W ciągu paru lat Immutable stał się najważniejszym łańcuchem, obsługującym świat gier Web3. Czym przekonał do siebie tysiące deweloperów, jakie ma plany na przyszłość i czy przypadkiem nie pojawiają się tu jakieś czerwone flagi?

Kurs Immutable
(IMX/PLN)
0,53 USD
(2,05 PLN)
Zmiana ceny (24h)
-2,79% (-0,059 PLN)
Ranking
86
1h
-0,52%
24h
-2,79%
7d
-15,36%
14d
-7,65%
30d
-23,49%
200d
-57,62%
1y
-82,39%
Kapitalizacja
951 878 137 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
-1,85%
Max cena (24h)
0,54 USD
Min cena (24h)
0,52 USD
Wolumen (24h)
24 395 923 USD
Historyczne maksimum
9,52 USD (2021-11, -94,45%)
Ilość w obrocie
1 792 834 764 IMX
Ilość maksymalna
2 000 000 000 IMX
Za 100 PLN kupisz 48,86 IMX
Strona projektu: imx.community
Ostatnia aktualizacja 2025-03-31 22:18
Wykres kryptowaluty Immutable
Czym jest Immutable?

Gry oparte na blockchain od dawna chcą zdominować tradycyjną konkurencję. Ich zaletą jest faktyczna własność zdobytych zasobów. Kiedy gra nam się znudzi, zdobyte fanty możemy zamienić w tokeny NFT i wystawić je na dowolnym rynku.
Tyle teoria, niestety rzeczywistość jest bardziej skomplikowana. Dotychczasowe próby oparcia gier o blockchain napotkały wiele problemów. Powolne transakcje, wysokie opłaty za gaz oraz trudności techniczne, jak choćby konieczność obsługi portfela krypto.
Zespół Immutable trafnie zdiagnozował te problemy i wymyślił, jak je przezwyciężyć. W tym celu powstał protokół Layer2, zoptymalizowany pod kątem obsługi gier.
Jest to kompletny ekosystem, obejmujący dedykowany łańcuch, własne rozwiązania do obsługi NFT, API i SDK dla deweloperów oraz system zarządzania cyfrowymi aktywami. Dzięki temu platforma umożliwia wymianę aktywów między wszystkimi grami i aplikacjami w ekosystemie.
Firma została założona w 2018 roku w Sydney przez braci Jamesa i Robbie’go Fergusona oraz Alexa Connolly’ego. Początkowo koncentrowała się na rozwoju gry karcianej Gods Unchained, potem zdobyte doświadczenia pozwoliły na rozszerzenie działalności.

Główne założenia projektu
Celem protokołu jest umożliwienie masowej adopcji gier blockchain i NFT. Aby to osiągnąć, system opiera się na kilku głównych założeniach:
- Zerowe opłaty za gaz dla użytkowników.
- Natychmiastowa finalizacja transakcji.
- Wydajność nawet 9000 transakcji na sekundę.
- Utrzymanie bezpieczeństwa i decentralizacji Ethereum.
- Automatyczna weryfikacja pochodzenia każdego NFT.
Podwójne możliwości
Obecnie platforma składa się z dwóch głównych komponentów: Immutable X i Immutable zkEVM
Jako pierwsze, w 2021 r. powstało Immutable X. Jest to zk-rollup oparty o rozwiązania Starkware i dowody zk-STARK. Platforma okazała się bardzo wydajna, przetwarzając średnio 250 000 transakcji dziennie.
System przetwarza transakcje, a następnie generuje zbiorczy dowód ZK. Jest on przesyłany jest do Ethereum, gdzie smartkontrakt aktualizuje stan łańcucha bloków L1. Pozwala to zminimalizować koszty gazu i zwiększyć przepustowość, problemem jest jednak brak pełnej zgodności z Ethereum Virtual Machine.

Z tego powodu na początku 2023 r. ogłoszono powstanie Immutable zkEVM. Jest to zk-rollup zgodny z EVM, dzięki czemu programiści mogą przenosić istniejące już na Ethereum gry na platformę Immutable. Wydajność tego rozwiązania jest niższa, jednak ostateczność transakcji osiągana jest w ciągu 2 sekund.
Różnice między oboma rozwiązaniami można podsumować następująco:
Cecha | Immutable X | Immutable zkEVM |
Typ dowodów ZK | zk-STARKs – szybsze generowanie, większe rozmiary | zk-SNARKs – wolniejsze generowanie, mniejsze rozmiary |
Wydajność | 9000 TPS | 250-300 TPS ze względu na ograniczenia EVM |
Kompatybilność z EVM | brak, wymaga przepisania smartkontraktów | pełna |
Optymalizacja | głównie NFT | wiele typów danych |
Wybór między tymi rozwiązaniami zależy od specyfiki projektu. ImmutableX jest świetny dla dedykowanych gier, podczas gdy zkEVM sprawdza się lepiej w przypadku już istniejących projektów, zwłaszcza łączących gry i DeFi.
Choć nadal oferowane są oba rozwiązania, dane wskazują na szybko rosnąca przewagę nowszego zkEVM.
Inne narzędzia Immutable
Ekosystem oferuje wiele ciekawych opcji, ułatwiających życie twórcom i użytkownikom gier.
- Passport – połączenie systemu uwierzytelniania i cyfrowego portfela. Umożliwia logowanie poprzez email i media społecznościowe, jednocześnie zapewniając kontrolę nad kluczami prywatnymi. Odblokowuje dostęp do wszystkich gier na platformie.
- Nexus – rozwiązanie dla twórców gier, w razie potrzeby oferuje im osobne łańcuchy ZK specyficzne dla aplikacji, przy zachowaniu spójności ekosystemu. Zapewnia przepływ informacji i płynności pomiędzy różnymi łańcuchami.
- Checkout – infrastruktura do obsługi płatności. Pozwala na błyskawiczne transfery, oferuje także bramkę fiat. Widgety pozwalają na łatwe zintegrowanie tej funkcji w grach oraz umożliwiają personalizację interfejsu użytkownika.
Rozwój i adopcja

Ostatni rok był dla firmy bardzo dobry. W 2024 r. na platformę weszło przeszło 180 nowych gier, zaś 33 inne przeszły tu z innych platform blockchain. Ekosystem Immutable stał się punktem odniesienia dla całej branży.
Do przyrostu przyczyniło się uruchomienie zkEVM, współpraca z dużym studiem NetMarble oraz popularnymi grami, jak Space Nation i Immortal Rising 2.
Pomogła także integracja protokołu Squid Bridge, która wzmocniła interoperacyjność łącząc Immutable zkEVM z 70 innymi sieciami blockchain.
W 2024 r. Immutable odnotowało wzrost liczby transakcji o przeszło 400%, przetwarzając ich przeszło 1 milion dziennie. Immutable Passport zyskał przeszło 3,5 miliona użytkowników. Platforma odnotowuje też stały wzrost liczby deweloperów, tworzących nowe gry.
Nawet takie wyniki nie uchroniły jednak ceny tokena IMX przed znacznymi spadkami, wspólnymi dla całego rynku altcoinów.
Z Immutable współpracują najbardziej znane marki świata, jak choćby TikTok, który wydał na tym łańcuchu swoją kolekcję NFT Top Moments.
Plany na przyszłość
Immutable ma szerokie plany, wykraczające poza najbliższy rok. Jak wspominaliśmy, uruchomienie zkEVM oraz Immutable Passport zachęciło do współpracy wiele silnych marek świata GameFi. Najbardziej obiecujące z nich to:

- Raven Quest – gra przygodowa roku 2024. RPG online, udostępniające świat gotowy na eksplorację i zapewniający graczom rozmaite nagrody.
- Medieval Empires – gra strategiczna osadzona w świecie średniowiecznym. Zawiera elementy dyplomacji, zarządzania zasobami, budowania oraz walki, oferując przy okazji doświadczenia historyczne.
- Mystery Society – przygodowa gra logiczna skupiona na rozwiązywaniu złożonych zagadek. Oferuje mieszankę rozwiązywania problemów i ciekawej narracji.
- SpaceNation – MMORPG w stylu science fiction. Gracze eksplorują galaktykę, która pełna jest skarbów, polityki i kosmicznych bitew.
- Overtake – cała seria gier z różnych gatunków, od strzelanek do tower defense. Pozwalają one uczestniczyć w różnych wyzwaniach i turniejach oraz zdobywać cenne nagrody.
- Bad Mad Robots – szybka strzelanka drużynowa. Gracze używają robotów w bitwach o kontrolę nad różnymi lokacjami, walcząc w trybach Control Point i Team Deathmatch.
- Dark Frontiers Universe – MMORPG w świecie SF. Akcja osadzona na księżycu, pozwala graczom eksplorować otwarty świat pełen niebezpieczeństw i możliwości.
Graczy motywuje system nagród: Next Evolution with Gems, oraz kolejna wersja The Main Quest. Program wymiany zdobytych klejnotów na nagrody finansują projekty obecne na platformie: począwszy od 1 miliona dolarów od Guild of Guardians do 15 milionów tokenów OVT od Overtake.
W przyszłości przewidywana jest pełna decentralizacja platformy i przekazanie zarządzania nią w ręce posiadaczy tokenów IMX, skupionych w DAO.
Immutable vs SEC
W listopadzie 2024 firma otrzymała od SEC tzw. powiadomienie Wellsa – informację, że regulator planuje wniesienie przeciwko niej pozwu. Nie jest to żadne novum – kilka znanych firm jak Coinbase, Consensys, Ripple czy OpenSea także kiedyś otrzymało takie powiadomienia. Ewidentnie, SEC nie lubi kryptowalut.
Pismo zarzuca Immutable naruszenia prawa o papierach wartościowych. Firma utrzymuje, że działa całkowicie legalnie, zaś emitowane przez nią tokeny nie są papierami wartościowymi. Stanowisko te ma podstawy, gdyż takie właśnie było orzeczenie sędziego w toczącym się procesie SEC vs Ripple.
Problemem jest jednak luka w przepisach oraz wykorzystujące ją podejście SEC, który nie wyznacza jasnych standardów, za to karze firmy za ich rzekome naruszenie.
Immutable oświadczyło, że nie podda się postępowaniu, które uważa za nieuzasadnione i w razie potrzeby będzie dowodzić swoich racji przed sądem.
Token IMX i tokenomika
IMX jest natywnym tokenem użytkowym obu głównych protokołów Immutable. Jego całkowita podaż to 2 miliardy tokenów, z czego 1,7 mld jest już w obrocie. Presja sprzedażowa pochodząca z nowych odblokowań nie jest więc wielka.

Token pełni następujące funkcje:
- Opłaty: choć można je regulować też w innej walucie, 20% ich wartości jest przeliczane na IMX kupowane na rynku, co zmniejsza dostępną podaż.
- Staking: posiadacze tokenów mogą je stakować, aby zarabiać część opłat transakcyjnych. Również nagrody za staking są wypłacane w IMX.
- Zarządzanie: posiadacze tokenów mogą głosować nad propozycjami zarządzania, a także zgłaszać własne.
Użytkownicy Immutable nie są obciążani opłatami za gaz, firma pobiera jednak opłatę w wysokości 2% od sprzedaży aktywów.
Gdzie kupić kryptowalutę Immutable (IMX)?
Jako jeden z filarów rynku GameFi, Immutable jest obecna na większości znanych giełd. Binance, Coinbase, Bybit, OKX, Kraken… Jeśli wolimy robić zakupy na giełdzie bez KYC, możemy skorzystać z MEXC. Oraz Uniswap, jeśli oczywiście wolimy DEXy.
Waluta wymiany to standardowe USDT, choć parkiety handlujące za USDC czy BTC tez da się znaleźć.
IMX jest tokenem ERC-20 na sieci Ethereum, toteż obsłuży go praktycznie każdy portfel krypto. Jeśli zamierzamy nie tyle token przechowywać, co aktywnie z niego korzystać, warto także zainstalować wspomniany Immutable Passport.
Immutable jest graczem nr 1 w świecie GameFi. Ma najwyższą kapitalizację, a co więcej – gości u siebie wciąż rosnącą liczbę gier Web3. Jest tym samym dobrym zakładem na cały ten sektor, jeśli jesteś przekonany, że to on jest przyszłością gamingu. A wiele wskazuje na to, że to prawda.