Twórcy Mina Protocol zauważyli pewien oczywisty problem. Istotą działania blockchaina jest ciągłe dodawanie kolejnych danych do łańcucha bloków. W efekcie objętość blockchaina Bitcoina zbliża się już do 400 GB, a Ethereum do 1 TB. Całkiem sporo danych do przetworzenia. Tymczasem blockchain Mina zawsze ma tylko 22 KB. Jak oni to robią?
Kurs Mina Protocol
(MINA/PLN)
2,46 PLN
(0,63 USD)
Zmiana ceny (24h)
-5,37% (-0,14 PLN)
Ranking
129
1h
-1,35%
24h
-5,37%
7d
-3,82%
14d
20,13%
30d
9,04%
200d
-25,06%
1y
-2,33%
Kapitalizacja
748 654 040 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
-5,39%
Max cena (24h)
0,67 USD
Min cena (24h)
0,62 USD
Wolumen (24h)
62 421 728 USD
Historyczne maksimum
9,090 USD (2021-06, -93,03%)
Ilość w obrocie
1 184 449 820 MINA
Ilość maksymalna
1 198 966 567 MINA
Za 100 PLN kupisz 40,67 MINA
Strona projektu: minaprotocol.com
Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 11:36
Wykres kryptowaluty Mina Protocol
Co to jest Mina Protocol?
Mina Protocol to blockchain, który został zaprojektowany w celu rozwiązania powszechnego problemu kryptowalut. Aby przetwarzać transakcje, górnicy i pule stakingu muszą przechowywać kompletny łańcuch bloków. Jest to problem, ponieważ ten zbiór danych stale rośnie i wymaga coraz lepszego sprzętu. Platforma rozwiązuje ten problem dzięki zastosowaniu dowodu wiedzy zerowej, wykorzystywanego także przez kilka innych protokołów, m.in. Zcash czy PIVX. Zaadaptowane przez Mina, to rozwiązanie pozwala na przetwarzanie danych nawet na telefonie komórkowym.
Mina Protocol opiera się o konsensus typu Proof of Stake i jest w pełni funkcjonalną siecią Layer 1, obsługującą smartkontrakty. Niewielki rozmiar blockchaina (22 KB) umożliwia użytkownikom szybką synchronizację sieci.
Platforma weszła na rynek w 2017 roku. Została opracowana przez firmę O(1) Lab z Kalifornii, założoną przez Evana Shapiro i Izaaca Mecklera. Sieć pozyskała wsparcie kapitałowe od Multicoin Capital, Polychain Capital i Coinbase Ventures. We wrześniu 2020 roku dotychczasowa nazwa Coda Blockchain została zmieniona na Mina Protocol.
Jak to jest zrobione?
Istotą krypto jest decentralizacja. Mniej prawdopodobne jest zapisanie nieprawdziwych danych, jeśli dana transakcja zostanie zatwierdzona przez 1000 węzłów, niż powiedzmy 20. Węzły te muszą jednak mieć wystarczającą moc obliczeniową i zapas przestrzeni na dysku.
Aby obniżyć wymagania sprzętowe, twórcy oparli swój protokół na 3 założeniach:
- Mina wykorzystuje kryptografię zk-SNARK – cały dotychczasowy stan blockchaina zapisuje w jednym certyfikacie (powiedzmy „zrzucie ekranowym”),
- użytkownicy sprawdzają ten certyfikat, zamiast sprawdzać całą historię transakcji bloku,
- każda zmiana na blockchainie zapisywana jest w postaci nowego certyfikatu.
Główną cechą protokołu jest więc użycie zk-SNARKs, które działają jako niepodrabialne certyfikaty, aby udowodnić, że obliczenia zostały wykonane poprawnie, bez udowadniania całości obliczeń. Co ważne – Mina jest pierwszym protokołem zk-SNARK, który nie wymaga tzw. zaufanej konfiguracji, czyli domyślnego założenia uczciwości twórców.
Po co komu Mina Protocol?
Skoro już mamy ciekawe narzędzie, oparte o silny mechanizm szyfrujący, do czego można go użyć? Cóż, możemy zastosować go do realizacji wielu celów:
- prywatność danych – użytkownicy blockchaina mogą uzyskać dostęp do usług wymagających weryfikacji bez podawania swoich danych,
- minimalizacja kosztów – wiarygodność jest osiągana bez płacenia pośrednikom, którzy mogą potwierdzić tożsamość,
- łączenie blockchainów – można użyć protokołu Mina, aby bezpiecznie połączyć łańcuch prywatny z publicznym,
- jeden login – konto Mina może uwiarygadniać użytkownika w dowolnej liczbie serwisów lub usług,
- brak cenzury – nikt nie zna tożsamości użytkownika, żaden dostawca usług nie może więc go zablokować.
Przykład użycia tych możliwości w realnym życiu daje Teller Finance, platforma oceny ryzyka kredytowego. Buduje ona rynek pożyczek DeFi przy użyciu technologii Mina, umożliwiając dostęp do swoich usług bez udostępniania danych osobowych. Nie wymaga przy tym zabezpieczenia w wysokości 200%, jak powiedzmy Celsius. Zamiast tego, nie znając tożsamości użytkownika, jest w stanie sprawdzić stan jego konta bankowego oraz portfela DeFi, i – jeśli spełnia warunki – udzielić mu pożyczki.
Wady protokołu Mina
Nic pod Słońcem nie jest doskonałe, pisał Aleister Crowley i miał rację. Czy Mina Protocol może stwarzać jakieś problemy? Na szczęście platforma ma nie tyle poważne wady, co kilka kwestii do wyjaśnienia.
- dyskutowana jest wydajność protokołu. Niektóre źródła twierdzą, że jest to zaledwie 22 TPS, jednak twórca projektu, Evan Shapiro, określa ją na 1000 TPS,
- w rzadkich wypadkach może zajść konieczność sprawdzenia danych blockchaina i cofnięcie się do zapisu transakcji archiwalnych. Technicznie jest to możliwe, niektórzy kwestionują jednak bezpieczeństwo przechowywania tych archiwów,
- mimo swoich niewątpliwych zalet, jak dotąd Mina nie doczekała się wykorzystania na szerszą skalę. Z drugiej strony, może to oznaczać, że najlepsze dopiero przed nami.
Kryptowaluta Mina Protocol
Natywną walutą blockchaina jest MINA. Zgodnie z założeniami tokenomiki, z powodu braku limitu podaży, ma ona charakter inflacyjny. Początkowa stopa inflacji to 12%, a docelowa 7%. Jej celem jest zachęcenie użytkowników do szerokiej partycypacji w sieci i generowania bloków w zamian za nagrody.
Wg Coingecko wybito dotąd 888 milionów tokenów, z czego na rynku dostępne jest 360 mln. Reszta zapewne jest stakowana, co jest rozsądnym wyborem w inflacyjnym otoczeniu.
MINA ma 3 podstawowe przypadki użycia:
- Staking: użytkownicy mogą sami uruchamiać węzły lub delegować tokeny do innych, już istniejących.
- Opłaty sieciowe: użytkownicy płacą tą kryptowalutą za interakcję ze snApps (prywatne dApps) w sieci.
- Produkcja bloków: producenci zarabiają tokeny na swoich usługach.
Jak i gdzie kupić Mina Protocol (MINA)
Głównym parkietem handlującym MINA jest CoinEx, który wprowadzał tę walutę na rynek. Inne większe giełdy obracające tą monetą to Binance, HitBTC, OKX czy Gate.io. Ponieważ moneta jest oparta na własnym blockchainie, nie znajdziemy jej na popularnych DEXach.
Walutą wymiany na CoinEx jest BTC, inne giełdy preferują USDT lub BUSD.
Ponieważ Mina jest blockchainem Layer 1 z własnym formatem tokena, do jej przechowywania będziemy potrzebować specjalnego portfela. Dodatkowo powinien mieć on możliwość stakowania, by nasze tokeny nie traciły na wartości. W tej sytuacji do wyboru zostają nam dwa portfele: Clor.io oraz Aurowallet.com. Oba są wygodne w użyciu i polecane przez użytkowników.
Mina Protocol – opinie, fakty, ciekawostki
Kryptowaluta MINA ma tak dobrą opinię, że w lutym 2021 r. platforma nawiązała strategiczne partnerstwo, którego celem jest wdrożenie jej technologii na sieci Ethereum.
Akronim zk-SNARK oznacza „Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge”. Dzięki temu rozwiązaniu można udowodnić posiadanie pewnych informacji, np. tajnego klucza, bez ich ujawniania.
Gauntlet, firma zajmująca się bezpieczeństwem blockchaina, opublikowała swój raport na temat Mina. Symulacja ataku wykazała, że ten protokół to jeden z najbezpieczniejszych blockchainów typu Proof of Stake, a atak 51% byłby nieopłacalny.
Co czeka Mina Protocol? Odpowiedź na to pytanie poznamy za kilka lat. Wydaje się jednak, że tak lekki i zdecentralizowany protokół jest dopiero na początku swojej drogi. Może stać się podstawą całej infrastruktury blockchain… chyba, że komuś uda się dowieść, że zk-SNARKs nie są tak niezawodne, za jakie uchodzą.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.