więc mocne podstawy.
Docelowa kryptowaluta HoloFuel (HF)
Jak już wspominaliśmy, po uruchomieniu mainnetu, dotychczasowy token ERC-20 o nazwie HOT, zostanie zastąpiony przez walutę natywną HoloFuel (HF). Będzie ona jednostką rozliczeniową sieci, przeznaczoną do wykonywania milionów codziennych mikrotransakcji. Jej głównym zastosowaniem będzie płacenie hostom w sieci za ich usługi. Waluta ta będzie wspierana przez rzeczywiste aktywa, czyli moc obliczeniową i zasoby przestrzeni dyskowej.
HoloFuel nie ma w założeniu limitu podaży – ta jest kontrolowana w sposób algorytmiczny, przez zwiększanie i zmniejszanie liczby tokenów, w zależności od popytu. Pomoże to ustabilizować cenę tokenów i zapobiec dzikim wahaniom cen. Oznacza to tym samym, że wprawdzie wartość tokenów HF nie powinna drastycznie spadać, ale zarazem ciężko będzie liczyć na zyski x10 w ciągu miesiąca. Na cenę HoloFuel wpływać będzie głównie wyrażona w HF cena hostingu, będąca wynikiem konkurencji wewnątrz systemu.
HF w założeniu będzie najszybszym i najtańszym cyfrowym systemem płatności na świecie. Powinno to zaowocować masową adopcję tak przez użytkowników, jak i instytucje. HoloFuel ma wyznaczać początek nowej ery kryptowalut.
Jak i gdzie kupić Holo (HOT)?
Kryptowaluta HOT jest dobrze znana na rynku, notowana jest na kilkudziesięciu giełdach oraz DEXach. Największe wolumeny notuje Binance, za nią są Dex-Trade i Crypto.com, tam też śmiało możesz ją kupić.
Najpopularniejszą walutą wymiany jest Tether (USDT). Co ciekawe, silną pozycję mają także waluty fiat, takie jak lira turecka (TRY) czy euro (EUR). Z walut krypto chętnie akceptowane są także Ethereum (ETH) oraz Bitcoin (BTC).
Ponieważ HOT jest tokenem ERC-20, możemy użyć szerokiej gamy portfeli. Najbezpieczniejszym będzie oczywiście portfel sprzętowy (Ledger, Trezor). Możemy także użyć Atomic Wallet, Coinomi czy Trust Wallet. Oraz wielu innych, w tym naturalnie Metamask.
Holo – opinie, fakty, ciekawostki
HoloChain to nie jedyny projekt, wynagradzający użytkowników za użyczenie mocy obliczeniowej czy miejsca na dysku twardym. Inne takie projekty to m.in. Golem, Sia, Storj czy Filecoin.
Twórcy prezentują opinię, że stosowana przez nich konstrukcja sieci przypomina hologram. Harmonijną całość, tworzoną przez wzajemne powiązania drobnych elementów. Stąd wzięła się nazwa projektu.
Technika HoloChain to jeden z kilku sposobów na obejście wrodzonych ograniczeń blockchaina. Innymi próbami ich przezwyciężenia są DAG, używany m.in. przez Fantom, czy Hashgraph, opracowany przez firmę Hedera.
Twórcy krypto często przychodzą na ten rynek zafascynowani techniką, ale po roku zostają już tylko dla pieniędzy. Na szczęście deweloperzy Holo naprawdę chcą zmienić rzeczywistość. Zdecydowanie warto obserwować ten projekt.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.