logo

Galxe (GAL): recenzja wiodącego projektu Web3

xtb - zlatan ibrahimović

Świat pędzi tak szybko… W dniu napisania artykułu Project Galaxy ogłosił zmianę swojej nazwy na Galxe. Jedno się nie zmieniło: nadal zamierza on zbudować największą infrastrukturę zbierającą i przetwarzającą dane dla potrzeb Web3. Jak możemy na tym skorzystać?

Logo kryptowaluty Galxe

Kurs Galxe
(GAL/PLN)

7,24 PLN

(1,86 USD)

Zmiana ceny (24h)

-1,88% (-0,14 PLN)

Ranking

304

1h

0,36%

24h

-1,88%

7d

3,62%

14d

2,61%

30d

-2,85%

200d

-49,65%

1y

42,73%

Kapitalizacja

237 939 600 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

-1,86%

Max cena (24h)

1,91 USD

Min cena (24h)

1,78 USD

Wolumen (24h)

121 196 USD

Historyczne maksimum

18,32 USD (2022-05, -89,84%)

Ilość w obrocie

127 749 331 GAL

Ilość maksymalna

200 000 000 GAL

Strona projektu: galxe.com

Ostatnia aktualizacja 2024-11-23 09:00

Wykres kryptowaluty Galxe


Udowodnij to!

Project Galaxy Galxe logo małe

Najważniejsze dla Project Galaxy słowo to poświadczenia (credentials). Zapisy, świadczące o naszej historii w sieci: lista spłaconych (lub nie) pożyczek DeFi, wkładzie w rozwój DAO czy zapis głosowań, w których braliśmy udział. Takie dane dla firm potrafiących je przetwarzać są bezcenne, Google czy Facebook oparły na nich cały swój biznes. Project Galaxy chce stworzyć podobną możliwość w Web3 – tym razem pytając cię o zgodę i zapewniając udział w zyskach.

Poświadczenia są ważne ze względu na ogromną liczbę przypadków użycia. Aplikacje mogą wykorzystywać te dane do obliczania punktów kredytowych, znajdowania docelowych odbiorców czy nagradzania twórców społeczności. Wraz z rozwojem Web3 i DAO nastąpi lawinowy wzrost ilości takich danych generowanych przez użytkowników.

Obecnie poświadczenia są przechowywane osobno przez poszczególne aplikacje, firmy i instytucje, co doprowadziło do ich rozdrobnienia. Projekt Galaxy chce rozwiązać ten problem za pomocą otwartej sieci danych, przy okazji nagradzając użytkowników za ich udostępnienie. Trochę podobnie jak Ocean Protocol czy Jasmy, żeby wspomnieć tylko te dwa.

Co to jest Project Galaxy?

Project Galaxy, jak sam o sobie pisze, to największa na świecie sieć danych uwierzytelniających Web3. Operuje on danymi za pomocą powiązanych z nimi NFT, umożliwiając każdemu tworzenie, dystrybucję i użycie takich tokenów. Deweloperzy mogą dzięki nim budować programy lojalnościowe, a użytkownicy tworzyć własne NFT, powiązane z ich osiągnięciami w sieci.

Dzięki temu NFT są czymś więcej niż tylko przedmiotami kolekcjonerskimi, stając się rodzajem identyfikacji. Umożliwia to platformom i ich użytkownikom wspólne budowanie zaangażowanych społeczności.

Fundamenty projektu

Project Galaxy twierdzi, że ich infrastruktura łączy organizacje, programistów, kuratorów danych i ich użytkowników. Aby zrozumieć co to znaczy, trzeba zagłębić się w fundamentalne koncepcje projektu:

  1. Dane uwierzytelniające to zapisana w sieci historia twoich działań. Te działania mogą być zarówno on-chain (pożyczka w Aave, pula płynności na Uniswap), jak i off-chain (aktywność w aplikacjach Web2).
  2. Kurator danych to osoba lub instytucja odpowiedzialna za ich zbieranie i porządkowanie. Może nim zostać każdy, po rejestracji na platformie. Kuratorzy są nagradzani, gdy zebrane dane są wykorzystywane w produktach Galaxy.
  3. Narzędzia dla deweloperów to moduły aplikacji oraz Credential Oracle Engine i Credential API. Zapewniają one programistom możliwość użycia zebranych danych (poświadczeń) dla rozwoju produktów i społeczności. Podstawowe moduły aplikacji to Galaxy OAT, NFT, Galaxy ID.

W efekcie dzięki posiadanemu Galaxy ID użytkownicy mogą udowodnić historię swoich osiągnięć i wkładu w rozwój Web3. Galaxy OAT pozwala z kolei na dystrybucję odznak (NFT) będących dowodem uczestnictwa, podobnym do POAP. Oracle Engine i API natomiast obsługują szczególne przypadki użycia danych, jak np. ocena kredytowa dla zewnętrznych podmiotów.

NaaS buduje społeczności

Jako wsparcie proponowanej gospodarki opartej o dane, Project Galaxy buduje pełną infrastrukturę NaaS (NFT as a Sevice). Ma ona na celu tworzenie systemów lojalnościowych opartych na NFT i składa się z trzech głównych elementów:

  1. NFT Launchpad: zestaw szablonów z modułami plug and play do tworzenia niestandardowych kampanii NFT, w celu nagradzania członków społeczności.
  2. Środowisko gier opartych o NFT: zestaw modułów do grywalizacji, angażujących społeczność i tworzących wartość dla właścicieli NFT.
  3. Pakiet DAO: zestaw narzędzi pomagających zdecentralizowanym organizacjom budować społeczność i identyfikować zaangażowanych współpracowników.

Cechy kluczowe Project Galaxy

  • architektura platformy pozwala na zbieranie danych z 7 różnych łańcuchów, jak Ethereum, BNB czy Avalanche.
  • projekt integruje także rozmaite źródła danych spoza łańcucha, jak Twitter, Discord czy Github,
  • z usług sieci skorzystało kilkaset protokołów i organizacji, a liczba kampanii marketingowych zbliża się do 3000,
  • projekt miesięcznie wybija ponad 500 000 NFT opartych na poświadczeniach.

Kryptowaluta GAL

GAL jest tokenem, występującym w dwóch formatach: ERC-20 oraz BEP-20, a na rynek wszedł poprzez Binance Launchpool. Całkowita podaż to 200 milionów, zaś podaż w momencie uruchomienia wyniosła 35 milionów. Główne zastosowania tokena to:

  • zarządzanie: posiadacze tokenów GAL mogą głosować nad propozycjami zmian w protokole, np. wysokości pobieranych opłat czy wykorzystania środków zarządzanych przez DAO,
  • opłaty: deweloperzy wykorzystujący dane podlegają opłacie naliczanej w GAL, dzielonej pomiędzy kuratorów a skarb DAO,
  • wkład własny: kuratorzy są zachęcani do stakowania GAL w celu zasygnalizowania wartości oferowanych danych. Jest to dość skomplikowany model „bonding curve”, będący jeszcze w fazie rozwoju.

Najwięcej tokenów jest w posiadaniu skarbca DAO (20%), po 15% przeznaczono dla zespołu i na marketing, sporo przyznano także na wynagrodzenie wspierających rozwój projektu (inwestorzy instytucjonalni oraz airdropy dla użytkowników).

Jak i gdzie kupić kryptowalutę GAL?

GAL debiutował na Binance i to ona pozostaje jego największym rynkiem. Pozostałe większe parkiety to Huobi, Coinbase, Gate.io, Kucoin czy BTCEX. Dzienna płynność jest duża i oscyluje w granicach 30-50% kapitalizacji projektu. Najczęstsze waluty wymiany to USDT i BUSD, co związane jest z wycofaniem wsparcia Binance dla istotnego dotąd na tej giełdzie USDC.

Token występuje w dwóch najbardziej popularnych formatach, nie ma zatem żadnego problemu z jego przechowywaniem. Tradycyjnie najbezpieczniejszy będzie portfel hardware, np. Ledger lub Trezor, możemy także użyć Metamask lub dowolnego portfela wielowalutowego: Trust Wallet, Math, Guarda, Coinomi, Atomic itd.

binance futures - poradnik oraz opinie

Project Galaxy – opinie, fakty, ciekawostki

Dobra opinia rynku o Project Galaxy pozwoliła mu być organizatorem wielu kampanii typu Learn2Earn podczas takich wydarzeń, jak Abritrum Odyssey, How to Web3 with BNB czy Solana Sol Cool 2022.

Jednym z partnerów Galaxy jest dobrze znana platforma Yearn.Finance. Współpraca zaowocowała powstaniem serii ekskluzywnych NFT, mających nagrodzić wytrwałych hodlerów tokena $WOOFY.

Czy Project Galaxy ma przyszłość? Zdecydowanie tak, choć konkurencja ze strony POAP będzie silna. GAL wychodzi poza jego zastosowania, tworząc cały system oparty o dane użytkowników, ten rynek jednak także jest zajęty. Kilt, Dock, Ocean czy Ontology nie poddadzą się bez walki… Zapowiada się ciekawie.


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *