logo

XDC Network (XDC): czym jest i jak działa ta platforma blockchain?

xtb - zlatan ibrahimović

Niedawno państwa Zachodu kłóciły się, czy należy odciąć Rosję od systemu SWIFT. Jeśli XDC Network będzie kiedyś rynkowym standardem, takie dyskusje staną się bezprzedmiotowe. A XRP będzie już przeżytkiem.

Logo kryptowaluty XDC Network

Kurs XDC Network
(XDC/PLN)

0,16 PLN

(0,042 USD)

Zmiana ceny (24h)

0,70% (+0,0011 PLN)

Ranking

147

1h

-0,85%

24h

0,70%

7d

36,20%

14d

46,24%

30d

52,30%

200d

13,95%

1y

-18,10%

Kapitalizacja

621 859 856 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

0,78%

Max cena (24h)

0,042 USD

Min cena (24h)

0,041 USD

Wolumen (24h)

18 195 607 USD

Historyczne maksimum

0,19 USD (2021-08, -78,41%)

Ilość w obrocie

14 930 338 782 XDC

Ilość maksymalna

37 948 565 175 XDC

Strona projektu: www.xinfin.io

Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 11:24

Wykres kryptowaluty XDC Network


Co to jest XDC Network?

XDC Network logo small

Przez światowy system bankowy codziennie przepływają miliardy dolarów. Wymaga on najwyższych standardów zaufania, wielokrotnej kontroli i ścisłego przestrzegania regulacji. Branża krypto to przy tym ubogi krewny, często na bakier z przepisami, mający jednak swoje zalety. XDC Network zamierza połączyć te dwa światy przy użyciu zaufanej platformy blockchain dla przedsiębiorstw, spinającej łańcuchy publiczne i prywatne.

Platforma została stworzona przez organizację non-profit eXchange inFinite (XinFin), mającą na celu optymalizację międzynarodowego handlu i branży finansowej. XDC Network umożliwia rozliczenia finansowe w standardzie korporacyjnym pomiędzy m.in. rządami oraz dużymi firmami. Dąży do wypełnienia luki między starszymi systemami rozliczeń, a blockchainem, aby stać się standardem globalnego handlu i finansów. Obecnie trwają prace nad kilkoma projektami, dotyczącymi finansowania handlu, bankowości, energii i zarządzania łańcuchem dostaw.

XinFin przeprowadził ICO w pierwszym kwartale 2018 r., pozyskując 15 milionów dolarów, zaś mainnet został uruchomiony w czerwcu 2019 r. Obok założycieli (Atul Khekade, Ritesh Kakkad) bardzo istotną postacią w firmie jest doradca, Andre Casterman, przez 20 lat pracujący na czołowych stanowiskach w SWIFT (międzynarodowej organizacji obsługującej przelewy finansowe). Innym doradcą jest Roger Ver, co również mówi wiele o znaczeniu projektu.

Krótko o technice

XDC Network jest forkiem blockchaina Quorum, opracowanego przez JP Morgan. Ponieważ Quorum z kolei bazuje na Ethereum, można powiedzieć, że XDC jest mocno zmodyfikowaną kopią projektu Vitalika.

XDC nie używa Proof of Work, zamiast tego konsensus oparty jest o delegowany dowód stawki XinFin (XDPoS). Platforma jest kompatybilna z językiem programowania Solidity, co oznacza to, że smartkontrakty Ethereum będą działać również na XinFin.

Wszyscy użytkownicy sieci XinFin mają dostęp do głównego łańcucha, a jednocześnie poszczególne podmioty mogą hostować prywatne podsieci. Pozwala to na przejrzyste udostępnianie transakcji, przy zachowaniu dostępu do danych wrażliwych tylko dla upoważnionych.

Sieć umożliwia cyfryzację procesów, tokenizację i natychmiastowe rozliczanie transakcji handlowych. Pozwala też na tworzenie własnych tokenów w formacie XRC-20. Protokół został zaprojektowany do obsługi skalowalnych smartkontraktów.

Obecna architektura zapewnia przetwarzanie do 2000 transakcji na sekundę (TPS) przy prawie zerowych opłatach transakcyjnych. Sieć opiera się na ok. 200 masternodach, za których prowadzenie operatorzy są wynagradzani. Platforma wykorzystuje podwójną walidację, aby zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa sieci.

Dzięki oparciu o Proof of Stake blockchain jest praktycznie neutralny dla klimatu, co może być istotną zaletą w nadchodzących czasach.

Możliwe zastosowania

Podstawowym zastosowaniem XDC jest obsługa międzynarodowego handlu. Nie chodzi tu tylko o błyskawiczne przesyłanie płatności, ale o stworzenie zaufanego środowiska wzajemnych rozliczeń i obiegu dokumentów. XinFin pozwala przedsiębiorstwom połączyć swoje starsze systemy z blockchainem przy użyciu protokołu XDC i przesyłać wiadomości w standardzie ISO20022, będącym nowym standardem branży.

Atutem XDC jest szerokie zastosowanie modelu cyfrowych dokumentów prawnych (Enigio). Są one równie wiarygodne jak ich papierowe odpowiedniki, jednak ponieważ są zdigitalizowane, mogą być przedmiotem transakcji w sieci. Weksle, akredytywy, kredyty, faktury… Dostępne natychmiast, eliminują całą papierkową robotę związaną z importem czy transportem towaru. Mogą także stać się zabezpieczeniem smartkontraktu, nadając mu konkretną wartość finansową.

Duże znaczenia ma także kompatybilność XDC z siecią Corda (R3), integrującą takie firmy jak Wells Fargo, MoneyGram, Swiss Exchange czy Nasdaq oraz banki i organy regulacyjne. Token XDC może wchodzić w interakcję z każdą aplikacją Corda, co daje XinFin bezpośredni dostęp do przedsiębiorstw i instytucji działających w tej sieci.

Jak widać, XDC zdobyło bilet wstępu do klubu, gdzie spotykają się wielcy tego świata.

XinFin vs Ripple

XDC Network nie jest jedynym chętnym do wejścia w wielki biznes. Ba, w porównaniu z Ripple (XRP) jest jedynie maluchem, plączącym się pod nogami. Spróbujmy porównać te dwie sieci.

  1. Wielkość. Z kapitalizacją na poziomie 35 mld dolarów, Ripple jest większe od XinFin ok. 60 razy.
  2. Zastosowanie. XRP to głównie środek płatności, XDC służy do kompleksowym rozliczeniom systemu handlu i finansów.
  3. Smartkontrakty. Bardzo istotna funkcja dla DeFi. XDC je obsługuje, XRP nie.
  4. Szybkość transakcji. XRP osiąga obecnie 1500 TPS. XDC ma 2000 TPS i możliwość dalszego wzrostu dzięki shardingowi.
  5. Regulacje. Oba projekty spełniają wymogi normy ISO20022, oba są używane przez grupę R3, XRP ma jednak kłopoty z SEC.

Zalety XinFin nie oznaczają jeszcze, że wygryzie on Ripple z interesu. Bitcoin utrzymuje swoją pozycję mimo, iż technologicznie jest już nieco przestarzały.

binance futures - poradnik oraz opinie

Kryptowaluta XDC Network

Tokenem sieci jest XDC, moneta zarówno używana w mainnecie, jak i będąca przedmiotem obrotu na giełdach. Wcześniejszy token ERC-20 o nazwie XDCE został wycofany z rynku pod koniec roku 2020.

Podstawową funkcją XDC jest zabezpieczenie sieci, gdyż każdy walidator musi postawić 10 milionów tokenów, by móc pełnić swoją funkcję.

Drugą istotną rolą XDC jest funkcjonowanie jako mechanizm rozliczeniowy dla dApps zbudowanych na platformie. Ekosystem rozrasta się szybko i obecnie obejmuje takie aplikacje jak XSwap (wymiana XDC-XRC20), EuroStasis (stablecoin Euro), USNota (stablecoin USD), Livenet (wyrocznie) czy Strox (przechowywanie danych).

Obecnie na rynku znajduje się 1/3 z docelowej liczby 37,5 miliardów tokenów XDC. Podaż rośnie powoli, w ciągu ostatnich 4 lat było to ok. 2 mld. Większy przyrost nastąpi dopiero, kiedy sieć zacznie być intensywnie używana (wynagrodzenia masternodów).

Tokenomika jest jak widać przemyślana i powinna wspierać rozwój projektu.

Jak i gdzie kupić kryptowalutę XDC Network?

XDC Network nie jest szeroko znana na rynku, co dobrze wróży wczesnym inwestorom. Największe wolumeny znajdziemy na Gate.io oraz Kucoinie, mniejsze także na Digifinex, XT.com czy Bitrue. Preferowaną walutą jest USDT, mniejsze ilości kupimy także za BTC i ETH.

Do przechowywania kryptowaluty strona projektu rekomenduje XDC Original Wallet. Jest to portfel open source, dający użytkownikowi pełną kontrolę nad kluczem prywatnym. Na plus należy zaliczyć szczegółowy opis aspektów bezpieczeństwa przed założeniem portfela. Na minus – kłopoty użytkowników Reddita z tym portfelem.

Innym wyjściem może być założenie portfela Guarda Wallet, a jeśli wolimy rozwiązania hardware – użycie D’CENT Wallet. Inne portfele hardware nie wspierają na razie tokena, choć trwają prace nad integracją rozwiązań Ledger i Trezor. Możemy też użyć Metamask, ale będzie to wymagało dodania sieci XDC do listy obsługiwanych.

XDC Network (XinFin) – opinie, fakty, ciekawostki

Perspektywy kursu XDC wyglądają dobrze, choć oczywiście na rynku krypto niczego nie można być pewnym. Jeśli XinFin udałoby się zdobyć tylko 10% rynku Ripple, oznaczało by to skok ceny x6. Analitycy nastawieni są przychylnie, choć oczywiście sporo zależy od przyszłej ceny BTC.

Na pozytywną opinię o XDC wpływa fakt, że tylko 4 inne protokoły spełniają założenia normy ISO20022: Ripple, Stellar, Iota oraz Algorand.

XDC Network ma póki co duże zapasy mocy. Przy wydajności 2000 TPS, eksplorator wykazuje wykorzystanie sieci na poziomie poniżej 10 TPS.

Niektórzy uważają XDC za XRP na sterydach i poważne zagrożenie dla Ripple. Inni natomiast stoją na stanowisku, że XDC to w rzeczywistości tajny projekt twórców Ripple, mający nie dopuścić do pojawienia się faktycznej konkurencji.

XDC Network to blockchain nowej generacji z dużym potencjałem. Mimo jeszcze niewielkich rozmiarów, ma szanse zrewolucjonizować korporacyjny rynek finansowy. Gdyby został siecią rozliczeń, wybraną przez wielkie światowe firmy, sky is the limit. Jednak czy tak się stanie – nie wie nikt.


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *