logo

Analiza LayerZero (ZRO). Rewolucja w blockchain?

xtb - zlatan ibrahimović

LayerZero to protokół łączący dotąd odizolowane od siebie łańcuchy. Warstwa transportowa, pozwalająca na współdziałanie smartkontraktów na różnych blockchainach. W dodatku zdecentralizowana, szybka i bezpieczna. Czy na to właśnie czekał rynek krypto?

Logo kryptowaluty LayerZero

Kurs LayerZero
(ZRO/PLN)

16,42 PLN

(4,22 USD)

Zmiana ceny (24h)

3,98% (+0,63 PLN)

Ranking

145

1h

-0,10%

24h

3,98%

7d

-17,55%

14d

3,49%

30d

30,28%

200d

0,00%

1y

0,00%

Kapitalizacja

469 396 468 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

4,13%

Max cena (24h)

4,29 USD

Min cena (24h)

4,020 USD

Wolumen (24h)

139 499 412 USD

Historyczne maksimum

5,53 USD (2024-07, -23,77%)

Ilość w obrocie

111 152 854 ZRO

Ilość maksymalna

1 000 000 000 ZRO

Za 100 PLN kupisz 6,09 ZRO

Strona projektu: layerzero.network

Ostatnia aktualizacja 2024-10-05 14:18

Wykres kryptowaluty LayerZero


LayerZero a komunikacja między blockchainami

Czym jest LayerZero SML

Interoperacyjność blockchain to jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed tą technologią. Każdy łańcuch funkcjonuje jako osobny, zamknięty system z własnymi protokołami i strukturami danych.

Utrudnia to transfer aktywów i danych między różnymi sieciami. Użytkownicy muszą korzystać z mostów, aby przenosić swoje aktywa, co zwiększa ryzyko. Rozwiązanie tego problemu znacząco poprawiłoby wydajność całego ekosystemu.

W tę właśnie niszę celuje LayerZero, nowy protokół komunikacji międzyłańcuchowej. Oferuje on bezpieczne i efektywne przesyłanie wiadomości między różnymi sieciami. Umożliwia deweloperom tworzenie aplikacji i tokenów, działających niezależnie od łańcucha.

U podstaw LayerZero (dalej także LZ) leży idea „ultralekkiego klienta”. Protokół opiera się na zewnętrznych węzłach walidatorów i wyroczniach, co redukuje złożoność procesu i jego koszty. Jego zaletą jest modułowa architektura, pozwalająca na łatwe rozszerzanie funkcjonalności protokołu.

LayerZero jest dla blockchainów tym, czym TCP/IP jest dla Internetu. Pozwala deweloperom tworzyć aplikacje, które mogą działać na każdym przyłączonym blockchainie.

Założenia projektu

LayerZero bridge ZRO

Projekt opiera się na kilku kluczowych założeniach. Głównym jest minimalizacja zaufania, przy zachowaniu bezpieczeństwa i niezawodności. Drugim – skalowalność i efektywność. Komunikacja jest możliwa bez znaczącego zwiększania obciążenia poszczególnych sieci dzięki minimalizacji ilość przetwarzanych danych.

Kolejnym założeniem jest uniwersalność. LayerZero został zaprojektowany tak, aby mógł współpracować z różnymi blockchainami niezależnie od ich architektury czy mechanizmów konsensusu.

Protokół dąży również do decentralizacji, mającej zapewnić odporność na cenzurę i manipulacje. Uzupełnia to transparentność – kod źródłowy projektu jest publicznie dostępny, co pozwala na jego ulepszanie i ocenę.

Architektura i komponenty systemu

Architektura LayerZero składa się z kilku kluczowych komponentów, współpracujących ze sobą. Główne elementy systemu to:

  1. Endpoints: smartkontrakty działające na każdym połączonym blockchainie. Służą jako punkty wejścia i wyjścia dla komunikacji międzyłańcuchowej, zarządzając wysyłaniem i odbieraniem wiadomości.
  2. Ultralight Node: lekka implementacja klienta blockchain, weryfikująca tylko nagłówki bloków i dowody. Nie wymaga pełnej synchronizacji łańcucha.
  3. Oracle: inaczej wyrocznie, dostawcy danych, którzy dostarczają powyższemu klientowi informacji o stanie różnych blockchainów. W wersji v2 systemu zastąpione przez DVN (Data-Verified Network).
  4. Relayer: komponent odpowiedzialny za przekazywanie wiadomości między blockchainami. Relayer odbiera wiadomości ze źródłowego łańcucha i dostarcza je do docelowego.
  5. LayerZero Protocol: protokół koordynujący działanie wszystkich komponentów. Definiuje standardy komunikacji, format wiadomości i mechanizmy weryfikacji.
  6. dApps: zdecentralizowane aplikacje korzystające z LZ. Mogą realizować różne funkcje, od prostych transferów tokenów po zaawansowane procedury DeFi.

Jak działa LayerZero

Most LayerZero

Działanie LZ opiera się na interakcji między jego komponentami, podzielonej na kilka etapów.

  1. Użytkownik lub aplikacja inicjuje transakcję międzyłańcuchową, wysyłając wiadomość do Endpointu w źródłowym blockchainie.
  2. Endpoint konstruuje pakiet danych zgodny z łańcuchem docelowym i wysyła go do Ultralight Node.
  3. Ultralight Node używa tych danych w celu powiadomienia Oracle, że ma przesłać nagłówek bieżącego bloku do łańcucha docelowego, a Relayera, że dowód transakcji musi zostać pobrany z łańcucha źródłowego.
  4. Oracle wysyła nagłówek, a Relayer pakiety danych mu odpowiadające do Ultralight Node w Endpoincie łańcucha docelowego.
  5. Po otrzymaniu zarówno nagłówka bloku, jak i dowodu transakcji, Ultralight Node wykonuje walidację. Jeżeli dowód i nagłówki bloku są zgodne, transfer danych jest potwierdzany.
  6. Na koniec Endpoint wysyła pakiet danych pod wyznaczony adres w łańcuchu docelowym.

Proces jest zoptymalizowany pod kątem wydajności i bezpieczeństwa, minimalizując ilość danych, które muszą być przetwarzane na łańcuchu. Dodatkowo LayerZero wykorzystuje dowody wiedzy zerowej, aby zapewnić poufność przesyłanych wiadomości.

Wersja v1 kontra v2

LayerZero przechodzi ciągłą ewolucję. Wersja v1 protokołu wprowadziła kluczowe koncepcje i funkcjonalności. W styczniu 2024 wprowadzono wersję v2, ulepszającą protokół.

Wprowadzono transfer dowolnego typu danych, w tym wywołań funkcji i tokenów. Pozwolono deweloperom na wybór sposobu weryfikacji wiadomości. Ujednolicona budowa kontraktów pozwala już tworzyć aplikacje i tokeny działające jednolicie we wszystkich obsługiwanych blockchainach.

Wprowadzono także szereg innych zmian technicznych, np. zastępując dotychczasowe Oracle zdecentralizowanymi sieciami weryfikacyjnymi (DVN). Mimo to zachowana została kompatybilność i zgodność obu wersji.

Wraz z wprowadzeniem v2, LayerZero zamierza stać się domyślnym protokołem krypto, o zastosowaniu nawet szerszym niż Ethereum czy Bitcoin.

Jak działa LayerZero v2
Schemat pracy L0 nie jest łatwy do zrozumienia dla początkujących

LayerZero i 3xO

Airdrop LayerZero

Podczas używania LayerZero spotkamy się z pojęciami Omnichain, OFT i OApps. Co one oznaczają?

  1. Omnichain: wizja ekosystemu blockchain, w którym aplikacje działają na wielu łańcuchach jednocześnie.
  2. OFT (Omnichain Fungible Token): standard tokenów wymiennych, który pozwala na ich łatwy transfer między różnymi sieciami.
  3. OApps (Omnichain Applications): dApps działające na wielu blockchainach jednocześnie, wykorzystujące LZ do synchronizacji danych.

Te pojęcia stanowią fundament koncepcji blockchain, proponowanej przez protokół.

Kto korzysta z LayerZero

LayerZero jest skierowane nie tyle do indywidualnych użytkowników, co do innych platform. Jego możliwości mogą być wykorzystane przez międzyłańcuchowe DEXy, platformy pożyczkowe, projekty NFT czy systemy zarządzania tożsamością.

Już dziś projekt znalazł zastosowanie w wielu projektach Web3:

  • Stargate Finance: bridge (most) oparty na LayerZero, umożliwiający natychmiastowe transfery stablecoinów między różnymi blockchainami
  • Aptos: łańcuch wykorzystuje LZ do komunikacji z innymi sieciami, zwiększając swoją interoperacyjność.
  • Radiant Capital: wielołańcuchowy protokół pożyczkowy, korzysta z LZ do zarządzania płynnością.
  • Holograph: platforma do tworzenia NFT i przenoszenia ich między blockchainami.
  • SushiSwap: znany DEX, wykorzystuje LZ do interakcji międzyłańcuchowych i łączenia pul zasobów.
  • zkSync Name Service: fork ENS, pozwalający na przenoszenie domen z zkSync do Polygon.

Jak widać LayerZero pozwala polepszać funkcjonalność innych protokołów, co otwiera ciekawe możliwości dla ekosystemu Web3.

Konkurencja nie śpi

Mimo swojej innowacyjności LZ nie jest jedynym graczem w branży interoperacyjności blockchain. Inne protokoły również na swój sposób starają się wypełnić tę lukę:

Czy warto kupić LayerZero
  • Wormhole: most międzyłańcuchowy, blokujący środki na łańcuchu źródłowym i wybijający je na docelowym
  • Chainlink: dzięki rozwiązaniu CCIP (Cross-Chain Interoperability Protocol) umożliwia komunikację między blockchainami
  • Cosmos: „internet blockchainów”, łączący dziesiątki kompatybilnych łańcuchów komunikujących się przez protokół IBC
  • Polkadot: podobnie jak Cosmos, zapewnia interoperacyjność w swoim ekosystemie blockchainów, działając poprzez system parachainów
  • Axelar: zdecentralizowana sieć komunikacji międzyłańcuchowej, wykorzystuje konsensus Proof of Stake i walidatory
  • THORChain: zdecentralizowany protokół płynności, umożliwiający międzyblockchainową wymianę aktywów

LayerZero wyróżnia się swoim podejściem opartym na Ultralight Node, jak widać nie jest to jednak jedyne możliwe rozwiązanie.

Zalety i wady projektu LayerZero

Silne strony

  • wsparcie społeczności: duża liczba deweloperów i liczne partnerstwa zwiększają potencjał LZ
  • uniwersalność: LZ może być zintegrowany z praktycznie każdym blockchainem
  • bezpieczeństwo: protokół oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa transakcji
  • efektywność: wykorzystanie ultralekkiego klienta minimalizuje obciążenie sieci
  • skalowalność: protokół może być łatwo rozbudowywany wraz z rozwojem ekosystemu
  • elastyczność: modułowa architektura pozwala na dodawanie nowych funkcjonalności
  • decentralizacja: LZ minimalizuje potrzebę zaufania do pojedynczych węzłów

Słabe strony

  • konkurencja: istnieją inne projekty pracujące nad interoperacyjnością blockchain
  • złożoność: używanie LZ może być trudne dla początkujących użytkowników
  • ryzyko regulacyjne: protokół może stanąć w obliczu wyzwań prawnych
  • koszty transakcji: są znacznie wyższe niż wewnątrz jednego łańcucha

Airdrop tokena i walka z Sybillami

Projekt zakładał przeprowadzenie airdropu swojego tokena jako sposób na nagrodzenie aktywnych użytkowników. Musiał jednak rozwiązać problem ataków Sybilli (zakładania wielu kont w celu zwiększenia ilości otrzymanych tokenów).

Aby je wykryć, protokół zastosował analizę on-chain, weryfikację adresów portfeli oraz badanie podejrzanych wzorców zachowań. Pozwoliło to odsiać przeszło 800 tysięcy adresów, jednak wzbudziło pewne wątpliwości co do kryteriów. Co więcej, protokół zdecydował, że użytkownicy chcący odebrać tokeny muszą przekazać niewielką kwotę za każdy token ZRO.

W efekcie wielu użytkowników stwierdziło, że wysiłek się nie opłacił, a wynik zrzutu ich bardzo rozczarował. Niektórzy uważają, że ten fakt, jak i budzący podobne kontrowersje zrzut tokenów zkSync oznacza koniec epoki airdropów.

Kryptowaluta ZRO i jej tokenomika

Kryptowaluta ZRO tokenomika
Tokenomika niestety nie jest najmocniejszą stroną projektu.

Natywną monetą ekosystemu LayerZero jest ZRO. Jej całkowita podaż to 1 miliard tokenów, z czego w lipcu 2024 na rynku jest dopiero 11%.

Docelowo największe udziały w projekcie będzie miała społeczność, jednak przydziały insiderów są całkiem wysokie. Jasne że team i VC muszą wziąć swoje, ale całości projektu to raczej nie pomaga.

Zastosowanie tokena to zarządzanie protokołem, staking, zachęty dla twórców, a docelowo także opłaty za tworzenie wiadomości.

Całkowita (nie bieżąca) kapitalizacja projektu, mimo jego młodego wieku, liczona jest w miliardach dolarów. Na tak wysoką wycenę wpływa zaangażowanie wielu znanych funduszy inwestycyjnych, jak a16z, Sequoia Capital czy Samsung Next.

Jak i gdzie kupić LayerZero?

LayerZero nasza opinia

Mimo młodego wieku, LayerZero jest obecny na wielu czołowych parkietach. Binance, OKX, Upbit, HTX, Bybit czy Gate.io zapewniają aż nadto wystarczające wolumeny. Waluta wymiany to zwyczajowe USDT z mniejszymi ilościami dostępnymi za USDC, ETH, BTC i FDUSD.

Token ZRO zachowuje zgodność ze standardem ERC-20 i jako taki nie nastręcza żadnych problemów z przechowywaniem. MetaMask, Trust Wallet, Guarda, Exodus, Ledger lub Trezor – wybór jest ogromny.

Czy LayerZero jest rozwiązaniem problemu interoperacyjności blockchain? Wiele wskazuje na to, że tak. Niepewność polega na tym, że za rok może pojawić się protokół jeszcze bardziej rewolucyjny. Nie zmienia to faktu, że LayerZero jest rozwiązaniem przemyślanym, a jego cechy świetnie odpowiadają potrzebom rynku.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Co to jest LayerZero?

LayerZero to protokół komunikacji międzyłańcuchowej, pozwalający na bezpieczne przesyłanie wiadomości i aktywów między różnymi blockchainami.

Czy LayerZero wymaga użycia tokena ZRO?

Czy istnieją jakieś minusy korzystania z LayerZero?

Czy warto kupić token ZRO?

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 1 Średnia: 5]

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD (XTB). Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Zostań redaktorem serwisu GieldoMania.pl

pekao

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%