logo

DeFi po nowemu: Maverick Protocol (MAV). Analiza fundamentów projektu

xtb - zlatan ibrahimović

Maverick Protocol to DEX, który może wywrócić do góry nogami rynek zdecentralizowanych giełd. Niełatwo zrozumieć jego rozwiązania techniczne, jednak jeśli użytkownicy je zaakceptują, nawet Uniswap nie powinien czuć się bezpieczny.

Logo kryptowaluty Maverick Protocol

Kurs Maverick Protocol
(MAV/PLN)

0,13 USD

(0,53 PLN)

Zmiana ceny (24h)

1,45% (+0,0075 PLN)

Ranking

693

1h

-0,52%

24h

1,45%

7d

-9,81%

14d

-23,17%

30d

-38,77%

200d

-34,64%

1y

-78,61%

Kapitalizacja

66 033 782 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

1,68%

Max cena (24h)

0,13 USD

Min cena (24h)

0,12 USD

Wolumen (24h)

11 152 403 USD

Historyczne maksimum

0,80 USD (2024-03, -83,64%)

Ilość w obrocie

503 531 219 MAV

Ilość maksymalna

2 000 000 000 MAV

Za 100 PLN kupisz 188,81 MAV

Strona projektu: www.mav.xyz

Ostatnia aktualizacja 2025-01-28 04:21

Wykres kryptowaluty Maverick Protocol


Co to jest Maverick Protocol?

Opinie o Maverick Protocol

Protokół Maverick to zdecentralizowana giełda (DEX), której celem jest oferowanie maksymalnej płynności poprzez przyciągnięcie jak największej liczby jej dostawców. Kluczem ma być zwiększenie otrzymywanych przez nich zysków, co zapewnia unikalny model AMM, zwiększający wykorzystanie zaangażowanych środków.

Autorski model Dynamic Distribution AMM umożliwia dostawcom płynności zarówno ustalenie preferowanego przedziału cenowego dla wymiany środków, jak i umożliwienie jego korekty w przypadku zmian cen oferowanego tokena. Dzięki temu dostawcy płynności zarabiają więcej na generowanych opłatach, zaś użytkownicy mają większą pulę tokenów do wymiany.

Maverick uruchomił swój AMM na sieci Ethereum w marcu 2023 roku i szybko zyskał na popularności. Rozwiązuje on bowiem trzy główne problemy rynku:

  • zwalnia dostawców płynności z aktywnego reagowania na zmieniające się warunki rynkowe (ceny tokenów),
  • umożliwia on im wysokie zyski nie tylko wtedy, gdy rynek znajduje się w trendzie bocznym (jak większość AMM) ale również podczas spadków i wzrostów,
  • dzięki zapewnieniu optymalnych warunków działania, gwarantuje on dużą płynność na rynku.

Oferta Mavericka

Maverick daje użytkownikom cztery strategie zarządzania płynnością, uwzględniające różne oczekiwania względem cen zdeponowanych kryptowalut.

  1. Tryb “w prawo” dla przewidujących wzrosty – pozwala czerpać zyski z ruchu cen w górę, przy jednoczesnym zarabianiu na opłatach transakcyjnych. Jeśli te przewidywania są błędne, strategia nie goni za ceną, ale utrzymuje zakres bez zmian.
  2. Tryb “w lewo” dla przewidujących spadki – odwrotnie, obok opłat transakcyjnych dostarcza dodatkowych zysków, gdy cena aktywów spada. Podobnie jak poprzednik, nie podąża za ceną i pozostawia zakresy cenowe bez zmian, jeśli wartość aktywa wzrośnie.
  3. Tryb Oba Naraz (uniwersalny) – łączy powyższe rozwiązania w jedno, tworząc zautomatyzowaną strategię zarządzania płynnością, śledzącą cenę oferowanej kryptowaluty. Celem jest maksymalizacja pobieranych opłat poprzez utrzymywanie zakresu płynności jak najbliżej aktualnej ceny.
  4. Tryb statyczny – utrzymuje płynność w określonym zakresie, podobnie jak standardowy protokół AMM.

Użycie powyższych trybów pozwala dopasować naszą strategię do przewidywanego zachowania rynku, zmaksymalizować pobierane opłaty oraz ograniczyć ryzyko nietrwałej straty.

Korzystanie ze strategii uniwersalnej, choć bardzo korzystne, może narazić dostawców płynności na TRWAŁĄ stratę. Twórcy protokołu szczegółowo omawiają to niebezpieczeństwo.

Oprócz rozwiązań dla dostawców płynności, użytkownikom DEXa, Maverick oferuje także tzw. Pozycje wzmocnione (Boosted Positions) do obsługi aktywów generujących dochód. Wypełnia on w ten sposób niszę na rynku, gdyż tradycyjne AMM nie są zaprojektowane do obsługi tokenów LST (liquid staking tokens), oferowanych przez Lido czy Rocket Pool.

Co nowego na platformie?

Projekt rozwija się szybko. Korzystają już z niego czołowe platformy liquid staking jak Lido Finance. Obsługiwane są najpopularniejsze stablecoiny: USDC, USDT, DAI czy FRAX. Maverick jest zintegrowany z takimi agregatorami DEX jak 1inch, Paraswap, Odos czy OpenOcean. AMM dostępny jest już nie tylko w sieci Ethereum, ale także zkSync Era i BNB Chain, nastąpiła także integracja tokena z LayerZero.

Według DeFiLlama Maverick Protocol obsługuje ok. 6-8% całkowitego dziennego wolumenu DEX i plasuje się wśród 3 najlepszych DEX-ów pod względem tygodniowego wolumenu. Jest też numerem jeden na platformie zkSync Era.

Dodatkowo Maverick wdrożył już obsługę depozytu głosowania (ve), która umożliwia użytkownikom obstawianie MAV i otrzymywanie veMAV. Prawdopodobnie odegra on kluczową rolę w konkurencji między protokołami liquid staking obecnymi na platformie Maverick, tak jak veCRV odegrał ogromną rolę na Curve.

DappRadar podaje, że w ciągu ostatniego miesiąca z platformą połączyło się prawie pół miliona portfeli krypto, które wykonały 1,2 miliona transakcji.

Z kolei zgodnie z danymi Dune Analytics, w ciągu pół roku działania Maverick przekroczył skumulowany wolumen obrotu w wysokości 4 miliardów dolarów. Jak na bessę – naprawdę nieźle.

Bazując na swoich danych, Maverick stwierdził, że zastosowanie jego strategii pozwoliło na przeszło dziesięciokrotnie większy potencjalny dochód dostawców płynności w porównaniu z UniSwap.

Kryptowaluta Maverick Protocol

Kryptowaluta Maverick Protocol (MAV)

MAV jest tokenem narzędziowym protokołu Maverick, opracowanym w standardzie ERC-20. MAV jest dostępny także w sieciach zkSync Era, BNBChain i Base. Zawiera on także rozszerzenie Omnichain Fungible Token (OFT) firmy LayerZero, aby umożliwić łatwe przenoszenie MAV między łańcuchami.

Jego głównymi zastosowaniami są: stakowanie, wpływ na zwiększanie pożądanej płynności i możliwość głosowania w sprawie kierunku rozwoju protokołu. Do głosowania służy token veMAV, otrzymywany dzięki stakowaniu zwykłego MAV.

Całkowita podaż tokena MAV to 2 miliardy, z czego w obrocie obecnie jest dopiero 250 milionów. Oznacza to ogromną podaż czekającą na wejście na rynek, co może negatywnie ciążyć na cenie, pomimo generalnie dobrych perspektyw.

Docelowa alokacja tokenów wygląda następująco:

  • nagrody za dostarczanie płynności oraz airdropy: 30,85%
  • zespół: 19%
  • wcześni inwestorzy: 18%
  • fundusz rozwoju: 16,5%
  • skarbiec: 10%
  • doradcy: 4,15%
  • launchpad Binance: 1,5%

Insiderzy (inwestorzy, zespół i doradcy) będą łącznie mieli przeszło 40% co nie jest najlepszym możliwym układem. Z drugiej strony, przeszło 30% trafi do użytkowników, co nieco poprawia tę sytuację.

Jak i gdzie kupić Maverick Protocol (MAV)?

Mimo młodego wieku, token jest już dobrze znany na rynku. Największe obroty notuje Binance, za nim zaś trzy nieco mniej znane parkiety: CoinCatch, BingX i DigiFinex. Potem idą MEXC, Gate.io, Bitget i Kucoin, wszystkie dobrze znane z naszego rankingu najlepszych giełd krypto. Oczywiście jest także macierzysty DEX, Maverick, notuje on jednak niewielkie obroty.

binance futures - poradnik oraz opinie

Waluty wymiany to prawie bez wyjątku USDT z niewielkimi ilościami tokenów dostępnych za TUSD, BTC i WETH.

Przechowywanie tokena nie nastręcza trudności, formaty ERC-20 czy BSC-20 obsłuży każdy portfel, drobne trudności możemy mieć tylko z formatem zkSync.

Maverick Protocol – opinie, fakty, ciekawostki

Dobra opinia o Maverick Protocol bierze się nie tylko z jego możliwości ale i z klasy jego promotorów. Wśród wspierających projekt są Binance, Coinbase, Pantera Capital czy Founders Fund.

Słowo „Maverick” można przetłumaczyć jako niezależnego indywidualistę, często kojarzonego z takimi cechami, jak odwaga, oryginalność i autentyczność.

W pewnym momencie token MEV był tak popularny, że nawet współzałożyciel Binance Yi He ostrzegł kupujących, by nie poddawali się psychozie i nie kupowali go za każdą cenę.

Czy Maverick będzie nowym Uniswapem? Pewnie nie, gdyż na taką popularność pracuje się latami. Niewątpliwie jest one jednak bardzo ciekawym projektem i zdecydowanie warto wrzucić go na swoją listę obserwowanych.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Co to jest Maverick Protocol?

Jest to zdecentralizowana giełda, zapewniająca wyjątkowo korzystne warunki dostawcom płynności, niespotykane na innych DEXach i z tego powodu bardzo popularna.

Jakie ma zalety i wady?

Czy Maverick Protocol to dobra inwestycja?

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 1 Średnia: 5]

Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Ranking brokerów 2025
xtb logo
Sprawdź
74% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
74% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

pekao

XTB MASTERCLASS

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%