logo

Gitcoin (GTC): sprawdzamy, co obiecuje ta platforma blockchain

xtb - zlatan ibrahimović

Gitcoin umożliwia programistom jednoczesne ratowanie świata i zarabianie przyzwoitych pieniędzy. OK, może trochę przesadzam, ale jednak miło, że ktoś chce ci płacić za robienie tego, co lubisz. Warto by wprowadzić takie rozwiązanie w każdej branży…

Logo kryptowaluty Gitcoin

Kurs Gitcoin
(GTC/PLN)

2,79 PLN

(0,72 USD)

Zmiana ceny (24h)

-1,14% (-0,032 PLN)

Ranking

817

1h

1,96%

24h

-1,14%

7d

5,42%

14d

14,49%

30d

5,00%

200d

-38,15%

1y

-33,90%

Kapitalizacja

43 738 502 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

-1,17%

Max cena (24h)

0,73 USD

Min cena (24h)

0,66 USD

Wolumen (24h)

15 929 830 USD

Historyczne maksimum

22,37 USD (2021-11, -96,79%)

Ilość w obrocie

60 863 372 GTC

Ilość maksymalna

100 000 000 GTC

Za 100 PLN kupisz 35,80 GTC

Strona projektu: gitcoin.co

Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 10:06

Wykres kryptowaluty Gitcoin


Niedole programistów i Quadratic Funding

Gitcoin nie wziął się z niczego. Tworzenie projektów Web3 to nie jest bułka z masłem, zaś problemy nie kończą się wcale na opanowaniu Solidity. Uruchomienie własnego protokołu, oprócz umiejętności technicznych wymaga finansowania, marketingu i właściwej organizacji. Dlatego też wielu utalentowanych programistów wciąż klepie nudny kod dla wielkich korporacji, zamiast zająć się czymś ciekawszym.

Oprogramowanie typu open source jest potrzebne i interesujące, jednocześnie jednak praca nad nim zazwyczaj jest ekonomicznie nieopłacalna. Rzadko zapewnia pracującym przychody adekwatne do skali wpływu, jaki dany projekt może mieć na cały ekosystem. Istniejący obecnie system grantów jest niewydolny.

Odpowiedzią ma być Quadratic Funding – rewolucyjne podejście, mogące zrewolucjonizować sposób, w jaki twórcy pozyskują fundusze na swoje cele. Demokratyzuje on procedurę, powodując, że duża liczba małych wpłat staje się ważniejsza niż duża, pojedyncza dotacja od wieloryba krypto. Quadratic Funding wyrównuje szanse na finansowanie małych projektów, które mają poparcie społeczne. A w świecie Web3 tę ideę najpełniej realizuje właśnie Gitcoin.

Co to jest Gitcoin?

Gitcoin opinie mały

Jest to platforma zarządzana przez DAO, która zachęca programistów do budowy niezbędnej ogółowi infrastruktury cyfrowej. Mając na celu wspieranie projektów open source, Gitcoin zapewnia kilka sposobów finansowania pracy programistów oraz promowania wzajemnej współpracy. Metody są różne: granty, hackathony, programy edukacyjne i kilka innych.

Gitcoin koncentruje się na finansowaniu projektów o charakterze dóbr publicznych, zaprojektowanych tak, aby przynosić korzyści wszystkim bez konieczności konkurowania ze sobą. Z tego powodu wspierany jest przez wiele postaci ze świata blockchain, na czele Vitalikiem Buterinem, który wsparł również projekt finansowo.

Platforma została uruchomiona w listopadzie 2017 roku przez Kevina Owocki’ego i i Scotta Moore’a, którzy kilka lat potem oddali zarządzanie nim społeczności DAO. Do tej pory Gitcoin zapewnił kilkadziesiąt milionów dolarów finansowania różnym projektom open source, m.in. Harmony, Nervos Network, Tezos, Casper czy Arweave. Liczba fundatorów to ok. 50 tysięcy, zaś miesięcznie na platformie aktywnych jest ponad 300 000 programistów!

Programiści mogą otrzymywać wynagrodzenie za pracę nad typu open source przy użyciu wielu różnych języków, jak Python, Rust, Ruby, JavaScript, Solidity, HTML/CSS i innych.

W swoich początkach projekt, podobnie jak np. protokół Gnosis, związany był z firmą Consensys, jednak w roku 2021 przeprowadził rundę finansowania z udziałem Paradigm oraz innych VC i usamodzielnił się.

Jak oni to robią?

Gitcoin wypełnia swoją misję wspierania open source na kilka sposobów. Najbardziej istotne z nich to:

  1. Quadratic Funding: wspomniane wcześniej, zdemokratyzowane finansowane społecznościowe.
  2. Granty dla deweloperów: forma inwestycji, polegająca na wsparciu finansowym projektu przez konkretną firmę, bez wywierania presji na programistów.
  3. Bounties: nagrody pieniężne przyznawane za pracę, ukierunkowaną na wyszukiwanie błędów w istniejącym kodzie.
  4. Hackathony: organizowane przez Gitcoin spotkania, podczas których programiści w ograniczonym czasie tworzą od podstaw działające oprogramowanie.
  5. Kernel: 8-tygodniowy program szkoleniowy dla najlepszych programistów, pozwalający budować produkty i firmy Web3.
  6. Kudos: rodzaj tokenów NFT, pozwalających zarówno zaprezentować swoje umiejętności, jak i okazać uznanie innemu członkowi społeczności.
  7. Quests: zgrywalizowany sposób na poznanie ekosystemu Web3, rywalizację i zdobywanie nagród.

Gitcoin Passport – przepustka do Web3

Świat blockchain może być niebezpieczny i wymaga ostrożności. Nie wiemy, czy dany portfel krypto lub węzeł sieci jest zarządzana przez żywą, wiarygodną osobę, czy też wyspecjalizowanego bota, mogącego sfałszować dowolną tożsamość. To drugie może być niebezpieczne, umożliwiając atak Sybil zagrażający innym użytkownikom. Pojawia się więc potrzeba udowodnienia swojej tożsamości w sieci, jednak bez przekazywania stronie trzeciej danych osobowych.

Takim rozwiązaniem ma być właśnie Gitcoin Passport. Pozwala on potwierdzić fakt, że jesteśmy ludźmi i stworzyć swoją cyfrową tożsamość. Będzie ona opierać się na wielu identyfikatorach, takich jak konta Twitter, Google, Discord, domena ENS czy posiadane tokeny POAP. Gitcoin pozwala połączyć te poświadczenia i bez ich ujawniania przyznać status – ich posiadacz jest człowiekiem i ma potwierdzoną tożsamość.

Passport może pozwalać na dostęp do najlepszych projektów Web3 i jest na dobrej drodze, aby stać się standardem dla projektów, dbających o ograniczenie dostępu dla osób niezweryfikowanych. Oczywiście, Gitcoin nie jest jedynym rozwiązaniem problemu tożsamości w sieci, podobnemu celowi mają służyć np. tokeny Soulbound lub Galxe ID.

Potencjalne problemy

Choć Gitcoin jest silnym i potrzebnym projektem, również on ma swoje słabości.

  1. Nadal pozostaje centralnie sterowany – choć docelowo wszystkim będzie zajmować się DAO, obecnie platforma nie jest jeszcze całkowicie zdecentralizowana, zarówno pod względem zarządzania jak i technicznym.
  2. Jest skoncentrowany na Ethereum – projekty powstające na tym blockchainie są w centrum zainteresowania, pozostałe łańcuchy pozostają nieco na uboczu.
  3. Jest łakomym celem ataku – ponieważ projekt przyznaje dotacje, może być potencjalnym celem machinacji, mających wpłynąć na dystrybucję grantów. Między innymi z tego powodu rozwijany jest Gitcoin Passport.

Kryptowaluta Gitcoin (GTC)

Gitcoin uruchomił własny token zarządzania GTC w maju 2021 r. Głównym celem było przekształcenie platformy w DAO, tworzone przez posiadaczy tokenów. Teoretycznie GTC nie ma żadnej użyteczności ekonomicznej i służy jedynie do zarządzania platformą.

Całkowita (zarazem maksymalna) podaż tokena to 100 milionów, z czego na rynku znajduje się już prawie 60%.

W momencie uruchomienia tokena, podaż została podzielona po połowie na pokrycie dotychczasowych i przyszłych potrzeb. Pierwsza część posłużyła do wynagrodzenia dotychczasowych twórców, członków społeczności i wspierających. Druga połowa GTC zdeponowana jest w kontrakcie. Te GTC będą udostępniane do dystrybucji co miesiąc.

Posiadacze GTC mogą poprzez udział w DAO zarządzać takimi kwestiami, jak przeznaczenie skarbca społeczności, wybór delegatów (Gitcoin Stewards), alokacja funduszy czy nawiązanie współpracy z innymi projektami.

binance futures - poradnik oraz opinie

Jak i gdzie kupić kryptowalutę Gitcoin?

Token GTC jest w obrocie na wielu giełdach – Binance, Coinbase, Upbit, Phemex, Kucoin i inne. Naturalnie kupimy go także na Uniswap. Waluty wymiany ograniczają się do USDT i BTC, z niewielkim dodatkiem WETH czy BUSD.

Przechowywać GTC możemy w każdym portfelu obsługującym ERC-20. Najbezpieczniejszy będzie oczywiście portfel sprzętowy, jak Ledger, Trezor czy SafePal. Możemy jednak użyć dowolnego portfela przeznaczonego dla ekosystemu Ethereum, np. Metamask, Trust Wallet czy Math.

Gitcoin – opinie, fakty, ciekawostki

Dobra opinia o Gitcoin pozwala mu na współpracę z ogólnie szanowanymi organizacjami. Jedną z nich jest UNICEF, któremu platforma kilkukrotnie przekazała środki zebrane przez swoich członów.

Miarą skuteczności platformy jest zmiana roli współpracujących projektów, które często z odbiorców grantów zmieniają się w ich fundatorów. Było tak np. w przypadku projektu Mask Network.

Po przekazaniu zarządzania protokołem z Gitcoin Holdings do Gitcoin Foundation, Kevin Owocki rozkręca nowy projekt o nazwie Supermodular.xyz

Kryptowaluta Gitcoin zgodnie z zapewnieniami twórców nie ma wartości, ale pozory mylą. Pomijając już kwestię ceny, umożliwia ona zmienianie świata na lepszy. Może tylko w dziedzinie internetowych projektów, ale tu już dobry początek.

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 0 Średnia: 0]

Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.