logo

BitTorrent (BTT) – opis projektu i mechanizm działania

xtb - zlatan ibrahimović

Kilkanaście lat temu BitTorrent przyprawiał o zawały serca prezesów wytwórni muzycznych i filmowych. Dziś to wydajna technologia, której możemy użyć do rozwiązania poważnych problemów. A być może również na tym zarobić.

Logo kryptowaluty BitTorrent

Kurs BitTorrent
(BTT/PLN)

0,0000036 PLN

(0,00000092 USD)

Zmiana ceny (24h)

2,87% (+0,00000010 PLN)

Ranking

86

1h

0,22%

24h

2,87%

7d

-10,10%

14d

2,10%

30d

13,29%

200d

-32,32%

1y

139,91%

Kapitalizacja

895 376 773 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

2,79%

Max cena (24h)

0,00000094 USD

Min cena (24h)

0,00000090 USD

Wolumen (24h)

31 239 290 USD

Historyczne maksimum

0,0000034 USD (2022-01, -73,09%)

Ilość w obrocie

968 246 428 571 000 BTT

Ilość maksymalna

990 000 000 000 000 BTT

Strona projektu: www.bittorrent.com

Ostatnia aktualizacja 2024-10-05 08:03

Wykres kryptowaluty BitTorrent


Co to jest BitTorrent?

BitTorrent logo small

Najkrócej – jest to protokół, umożliwiający wymianę plików przez Internet. Jego ojcem jest guru technologii komputerowych, Bram Cohen, geniusz kodowania. Kiedy zaczynał pracę nad BitTorrent w 2001 roku, nie zamierzał wcale wynajdywać nowej technologii. Po prostu musiał rozwiązać problem – co zrobić, by umożliwić pobranie dużego pliku jednocześnie wielu użytkownikom? Nawet szybki serwer po prostu padnie pod dużym obciążeniem. Ale gdyby tak serwerów było wiele, a każdy udostępniał tylko fragment pliku…

Rozwiązanie to było genialnie proste. Tak wydajne, że ściągnęło problemy na głowę swego wynalazcy. Okazało się, że BitTorrent jest idealnym narzędziem dla piratów, mogących łatwo ściągać i udostępniać tysiące albumów czy całe sezony seriali. Blady strach padł na koncerny muzyczne i studia filmowe. Cohenowi wytoczono nawet procesy, ale bez większych efektów.

Jednak tam, gdzie nie dały rady pozwy sądowe, zwyciężył w końcu rynek. Popularność torrentów, nielegalnie udostępniających cudze dane, zaczęła się powoli zmniejszać. Powstały nowe, legalne sposoby dostępu do atrakcyjnych treści, bez ryzyka ściągnięcia wirusa przy okazji. Dlatego też z czasem popularność BitTorrent zaczęła wyraźnie spadać. Wiatr się zmienił. Firma podupadała.

Życie po życiu

W 2018 roku wybuchła bomba – BitTorrent został zakupiony za 140 milionów dolarów przez Justina Suna, szefa kryptowalutowego projektu Tron. Ta platforma w swych założeniach ma służyć ułatwieniu dostępu do cyfrowej rozrywki, bezpośrednio łącząc odbiorców z twórcami, zakup więc był sensowny.

Część świata krypto uważa Justina Suna za postać kontrowersyjną. Twórcy whitepaper Trona byli oskarżani o plagiatowanie innych projektów. Podejrzliwie patrzono na medialne pompowanie kursu tej waluty. Wiarygodności projektu nie dodawała osobowość Suna, egocentrycznego kumpla Jacka Ma. Pojawiły się oskarżenia o mobbing pracowników. W tle toczyło się także starcie supermocarstw – oto chińska firma kupuje serwis, znany z działania na szkodę amerykańskich wytwórni.

Co by jednak nie mówić, przejęcie przez Tron dało BitTorrent zastrzyk gotówki, kontaktów i nowej energii. Rozpoczęto realizację Projektu Atlas, którego założeniem jest całkowita integracja sieci BitTorrent z blockchainem Tron, by wspólnie stworzyć zdecentralizowany Internet 3.0. Rozwijana jest koncepcja wynajmu przestrzeni dyskowej. Ruszył marketing. Generalnie, coś się zaczęło dziać.

Najlepiej podsumowują to suche fakty:

  • w sieci BitTorrent udostępnione jest 2,7 petabajtów (2.700.000 gigabajtów) danych,
  • protokół ma miesięcznie 100 milionów aktywnych użytkowników,
  • ogólna liczba użytkowników BitTorrent (preinstalowanego np. w urządzeniach Huawei) przekracza 2 miliardy,
  • protokół używany jest przez takie firmy jak Google, Netflix czy Facebook.

Kryptowaluta BitTorrent (BTT)

Zaraz po nabyciu firmy, nowy szef zapowiedział jej tokenizację. Całkowitą liczbę tokenów ustalono na 990 miliardów. 40% BTT zarezerwowano dla fundacji TRON i BitTorrent oraz zespołu, sporo na inne cele, na sprzedaż przeznaczono więc tylko niewielką część podaży.

Zbiórkę funduszy przeprowadzono w formie ICO na Binance Launchpad. W jego ramach dla nabywców przeznaczono 60 miliardów tokenów BTT (6% wszystkich istniejących) w cenie 0,00012 dolara za każdy. Tokeny oparto na blockchainie Tron, miały więc one format TRC-10.

Sprzedaż przeprowadzono 28 stycznia 2019 r. i trwała ona 13 minut i 25 sekund – w tym czasie sprzedano całe 60 miliardów tokenów, osiągając cel zbiórki w wysokości 7,2 mln dolarów. Ci, którzy nie zdążyli nabyć tokenów, choć się zarejestrowali, otrzymali airdrop, po 5 tys. tokenów w ramach. Sporo tokenów airdropem dostali też posiadacze kryptowaluty Tron.

W ten sposób kryptowaluta BitTorrent (BTT) zaistniała na rynku, przy okazji dowodząc użyteczności blockchainu Tron, na którym została oparta.

Po co komu BTT?

Jak wspomnieliśmy, w sieci BitTorrent żeby ściągać, musisz hostować. Po ściągnięciu tego, co ci potrzeba, znika powód do udostępniania plików innym. A jeśli już nawet je udostępniasz, to możesz przydzielić sieci niewielką część swojego łącza, żeby nie przeszkadzała ci w innych zajęciach. Formalnie hostujesz pliki, ale ściągają się one bardzo wolno.

Kryptowaluta BitTorrent tworzy zachęty finansowe dla ciągłego hostowania i zapewnienia maksymalnej wydajności. Zarabiasz BTT, jeśli jesteś aktywny i szeroko udostępniasz pliki w sieci. Za tokeny BTT możesz również zakupić przestrzeń na dane w zdecentralizowanej chmurze, podobnie jak w serwisie iExec czy Bluzelle. Kryptowaluta BitTorrent ma też zastosowanie w serwisie DLive, największej na świecie blockchainowej platformie do transmisji na żywo.

Przyszłość projektu

Justin Sun jest mistrzem autokreacji i sprzedawania marzeń. Wystarczy pomyśleć – kupił firmę za 140 milionów, stokenizował i sprawił, że dziś, nawet po znacznych spadkach, warta jest 2 miliardy dolarów. Trzeba więc brać poprawkę na to co mówi.

Z tym zastrzeżeniem, warto wspomnieć o spodziewanych wydarzeniach, ważnych dla sieci i kryptowaluty BTT.

  1. Sun ogłosił start nowego projektu współtworzonego przez BitTorrent i Tron. Nosi on nazwę BitTorrent Chain (BTTC). Będzie to platforma cross-chain, mająca załatwić problem szybkiego i taniego transferu aktywów pomiędzy systemami Tron, Ethereum i Binance Smart Chain. W dodatku ma to być pierwsze w świecie rozwiązanie faktycznie zdecentralizowane, rozpoczynające proces łączenia wszystkich blockchainów.
  2. Tron zamierza zainwestować 1 miliard dolarów, aby przyspieszyć migrację większej liczby projektów z Ethereum do BTTC. Ponieważ BTTC jest zgodne z Ethereum Virtual Machine, może to przynieść skokowy wzrost popularności platformy.
  3. Zapowiadane jest wprowadzenie zupełnie nowego sposobu użycia tokena BTT. Ma to być powiązane z większą integracją BitTorrent i Tron, oraz rozwojem rynku NFT.

Powyższe zapewnienia są naprawdę fantastycznie… o ile staną się rzeczywistością. Może to być jednak również próba podbicia kursu BitTorrent, by zapewnić zbyt dla posiadanych przez Suna tokenów.

binance futures - poradnik oraz opinie

Jak i gdzie kupić BitTorrent (BTT)? Proponowane portfele

Kryptowaluta BitTorrent notowana jest na wielu rynkach. Największym z nich jest Huobi, następnie Upbit, Bitexen i Binance. Jedyną liczącą się platformą DEX dla BTT jest PancakeSwap.

Waluty wymiany są zróżnicowane. O ile zdziwienia nie budzi ogromny wolumen na USDT, to już wysoka pozycja walut fiat w postaci KRW i TRY może zaskakiwać. Zdumiewające też, że wolumeny handlowane za BTC i ETH wykazują śmiesznie niską wartość, na poziomie sporo poniżej miliona dolarów.

Kryptowaluta BitTorrent występuje na rynku jako token TRC-10, nie obsłuży jej więc pierwszy lepszy portfel krypto. Zalecanym rozwiązaniem jest natywny TronLink. Możemy użyć także portfeli Guarda, TrustWallet, FreeWallet czy Coinomi. Waluta obsługiwana jest przez portfele hardware Ledger, Trezor i SafePal.

BitTorrent – opinie, fakty, ciekawostki

Kiepskie opinie zbiera aplikacja BitTorrent na Androida. Użytkownicy masowo skarżą się na nadmierną ilość reklam i natrętnych promocji.

Jednym z marketingowych zagrań Justina Suna było wylicytowanie za 4,5 miliona dolarów lunchu z niechętnym kryptowalutom Warrenem Buffettem. To wystarczyło Sunowi by twierdzić, iż przekonał sędziwego inwestora do swego pomysłu na biznes.

Po sprzedaży BitTorrent, Bram Cohen poświęcił się rozwojowi innego ciekawego pomysłu. Jego najnowszym projektem jest Chia Network – zdecentralizowana platforma transakcyjna, o której zrobiło się głośno w początkach 2021 roku.

BitTorrent to wielka niewiadoma. Z jednej strony wygląda jak wydmuszka, która służy wzbogaceniu Justina Suna o kolejne setki milionów dolarów. Z drugiej strony, jeśli zrobi on to, co zapowiada, może naprawdę zrewolucjonizować branżę. Niestety, wierny naukom mędrca Sun Tzu, Justin starannie myli tropy i maskuje swoje prawdziwe zamiary.


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Zostań redaktorem serwisu GieldoMania.pl

pekao

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%