Kolejny halving Bitcoina jest blisko. Już niebawem bieżąca podaż BTC zmniejszy się o połowę, zaburzając ustalone schematy działania i tworząc nowe szanse. Czym tak naprawdę jest halving, jakie ma znaczenie i czy warto spekulować pod ewentualny wzrost wartości Bitcoina?
Na czym polega halving?
Halving to z góry przewidziane zdarzenie, które ma miejsce co 210 000 bloków wydobywanych w sieci Bitcoin. Proces ten polega na zmniejszeniu o połowę nagrody blokowej wypłacanej w BTC, która motywuje górników do pracy. Mechanizm jest wbudowany w protokół Bitcoin i ma na celu ograniczenie całkowitej liczby BTC w obiegu do 21 milionów. Występuje on także w innych sieciach blockchain, opartych o Proof of Work.
Głównym celem halvingu jest stworzenie wokół Bitcoina środowiska deflacyjnego. Stopniowo zmniejszające się tempo wybijania nowych monet sprzyja zachowaniu wartości BTC w czasie i czyni z niego atrakcyjny magazyn wartości. Malejąca stopa inflacji pozwala BTC tworzyć wrażenie niedoboru, które widzimy np. na rynku metali szlachetnych.
Wraz ze spadkiem nagrody za blok, kontynuacja wydobycia kryptowalut staje się mniej opłacalna, co prowadzi do potencjalnego spadku zainteresowania przetwarzaniem transakcji. Oprócz znaczenia dla górników, zmniejszenie nagród ma również wpływ na dynamikę podaży i popytu. Odliczanie do halvingu przyciąga uwagę społeczności krypto i często wywołuje wzmożoną aktywność rynkową.
Ponieważ blok w sieci Bitcoina jest produkowany jest co 10 minut, halving zachodzi mniej więcej co 2,1 miliona minut, inaczej licząc – cztery lata.
Skutki halvingu
Skoro już wiemy co to jest halving, sprawdźmy jakie ma konsekwencje dla rynku krypto:
- Niedobór podaży: spada tempo tworzenia nowych monet, co może zakłócić równowagę podaży i popytu.
- Efekt medialny: wydarzenie stawia temat kryptowalut w kręgu zainteresowanie mediów.
- Cykle rynkowe: halvingi często zbiegają się z początkiem lub końcem cykli rynkowych.
- Rentowność górników: spadają ich dochody, co może powodować przetasowania w pulach wydobywczych.
- Ewolucja dochodów: sytuacja skłania górników do polegania na opłatach transakcyjnych zamiast nagrodzie za blok.
- Rozwój ekosystemu: halvingi motywują do wprowadzania innowacji i zmian w sieci.
- Wzrost ceny: wnioskując z przeszłości, zmniejszenie podaży sprzyja aprecjacji Bitcoina.
Wzrost zainteresowania sektorem krypto z reguły prowadzi do zmniejszenia wartości środków ulokowanych w stablecoinach, służy za to rozwojowi platform DeFi.
Jak halving wpływa na cenę Bitcoina?
Ponieważ Bitcoin wywiera dominujący wpływ na cały rynek kryptowalut, wpływ halvingu na cenę kryptowaluty rozpatrzymy na jego przykładzie.
Pierwszy halving BTC (28.11.2012)
Podczas pierwszego halvingu nagroda za blok spadła z 50 do 25 BTC, co mocno zmniejszyło liczbę nowych monet wchodzących do obiegu. W ciągu roku od tego wydarzenia mieliśmy okazję zaobserwować pierwszy rajd: cena wzrosła z 12$ w listopadzie 2012 do ok. 1200$ pod koniec listopada 2013 r.
Drugi halving BTC (9.7.2016)
Nagroda za wydobycie bloku spadła do 12,5 BTC. W tygodniach poprzedzających halving Bitcoin doświadczył gwałtownego wzrostu ceny, zaś tuż po nim cena odnotowała tymczasowy spadek. Niebawem jednak rozpoczął się rajd, który podniósł cenę BTC o 1700% w ciągu półtora roku.
Trzeci halving BTC (11.05.2020)
W okresie poprzedzającym cena BTC podlegała wahaniom, ze znacznym spadkiem w marcu 2020 r. z powodu pandemii COVID-19. W miarę zbliżania się terminu halvingu cena ponownie zaczęła rosnąć.
Po zmniejszeniu nagrody za blok z 12,5 do 6,25 BTC, kontynuacja wydobycia stała się znacznie mniej opłacalna. Doprowadziło to do spadku hashrate i wydłużenia czasu wydobywania bloku. Jednak gdy cena Bitcoina po pewnym czasie rosnąć, rentowność wydobycia i hashrate również zanotowały wzrost. Warto zauważyć, że cena wzrosła z 8750$ w dniu halvingu do prawie 69 000$ w listopadzie 2021 r.
Wniosek
Chociaż dokładne zachowanie cen było różne, istnieje wspólny wzorzec: jak dotąd po halvingu następował długoterminowy wzrost wartości kryptowaluty. Wynika ona ze zmniejszenia tempa w jakim nowe BTC wchodzą na rynek, a zwłaszcza reakcji inwestorów na tę zmianę. Z czasem jednak ten wpływ słabnie, dominacja Bitcoina zaczyna spadać, a szybszy wzrost rozpoczynają altcoiny.
Czy inne kryptowaluty także przechodzą halvingi?
Halving jest zjawiskiem wspólnym dla wielu kryptowalut opartych o PoW.
Litecoin
Uruchomiony w 2011 roku jako hard fork Bitcoina. Jego pierwszy halving miał miejsce w sierpniu 2015 r., drugi w sierpniu 2019 r., trzeci zaś spodziewany jest w sierpniu 2023 r. W jego efekcie nagroda za wydobycie spadnie do 6,25 LTC.
W przeciwieństwie do Bitcoina, halving Litecoina nie wpływa dramatycznie na jego cenę. Jej zmiana powiązana jest bardziej z kondycją całego rynku krypto.
Zcash
Również fork Bitcoina, od którego oddzielił się w roku 2016. Pierwszy halving przeszedł w listopadzie 2020 r., kolejny spodziewany jest w roku 2024. Po halvingu cena ZEC wzrosła o około 500%, wydaje się jednak, że przyczyną wzrostu był ogólny trend na rynku krypto, a nie redukcja podaży.
Inne
Mechanizm zmniejszania emisji monety ma wbudowana większość forków Bitcoina, jak Bitcoin Cash czy Bitcoin SV. Jest on zaimplementowany także w Dash, Verge czy Ethereum Classic, choć tam działa na nieco innej zasadzie.
Wartość tych kryptowalut rośnie w czasie, nie można jednak przypisywać powodów tych wzrostów jednoznacznie mechanice halvingu.
Jeśli chciałbyś monitorować ile czasu pozostało do halvingu rozmaitych kryptowalut, pomocna będzie strona HalvingDates.
Najpopularniejsze mity
Jak każde znaczące zjawisko, także i halving Bitcoina dorobił się własnego zestawu dobrze brzmiących, ale nie do końca prawdziwych historii. Najpopularniejsze z nich to:
- Halving Bitcoina zawsze powoduje wzrost ceny. Owszem, cena BTC na ogół wzrasta po zmniejszeniu podaży. To zjawisko zachodzi jednak w różnym czasie i nie ma gwarancji, że zawsze będzie się powtarzać.
- Halving ma miejsce w określonym dniu. W rzeczywistości zmiana ma miejsce, gdy liczba bloków osiągnie określoną liczbę. Liczba bloków potrzebnych do zmniejszenia nagród BTC o połowę wynosi 210 000, jednak czas potrzebny do jej osiągnięcia może się różnić ze względu na wahania mocy wydobywczej.
- Halving spowoduje upadek wydobycia. Istotnie, zmniejszenie opłacalności może doprowadzić do wypchnięcia niektórych górników z rynku. To samo zjawisko jednak powoduje także wzrost wartości Bitcoina, mogący zrekompensować zmniejszenie nagród.
- Halving jest już w cenie. Niektórzy uważają, że ponieważ zjawisko wzrostu ceny jest znane, zmniejszenie podaży jest już odzwierciedlone w cenie Bitcoina. Jednak nie tylko pierwszy, ale i dwa poprzednie halvingi przyniosły wzrost, co falsyfikuje ten mit.
Następny halving Bitcoina – data i przewidywania cenowe
Najbliższy halving BTC przewidziany jest w okolicy kwietnia-maja roku 2024. Po halvingu nagroda za blok spadnie 3,125 BTC. Jakie skutki to spowoduje?
Poważne kłopoty mogą mieć górnicy, którzy nie dysponują najnowszymi koparkami krypto lub wyjątkowo tanimi źródłami prądu. Obecnie minimalny koszt wydobycia BTC przez najlepszych minerów szacuje się na 10-15 tysięcy dolarów, nie licząc amortyzacji sprzętu. Po halvingu relacja koszt/zysk wzrośnie dwukrotnie, co może spowodować odpływ górników i spadek hashrate.
Malejąca podaż BTC cieszy naturalnie ich posiadaczy. Szerokie grono użytkowników spodziewa się mocnego wzrostu cen Bitcoina, bazując na doświadczeniach poprzednich halvingów. Obok fantastycznych wycen BTC po milion dolarów, zdarzają się też bardziej prawdopodobne.
Popularna prognoza użytkownika Tardigrade mówi, że BTC może osiągnąć 50 000 $ jeszcze przed halvingiem. Z kolei model Stock-to-Flow opracowany przez PlanB, określa cenę Bitcoina na przeszło 100 000 dolarów.
Z drugiej strony, wielu analityków uważa, że wzrosty Bitcoina nie będą równie spektakularne jak przy poprzednich halvingach. Rynek jest bardziej dojrzały, a kapitalizacja rynkowa znacznie większa niż wcześniej. Do gry wchodzą także regulatorzy, co może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na rynek. Zbliżony efekt może mieć legalizacja ETF na Bitcoina – o ile Spot zwiększą podaż, Futures mogą być wygodnym narzędziem jej manipulacji.
Trzeba pamiętać, że mimo bilionowej kapitalizacji, całe krypto jest niewiele znaczącym dodatkiem w porównaniu z wartością rynków akcji i obligacji, nie mówiąc już o derywatach. Halving może mieć pozytywny wpływ na cenę BTC, jednak znacznie ważniejsze sygnały nadejdą ze strony światowej ekonomii i polityki.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Co ile lat jest halving Bitcoina?
Halving BTC ma miejsce co 4 lata, jednak różnica może wynieść nawet 2-4 miesiące.
Czy Ethereum też ma halvingi?
Nie. Obecnie Ethereum działa w oparciu o PoS, ale nawet kiedy opierało się o PoW nie miało halvingów.
Kiedy spodziewać się hossy związanej z halvingiem?
Statystycznie powolny wzrost ceny zaczyna się kilkanaście miesięcy przed halvingiem, zaś cena osiąga szczyty rok po halvingu.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.