ATH to magiczne słowo na rynku krypto. Kiedy Bitcoin notuje All Time High, słyszysz o tym w telewizji, a o inwestycji w BTC rozmawia się u fryzjera. Kiedy jednak naprawdę możemy mówić o ATH i dlaczego ma ono takie duże znaczenie?
ATH – co to jest?
Termin ATH (All Time High) odnosi się do najwyższej ceny, którą kiedykolwiek zanotował jakiś walor, na przykład kryptowaluta. Absolutny rekord cenowy, nie pobity od czasu jego osiągnięcia.
Obrazowo: jeśli dana kryptowaluta wchodzi na giełdę po cenie 10 dolarów, jej wartość rośnie do 200 $, aby następnie spaść do 100 $, możemy powiedzieć, że jej ATH wynosi 200 dolarów.
Specyfiką krypto jest jednak możliwość handlowania nie tylko „całymi” monetami, ale także ich ułamkami, co może mieć wpływ na wysokość ATH. Przerysowując: jeśli na giełdzie wystawimy na sprzedaż 0,1 ETH po cenie 5000 $, a ktoś je kupi za 500$ z braku innych ofert – ustanowiliśmy właśnie nowe ATH. Nie ma tu znaczenia, że w rzeczywistości nikt nie zapłacił 5000 $ za „całe” 1 ETH.
Drugim ważnym czynnikiem jest duża ilość giełd, niekiedy o niewielkich obrotach, na których odbywa się handel. W efekcie dwa duże zlecenia kupna i sprzedaży monety o małym obrocie mogą spowodować powstanie lokalnego ATH, zanotowanego przez wybraną giełdę.
Rynek lubi All Time High
Kiedy jakieś krypto osiąga All-Time High, każdy, kto kiedykolwiek kupił daną monetę i dotąd jej nie sprzedał, jest na plusie. Jeśli jest to Bitcoin lub Ethereum, na rynku panuje euforia. Są to bowiem kryptowaluty o ogromnym znaczeniu dla całej branży i ich osiągi znacząco wpływają na ceny wszystkich innych. Ich ATH jest znaczącym faktem medialnym, odnotowywanym przez Wall Street Journal czy Forbes.
Taka informacja jest warta tyle, co sowicie opłacona kampania reklamowa. Powoduje wzmożone zainteresowanie inwestorów i napływ pieniędzy na rynek. O Bitcoinie i kryptowalutach zaczynają mówić wszyscy. Powstają setki filmików na YT wieszczących nowe wzrosty, tworzy się nastrój „teraz albo nigdy!”. Rośnie wolumen handlowy, gdyż zlecenia składają daytraderzy oraz gracze operujący lewarem, chcący wykorzystać szansę na zarobek.
Kiedy aktywo osiąga All Time High, znika pojęcie progu rentowności. Zarobił każdy posiadacz, dotychczasowe poziomy cenowe przestają się liczyć. Niektórzy przebicie ATH określają jako blue sky breakout, ponieważ po wyjściu na rekordowe obszary nie istnieje żaden wyraźny opór i analiza techniczna chwilowo traci na znaczeniu.
Każdy bal się kiedyś kończy
Oczekiwanie, że trend wzrostowy, wyznaczony przez ATH będzie wciąż kontynuowany, jest jednak naiwnością. Bardzo często po jego osiągnięciu następuje pullback – spadek ceny na nieco niższy poziom, wynikający z kliku czynników.
Po pierwsze, inwestorzy zaczynają realizować swoje zyski. Ludzie operujący dużymi pieniędzmi są znacznie bardziej ostrożni od polujących na okazje młodzieńców z kapitałem 100$.
Jeśli jakiś fundusz zainwestował w BTC 100 milionów dolarów i właśnie zanotował 20% zysku – jest naturalne, że chce go zrealizować. Być może nie sprzeda całej pozycji, ale znaczną jej część. Jeśli podobnie postąpią inne fundusze – może to mieć znaczący wpływ na cenę monety.
Kiedy cena schodzi z ATH i zaczyna spadać, do akcji wchodzą specjaliści od krótkiej sprzedaży. Zakładają oni przynajmniej chwilową kontynuację spadku i składają zlecenia short, zwiększając podaż. Jeśli w wyniku przewagi zleceń sprzedaży cena nadal się osuwa, zaczynają być aktywowane zlecenia stop loss, złożone przez część inwestorów. Ich realizacja powoduje kolejne obniżenie ceny, która spada aż do osiągnięcia nowego punktu równowagi.
Co będzie dalej, zależy od czynników fundamentalnych oraz siły rynku. Jeśli wszystko wygląda dobrze, dotychczasowe spadki okazują się tylko niewielką korektą i cena zaczyna rosnąć, być może w kierunku jeszcze wyższego ATH. Jeśli jest przeciwnie, spadki mogą być kontynuowane, ponieważ wielu inwestorów spieszy się do opuszczenia rynku. Zakładają oni, że trend wzrostowy dobiega końca i sprzedają swoje aktywa, przyczyniając się do dalszych spadków.
Paraboliczne wzrosty cen i ustanowienie nowych ATH bardzo często kończą się ostrymi spadkami notowań zaraz potem.
ATH – różnica między rynkami krypto i akcji
Te dwa rynki są znacząco różne i choć ATH są notowane na obu, mają nieco inne znaczenie i konsekwencje.
Rynek akcji handluje udziałami w działających firmach. Jest to odpowiednik generatora pieniędzy – dostarczasz firmie kapitał, dzięki któremu rozwija ona swoją działalność, oferuje więcej towarów i usług, a zyskami ze sprzedaży dzieli się z akcjonariuszami.
Na rynku krypto zyski są znacząco mniej wymierne. Kupując tokeny, tylko czasem nabywasz prawo do udziału w zyskach platformy. Częściej jest to po prostu zakład na przyszły wzrost ich wartości – który wcale nie musi nastąpić.
Z tego względu ATH na rynku akcji dużo lepiej oddaje rosnący potencjał danego projektu, niż na rynku krypto. Tam nowe maksima są rzeczą normalną, a akcje mają tendencję do wzrostów w dłuższej perspektywie. Inwestorzy długoterminowi mają zazwyczaj przewagę nad spekulantami.
Inwestycja w akcje przynosi zysk mniej spektakularny, ale bardziej przewidywalny niż w krypto. Próba czekania na niższe ceny wymaga mnóstwa cierpliwości i nie zawsze kończy się sukcesem.
Od 1950 r. indeks S&P 500 ustanowił przeszło 1500 nowych rekordów. Nowe maksima pojawiają się zazwyczaj obok siebie i utrzymują się przez długie okresy.
Na niestabilnym rynku krypto ATH często bywa jednorazowym wystrzałem, nie prowadzącym do dalszych wzrostów. Wynika to wprost z jego spekulacyjnego charakteru.
Bardzo często dużą ilość podaży kontroluje niewielka grupa wielorybów, która zakupiła tokeny w ramach sprzedaży prywatnej za ułamki centa. Dla tej grupy pierwsze notowanie publiczne często oznacza już wzrost x5-x10 od ceny zakupu. Każdy dalszy wzrost ceny, a zwłaszcza osiągnięcie ATH, jest dla nich raczej okazją do dystrybucji, a nie nowych zakupów. Finalnie zazwyczaj przekłada się to na spadek cen monety – chyba że oferuje ona naprawdę unikatową propozycję wartości.
ATH Bitcoina
Na niestabilnym rynku krypto Bitcoin pozostaje relatywnie bezpiecznym aktywem. Owszem, zdarza mu się stracić nawet 75% wartości – rzecz nie do pomyślenia na rynku akcji. Zawsze powraca jednak do wyższych notowań, czego nie może powiedzieć o sobie 95% projektów kryptowalutowych.
ATH Bitcoina nierozerwalnie związane są z jego halvingiem. Każdy z nich prowadzi do wzrostu ceny, choć dynamika ta słabnie z czasem. Jeśli będziemy rozpatrywać ATH jako wynik kolejnych halvingów, ich lista będzie wyglądać następująco:
- listopad 2013 – 1,2 tyś. $
- grudzień 2017 – 19 tyś. $
- listopad 2021 – 69 tyś. $
- marzec 2024 – 73 tyś. $
W momencie pisania artykułu (wiosna 2024) trwa hossa i wszystko wskazuje na to, że rekord z marca 2024 zostanie poprawiony przed nadejściem kolejnej fali spadkowej.
Na koniec małe zastrzeżenie: podane wyżej dane nieco różnią się w zależności od ich źródła, te obejmują bowiem różny katalog rynków, co ma wpływ na zanotowane ceny.
ATH innych aktywów
ATH może odnosić się nie tylko do konkretnego aktywa, możemy mierzyć nim także kapitalizację całego rynku krypto. W styczniu 2018 wynosiła ona ok 780 miliardów $, zaś w listopadzie 2021 – 2,9 biliona $. Wiosną 2024 całkowita kapitalizacja rynku sięga ok. 2,5 biliona co oznacza, że wciąż nie został pobity rekord sprzed 3 lat.
Poza Bitcoinem największą kryptowalutą i punktem odniesienia pozostaje Ethereum. W styczniu 2018 jego cena przekroczyła 1300 $, w 2021 – 4800, zaś wiosną 2024 – 4000 $. Podobnie jak cały rynek pozostaje więc pod presją wcześniejszych rekordów cenowych. Kiedy Ethereum je w końcu przekroczy, będzie to jednoznaczny znak nadchodzącej hossy na altcoinach.
Takim altcoinem jest na przykład Ripple (XRP), mający zrewolucjonizować rynki finansowe i od lat pozostające w sporze z SEC. Mimo ciekawych założeń i ogromnego potencjału jego ATH na poziomie 3,4 dolara pozostaje niepobite od stycznia 2018. 6 lat i ogromny postęp techniczny sieci nie wystarczyły, aby choćby zbliżyć się do niegdysiejszych rekordów.
Ciekawym przykładem jest również Internet Computer (ICP). Debiutując na szalonym poziomie 700 dolarów, w ciągu trzech lat spadków przebił poziom 3 $. Mimo wzrostu o 300% od tego czasu jego cena nadal pozostaje przeszło 98% poniżej ATH i nie wiadomo, czy kiedykolwiek do niego powróci.
Pomysłowość ludzka nie zna granic. Istnieje kryptowaluta o nazwie All Time High i tickerze ATH Price. Jak na razie, jest 70% poniżej swojego ATH, ale wysokie miejsce w Google ma gwarantowane.
All Time Low (ATL) – przeciwieństwo ATH
Odwrotnością ATH jest ATL (All Time Low). Oznacza ono najniższą cenę, zanotowaną po wejściu danej kryptowaluty na giełdę. Nie ma na nią wpływu natomiast np. cena tokena w sprzedaży prywatnej czy rundzie seed, przed początkiem notowań.
Znajomość historycznie najniższych wartości (ATL) może dostarczyć cennych informacji. Jeśli solidna kryptowaluta jak powiedzmy Cardano (ADA) czy Polygon (MATIC) zdecydowanie odbija się od swoich minimów, może być postrzegana przez jako odporna na spadki i warta zakupu.
Przełamanie All-Time Low może prowadzić do podobnego efektu jak przebicie ATH, jednak w przeciwnym kierunku. Gdy cena spada poniżej poprzedniego ATL, często aktywowane są zlecenia stop loss, które jeszcze bardziej przyspieszają ruch w dół.
Percepcja wartości w tym momencie drastycznie różni się w zależności, czy używamy analizy technicznej, czy fundamentalnej. AT powie nam, że ponieważ nie istnieją poziomy oporu poniżej ATL, wartość monety może dalej spadać i jej kupowanie może być bardzo niebezpieczne.
Analiza fundamentalna z kolei może dać sygnał, że moneta może być warta zakupu, jeśli ma zdrowe podstawy. W każdym razie warto jednak co najmniej zaczekać na zastopowanie spadków, aby nie łapać „spadającego noża”.
Choć ATH to ważna informacja, nie należy przeceniać jej znaczenia. To, że cena spadła od tego momentu o 75% nie oznacza jeszcze, że na pewno zrobimy dobry interes. Po pierwsze – cały projekt może być fundamentalnie słaby. Po drugie – cóż z tego, że cena spadła z 100$ na 25$, skoro fundusze VC wciąż mają tokeny kupowane po 5 $?
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Dlaczego różne serwisy pokazują różne ATH?
Zależy to od tego, jakie giełdy monitoruje dany serwis. Jeśli ATH zostało osiągnięte na giełdzie, której danych on nie śledzi, nie zostanie ono uwzględnione.
Ile wynosi ATH Ethereum?
4878 dolarów, zanotowane 10 listopada 2021 r. All Time Low z 20.10.2015 wyniosło z kolei 0,43 $. To się nazywa zwrot z inwestycji!
Czy ATH może być manipulowane?
ATH to wartość sprzedaży waloru za najwyższą cenę. Jeśli dana giełda jest mała, a kapitał wieloryba duży, bez problemu może on ustanowić lokalne ATH, sprzedając i kupując dane krypto sam od siebie.
Jak określić atrakcyjną cenę kryptowaluty?
Jest sporo teorii. Jedna z nich zakłada porównanie ATH i ATL oraz sprawdzenie, gdzie obecnie znajduje się dana moneta. Jeśli pamiętamy, że w marcu 2020 r. cena ETH wynosiła ok. 100 $, zaś jej ATH z 2021 r. to 4880 $, cena np. 3000 $ nie wydaje się aż tak atrakcyjna.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.