Wiele jest projektów blockchain, które obiecują przechowywać twoje dane, ale tylko Arweave zamierza je trzymać wiecznie. Jeśli jej twórcy obliczają koszta przechowywania na kilka stuleci do przodu, to chyba znaczy, że podchodzą do rzeczy poważnie.
Kurs Arweave
(AR/PLN)
66,91 PLN
(17,20 USD)
Zmiana ceny (24h)
-3,82% (-2,65 PLN)
Ranking
90
1h
0,48%
24h
-3,82%
7d
1,20%
14d
5,57%
30d
-6,58%
200d
-53,71%
1y
115,16%
Kapitalizacja
1 124 312 128 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
-3,92%
Max cena (24h)
18,27 USD
Min cena (24h)
16,69 USD
Wolumen (24h)
171 026 769 USD
Historyczne maksimum
89,24 USD (2021-11, -80,79%)
Ilość w obrocie
65 454 186 AR
Ilość maksymalna
65 454 186 AR
Za 100 PLN kupisz 1,49 AR
Strona projektu: arweave.org
Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 12:51
Wykres kryptowaluty Arweave
Co to jest Arweave?
Arweave to blockchain warstwy pierwszej, który pozwala na trwałe przechowywanie danych na rozproszonych serwerach. Łączy on użytkowników posiadających miejsce na dysku twardym z tymi, którzy go potrzebują. Celem projektu jest zbudowanie odpowiednika cyfrowej Biblioteki Aleksandryjskiej: archiwum wiedzy, które przetrwa wieki. Ma to trochę wspólnego z opisywanym wcześniej Filecoinem, jednak między projektami jest także kilka istotnych różnic.
Z jednej strony, możliwości magazynowe Filecoina są o rząd wielkości większe, a jego oferta tańsza. Z drugiej, Arweave ma mechanizmy wspierające przechowywanie danych przez dowolnie długi okres czasu. Każde dane, które uploadujemy do sieci, zostaną tam w założeniu na zawsze. Co więcej, opłata za przechowywanie jest jednorazowa. Obecnie cena oscyluje w granicach 1 AR za 1 GB. Niby drogo…. ale Arweave gwarantuje utrzymanie tych danych przez co najmniej 200 lat. Nie można ich zmienić – co najwyżej dograć ich kolejną wersję, dostępną niezależnie od starej.
Jeśli zastanawiasz się nad sensownością przechowywania danych bez modyfikacji tak długo – pomyśl choćby o NFT. Kontrakt tokena nie będzie wiele warty, jeśli w otchłani Internetu zaginie powiązany z nim plik graficzny, np. CryptoPunk #7523.
Pliki, które przechowuje Arweave, są dostępne przez przeglądarki internetowe, ich odczyt nie wymaga użycia portfela krypto ani obsługi blockchaina. Oprogramowanie funkcjonuje jako open source, a społeczność może uczestniczyć w jego ulepszaniu poprzez głosowania oraz tworzenie nowych aplikacji.
Platforma wystartowała 28 lipca 2017 r. i początkowo działała pod nazwą Archain, zmienioną, aby wyraźnie odróżnić się od innych projektów (Rchain i Achain).
Jak to działa?
Arweave nie jest typowym blockchainem. Wprawdzie platforma opiera swe działanie o bloki, ale każdy z nich połączony jest nie z jednym poprzedzającym, ale z dwoma (poprzednim i wybranym losowo), tworząc strukturę zwaną „splotem blokowym”.
Dlatego też sposób sprawdzania poprawności transakcji jest nietypowy. Zamiast oparcia o czysty PoW lub PoS, Arweave używa mechanizmu zwanego „dowodem dostępu” (PoA). Każdy komputer uczestniczący w sieci sprawdza, czy nowy blok zawiera losowo wybrany znacznik z wcześniejszej paczki danych, przechowywanych przez górnika. Jeśli znacznik jest obecny, można dodać te transakcje do sieci i otrzymać nagrodę w tokenach AR. W ten sposób górnik udowadnia, że przechowywane w sieci transakcje (dane) nie zostały naruszone. Takie rozwiązanie zachęca do składowania danych w swoich zasobach.
Cechą sieci Arweave jest możliwość wyboru przez użytkownika typu danych, które chcą przechowywać, co funkcjonuje pod nazwą moderacji treści. Pozwala to przetwarzającym dane pozostać w zgodzie z sumieniem i lokalnym prawem, choć z drugiej strony podważa odporność na cenzurę sieci.
Na szczycie protokołu Arweave zbudowana jest permaweb: globalna, stała sieć stron i aplikacji. Można rzec – drugi Internet w miniaturze, odporny na kasowanie informacji. Opublikowane dokumenty zostają tu na zawsze, raz stworzone aplikacje będą hostowane stale.
Użytkownikom indywidualnym dedykowane jest rozwiązanie ArDrive: podobna do rozwiązań Google czy Microsoftu aplikacja do przechowywania danych. Po wniesieniu jednorazowej opłaty przechowuje ona wszystkie rodzaje dokumentów w niemożliwym do skasowania, cyfrowym sejfie na blockchainie.
Przypadki użycia
Choć Arweave można wykorzystać w dowolnym celu, na myśl nasuwa się kilka głównych zastosowań:
- Przechowywanie danych. Zastosowanie oczywiste, bezpieczny backup przyda się każdemu.
- Udostępnianie danych. Dzięki Arweave treści mogą być anonimowo przesyłane i udostępniane. W epoce cenzury na Twitterze czy FB rzecz nie do pogardzenia.
- Naukowe użycie informacji. Platforma zamierza rozwiązać problem trwałości i wiarygodności badań naukowych. Zdecentralizowana baza informacji ma zapewnić remedium na znikanie opublikowanych, a potem skasowanych plików źródłowych.
- Ochrona własności danych. Arweave pozwala zapisać treść wraz z wiarygodnym znacznikiem czasu i pochodzenia. Zapewnia to solidne wsparcie ewentualnych roszczeń, dotyczących własności intelektualnej.
Obecnie najpoważniejszym zastosowaniem platformy, jest przechowywanie danych blockchaina Solana. Produkuje on bloki co 400 milisekund i generuje gigantyczne ilości danych, co znakomicie wykorzystuje właśnie Arweave, przy okazji pokazując swoje możliwości.
Trzeba też wspomnieć o współpracy z serwisem Internet Archive, stojącym za projektem Wayback Machine i oferującym dostęp do niepublikowanych już w Internecie zasobów. Akurat do tego zadania Arweave nadaje się jak nikt.
Kryptowaluta Arweave (AR)
Tokenem sieci jest AR, oparty na własnym mainnecie. Użytkownicy, którzy chcą archiwizować pliki, płacą tokenami, aby dodawać dane do sieci. Górnicy otrzymują te tokeny w zamian za produkcję nowych bloków, co skłania ich do przechowywania danych. Jednak opłaty transakcyjne nie trafiają do nich w całości i od razu. Większość opłat jest blokowana i dopiero z biegiem czasu dystrybuowana do górników, by byli oni zasilani stale, a nie jednorazowo. Motywuje to ich do stałej pracy, zapewniając długoterminową rentowność przechowywania.
Maksymalna podaż AR wynosi 66 milionów i prawie wszystkie tokeny zostały już wydobyte. Podaż w obiegu wynosi 50 milionów, nie trzeba się więc obawiać dużej presji inflacyjnej.
Obok tokena AR w systemie funkcjonują także tokeny PST (Profit Sharing Token). Są one dystrybuowane pomiędzy twórców i użytkowników dApps działających na Arweave, a ich posiadacze mają prawo do części opłat za gaz, generowanych przez te aplikacje.
Jak i gdzie kupić Arweave?
Kryptowaluta Arweave nie jest specjalnie popularna na rynku, choć bez problemu kupimy ją na Binance. Inne popularne giełdy to Gate.io, HitBTC, Kucoin czy Bitrue, jednak one razem robią podobny wolumen sprzedaży, jak azjatycki lider w pojedynkę. Najłatwiej kupimy tokeny AR za USDT, niewielkie ilości sprzedawane są także za BUSD i BTC.
Aby wchodzić w interakcję z ekosystemem Arweave, powinniśmy używać firmowego portfela, dostępnego jako rozszerzenie dla przeglądarek Chrome, Firefox i Brave. Mamy też do dyspozycji dwa inne, zalecane na stronie rozwiązania oraz możliwość łatwego wygenerowania zimnego portfela.
Trwają prace nad integracją protokołu z produktami firmy Ledger. Arweave jest także obsługiwany przez Math Wallet (po instalacji osobnej aplikacji).
Arweave – opinie, fakty, ciekawostki
Przyszły kurs Arweave jest mocno związany z adopcją rozwiązania przez rynek Jeśli, podobnie jak Solana, także inne łańcuchy zdecydowały by się na powierzenie platformie archiwów swoich transakcji, wzrost jest pewny. Jeśli uczyniło by to Ethereum, a są takie plotki – sky is the limit. Z drugiej strony – zbyt drogie tokeny zmniejszą atrakcyjność sieci, gdyż to nimi płaci się za przechowywanie, a wtedy zapewne potanieją. System podlega więc samoregulacji.
Do powstania projektu mocno przyczyniła się książka Orwella „Rok 1984”. Twórcom platformy zależy, by nie mógł zmaterializować się proces wymazywania historii, ukazany w tej książce.
Wydajność i skalowalność nie są problemem dla Arweave. Bez problemu może osiągać ona 5000 TPS w normalnym trybie. Jeśli zastosujemy transakcje pakietowe, podobne do Rollups na Ethereum, sieć dodatkowo przyspieszy.
Podobnie jak Filecoin, platforma obsługuje protokół IPFS, dzięki czemu może on udostępniać kopie danych, utworzone za pomocą Arweave.
Arweave jest rozwiązaniem, którego czas dopiero nadchodzi. Jeśli Web 3.0 faktycznie stanie się standardem, trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce do przechowywania cennych danych. Filecoin ma ofertę dla każdego, za to Arweave – dla koneserów, doceniających jakość usług.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.