Mantle Network to nowy gracz wśród rozwiązań skalujących dla Ethereum. Odrobinę spóźnił się na przyjęcie, jednak ciekawa technologia daje mu duży potencjał. Zobaczmy, czy wystarczy by konkurować z Arbitrum albo Optimism.
Kurs Mantle
(MNT/PLN)
2,90 PLN
(0,75 USD)
Zmiana ceny (24h)
1,12% (+0,032 PLN)
Ranking
53
1h
1,60%
24h
1,12%
7d
-3,17%
14d
17,28%
30d
22,94%
200d
-27,75%
1y
56,67%
Kapitalizacja
2 506 206 993 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
1,13%
Max cena (24h)
0,75 USD
Min cena (24h)
0,70 USD
Wolumen (24h)
121 212 640 USD
Historyczne maksimum
1,54 USD (2024-04, -51,65%)
Ilość w obrocie
3 366 841 708 MNT
Ilość maksymalna
6 219 316 795 MNT
Strona projektu: www.mantle.xyz
Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 09:51
Wykres kryptowaluty Mantle
Co to jest Mantle (MNT)?
Mantle to rozwiązanie Layer 2, przeznaczone do skalowania blockchaina Ethereum. Korzystając z rollupów, jest w stanie przetwarzać transakcje po niższych kosztach i z większą przepustowością niż łańcuch główny ETH. Zachowuje kompatybilność z maszyną wirtualną Ethereum (EVM), co oznacza, że aplikacje z tego łańcucha będą mogły być uruchomione również na Mantle.
Mantle jest projektem BitDAO, zdecentralizowanej autonomicznej organizacji uruchomionej przez giełdę ByBit. BitDAO omawialiśmy wcześniej, tu przypomnijmy tylko, że jest to jedno z największych DAO świata, a jego skarbiec przekracza 3 miliardy dolarów. Mantle jest także wspierany przez dużych inwestorów, takich jak Peter Thiel, Pantera Capital, Founders Fund i Dragonfly Capital. Platforma wystartowała w lipcu 2023 roku, po pół roku wcześniejszego działania sieci testowej, która przetworzyła ponad 14 milionów transakcji.
Wskutek decyzji większości posiadaczy tokenów BIT, BitDAO i Mantle Network połączyły się, a token BIT został wymieniony na MNT w stosunku 1:1. BitDAO zostało przemianowane na Mantle Governance.
Nazwę Mantle nosi także niewielka firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem oraz rozwiązaniami BaaS (blockchain jako usługa). Nie należy jej mylić z łańcuchem stworzonym przez BitDAO.
Kluczowe koncepcje
Mantle chce wnieść na rynek nową jakość, proponując autorskie podejście do tematu. Jego główne elementy to:
- Optimistic Rollups: protokoły L2 domyślnie zakładające, że transakcje poza łańcuchem są ważne. Jeśli jednak któryś z węzłów zauważy nieprawidłowości, blok jest weryfikowany ponownie.
- Modułowa budowa łańcucha: pozwala na rozdzielenie różnych operacji (przetwarzanie, konsensus, rozliczenie, udostępnianie danych) pomiędzy wyspecjalizowane warstwy. Pozwala to na optymalizację, zapewnia niższe koszty oraz wyższe bezpieczeństwo.
- Dostępność danych: oznacza możliwość uzyskania dostępu do historii transakcji przez każdy węzeł w sieci, co zwiększa transparentność. Oprogramowanie węzłów Mantle opiera się na rozwiązaniu firmy EigenLayer, pozwalającym na wielokrotne sprawdzanie transakcji na każdym etapie.
- Schemat podpisu progowego (TSS): minimalizuje ryzyko zaufania. Umożliwia każdemu węzłowi wygenerowanie ważnego podpisu i zapewnia jego weryfikowalność. Klucz prywatny przestaje być pojedynczym punktem awarii, ponieważ każdy klient TSS posiada tylko jego część.
- Dowody oszustw: niezbędne, aby zakwestionować błędną transakcję. Zyskują ostateczność na sieci ETH w ciągu kilku dni, chyba, że któryś z węzłów prześle dowód oszustwa.
- Most międzyłańcuchowy: umożliwia interakcję smartkontraktów oraz transfery tokenów między łańcuchami. Pozwala na przenoszenie danych i zasobów między warstwą 1 (Ethereum) a warstwą 2 (Mantle).
Mimo obecnego oparcia o Optimistic Rollups, docelowo sieć planuje przejście na bardziej zaawansowane ZK-Rollups.
Zalety i wady Mantle Network
Silne strony
- Niewielkie koszta – projekt przewiduje minimum 80% niższą cenę transakcji niż tej wykonywanej bezpośrednio na Ethereum, niekiedy nawet 99% niższą, zależnie od obciążenia sieci. Cena powinna być też niższa niż na konkurencyjnej sieci Optimism.
- Wydajność – obecna prędkość sieci to 500 TPS wobec 32 TPS Ethereum. Czas bloku wynoszący około 10 milisekund oznacza, że transakcje są wykonywane niemal natychmiast.
- Bezpieczeństwo – Mantle Network dziedziczy architekturę bezpieczeństwa Ethereum. Oprócz weryfikatorów i dowodów oszustwa, Mantle wykorzystuje węzły MPC do weryfikacji ważności bloku, co skraca czas ich sprawdzania.
Słabe strony
- Silna konkurencja – segment Layer 2 jest wyjątkowo zatłoczony. Polygon, Arbitrum, Optymism, Loopring, zkSync… Każdy z nich twierdzi, że to on jest tym najlepszym i oferuje przełomowe rozwiązania.
- Nowa technologia – w teorii wygląda świetnie, jednak pół roku testów nie musiało wyłapać wszystkich błędów. Istnieje ryzyko krytycznych słabości, które nie zostały jeszcze wykryte.
- Bardzo słaba decentralizacja – Top 10 adresów posiadaczy MNT (w większości smartkontraktów) kontroluje prawie 98% tokenów! Dla Top 100 jest to 99,95%, co jest nieakceptowalnym wynikiem.
- Brak implementacji dowodów oszustw – ta przydatna funkcja zwiększająca bezpieczeństwo póki co dostępna jest tylko w sieci testowej.
Kryptowaluta Mantle (MNT)
Zgodnie z propozycją BIP-21 z maja 2023 roku, zatwierdzoną przez społeczność BitDAO, jego token BIT zmienił się w MNT i stał się podstawą sieci Mantle. Projekt odziedziczył także skarbiec BitDAO oraz otrzymał fundusze na rozwój w wysokości 100 milionów dolarów. Jest to niezły pakiet startowy.
Natywnym tokenem sieci jest MNT, jako token ERC-20 funkcjonujący także na Ethereum. Jest on używany głównie do płatności w sieci. Docelowo zastosowaniem może być także głosowanie nad rozwojem projektu, na razie jednak jest on zarządzany w trybie off-chain.
Token MNT ma dwie interesujące cechy. Funkcja aktualizacji pozwala na bezproblemowe ulepszenia jego funkcjonalności, co pozwoli mu obsługiwać nowe przypadki użycia w przyszłości. Drugą funkcją jest zachowana możliwość wybijania nowych monet. Obecnie inflacja jest ustawiona na 0%, może to jednak ulec zmianie w przyszłości.
W drugiej połowie 2023 r. limit monet wynosi 6,2 miliarda, z czego w obrocie jest 51%. Pozostałe 49% pozostaje pod kontrolą Mantle DAO, które będzie decydować o dystrybucji tokenów.
Sporo szumu narobił airdrop Mantle organizowany przez Bybit. Za darmo można było pozyskać do 2400 MNT.
Rozwój ekosystemu i dApps
Team zdaje sobie sprawę, że najlepsza sieć jest niczym, jeśli nie przyciąga uwagi użytkowników. Musi więc dbać o powstanie jak największej ilości zdecentralizowanych aplikacji (dApps) oraz pozyskanie kapitału (TVL). Stara się to uzyskać na dwa sposoby:
- Wspierając kluczowe dla ekosystemu aplikacje poprzez wypłatę nagród ich twórcom, pod warunkiem osiągnięcia określonego progu aktywności.
- Motywując (np. airdropami) użytkowników sieci do korzystania ze strategicznie ważnych dla platformy dApps.
Wydaje się, że ta taktyka zaczyna przynosić rezultaty. Mantle ma na pokładzie już prawie 140 aplikacji z najrozmaitszych dziedzin:
- portfele: Metamask, Coin98, OKX Wallet,
- DeFi: Ondo, Range Protocol, Defillama,
- NFT: Rarible, Dotted, Souffl3.
Platforma oferuje także dApps z dziedziny infrastruktury, gamingu, B2B czy Metaverse. Nie są to jeszcze topowe marki, ale wyraźnie widać rozwój projektu. Jego finansowaniu służy program Mantle Journey, wspierający m.in. projekty tokenizacji RWA.
Mimo swojego potencjału, póki co Mantle jest poza top 5 najczęściej wykorzystywanych sieci L2.
Kryptowaluta Mantle (MNT)
Co nie powinno dziwić, największym parkietem dla MNT jest macierzysty Bybit, który ma przeszło 90% udziału w obrocie. O kilka długości wyprzedza więc Uniswap, BingX, MEXC czy Gate.io, znane z naszego rankingu najlepszych giełd krypto.
Mimo kapitalizacji przeszło 1 miliarda dolarów na liście parkietów brakuje Binance – najwyraźniej na razie nie zamierza ona wspierać projektu konkurencji.
Token zarówno w sieci Ethereum jak i Mantle występuje jako ERC-20, ma jednak różne adresy kontraktów. Jeśli chcielibyśmy przenosić tokeny pomiędzy sieciami, najlepiej użyć natywnego mostu platformy. Token w formacie ERC-20 obsłuży większość popularnych portfeli kryptowalut. Ewentualne problemy z urządzeniami hardware (póki co pełne wsparcie zadeklarował SafePal), możemy obejść, podpinając je do Metamask, obsługującego tę kryptowalutę.
Jak i gdzie kupić Mantle?
Kryptowalutę Mantle kupisz na giełdach takich jak ByBit, HTX (Huobi), Gate.io czy MEXC.
Mantle Network – opinie, fakty, ciekawostki
W związku z kontrowersjami wokół bankructwa giełdy FTX, Mantle wstrzymało czasowo proces konwersji tokenów BIT, wchodzących w skład masy upadłościowej projektu.
Aby zwiększyć popularność sieci, Mantle uruchomiło program refundacji cen gazu. Zwraca on spełniającym kryteria użytkownikom ETH, wydane na transfer środków.
Propozycja połączenia projektów i konwersji BIT->MNT została przyjęta prawie jednogłośnie. 235 milionów głosów na TAK i niespełna 1000 na NIE. Łukaszenko nie wykręciłby lepszego wyniku. 😉
Mantle wydaje się być całkiem obiecującym projektem, dobrze przemyślanym, szybkim i tanim dla użytkowników. Kto wie, może kiedyś będzie bardziej popularne niż Arbitrum? Czerwonym światłem pozostaje jednak czysto iluzoryczna decentralizacja zarządzania projektem, gdzie użytkownicy są tylko dodatkiem do wielorybów krypto.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Co to jest Mantle Network?
Jest to projekt Layer 2, mający na celu przyspieszenie operacji na sieci Ethereum i wykonywanie ich niższym kosztem.
Czym Mantle różni się od Arbitrum?
Mantle ma modułową budowę, co daje większy potencjał jej skalowanie, póki co jednak to Arbitrum przetwarza zdecydowanie więcej transakcji.
Czy warto kupić MNT?
Za: dobra technika oraz zapewnione finansowanie. Przeciw: silna konkurencja i brak faktycznej decentralizacji. Wybierz sam.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.