logo

Komplet informacji o Acala (ACA): rozwój platformy i nowe funkcje

xtb - broker godny zaufania

Każda większa platforma musi mieć swoje DeFi, na PolkaDot jest to właśnie Acala. Projekt znany i lubiany, przynajmniej do czasu utraty części funduszy wskutek błędu w smartkontrakcie. Czy ma szansę się otrząsnąć?

Logo kryptowaluty Acala

Kurs Acala
(ACA/PLN)

0,26 PLN

(0,065 USD)

Zmiana ceny (24h)

-5,06% (-0,014 PLN)

Ranking

522

1h

0,50%

24h

-5,06%

7d

-4,96%

14d

-7,65%

30d

-37,80%

200d

-10,91%

1y

1,01%

Kapitalizacja

66 416 760 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

-4,97%

Max cena (24h)

0,069 USD

Min cena (24h)

0,064 USD

Wolumen (24h)

2 056 663 USD

Historyczne maksimum

2,79 USD (2022-01, -97,67%)

Ilość w obrocie

1 021 249 996 ACA

Ilość maksymalna

1 098 199 159 ACA

Za 100 PLN kupisz 385,66 ACA

Strona projektu: acala.network

Ostatnia aktualizacja 2024-07-04 00:21

Wykres kryptowaluty Acala


Co to jest Acala?

Acala logo small

Acala to zdecentralizowany protokół finansowy, który wygrał wyścig o stanie się pierwszym parachainem Polkadot (pokonując m.in. Moonbeam). Wsparcie 25 tysięcy ludzi i zebrany kapitał 32 milionów DOT (1,3 miliarda dolarów) do dziś robią wrażenie. Podobnie, jak czołowi inwestorzy w rodzaju Digital Currency Group czy Polychain Capital (oraz niesławnej Alameda Research).

Misja firmy głosi, że Acala zamierza zostać „wszechstronnym centrum DeFi Polkadot”. Oferuje więc liczne usługi finansowe, jak pożyczanie, stakowanie czy wybijanie stablecoinów, umożliwiając ich użycie w całym ekosystemie Polki.

Acala ma także swoją sieć testową o nazwie Karura, uruchomioną na platformie Kusama.

Podstawowe funkcje platformy

Istotną cechą systemu jest oparcie go na własnej maszynie wirtualnej. Jest ona zbudowana na frameworku Substrate, pozostając jednocześnie zgodna ze standardami Ethereum. Pozwala to programistom na zastosowanie pełnego zestawu narzędzi (EVM+Substrate+WASM), co pozwala im łatwo przenosić swoje projekty z Ethereum do sieci Acala.

Acala EVM umożliwia programistom automatyzację powtarzających się płatności, takich jak subskrypcje. Dużą zaletą jest także możliwość aktualizacji sieci bez ryzyka hardforka.

Aktywami akceptowanymi na platformie są zarówno tokeny Acala (ACA), Polkadot (DOT i pochodne), jak i aktywa międzyłańcuchowe (opakowane BTC i ETH). Ciekawą funkcją jest możliwość wnoszenia opłat za gaz w wielu różnych tokenach poza ACA. Zmniejsza to zapotrzebowanie na jej token, za to znacząco poprawia wygodę korzystania z sieci.

Zastosowanie Acala dApp

Uruchamiając aplikację Acala, możemy użyć jednej z jej kilku podstawowych funkcji:

  1. Przeniesienie zasobów na platformę. Możemy przetransferować nasze zasoby z PolkaDot lub podpiąć portfel Metamask, używając mostu Wormhole. Zdeponowanie środków jest niezbędne, by móc korzystać z pozostałych funkcji platformy.
  2. Stakowanie DOT. Jeśli postawimy natywny token Polkadot, zarobimy nagrody oraz otrzymamy reprezentujące je tokeny LDOT, których będziemy mogli użyć w dalszych działaniach.
  3. Zarabianie. Tu właśnie przydadzą nam się tokeny typu LP (liquidity pool), np. LDOT ale również ACA. Aby zmaksymalizować zarobki, zalecane jest stakowanie przez minimum cztery miesiące.
  4. Wymiana (swap). Ta funkcja działa jak na każdym innym DEXie – wybieramy tokeny i jeśli kurs wymiany nam odpowiada, za moment transakcja zostaje dokonana.
  5. Mintowanie aUSD. To trochę bardziej skomplikowana kwestia, omówimy ją więc szerzej poniżej.

Acala Dollar

aUSD to stablecoin, powiązany (teoretycznie) z dolarem amerykańskim. Zabezpieczony jest aktywami rezerwowymi (collateral), m.in. DOT, ACA, BTC czy ETH. Wybijany i spalany w dowolnej chwili bez interakcji ze stroną trzecią.

Typowe przypadki użycia aUSD to np. uzyskanie płynnych środków bez sprzedaży aktywów albo lewarowanie posiadanych pozycji (zastaw posiadane DOT, uzyskaj aUSD, kup więcej DOT, powtórz).

W założeniu aUSD było elementem znacznie zwiększającym użyteczność platformy. Niestety, jego błędne użycie spowodowało spore problemy.

System error

W sierpniu 2022 r. błędna konfiguracja nowej puli płynności iBTC/aUSD spowodowała prawie całkowite wyssanie środków z platformy przez hakerów. Wykorzystując błąd, byli oni w stanie wybić gigantyczną ilość aUSD, które częściowo zdążyli wymienić na inne tokeny i przenieść do zewnętrznych łańcuchów i na giełdy.

Natychmiast po zgłoszeniu błędu zablokowano transfery, wyłączono swapy i zresetowano błędną konfigurację. Po naprawieniu błędu opublikowano pełen raport, aby wyjaśnić sprawę społeczności. Finalnie baza kodów Acala została poddana audytowi przez Trail of Bits, SlowMist i SRLabs. Audytowane są również bieżące zmiany kodu, co ma pozwolić na uniknięcie następnych błędów.

Straty okazały się znacznie mniejsze, niż początkowo sądzono. Ostateczna suma skradzionych funduszy jest mniejsza niż 10 milionów dolarów.

Rozwiązanie problemu, a odzyskanie wiarygodności, to jednak dwie różne sprawy. W momencie ataku peg do dolara załamał się całkowicie, według niektórych źródeł spadając poniżej 1 centa. Szybka reakcja, w tym spalenie 2,97 miliarda odzyskanych aUSD, pozwoliło na wzrost kursu, jednak do dziś oscyluje on w zakresie 0,4-0,9 dolara, co zdecydowanie przekreśla wszelkie zalety stablecoina.

Paradoksalnie więc, próba zwiększenia użyteczności platformy poprzez wprowadzenie stablecoina, może pogrzebać świetnie do tej pory postrzegany projekt.

Kryptowaluta Acala

Maksymalna podaż ACA wynosi 1 miliard tokenów, obiegu jest zaś ok. 610 milionów. Do końca 2026 r. zostanie rozdysponowanych ponad 800 mln ACA. Docelowo szeroka społeczność będzie właścicielem połowy tokenów, druga połowa zostanie podzielona pomiędzy zespół 20%) i wspierających (30%).

Zastosowanie tokena Acala są następujące:

  • opłaty transakcyjne: mogą (nie muszą) być wnoszone w ACA,
  • zarządzanie: w niedalekiej przyszłości ACA umożliwi swoim posiadaczom wybór członków Rady i udział w głosowaniach,
  • wydobywanie płynności: wsparcie pul płynności, aby zarobić część opłat za wymianę tokenów,
  • staking: obstawianie ACA aby zostać walidatorem lub ich delegowanie,
  • wybijanie stablecoinów: ACA są akceptowane jako zabezpieczenie stablecoina aUSD.

Jak i gdzie kupić kryptowalutę Acala?

Rynek wymiany tokena Acala jednoznacznie zdominowany jest przez Binance, oferujące ACA w zamian za USDT i BUSD. Kolejne miejsce pod względem wolumenu zajmują mniej znane giełdy, jak LBank, XT.com czy MEXC, również akceptujące USDT, podobnie jak Gate.io czy OKX.

Acala (oraz Karura) używają opartych o Substrate adresów w formacie SS58, charakterystycznym dla PolkaDot. Listę kompatybilnych portfeli znajdziemy na tej stronie, będą to np. Polkawallet, Signer czy Talisman.

Acala – opinie, fakty, ciekawostki

Niezależnie od sierpniowego incydentu, dobrą opinię o Acala wspiera fakt, że otrzymała ona aż pięć grantów od Fundacji Web3, wspierającej najbardziej innowacyjne projekty.

Jednym z partnerów sieci Acala jest Astar, opisywany wcześniej interoperacyjny protokół, zapewniający usługi Layer 2 na sieci PolkaDot.

Mimo pewnego spadku zainteresowania siecią, rozwój techniczny jest prowadzony intensywnie. Dowodem jest GitHub, gdzie najważniejsze repozytoria aktualizowane są prawie codziennie.

Czy Acala ma przyszłość? Każdy w ekosystemie PolkaDot chciałby to wiedzieć… Cios w wiarygodność projektu był ciężki, z drugiej strony – co cię nie zabije, to cię wzmocni. Problem został rozwiązany dość sprawnie, czy jednak wystarczy to inwestorom, dopiero zobaczymy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 51% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB