Czy można inwestować w kryptowaluty nie mając 18 lat? Da się zrobić, choć nie jest to banalnie łatwe. W tekście poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów i wyliczamy te, które nie działają.
Kryptowaluty dla niepełnoletnich
Doszedłeś do wniosku, że czas kupić kryptowaluty zanim ukończysz 18 lat? Brawo! To fantastyczne, że w dobie powszechnych narzekań na Generację Z, ktoś sam chce zarobić własne pieniądze.
Musisz jednak wiedzieć, z czym masz do czynienia. Krypto ma ogromny potencjał, ale inwestowanie w nie może być niebezpieczne. Technologia jest młoda i nie zawsze dopracowana, a próg wejścia jest wysoki. Do tego giełdy krypto upadają, platformy DeFi bywają hakowane. Prawie każdy memecoin to Exit Scam, a wysłanie monet na inną sieć może skończyć się ich utratą. Musisz wiedzieć co robisz, albo stracisz pieniądze.
Warto przestrzegać podstawowych zasad:
- Nie ufaj tym, którzy mówią, w co zainwestować. Gdyby to wiedzieli, leżeli by na Bahamach, a nie nagrywali filmiki na YT.
- Cały czas się dokształcaj. Zrozum istotę Bitcoina, ucz się analizy technicznej, fundamentalnej, testuj nowe sieci i portfele.
- Zanim ogarniesz co i jak, inwestuj raczej 100-200 zł, niż obracaj tysiącami. Strata będzie mniej boleć.
Wiesz już wszystko i czujesz się gotowy? OK, sprawdźmy zatem jak i gdzie kupić kryptowaluty nie mając 18 lat. Zanim jednak zaczniemy szukać, kto nie pyta o dowód, wypróbujmy łatwiejsze sposoby.
Z niewielką pomocą przyjaciół
Choć zabrzmi to dziwnie – może warto porozmawiać z rodzicami? Jeśli siedzą pod kamieniem, skończy się to na stwierdzeniu że krypto to oszustwo, a Bitcoin to waluta terrorystów. Jeśli jednak są w miarę nowocześni, może się udać. Jeśli powiesz, że zdajesz sobie sprawę ile wszystko kosztuje i chciałbyś móc zarabiać własne pieniądze, żeby przestać ich wykorzystywać – reakcja może być bardzo pozytywna.
Dobrym wyjściem może być także sugestia, że zamiast butów Nike, rolek czy nowych słuchawek, na urodziny prosisz o 0,1 ETH. Rodzicom odpadnie kłopot z wybieraniem prezentu, a Tobie problem, jak i gdzie kupić kryptowaluty nie mając 18 lat.
Zdecydowanie nie warto natomiast iść na skróty i wobec braku zgody rodzica, próbować załatwić sprawę samemu, np. podrabiając dokumenty. Awantura w domu będzie wtedy najmniejszym problemem.
Jeśli rodzice są zbyt staroświeccy, rozwiązaniem może być pomoc dorosłego brata albo kumpla ze starszej klasy. Jeśli skłonisz go, żeby za wręczoną gotówkę kupił określone krypto i przesłał na podany adres, jesteś w domu. Może także przejść się z Tobą do stacjonarnego kantoru krypto, gdzie do równowartości 1000 euro nikt nie będzie wymagał pokazywania dowodu.
Postępując w ten sposób także kroczysz jednak po cienkiej linie i rodzice mogą mieć uzasadnione pretensje.
Krypto za PLN
Największym problemem wejścia na rynek krypto jest pierwsza wymiana złotówek na jakiekolwiek kryptowaluty, potem będzie już z górki. Niestety, w dobie histerii na tle finansowania terroryzmu i unikania podatków, nie tak łatwo jest zdobyć pierwsze satoshi. Jeśli chcemy inwestować w kryptowaluty nie mając 18 lat, a nie możemy liczyć na rodzinę i znajomych, jakie mamy opcje?
Revolut
Prawie każdy zna tę firmę i jej usługi finansowe. Nie każdy wie jednak, że obok oferowania rachunków, kart płatniczych czy ubezpieczenia, firma umożliwia również zakup krypto. Oferuje zarówno Bitcoin i Ethereum, jak i całkiem spory wybór altcoinów.
Problemy są dwa: nie każde krypo da się wypłacić na portfel zewnętrzny, a do tego prowizje za zakup i sprzedaż są znacznie wyższe niż na giełdzie. Jeśli jednak masz już działającą apkę Revoluta (dzięki, rodzice!) i podpięte konto, zakup krypto jest bardzo łatwy.
Bitomat
Bitomat to odpowiednik bankomatu, pozwalającego na skup i sprzedaż krypto. Proces jego obsługi jest prosty: użytkownik wkłada gotówkę, wpisuje co i ile kupuje, skanuje QR portfela i potwierdza transakcję. Bitomat zabiera gotówkę i wysyła wybrane kryptowaluty na podany adres.
Korzystanie z bitomatów jest bezpieczne, wymaga jednak podstawowych umiejętności obsługi portfela krypto. Jeśli pomylimy adres lub wyślemy monety na niewłaściwą sieć, istnieje ryzyko, że zostaną one utracone. Przed skorzystaniem z oferty warto też sprawdzić oferowany kurs oraz opłaty związane z transakcją – na pewno będzie drożej, niż na giełdzie.
Aby namierzyć gdzie stoi najbliższy, skorzystaj z mapy bitomatów w Polsce.
Kantor internetowy (małe kwoty)
Co do zasady, każda działająca legalnie firma oferująca wymianę krypto powinna wymagać weryfikacji tożsamości, tak jak czyni to Egera czy Bitcan. W niektórych firmach jednak jesteśmy zwolnieni z tego obowiązku, jeśli wymieniamy naprawdę małe kwoty, rzędu kilkuset złotych. W tym wypadku odpada również konieczność posiadania konta, gdyż transakcję możemy sfinansować Blikiem.
Jedną z takich firm jest Ari10, której widget możemy spotkać na wielu polskich stronach poświęconych krypto. O ile na ogół wymaga ona rejestracji, to jednak szybka wymiana do 1000 zł zwolniona jest z tego obowiązku.
Inne metody
Obok powyższych sposobów możesz wypróbować kilka innych, jednak nie jest pewne, na ile okażą się skuteczne:
- kantor stacjonarny: z zasady nie obsługuje nieletnich, jeśli jednak wyglądasz wyjątkowo dojrzale, możesz spróbować,
- fora tradingowe: można tam znaleźć zainteresowanych wymianą, jednak ten sposób jest nieco ryzykowny,
- serwisy P2P: podobnie jak OLX łączą zainteresowanych transakcją, nie są jednak pozbawione ryzyka oszustwa.
Do niedawna popularnym serwisem pośredniczącym w wymianie krypto był LocalBitcoins, jednak w 2023 zakończył on działalność.
Krypto za krypto
Jeśli udało nam się już zamienić złotówki lub dolary na USDT, BTC lub ETH, sprawa staje się znacznie łatwiejsza. Dalszych inwestycji w kryptowaluty możemy dokonać z łatwością, także jeśli nie mamy jeszcze 18 lat.
Giełdy bez weryfikacji
Giełdy nie wymagające KYC opisywaliśmy w osobnym materiale. Mają one swoje zalety: wiele dostępnych monet, umiarkowane opłaty, łatwość transakcji. Mają one także wady, z których najpoważniejszą jest nie do końca uregulowany status prawny.
Z reguły operują one w egzotycznych krajach o bardzo łagodnym nadzorze finansowym. Do kogo się zwrócisz, jeśli giełda na Seszelach stwierdzi, że Twoje środki zostały skradzione? Z takich giełd można korzystać, jednak raczej przy niewielkich kwotach i przelewając środki na własny portfel krypto zaraz po transakcji.
Platformy DeFi
Giełdy zdecentralizowane (DEXy) to zupełnie inna para kaloszy. Nie przechowują Twoich środków, nie mogą więc ich zagarnąć. Pojawia się za to inne ryzyko – ataku hakerskiego i przejęcia środków. Jeśli jednak nie zostawiasz swoich środków na platformie DeFi, a tylko korzystasz z wymiany, ryzyko takie jest minimalne.
Większym problemem może być wysokość opłat – z tego powodu unikaj łańcucha Ethereum przy inwestowaniu małych kwot. Dobrym wyjściem jest skorzystanie z oferty giełd opartych na innych łańcuchach. Nawet sztandarowy Uniswap obsługuje nie tylko Ethereum, ale także tanie Arbitrum czy BNB Chain.
Kryptowaluty bez 18 lat – to nie działa
Skoro powiedzieliśmy już, jak kupić kryptowaluty będąc nieletnim, zobaczmy czego próbować nie warto.
- nie otworzysz konta praktycznie na żadnej giełdzie krypto wymagającej KYC. Binance, Kraken czy Kucoin są poza Twoim zasięgiem… chyba, że namówisz kogoś, aby otworzył konto na siebie i przekazał ci klucze,
- nawet w tym wypadku Twój bank może poprosić o wyjaśnienia, jeśli zauważy większe transakcje powiązane z obrotem krypto – jest to skutek powszechnego wdrażania polityki AML,
- kantor krypto raczej nie przeprowadzi transakcji z osobą niepełnoletnią. W dodatku transakcje powyżej 1000 euro w kantorach stacjonarnych i zdecydowana większość w internetowych będą wymagać KYC,
- niegdyś łatwo dostępne serwisy pozwalające na zakup krypto za gotówkę lub karty podarunkowe w rodzaju Paxful obecnie wymagają przeprowadzenia weryfikacji,
- bramkę fiat <-> kryptowaluty zapewnia kilka portfeli krypto, jednak wszystkie one wymagają weryfikacji klienta i odrzucą osoby poniżej 18 roku życia.
Oszczędź sobie zatem trudu sprawdzania przedstawionych rozwiązań i skup się na tym, co działa. Rodzina, przyjaciele, bitomat, Revolut, konkretny kantor. Musiałbyś naprawdę mieć pecha, żeby nie zadziałała żadna z tych opcji.
Zanim zaczniesz
Jak wspomnieliśmy, kryptowaluty to branża potencjalnie zyskowna, ale jednocześnie niebezpieczna. Wejście w nią, to jak pływanie w oceanie razem z rekinami.
Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na przetrwanie i zmaksymalizować zyski, zerknij w nasze poprzednie materiały:
- czy opłaca się inwestować w kryptowaluty
- jak zainwestować w krypto różne kwoty
- jak można chronić się przed oszustwem w krypto
- czy kryptowaluty są legalne w Polsce?
- sposoby na anonimowy zakup BTC
- popularne mity na temat krypto
Podsumowując: można zainwestować w kryptowaluty nie mając 18 lat. Nie jest to najłatwiejsze, ale wykonalne. Bardzo prawdopodobne, że pierwsze kilkaset złotych stracisz, kupując śmieciowe monety, wydając na opłaty czy padając ofiarą oszustwa. Nie szkodzi – jeśli popełnisz błędy wcześnie, 18 urodziny powitasz już jako człowiek gotowy do złapania swojej szansy.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Od jakiego wieku można inwestować w kryptowaluty?
Inwestowanie możesz zacząć w każdym wieku, jednak do osiągnięcia 18 roku życia nie możesz być stroną umowy, np. o otwarcie konta na giełdzie.
Od ilu lat można założyć konto na Binance?
18 lat. Próba założenia konta wcześniej zaowocuje odmową.
Czy coś mi grozi za handel krypto przed ukończeniem 18 lat?
Jeśli nie łamiesz prawa, na przykład składając fałszywe oświadczenie lub podrabiając dokumenty, to najwyżej bura od rodziców. Jeśli jakieś oszustwo wyjdzie na jaw, giełda będzie mogła np. zamrozić środki do wyjaśnienia sprawy.
Czy mogę założyć portfel Bitcoin bez 18 lat?
Bez problemu, choć trzeba go jeszcze będzie zapełnić. 😉 To jest właśnie urok blockchain – nasze operacje nie muszą by przez nikogo zatwierdzane.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.