W Polsce działa wiele firm farmaceutycznych, które zajmują się m.in. produkcją leków i wyrobów medycznych. Część z nich ma duże znaczenie nawet na arenie międzynarodowej. Największe firmy farmaceutyczne w Polsce posiadają liczne zakłady produkcyjne i ośrodki badawcze. Które z nich mają największą pozycję na rynku?
Największe firmy farmaceutyczne w Polsce – top 5
Przedsiębiorstwa farmaceutyczne zajmują się głównie produkcją leków, chociaż mogą produkować również inne wyroby medyczne, odczynniki, analizatory, materiały opatrunkowe czy też środki higieniczne. Wiele z nich prowadzi przy tym zaawansowane badania będąc jednocześnie spółkami biotechnologicznymi.
Największe firmy farmaceutyczne w Polsce to Polpharma, TZMO, Aflofarm, Adamed i Neuca. Które z nich są spółkami giełdowymi? Jak wygląda profil ich działalności? Czy największe polskie przedsiębiorstwa farmaceutyczne zajmują się jedynie produkcją leków?
Polpharma
Największą firmą farmaceutyczną w Polsce jest Polpharma. To znany producent leków i substancji farmaceutycznych obecny na rynku już od 1935 roku. Cieszy się ogromnym zaufaniem lekarzy i farmaceutów, a także samych pacjentów. Co najważniejsze, uchodzi za jednego z największych producentów farmaceutyków na świecie.
W portfolio firmy znajduje się ponad 600 produktów. Co więcej, cały czas prowadzi ona badania nad kolejnymi. Posiada kilka ośrodków badawczych oraz 5 zakładów produkcyjnych – w Starogardzie Gdańskim, Nowej Dębie, Duchnicach, Warszawie i Sieradzu. Jest firmą prywatną.
TZMO
Kolejną firmą farmaceutyczną zaliczaną do największych w Polsce jest TZMO, czyli Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych. Zajmuje się produkcją i dystrybucją wyrobów medycznych, a także materiałów opatrunkowych, artykułów higienicznych i kosmetycznych. Dostarcza je do wielu polskich szpitali i nie tylko.
To firma obecna na arenie międzynarodowej. Na całym świecie posiada powiązane ze sobą spółki. Działa na rynku od 1951 roku, od lat będąc jednym z największych graczy zarówno jeśli chodzi o przychody, zatrudnienie czy sieć dystrybucji.
Aflofarm
Jeszcze do niedawna była to niewielka firma, natomiast dzięki wysokiej dynamice rozwoju jest obecnie w Polsce jednym z czołowych producentów farmaceutyków. Działa na rynku od 1989 roku. Wcześniej pod nazwą Aflopa.
Firma zajmuje się produkcją nowoczesnych leków i wyrobów medycznych. Wśród jej produktów znajdują się również suplementy diety i kosmetyki. Od 2012 roku jest czołowym producentem jeśli chodzi o leki sprzedawane bez recepty.
Adamed
Jeśli chodzi o polskie przedsiębiorstwa farmaceutyczne to kolejne, które jest rozpoznawalne na arenie międzynarodowej. Działa na rynku od 1986 roku, wprowadzając przez ten czas na rynek setki produktów, a w tym leki sprzedawane na receptę i bez recepty, wyroby medyczne, suplementy diety oraz dermokosmetyki.
Na światowym rynku firma pojawiła się w 2003 roku. Na ten moment jest obecna już w 78 krajach na świecie, a w tym na Słowacji i Ukrainie, w Czechach, Hiszpanii czy Kazachstanie. Mimo już dużego sukcesu, stale się rozwija. Prowadzi badania nad nowymi lekami, które mają mieć zastosowanie w onkologii, diabetologii i neuropsychiatrii.
Neuca
To najkrócej działająca firma farmaceutyczna jeśli chodzi o największe firmy farmaceutyczne w Polsce. Jest obecna na rynku od 1990 roku. Jako jedyna z wszystkich dotychczas wspomnianych jest spółką giełdową. Od 2004 roku jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Co istotne, jest to spółka dywidendowa. Od 2005 roku regularnie wypłaca dywidendy.

Neuca bardzo silnie się rozwija. Zajmuje się produkcją i hurtową dystrybucją farmaceutyków. Pod tym względem jest liderem na rynku. Oprócz tego prowadzi badania kliniczne i realizuje liczne projekty telemedyczne. Prężnie działa również w branży e-commerce.
Największe firmy farmaceutyczne na giełdzie w Warszawie
Największe firmy farmaceutyczne w Polsce o których wspomnieliśmy nie są spółkami giełdowymi, chociaż wiele razy mówiło się o tym, że ich debiut byłby ogromnym sukcesem. Wyjątkiem jest Neuca, która zdecydowała się wejść na GPW w 2004 roku.
Oczywiście na warszawskim parkiecie są obecne inne firmy farmaceutyczne, natomiast wyróżniają się one nieco mniejszymi przychodami i udziałem w rynku. Które z nich są najbardziej aktywne? Jakie są największe firmy farmaceutyczne na giełdzie w Warszawie?
Największymi spółkami z warszawskiej giełdy zajmującymi się produkcją leków są: Bioton, Celon Pharma, Sopharma, Biomed-Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek oraz PZ Cormay. Które największe firmy farmaceutyczne na giełdzie w Warszawie są najbardziej aktywne? To Bioton, Biomed, Celon Pharma i PZ Cormay.
Czym się zajmują?
Bioton jest producentem i dystrybutorem leków generycznych (głównie antybiotyków), a także produktów biotechnologicznych, takich jak rekombinowana insulina ludzka. Debiut spółki miał miejsce w 2005 roku.
Celon Pharma to firma, która zajmuje się wytwarzaniem nowoczesnych leków o zastosowaniu m.in. w leczeniu chorób onkologicznych, neurologicznych, cukrzycy i innych schorzeń metabolicznych. Prowadzi przy tym zaawansowane badania naukowe. Na giełdzie jest obecna dopiero od 2016 roku.
Sopharma działa w branży farmaceutycznej zarówno jako producent, jak i eksporter i dystrybutor. Jest to jedna z niewielu spółek zagranicznych notowanych na giełdzie w Warszawie. Pochodzi z Bułgarii. Jej debiut miał miejsce w 2011 roku.
Biomed jest producentem leków sprzedawanych na receptę i bez. Do tego spółka zajmuje się produkcją wyrobów medycznych i odczynników laboratoryjnych. Również jest notowana na giełdzie od 2011 roku.
PZ Cormay również zajmuje się produkcją odczynników laboratoryjnych. Działa głównie w branży diagnostycznej. Oprócz odczynników produkuje także analizatory stosowane m.in. w hematologii i immunochemii. Spółka jest obecna na giełdzie od 2008 roku.
Dużą spółką farmaceutyczną z GPW jest również Selvita. Ta nie zajmuje się jednak produkcją leków, a wykonywaniem na zlecenie innych firm usług badawczo-rozwojowych.
Wszystkie spółki giełdowe notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, zaliczane do sektora produkcji leków, należą do indeksu WIG-leki.
