logo

Tezos (XTZ): Przewodnik po projekcie, nasza analiza i ocena

xtb - zlatan ibrahimović

Czym się różni ekscentryk od wariata? Ten pierwszy ma pieniądze. Pięć miliardów dolarów majątku pozwala wybaczać pewne dziwactwa… Oto Mr Tezos, ekscentryk świata blockchain.

Logo kryptowaluty Tezos

Kurs Tezos
(XTZ/PLN)

2,59 PLN

(0,67 USD)

Zmiana ceny (24h)

-0,22% (-0,0058 PLN)

Ranking

125

1h

-0,88%

24h

-0,22%

7d

0,13%

14d

-3,46%

30d

-7,45%

200d

-38,50%

1y

-11,38%

Kapitalizacja

672 676 358 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

-0,16%

Max cena (24h)

0,68 USD

Min cena (24h)

0,66 USD

Wolumen (24h)

20 600 437 USD

Historyczne maksimum

9,12 USD (2021-10, -92,68%)

Ilość w obrocie

1 009 777 777 XTZ

Ilość maksymalna

1 030 300 864 XTZ

Za 100 PLN kupisz 38,61 XTZ

Strona projektu: www.tezos.com

Ostatnia aktualizacja 2024-10-30 16:39

Wykres kryptowaluty Tezos


Tezos lekiem na każdy fork

XTZ to specyficzny blockchain, próbujący odnaleźć Świętego Graala krypto.

Jednym z głównych problemów wielu sieci jest niezdolność sieci do bezproblemowej modyfikacji. Część społeczności forsuje jedno rozwiązanie, część drugie. Nie są one w stanie uzgodnić stanowiska i dochodzi do rozwidlenia (forka) protokołu. Stąd obok Bitcoina mamy LiteCoina czy Bitcoin Cash, a krewnymi Ethereum są ETH Classic czy EtherZero. Takie podziały osłabiają społeczność, gdyż rozpada się ona na różne blockchainy, często niekompatybilne ze sobą.

Największą zaletą Tezos, odróżniającą go od innych sieci, jest właśnie wbudowana możliwość samoregulacji. Powstał system, w którym użytkownicy mogą głosować nad ważnymi zmianami w sieci, które są wdrażane bez niebezpieczeństwa hard forka. Brzmi to obiecująco, chociaż diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach.

Przyjęte założenia wpływają na charakter projektu. Zamiast na prądożernym PoW jest oparty o protokół delegated proof-of-stake (DPoS). Pozwala też na bezproblemowe budowanie zdecentralizowanych aplikacji czyli DApps. Swego czasu był postrzegany jako jeden z kilku ETH killers, ale z czasem nieco złagodniał. Oprócz problemu forków, w założeniach rozwiązuje także inne: nadmiernej centralizacji, kosztów użycia czy bezpieczeństwa.

Każda aktualizacja protokołu proponowana jest przez użytkowników. Kiedy zostanie ona zatwierdzona przez społeczność, zostaje wprowadzona do kodu Tezos. W ten sposób projekt ewoluuje w stronę pożądaną przez ogół użytkowników i wszyscy są zadowoleni. Programiści zarabiają, jeśli ich propozycje aktualizacji zostaną zaakceptowane przez społeczność. Głosujący też coś z tego mają – otrzymują nagrodę w postaci XTZ za zatwierdzenie aktualizacji. Mechanizm ten angażuje więc użytkowników w rozwój sieci.

Technicznie Tezos okazał się rozwiązaniem przemyślanym. Zawiodło natomiast to, co zwykle – czynnik ludzki.

Krótka historia projektu XTZ

Blockchain Tezos powstał dzięki małżeństwu Arthura i Kathleen Breitman w 2014 roku. Powołali go do życia za pośrednictwem swojego startupu: Dynamic Ledger Solutions. Nie byli amatorami: Arthur pracował wcześniej dla Google X i Goldman Sachs, jego żona w Accenture i Bridgewater Associates. Zgromadzili też silny zespół. Na plus projektu działało to także, że kod Tezos napisano w całości od nowa, specjalnie dla tego projektu.

ICO projektu w lipcu 2017 roku przyniosło furę pieniędzy – 232 milionów dolarów. Po ICO utworzono Fundację Tezos, aby uruchomić protokół. Fundacja zobowiązała się do zakupu Dynamic Ledger Solutions i praw do Tezos.

Breitmanowie popełnili jednak kilka błędów. Oddali większość władzy nad projektem Fundacji. Niestety wybrany przez nich prezes nie był zainteresowany wspieraniem projektu Tezos. Nie zadbano, by tokeny XTZ od razu były akceptowane na giełdach, ciągle przekładano start testnetu. Johann Gevers grał na własne konto, blokując rozwój XTZ. Wobec tego społeczność Tezos zaczęła budować własną, niezależną Fundację T2.

Do tego doszły problemy związane z ICO. SEC uznała je za nielicencjonowaną ofertę papierów wartościowych (casus XRP). Pojawiły się pozwy zbiorowe. Wyglądało na to, że projekt umrze przed startem.

Fundacja T2 weszła jednak w końcu we współpracę z Breitmanami, aby wbrew prezesowi utrzymać projekt. W końcu, po wielu kłopotach, Gevers zgodził się ustąpić z Fundacji. Oznaczało to koniec tej fatalnej sytuacji związanej z zarządzaniem, jednak pewien niesmak w środowisku pozostał.

Nowy kurs Tezos: cała naprzód

Po uporaniu się z kłopotami, projekt mógł wreszcie zacząć się rozwijać tak, jak było to zaplanowane od początku.

Protokół działa głównie jako platforma do wymiany zasobów. Drugim zastosowaniem sieci jest tworzenie i uruchamianie zdecentralizowanych aplikacji (DApps). W ekosystemie Tezos jest ich wiele: Stably (stablecoin oparty na USD), Wrap Protocol (most między Ethereum i Tezos) czy Truesy (platforma NFT).

Smart kontrakty na Tezos są napisane w nietypowym języku programowania Michelson, zaprojektowanym specjalnie dla protokołu. Nie ma to jak oryginalność…

Tezos jest blockchainem, który daje możliwość atrakcyjnego zwrotu z kapitału. Dzięki naszym tokenom możemy uczestniczyć w zabezpieczaniu sieci (baking) albo wypożyczyć je innym (delegate). Obecny procent zysku ze stakingu oscyluje w granicach 5-6%, a projekt ma długą historię wypłacania tych odsetek. Stakowanych stale jest ok 80% tokenów XTZ.

Społeczność Tezos jest aktywna, na stronie projektu można śledzić postępy w proponowaniu i głosowaniu nad aktualizacjami protokołu.

Szybkość Tezosa to 40 TPS (transakcji na sekundę). Jest on wyraźnie szybszy niż Ethereum (15 TPS), znacznie słabszy jednak niż na przykład EOS (4000 TPS).

Token XTZ – funkcje i przechowywanie

Kryptowaluta Tezos odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu i obsłudze sieci. XTZ to natywny token narzędziowy, używany jako środek wymiany lub do udziału w zarządzaniu platformą. Waluta może być przesyłana, wydawana, wypożyczana lub używana do zabezpieczania sieci.

Token XTZ (znany również jako Tez lub Tezzie) nie jest tokenem ERC-20, nie będzie więc kompatybilny z typowym portfelem Ethereum. Oficjalnym portfelem do jego przechowywania jest TezBox, popularne są także Wetez i Galleon. Można również przechowywać XTZ w portfelach typu hardware Ledger lub Trezor.

binance futures - poradnik oraz opinie

Jak i gdzie kupić?

Walutę Tezos możemy kupić na wielu giełdach, zaczynając od Binance, Coinbase czy BitBay. Największe wolumeny notuje w parze do USDT.

Predykcje cenowe wiodących portali krypto okazują się warte funta kłaków. Generalnie, rajd ostatnich kilku miesięcy przebił te oczekiwania kilka razy. Z drugiej strony, niektórzy optymiści wieszczą ceny XTZ idące za dwa lata w setki dolarów. Tu jednak trzeba się poważnie zastanowić. Obecna szybkość sieci Tezos nie wydaje się wystarczająca dla obsługi coraz bardziej wymagających dApps. Opinię o sensowności zakupu waluty Tezos musisz więc wyrobić sobie sam.

Tezos: opinie, fakty, ciekawostki

Tezos nie jest protokołem PoW, więc nie występują w nim górnicy. Zamiast nich mamy zabezpieczających sieć… piekarzy (bakers).

Tezos posłużył do tokenizacji i sprzedaży apartamentów w Queretaro w Meksyku, za łączną cenę 250 000 $, przez konsorcjum firm MountX i Vertalo. Opinie o użyteczności XTZ w transakcji są bardzo zachęcające.

We wrześniu 2019 francuski wydział ds. cyberprzestępczości (C3N) został pierwszą z agencji rządowych, które wykorzystały walutę Tezos do pokrycia swoich kosztów operacyjnych.


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

pekao

XTB IKE

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%