Nazwa PIVX oznacza Private Instant Verified Transaction. Forsa szybko, tanio i dyskretnie. To sprawia, że chociaż formalnie ojcem PIVX jest Dash, to podobny jest on bardziej do innej waluty – Zcash. Przypadek? Nie sądzę…
Kurs PIVX
(PIVX/PLN)
0,21 USD
(0,84 PLN)
Zmiana ceny (24h)
-7,36% (-0,067 PLN)
Ranking
1289
1h
0,19%
24h
-7,36%
7d
-14,61%
14d
-22,84%
30d
-37,43%
200d
-14,52%
1y
-27,07%
Kapitalizacja
18 760 004 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
-7,37%
Max cena (24h)
0,23 USD
Min cena (24h)
0,21 USD
Wolumen (24h)
2 041 010 USD
Historyczne maksimum
13,56 USD (2018-01, -98,45%)
Ilość w obrocie
89 796 592 PIVX
Ilość maksymalna
89 797 181 PIVX
Za 100 PLN kupisz 118,73 PIVX
Strona projektu: www.pivx.org
Ostatnia aktualizacja 2025-01-29 00:33
Wykres kryptowaluty PIVX
PIVX: co to właściwie jest?
PIVX to zdecentralizowana waluta, oferująca rozbudowane funkcje ochrony danych użytkowników. Jest forkiem Dasha, dziedzicząc część jego bibliotek. Weszła na rynek w 2016 roku bez ICO ani premine. Przez pierwsze 6 miesięcy coiny kopał, kto chciał – to się nazywa uczciwy start!
Początkowo PIVX oparty był na protokole Zerocoin. Nie on jeden, na tym protokole opierało się sporo monet: Zcoin, Zcash, Veil… Niestety, w 2018 okazało się, że w protokole, opracowanym przez najlepszych mózgowców z Instytutu Bezpieczeństwa Informacji… jest dziura. To mniej więcej tak, jakby do samochodu wbudowano przypadkiem przycisk autodestrukcji 😉
Ta wtopa, niezawiniona przez twórców projektu, zadała mu silny cios. Po co komu prywatna moneta, której nie może bezpiecznie i dyskretnie wysłać? Stało się jasne, że niezależnie od bieżącego damage control, trzeba wymyślić coś nowego.
Nowe otwarcie
Przez dwa lata łatano, co się dało, ale prawdziwy przełom nastąpił w roku 2020. PIVX wprowadził wtedy nowy protokół prywatności o nazwie Sapling. Opiera się on na dowodach wiedzy zerowej, zwanej zk-SNARKS, które szerzej omawialiśmy w tekście o Zcash.
Poza Saplingiem, mocnymi podstawami projektu są również:
- Algorytm Proof of Stake. W przeciwieństwie dla Proof of Work, charakterystycznego np. dla Bitcoina, nie wymaga on przetwarzania wielkich ilości danych. Jest szybki i energooszczędny, a blok generowany jest co minutę.
- Zaawansowana architektura. PIVX obejmuje sieć zwykłych węzłów oraz masternodów drugiego poziomu, uczestniczących w zarządzaniu. Każdy użytkownik może uruchomić masternoda, posiadając 10 000 monet PIVX.
- Pełna decentralizacja. W przeciwieństwie do innych projektów, wykorzystujących protokół PoS, w PIVX nie ma wąskiej grupy głównych węzłów. Sieć zabezpiecza przeszło 1700 masternodów.
- Bezpieczeństwo. Każda transakcja musi zostać podwójnie zweryfikowana. Aby mieć choćby połowę szans na udany atak, atakujący musiałby posiadać przeszło 70% stakowanych monet.
- Zarządzanie przez DAO (Decentralized Autonomous Organisation). Nad zmianami głosują masternody, projekt nie jest kierowany przez swoich twórców.
Solidna tarcza – PIVX SHIELD
Za ochronę prywatności w tej sieci odpowiada implementacja zk-SNARKS o nazwie SHIELD. Zapewnia ona utajnienie nadawcy i odbiorcy, kwoty transakcji czy sald. Podobnie jak w Zcash, możesz wybrać, czy wykonywana transakcja ma być chroniona czy transparentna (widoczna). Niezależnie od tego możesz określić, czy chcesz wykonać transakcję w trybie normalnym, czy błyskawicznym. Tu kłania się pokrewieństwo z Dash – kosztem 0,01 PIVX możesz wykonać transakcję w ciągu 1 sekundy. Jeśli nie chcesz płacić – transakcja zostanie przypisana do najbliższego wolnego bloku.
PIVX – jak na tym zarobić
Podobnie jak solidne akcje z dywidendą, kryptowaluta PIVX pozwala zarobić swoim posiadaczom.
Jeśli mamy 10.000 coinów i komputer, możemy utworzyć własny masternode. Jeśli mamy mniejszą ilość tokenów, możemy je stakować. Dostaniemy nieco mniej, ale łatwiej i przynajmniej nie płacimy za prąd.
W większości projektów stakowanie oznacza przekazanie swoich tokenów, co wiąże się z ryzykiem ich utraty, jeśli trafimy na nieuczciwego kontrahenta. PIVX daje nam Cold Staking. Ta funkcja umożliwia przechowywanie monet w jednym portfelu, podczas gdy są one delegowane do stakowania przez inny węzeł. W tym czasie bezpiecznie przechowujemy nasze monety, nawet w portfelu offline. Trzeba przyznać – pełen wypas.
Tokenomika i co z niej wynika
PIVX ma unikalny model dynamicznego tworzenia monet. Powstają one jako nagroda za blok, ustalona na 5 PIVX i dzielona jest między stakujących i masternode. Do tego Skarbiec dostaje maksymalnie 1 PIVX na blok, jeśli tak zagłosują masternody. Tak więc w sumie PIVX ma teoretyczny maksymalny poziom emisji równy 6 PIVX na minutę, co odpowiada około 5,5% rocznie i maleje z roku na rok.
Ze względu na to, że wszystkie opłaty transakcyjne w sieci są spalane, faktyczna podaż zależy od tego, ile transakcji ma miejsce w sieci. Im więcej osób przeprowadza transakcje z użyciem PIVX, tym więcej monet zostaje spalonych. Wg wyliczeń dostępnych na stronie, równowaga i stały poziom ilości monet w obiegu zostanie osiągnięta w okolicy 12 transakcji na sekundę. Bez tego, teoretyczna maksymalna wielkość monet na rynku (dziś jest to 62 mln) w roku 2030 wyniesie 93 mln tokenów.
I tak inflacja mniejsza niż na złotówce 😉
Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą!
Trzeba przyznać, że zespół stojący za projektem robi dobrą robotę. Nie tylko przetrwał załamanie związane z dziurą w Zerocoin, co mogło położyć projekt, ale ma na swoim koncie inne sukcesy.
- Cele wyznaczone na mapie drogowej projektu realizowane są na czas.
- Dobre wsparcie użytkowników w przypadku problemów. Sam sprawdziłem.
- Świetny zespół marketingowy, kierowany przez Bryana „Snappy” Doreiana. Ten facet ma osobowość i dokonania.
- Czołowe miejsce pod względem przyrostu repozytoriów na GitHub.
- Projekt nie miał ICO. SEC nie bardzo ma się do czego przyczepić, w przeciwieństwie np. do XRP.
- PIVX jest energooszczędny i mocno to podkreśla. Jak obliczono, jego sieć jest 465 milionów razy tańsza w eksploatacji niż sieć Bitcoina.
- Projekt wciąż stara się być nowatorski. Był pierwszym private coinem opartym o PoS czy pierwszym spalającym opłaty transakcyjne. Generalnie – nie spoczywa na laurach.
Jak i gdzie kupić PIVX?
Najprościej kupić PIVX na giełdzie Binance. Największe obroty są na parach do BTC i ETH, musimy więc wcześniej zainwestować w te waluty. Dwie kolejne giełdy to relatywnie niewielkie Kucoin i TradeOgre. Niestety, jako waluta wspierająca prywatność, PIVX został już usunięty z kilku giełd, podobnie jak Zcash, Dash czy Monero.
PIVX jest forkiem Dasha, który z kolei wywodzi się z Bitcoina. Oznacza to, że nie wystarczy nam typowy portfel dla tokenów ERC-20. Na szczęście na swojej stronie projekt udostępnia portfel natywny w wersji dla Windows, MacOs i Linuxa, a także w formie kodu źródłowego. Portfel ten jest w polskiej wersji językowej i działa świetnie, dajmy mu tylko czas na synchronizację po zainstalowaniu.
Jeśli wolimy bardziej uniwersalne rozwiązania, strona projektu poleca portfele Coinomi, CoinSpot czy Ledgera. Rozwiązania zewnętrzne nie zawsze jednak wspierają specyficzne cechy PIVX jak anonimowe transakcje czy cold staking.
PIVX: opinie, fakty, ciekawostki
PIVX ma naprawdę niezłą opinię w środowisku. Najlepszym dowodem, że jest to jeden z najczęściej forkowanych projektów kryptowalut. Bazuje na nim obecnie co najmniej 7 innych walut.
Dzięki zastosowaniu protokołu PoS przesyłanie waluty nie wymaga dużej mocy obliczeniowej. Dowód transakcji ma tylko 144 bajty i można go wygenerować na maleństwie klasy Raspberry Pi.
PIVX ma także swoich ambasadorów, najwięcej w dziedzinie sportu. Reklamują go mi.in. koszykarze, zawodnicy MMA czy triathloniści, jak Meghan Brown z Australii.
Podsumowując, PIVX wciąż ma spore szanse namieszać w sektorze monet wspierających prywatność. Wziął coś po każdym ze swoich ojców i rozwinął odziedziczone cechy. Jako dziecko tak patchworkowej rodziny, idealnie wpisuje się w dzisiejsze czasy…
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.