Binance Web3 Wallet ma umożliwić użytkownikom tej giełdy samodzielne korzystanie z DeFi. Jakie to rozwiązanie ma zalety, jakie wady i czy portfel ma szansę na szeroką adopcję w świecie krypto?
Dwa słowa o Web3

Web3 to jedno z najmodniejszych słów w tym sezonie. Wabik, który otwiera kieszenie inwestorów i przyciąga użytkowników. Szybko zdobywa popularność, bazując na obietnicy bycia lepszą, bardziej zdecentralizowana wersją internetu.
W hermetycznym świecie kryptowalut idea Web3 rozumiana jest bardziej konkretnie. Tu jest ona ekosystemem ściśle związanym z DeFi, wykorzystującym blockchain jako nośnik wartości i platformę do zarabiania pieniędzy. Jednym z głównych jej elementów jest zaś portfel kryptowalutowy, dający dostęp do oferowanych możliwości.
Portfele kryptowalut
Wcześniej dokładnie omawialiśmy działanie i rodzaje portfeli krypto. Tu przypomnijmy tylko, że można podzielić według wielu kategorii. Jednym z podstawowych jest podział na:

- Portfele powiernicze – odpowiednik konta w banku, zarządzany przez innych w naszym imieniu.
- Portfel zarządzany samodzielnie – tutaj to my kontrolujemy wszystko za pomocą klucza prywatnego.
Innym kryterium podziału jest sposób funkcjonowania portfela, który może by “gorący” czyli podpięty do Internetu, jak i “zimny”, czyli nie mający z nim połączenia.
I właśnie przykładem gorącego portfela, zarządzanego mniej lub bardziej samodzielnie, jest Binance Web3 Wallet.
Co to jest Binance Web3 Wallet?
Web3 Wallet proponowany przez Binance to portfel krypto, pozwalający na przechowywanie, wysyłanie, odbieranie i wymianę tokenów w wielu łańcuchach bloków. Integruje możliwości Web3 z aplikacją Binance, czyniąc zdecentralizowane finanse bardziej dostępnymi dla użytkowników. Działa on na urządzeniach z Androidem i iOS.
Dzięki niemu użytkownicy zyskują łatwy dostęp do świata blockchain i zdecentralizowanych aplikacji. Portfel umożliwia zarządzanie swoimi zasobami cyfrowymi jednocześnie na wielu sieciach blockchain. Jest on otwarciem okna na świat DeFi użytkownikom Binance, przywiązanym dotąd do macierzystej platformy i łańcucha BNB Chain.
Zgodnie z hasłem Binance, jego portfel został stworzony, aby przyciągnąć miliard ludzi do Web3. Biorąc pod uwagę, że popularny Metamask ma 30 milionów użytkowników, jest to cel nadzwyczaj ambitny.
Portfel obsługuje około 40 popularnych łańcuchów bloków, umożliwia wymianę tokenów za pośrednictwem DEX-ów oraz wymiany międzyłańcuchowe dzięki Binance Bridge. Obsługuje także bezpośrednie przelewy z Binance do portfela Web3 i odwrotnie.

Pozwala na używanie popularnych dApps, jak Opensea czy Aave, może więc być przydatny do lendingu kryptowalut oraz obrotu NFT. Daje także możliwość handlu tokenami, nie obsługiwanymi przez Binance ani inne giełdy.
Portfel wykorzystuje technologię obliczeń wielostronnych (MPC). Przy jej pomocy klucz prywatny kontrolujący adres portfela jest dzielony na fragmenty i przechowywany w trzech miejscach: na Twoim urządzeniu, w zaszyfrowanej chmurze, oraz na serwerach Binance.
Zalety portfela Binance Web3
Portfel ma kilka silnych stron. Najważniejsze z nich to:
- łatwość użycia – możesz utworzyć go w kilka sekund, bez potrzeby zapisywania frazy seed,
- wygoda – pozwala na łatwą wymianę tokenów pomiędzy różnymi sieciami oraz bezproblemowe uruchamianie dApps,
- kontrola użytkownika – Binance nie ma łatwego dostępu do środków, w przeciwieństwie do Twojego konta na giełdzie,
- ochrona – ma wbudowaną detekcję błędnych adresów oraz identyfikację złośliwych smartkontraktów,
- backup – rozproszony klucz i MPC pozwolą odzyskać portfel w przypadku utraty urządzenia,
- obsługa klienta – całodobowy helpdesk służy pomocą w razie problemów.
Dużym plusem jest także airdrop tokenów wielu projektów dla użytkowników portfela. Ostatnio był to zrzut tokenów Maverick (MAV) oraz Woo Network (WOO), który z pewnością ucieszył beneficjentów.
Zaglądamy głębiej

Założeniem Binance Web3 Wallet jest umożliwienie eksploracji świata DeFi przez dotychczasowych użytkowników tej giełdy, oraz stopniowe pozyskiwanie nowych.
Oferta jest więc skierowana do osób dotąd preferujących rozwiązania CeFi (wygoda, łatwość, pomoc) ponad cechy typowe dla DeFi (pełna kontrola, poleganie na sobie). Z tego powodu obok cech pozytywnych, używając portfela napotkamy też kilka ograniczeń.
- Portfel dostępny jest wyłącznie dla użytkowników giełdy Binance.
- Nie możemy używać go bez wcześniejszego ujawnienia naszej tożsamości poprzez KYC.
- Zgodnie z zapisami umowy Binance monitoruje transakcje oraz może blokować te najbardziej podejrzane.
- Przechowywanie części klucza prywatnego w sieci nie wydaje się najbezpieczniejsze.
- Nie można wyeksportować używanego adresu do innego portfela, np. MetaMask.
- Portfel działa na urządzeniach mobilnych, ale niestety nie obsłużymy go przez przeglądarkę.
- Oferowane dApps obsługują wiele blockchainów, ale zdecydowanie brakuje tu Bitcoina czy Solany.
Portfel mocno przypomina rozwiązania popularnego Trust Wallet. Binance jest inwestorem tego ostatniego i najwyraźniej zaimplementowało całkiem sporo jego rozwiązań w swoim nowym projekcie.
Dla kogo jest Binance Web3 Wallet?
Jak widać, dla ułatwienia obsługi Binance poświęciło niektóre cechy portfeli Web3, istotne dla zaawansowanych użytkowników. Czy nie zachwieje to popularnością nowego portfela?
Wydaje się, że nie. Portfel nie jest bowiem przeznaczony dla hardkorowych użytkowników krypto. Grupą docelową są raczej użytkownicy początkujący, dopiero zamierzający głębiej wejść w kryptowaluty. Przyzwyczajeni są oni do standardów obowiązujących z bankach i oczekują podobnej łatwości obsługi.
Nie przeszkadza im KYC ani przechowywanie klucza prywatnego w chmurze. Przeciwnie, to konieczność samodzielnego dbania o bezpieczeństwo, pamiętanie fraz seed czy używanie portfela hardware byłaby dla nich problemem. Zabezpieczenie przy pomocy MPC jest dla nich wystarczające, a utworzenie portfela łatwe. Teraz wystarczy zasilić go walutą i świat DeFi stoi przed nimi otworem.
Jak stworzyć własny Web3 Wallet?
- Logujemy się do Binance jeżeli już posiadasz konto, lub rejestrujemy nowe jeżeli jeszcze nie jesteś klientem Binance
- Po zalogowaniu się do aplikacji mobilnej stukamy palcem w [Portfele].
- Następnie dotykamy [Web3] a potem [Utwórz portfel].
- Po uruchomieniu portfela warto skonfigurować jego odzyskanie.

Na szczęście jest to banalnie proste:
- na stronie portfela klikamy Backup,
- łączymy aplikację Binance z własnym kontem w chmurze (iCloud lub Google Drive),
- ustawiamy hasło zapasowe i tworzymy kopię klucza,
To wszystko. Portfel jest gotowy do użycia.
Portfel Web3 możemy też pobrać, wchodząc na poświęconą mu stronę Binance.
Pomimo kompromisów na polu bezpieczeństwa, pomysł z portfelem Web3 może wypalić. Jeśli Binance wykorzysta swoją szansę, może on stać się ważnym narzędziem dla tych, którzy dopiero wkraczają w świat zdecentralizowanych finansów. Jeśli i tak dotąd przechowywali swoje środki na giełdzie, niczego nie tracą, mogą tylko zyskać. Krypto ortodoksom pozostaje Trezor i portfele AirGap.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Jak najprościej zapisać swoją część klucza prywatnego?
Możesz wygenerować kod QR. Ta metoda utworzy kopię zapasową Twojej części klucza w chmurze BNB Greenfield.
Czy korzystanie z portfela kosztuje?
Pobranie i korzystanie z portfela są bezpłatne, jednak same transakcje na ogół wiążą się z opłatami sieciowymi (gas fee).
Czy mogę uzyskać frazy seed lub klucz prywatny?
Portfel Web3 Binance nie obsługuje fraz seed. Możesz wyeksportować swój klucz prywatny z pomocą funkcji „Eksport awaryjny”, jednak wtedy dotychczasowy portfel Web3 stanie się niedostępny.