OG Fan Token to przedstawiciel rosnącej w siłę grupy tokenów, kierowanych do fanów sportu, czyli tzw. fan tokenów. Zapewnia swoim nabywcom sporo bonusów i realny wpływ na poczynania ulubionej drużyny. Co konkretnie, opisujemy poniżej.
Kurs OG Fan Token
(OG/PLN)
18,48 PLN
(4,75 USD)
Zmiana ceny (24h)
-6,30% (-1,24 PLN)
Ranking
1237
1h
-0,99%
24h
-6,30%
7d
-6,45%
14d
-18,34%
30d
-35,37%
200d
5,41%
1y
2,80%
Kapitalizacja
19 609 792 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
-6,30%
Max cena (24h)
5,070 USD
Min cena (24h)
4,66 USD
Wolumen (24h)
10 336 960 USD
Historyczne maksimum
23,25 USD (2020-12, -79,52%)
Ilość w obrocie
4 126 664 OG
Ilość maksymalna
5 000 000 OG
Za 100 PLN kupisz 5,41 OG
Strona projektu: ogs.gg
Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 11:24
Wykres kryptowaluty OG Fan Token
Nowe zjawisko – tokeny fanów
OG Fan Token to jeden z wielu szybko powstających projektów, powiązanych z klubami sportowymi oraz e-sportem. Tokeny kibiców to nowy rodzaj kryptowaluty, uprawniającej użytkowników do szeregu korzyści związanych z członkostwem w danej organizacji. Swoim posiadaczom mogą oferować zniżki, nagrody, prawo wpływu na decyzje klubu czy interakcję z członkami drużyn. Z reguły, im więcej tokenów kibica posiadasz, tym większe masz możliwości.
Większość takich tokenów została utworzonych na blockchainie Chiliz, pozycjonującym się jako infrastruktura dla projektów sportowych, przyciągająca drużyny, fanów i programistów. Do obsługi kibiców używana jest zaś aplikacja Socios, która pozwala im głosować na pomysły, dotyczące konkretnych drużyn sportowych
Liczba użytkowników fan tokenów znacznie wzrosła w ostatnich latach, niektóre społeczności mają dziesiątki tysięcy członków. Ich popularność wynika z rosnącego zainteresowania blockchainem i kryptowalutami, a także pandemii, która wymusiła zmianę sposobu interakcji klubów i kibiców. Koncepcję fan tokenów wdrożyły już takie kluby jak FC Barcelona, czy Juventus, a także np. Alpine F1 Team.
OG Fan Token był pierwszą drużyną e-sportową, która uruchomiła własną monetę, torując drogę innym organizacjom.
Co to jest OG Fan Token?
OG Fan Token to kryptowaluta, która pozwala fanom zbliżyć się do teamu OG Esports.
Jest to organizacja e-sportowa, powstała w roku 2015, najbardziej znana ze swojej drużyny Dota 2 (gra bitewna online) oraz drużyny CS-GO (podobna strzelanka). Jej gracze zanotowali sporo sukcesów, wygrywając turnieje The International w roku 2018 i 2019 oraz konkursy indywidualne w kolejnych latach. Generalnie, organizacja uważana jest za jedną z popularnych marek w świecie e-sportu i jest dobrze znana serwisom branżowym.
OG Fan Token został uruchomiony w roku 2020 r. i szybko zyskał popularność w społeczności Dota 2. Za jego powstaniem stoi szef OG, Johan „N0tail” Sundstein, były mistrz świata w e-sporcie, odgrywający kluczową rolę w rozwoju tej branży.
Tokeny zostały sprzedane w drodze Fan Token Offering (FTO), które było ogromnym sukcesem, zaś tokeny wyprzedały się w mniej niż minutę.
Główne funkcje tokena
Posiadacze OG Fan Token są uprawnieni do wielu korzyści, w tym:
- mogą korzystać z oferty dla VIP-ów, jak spotkania z graczami i trenerami czy wyłączny dostęp do limitowanych towarów,
- mają prawo głosu w takich kwestiach, takich jak wybór kapitana drużyny lub zmiany w składzie,
- mogą wpływać na definiowanie marki, np. wybór wzorów koszulek czy zmiany brandingu,
- mają duże możliwości interakcji z drużyną i społecznością OG,
- przysługuje im wczesny dostęp do ważnych wiadomości o zmianach w organizacji.
Dzięki temu posiadacze OG mają realny wpływ na procesy decyzyjne organizacji. Zostało to bardzo dobrze przyjęta przez społeczność e-sportową.
Tokenomika
OG Fan Token działa na blockchainie Chiliz, token BEP-20 pegowany do niego funkcjonuje także na BNB Chain. Znajduje się w portfelach przeszło 8000 użytkowników, co nie jest złym wynikiem jak na token fana.
Maksymalna podaż OG Fan Tokens wynosi 10 milionów, a krążąca podaż wynosi 5 milionów. Według strony internetowej zespołu, 60% tokenów jest zarezerwowanych dla fanów, 25% dla zespołu, 10% dla partnerów i 5% dla zespołu założycielskiego.
Trzeba mieć świadomość, że funkcjonalność tokena ograniczona jest do sfery fanów OG i poza tym ekosystemem nie ma on zastosowania. Ponadto tokeny fanów są nową koncepcją, a ich status prawny pozostaje niejasny.
Rozwój projektu i aktualności
OG współpracuje z innymi organizacjami e-sportowymi, w tym Alliance i NAVI, zapowiada też nawiązanie nowych partnerstw. Planuje również wprowadzenie na platformę nowych funkcji, jak streaming na żywo i sporty fantasy. Impulsem rozwojowym może być rozszerzenie obecności na rynki azjatyckie, gdzie e-sport ma wielu wiernych kibiców.
Niestety sekcja News na stronie www projektu nie jest przesadnie aktualna – ostatnie wiadomości sprzed roku donoszą o kłopotach rosyjskich członków drużyny, nowych transferach czy wizji rozwoju. Zdecydowanie bardziej aktualny jest Twitter – sporo doniesień o treningach, turniejach i nowych graczach.
Przy okazji – profil OG na Twitterze ma prawie milion obserwujących! Skala popularności drużyny jest zdumiewająca.
Jak i gdzie kupić kryptowalutę OG Fan Token?
Odpowiedź jest prosta – na Binance. Ta platforma niemal monopolizuje obrót tokenem, generując prawie 90% obrotu. Na kolejnych miejscach plasują się Gate.io, Bitget, DigiFinex i Huobi. Najczęściej wybieraną walutą transakcji jest USDT, przed BUSD i BTC.
Miejsce przechowywania tokenów zależy od Twoich zamiarów. Jeśli jesteś kibicem OG i chcesz mieć wpływ na drużynę, tokeny muszą znajdować się na koncie wewnątrz aplikacji Socios. Jeśli traktujesz je jako szybką inwestycję, wygodnie (choć mniej bezpiecznie) będzie przechować je na koncie Binance.
Możliwość przechowywania ich w portfelu Ledger, budzi w sieci kontrowersje i nie została jednoznacznie rozstrzygnięta. W każdym razie token nie znajduje się na liście wspieranych walut.
OG Fan Token – opinie, fakty, ciekawostki
Hostująca OG aplikacja Socios ma dobrą opinię w świecie celebrytów. Zainwestowali w nią m.in. raper Jay-Z czy aktor Ashton Kutcher, zaś jej ambasadorem jest sam Lionel Messi (który zgarnął za tę przysługę skromne 20 milionów dolarów).
Rynek tokenów sportowych rozwija się także w Polsce. Od dłuższego czasu funkcjonuje już platforma Zetly, mająca łączyć fanów, kluby i sportowców, zamierzająca wyrosnąć daleko poza granice naszego regionu.
Polacy nieźle radzą sobie w świecie Dota 2. Drużyna Michała „Nishy” Jankowskiego została ostatnio wicemistrzem świata w tej grze. Jak dotąd, łączne zarobki „Nishy” z nagród turniejowych szacuje się na ponad 8 mln zł.
OG Fan Token to z pewnością inwestycja nie dla każdego. Fani Dota 2 i Counter Strike będą mieli z niego sporo pożytku, wpływając ma decyzje swojej ulubionej drużyny. Innych zniechęcić może niszowość tokena oraz możliwe kłopoty z przechowywaniem go w zdecentralizowanym portfelu.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.