logo

Przewodnik po platformie Yearn Finance. Opis tokena YFI

xtb - zlatan ibrahimović

Wszyscy wiedzą, że najdroższym krypto jest Bitcoin, ale mało kto wie, że na drugim miejscu jest Yearn Finance. Dlaczego moneta, o której niewielu słyszało, kosztuje przeszło pół Bitcoina? Cóż, nie dzieje się tak bez przyczyny.

Logo kryptowaluty yearn.finance

Kurs yearn.finance
(YFI/PLN)

24 500,62 PLN

(6 298,36 USD)

Zmiana ceny (24h)

-0,10% (-23,73 PLN)

Ranking

309

1h

-0,56%

24h

-0,10%

7d

-1,48%

14d

23,19%

30d

23,68%

200d

-9,04%

1y

-23,76%

Kapitalizacja

211 570 958 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

0,16%

Max cena (24h)

6 354,13 USD

Min cena (24h)

5 946,12 USD

Wolumen (24h)

42 737 576 USD

Historyczne maksimum

90 787,000 USD (2021-05, -93,03%)

Ilość w obrocie

33 564 YFI

Ilość maksymalna

36 666 YFI

Za 100 PLN kupisz 0,0041 YFI

Strona projektu: yearn.fi

Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 09:36

Wykres kryptowaluty yearn.finance


Co to jest Yearn Finance?

Yearn Finance logo small

Yearn Finance to platforma finansowa, która oferuje zestaw różnych produktów DeFi, przynoszących zyski po zdeponowaniu w nich tokenów. Jest rodzajem huba, na bieżąco alokującym zarządzane przez siebie rezerwy w inne protokoły finansowe, zapewniające najlepsze połączenie zyskowności i bezpieczeństwa. Jeśli nie masz czasu codziennie porównywać zwrotów z zapewniania płynności na takich platformach jak Aave, SushiSwap, Compound czy Curve, jest to wyjście dla ciebie.

Misją Yearn Finance jest nie tylko uproszczenie interakcji użytkownika z protokołami DeFi, ale i maksymalizacja rocznej stopy procentowej (APY) zdeponowanych kryptowalut. Platforma jest dziełem domorosłego programisty Andre Cronje. Mimo braku formalnego wykształcenia, świetnie poznał on mechanikę smartkontraktów, a osiągnięcia i czasem kontrowersyjne metody działania zapewniły mu sławę w świecie krypto.

U podstaw Yearn leżą też starania o maksymalną decentralizację i ograniczenie możliwości zewnętrznej kontroli. Twórca platformy nie ma możliwości wprowadzenia zmian w protokole. Yearn Finance jest rozwijany i zarządzany przez społeczność.

Platforma działa w ekosystemie Ethereum, a od października 2021r. również w sieci Fantom.

Dlaczego warto wejść na platformę?

Po co wkładać tam nasze krypto, jeśli możemy zarządzać nim sami? Cóż, jest kilka powodów:

  • Oszczędność czasu. Platforma działa w trybie odpal i zapomnij, będzie zarządzała twoim kapitałem, dopóki go nie wycofasz.
  • Łatwiejsze korzystanie z DeFi. Odpada potrzeba ciągłego przeliczania oprocentowania wkładu, wartości otrzymywanych tokenów, czasu blokady itd.
  • Zmniejszenie niepewności. W Yearn Finance ryzyko jest rozłożone między różne protokoły, co zmniejsza ryzyko katastrofalnych wpadek czy paniki i niekontrolowanej wyprzedaży tokenów.
  • Wyższe zwroty. Mechanika działania platformy pozwala jej uzyskiwać maksymalne zwroty oferowane na rynku, z zachowaniem względnego bezpieczeństwa transakcji.
  • Niższe koszty. Kiedy system alokuje nasze tokeny, by uzyskać wyższą stopę zwrotu, są one tylko niewielką częścią dużej puli, co minimalizuje jednostkowe koszty transakcji.

Jak to działa?

Pierwsza wersja platformy była prosta – przerzucała tokeny użytkownika między kilkoma protokołami, kierując się chwilową stopą zwrotu. Wdrożona pod koniec 2021 r. wersja 3 jest dużo bardziej wyrafinowana i obsługuje więcej tokenów, niestety wymaga także ciut więcej wiedzy od użytkownika. Jeśli nie do końca wiesz, co robić – ogranicz się do zdeponowania i ulokowania ETH, pomijając chwilowo inne tokeny.

Podstawowym elementem Yearn są Skarbce (Vaults). Jest ich kilkadziesiąt, bazują na różnych aktywach i mają odmienne strategie. Możesz wybrać np. Skarbiec SNX, ETH, albo Curve dla pary EURS-USDC, a każdy z nich ma swoją strategię. Bywają one skomplikowane, nie obejmują tylko wysyłania tokenów na protokół i biernego oczekiwania na zyski. Prognozowana APY (roczna stopa zwrotu), może sięgać nawet 30%.

Jeśli jesteś gotów na większe ryzyko w zamian za wyższe APY, warto zajrzeć do sekcji Laboratorium (Labs). Ona również zawiera Skarbce oferujące różnorakie strategie, potencjalnie zyskowne, ale jeszcze nie w pełni zweryfikowane w praktyce. Może się uda, a może nie – decyzję musisz podjąć sam, ale APY na poziomie 50% wygląda zachęcająco.

Jeśli nie masz czasu by wgłębiać się w detale proponowanych strategii, najprościej będzie zdeponować swoją inwestycję w Iron Bank. To serwis oparty o rozwiązania firmy Cream Finance, partnera Yearn. Umożliwia on pożyczanie w trybie peer-to-pool, udostępniając płynność bezpośrednio innym, pozytywnie zweryfikowanym protokołom. Twoje pieniądze są względnie bezpieczne, za to oferowane APY nie przekracza 10%.

Zaawansowani użytkownicy mogą skorzystać także z innych możliwości stwarzanych przez Yearn, jak yliquidate.finance (kupno walut z likwidacji pozycji) czy iborrow.finance (tokenizacja długów).

Yearn kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo (DeFi Safety ocenia je na 93%) oraz stara się nie dopuszczać do utraty kapitału. W założeniu masz wyjąć z platformy co najmniej tyle, ile tam włożyłeś.

Kryptowaluta Yearn Finance (YFI)

W świecie krypto YFI nazywana jest drugim Bitcoinem. Nie ma to wiele wspólnego z ceną tokena, raczej z charakterem i okolicznościami jego powstania. Moneta nie miała ICO, nie stoją za nią wielkie fundusze, jej założyciel nie zostawił sobie 20% podaży. Przez jakiś czas każdy mógł zdeponować swój kapitał i otrzymać przydziałowe tokeny. Twórca, Adre Cronje, oddał nawet społeczności prawo wybijania tokenów YFI. To się nazywa uczciwy start.

Choć twórca platformy ogłosił, że YFI jest tokenem zarządzania i nie ma „wewnętrznej wartości”, rynek był odmiennego zdania. Kryptowaluta Yearn Finance gwałtownie rosła w cenie, gdyż inwestorzy dostrzegli wartość w tokenie służącym zarządzaniu platformą, która gromadziła miliony dolarów w depozytach.

Wkrótce po premierze społeczność Yearn Finance zdecydowała się na ograniczenie całkowitej podaży do 30 000 monet. Użytkownicy, którzy byli niezadowoleni z tej decyzji, stworzyli fork YFI znany jako DFI.money (YFII).

Dlaczego warto posiadać YFI? Obok możliwości kształtowania rozwoju platformy, która dziś ma już TVL (wartość zablokowanych środków) na poziomie 5 miliardów dolarów, są też bardziej praktyczne względy. Posiadacze tej waluty są uprawnieni do części zysków, przynoszonych przez protokół. Jest to więc odpowiednik akcji, przynoszącej dywidendę.

binance futures - poradnik oraz opinie

W ostatnim czasie zaproponowano też zmiany w tokenomice projektu. Część tokenów YFI miałaby być kupowana na rynku za pomocą Yearn’s Treasury. Odkupione tokeny miały by zostać rozdane jako nagrody posiadaczom YFI, którzy są aktywnie zaangażowani w zarządzanie projektem.

Kryptowaluta Yearn Finance ma więc faktyczny powód by wyceniać ją wysoko, nie jest to czysta spekulacja wartością tokena.

Jak i gdzie kupić Yearn Finance (YFI)?

Yearn Finance jest szeroko znana na rynku. Binance, OKEx, Coinbase, Kucoin, DEXy… tokeny kupimy prawie wszędzie. Wolumeny są duże, a spready znikome. Walutą transakcji najczęściej będzie USDT, choć właściciele BTC, BNB czy ETH też nie będą mieli problemów z zakupem.

YFI powstał jako token ERC-20, co oznacza że jest obsługiwany przez większość portfeli. Najbezpieczniejszy będzie oczywiście portfel sprzętowy, jak Ledger, Trezor czy SafePal. Możemy jednak użyć dowolnego portfela przeznaczonego dla ekosystemu Ethereum, np. Trust Wallet, Math czy Exodus. I oczywiście Metamask.

Yearn Finance – opinie, fakty, ciekawostki

Mimo swojej fenomenalnej roli oraz doskonałej opinii rynku o Yearn Finance, Andre Cronje nie wzbogacił się na niej. Aby odsunąć podejrzenia, że chce wyprowadzić fundusze ze swojej platformy, oddał nad nią władzę. Społeczność, którą stworzył, rozczarowała go.

Platforma ogłosiła ostatnio serii unikalnych NFT. Trafią one do użytkowników, którzy aktywnie ją wspierali w mediach społecznościowych oraz korzystali z jej usług.

Perspektywy YFI nie są do końca jasne. Z jednej strony to maszynka do generowania pieniędzy. Z drugiej – jeśli haker znajdzie błąd w smartkontraktach Yearn lub współpracujących z nim protokołów, wartość tokena znacznie spadnie. Niestety, nie ma zysku bez ryzyka.

Yearn poważnie traktuje kwestie bezpieczeństwa. Doświadczony kilkoma włamaniami, bez szemrania wypłacił w czerwcu 2021 roku 200 000 dolarów badaczowi, który wskazał niebezpieczną lukę w smartkontraktach projektu.

Yearn Finance jest kluczowym graczem na rynku DeFi, to on wyznacza trendy i zapewnia zyski. Czy w nadchodzącej bessie warto powierzyć tej platformie swoje krypto? Część na pewno, ale trzeba pamiętać, że w tej branży nie ma projektów w 100% bezpiecznych.


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *