logo

Czym jest Kaspa (KAS)? Analiza zalet i wad. Czy będzie drugim Bitcoinem?

xtb - zlatan ibrahimović

Rewolucyjnych projektów, bezpiecznych i działających z prędkością światła, mieliśmy już na pęczki. Wiele wskazuje jednak, że Kaspa może faktycznie zasługiwać na swoją opinię przełomowego rozwiązania.

Logo kryptowaluty Kaspa

Kurs Kaspa
(KAS/PLN)

0,59 PLN

(0,15 USD)

Zmiana ceny (24h)

-5,03% (-0,031 PLN)

Ranking

36

1h

0,34%

24h

-5,03%

7d

18,11%

14d

28,58%

30d

14,37%

200d

40,50%

1y

18,27%

Kapitalizacja

3 835 315 854 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

-5,27%

Max cena (24h)

0,17 USD

Min cena (24h)

0,15 USD

Wolumen (24h)

160 091 535 USD

Historyczne maksimum

0,21 USD (2024-08, -26,49%)

Ilość w obrocie

25 191 462 255 KAS

Ilość maksymalna

25 194 599 785 KAS

Strona projektu: kaspa.org

Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 09:30

Wykres kryptowaluty Kaspa


Co to jest Kaspa (KAS)?

Opinie o Kaspa

Kaspa to zdecentralizowana, skalowalna sieć, wykorzystująca nowatorską architekturę BlockDAG. Podobnie jak Bitcoin, opiera się na algorytmie Proof of Work (PoW), który zapewnia bezpieczne przetwarzanie transakcji. Różnica polega na tym, że Kaspa nie wybiera tylko jednego nowego bloku, odrzucając pozostałe, lecz włącza je do wciąż rosnącej, wzajemnie powiązanej struktury danych. Wykorzystuje ona ukierunkowany graf acykliczny (DAG), w którym blok może wskazywać na wiele innych bloków.

Kaspa przedstawia się jako najszybszy i najbardziej skalowalny projekt Layer 1, oparty o PoW i zapewniający natychmiastową walidację. O ile transakcja w bloku Bitcoina musi zostać umieszczona w bloku i zatwierdzona, co trwa 10 minut, Kaspa produkuje blok co 1 sekundę, zaś jego ostateczność zajmuje 10 sekund. Blok może zawierać do 400 transakcji, łańcuch działa zatem z prędkością 400 TPS. Obecnie trwają zaś prace nad zwiększeniem prędkości do 10-32, a w dalekich planach nawet 100 bloków na sekundę, co zapewniło by wydajność 40 000 TPS.

Projekt Kaspa stara się więc pogodzić bezpieczeństwo transakcji, charakterystyczne dla PoW i Bitcoina, z wydajnością typową dla bardzo szybkich sieci opartych o Proof of Stake. Brak centralnego zarządzania, podobnie jak w przypadku BTC, sprzyja przejrzystości i rozwijaniu projektu przez społeczność.

Kaspa została stworzona przez grupę entuzjastów blockchain, kierowanych przez Yonatana Sompolinsky’ego, jednego z twórców protokołu GhostDAG. Ma on wysoką renomę w świecie blockchain, jego artykuły były cytowane nawet we whitepaper Ethereum.

Kaspa Yonatan Sompolinsky

Wizją stojącą za projektem Kaspa jest (…) zbudowanie systemu, który przekracza ograniczenia Konsensusu Nakamoto), a jednocześnie przestrzega tych samych zasad, które są osadzone w Bitcoinie.

Yonatan Sompolinsky

Trochę techniki: Kaspa kontra Bitcoin

Kaspa właściwie nie jest blockchainem, a projektem opartym na protokole GhostDAG. Brzmi to rewolucyjnie, ale nie jest całkowicie nieznaną koncepcją: na podobnych rozwiązaniach opierają się takie projekty, jak Hedera Hashgraph, Fantom czy Avalanche. W każdym wypadku główną zaletą jest bardzo szybkie przetwarzanie transakcji, choć rozwiązania różnią się w szczegółach.

Interesującym narzędziem jest Kaspa Graph Inspector, na żywo pokazujący tworzenie nowych bloków i ich wzajemne interakcje.

Kryptowaluta Kaspa

Wróćmy do Bitcoina. Jego model bezpieczeństwa oparty jest na konsensusie Nakamoto, premiującym najdłuższy łańcuch powiązanych bloków, zakotwiczony w bloku Genesis. Taki łańcuch uważany jest za uczciwy i poprawny, łańcuchy bloków z krótszą historią są odrzucane. Oznacza to, że w przypadku 2 sprzecznych transakcji, to ta znaleziona w najdłuższym łańcuchu jest właściwa. Konsensus Nakamoto jest bezpieczny, ale nie można go skalować bez poświęcania bezpieczeństwa.

Protokół Bitcoin to sieć węzłów prowadzących księgę transakcji, zawierającą kolejne bloki transakcji połączone w łańcuch. Zasada najdłuższego łańcucha wymaga, aby wszystkie węzły wiedziały o każdym bloku utworzonym przez inne węzły zaraz po jego utworzeniu. Czas utworzenia nowego bloku Nakamoto ustalił na 10 minut, by dać wszystkim górnikom czas na sprawdzenie jego poprawności. Protokół Kaspa pozwala natomiast na natychmiastowe rozpoznanie i zatwierdzenie uczciwych bloków.

W sieci Bitcoin jednoczesna praca wielu górników prowadzi to do powstawania wielu niezatwierdzonych, „osieroconych” bloków, co oznacza zmarnowanie pracy, włożonej w ich tworzenie. GhostDAG rozwiązuje ten problem: zamiast wskazywać tylko jeden blok nadrzędny, aktualny blok transakcji może wskazywać ich wiele, tworząc graf DAG zamiast prostego łańcucha.

Pozwala to na istnienie równoległych bloków, które mogą zwiększyć przepustowość systemu bez zmniejszania bezpieczeństwa. Określenie wzajemnej hierarchii tych bloków jest właśnie zadaniem protokołu GhostDAG.

Ciekawy, techniczny artykuł na ten temat znajdziemy w serwisie HackerNoon.

Plusy i minusy projektu

Zalety Kaspa

  • bezpieczeństwo: oparcie o PoW i prawie natychmiastowa ostateczność uniemożliwiają odwrócenie transakcji,
  • decentralizacja: Kaspa podobnie jak Bitcoin jest zdecentralizowaną siecią rozwijaną przez społeczność,
  • szybkość: sieć jest obecnie najszybszą platformą opartą PoW,
  • skalowalność: sieć ma potencjał skalowania nawet x100 od dzisiejszych osiągów,
  • energooszczędność: dzięki zapisywaniu wielu bloków, nie marnuje się moc obliczeniowa,
  • zespół: projekt skupia wielu spośród najlepszych programistów w branży,
  • fair start: nie było przedsprzedaży tokenów ani przydziałów dla teamu.

Wady Kaspa

  • adopcja: mimo rozwoju Kaspa jest projektem nowym i słabo ugruntowanym na rynku,
  • niesprawdzona technologia: z tego samego powodu może istnieć jeszcze nieznane ryzyko związane z użytą technologią,
  • brak obsługi smartkontraktów: sprawia to, że póki co tokeny KAS mogą pełnić rolę nośnika wartości i niewiele ponadto,
  • ubogi ekosystem: na razie nie ma tu DeFi, NFT czy protokołów tokenizacji,
  • ryzyko centralizacji: podobnie jak BTC, z czasem sieć może zostać zdominowana przez kopalnie krypto i pule wydobywcze,
  • finansowanie: brak centralizacji oznacza też brak centralnego skarbca, co może rodzić problemy z rozwojem projektu,
  • silna konkurencja: jest co najmniej kilka innych projektów opartych o DAG.

Kryptowaluta Kaspa (KAS)

Token KAS wystartował w listopadzie 2021 r. w drodze fair start: nie było ICO, przydziałów dla teamu ani funduszy VC. Każdy token w obiegu został, podobnie jak BTC, wykopany i przydzielony jako nagroda blokowa.

Maksymalna podaż to 28,7 miliarda KAS, z czego przeszło 20 miliardów jest już na rynku. Oznacza to zdrową tokenomikę i brak zagrożenia nagłym zrzutem ogromnej ilości monet.

Wykaz największych portfeli możemy znaleźć na stronie KAS Top Addresses. Wykazuje on sporą decentralizację posiadaczy: Top 10 ma 16% tokenów, Top 100: 35% a Top 1000: 61 %. Jest to jeden z najwyższych wskaźników w branży, co dobrze rokuje projektowi.

Szybka emisja tokena była zaplanowana, aby zminimalizować wpływ koparek ASIC poprzez wybicie większości monet, zanim powstaną urządzenia dedykowane obsłudze tego łańcucha.

Do momentu planowanego wprowadzenia na łańcuch smartkontraktów, token ma tylko dwa zastosowania: jest nośnikiem wartości (jak BTC) oraz służy regulowaniu symbolicznych opłat za gaz.

Jak i gdzie kupić Kaspa?

Od swojego startu w 2021 r. Kaspa stale idzie do przodu. Jest już obecna na kilku ważnych giełdach, znanych z naszego rankingu: Gate.io, Kucoin, Bitget, MEXC czy Bybit. Dziwne, że przy kapitalizacji prawie 1 miliarda $ nie jest póki co listowana na Binance, być może zmieni się to w przyszłym roku.

binance futures - poradnik oraz opinie

Waluty wymiany to praktycznie wyłącznie USDT, wszystko inne wygląda jak błąd zaokrąglenia.

Ponieważ token KAS oparty jest na własnym łańcuchu, wymaga specjalnych portfeli, na szczęście są one łatwo dostępne. Bardzo popularny jest Kaspa Wallet, można użyć także KDX lub portfela operującego z linii poleceń. Rekomendowane portfele znajdziemy na stronie projektu.

Kaspa – opinie, fakty, ciekawostki

Ze względu na swoje założenia, przejrzystość i fair start, Kaspa zbiera bardzo dobre opinie użytkowników. Niewiele znajdziemy w sieci opinii że protokół jest scamem, co jest częstym widokiem wśród innych projektów.

Choć Kaspa nie miało ICO, ma ona pośrednie powiązania z funduszami VC. Podstawowe założenia szkieletu DAG, który następnie zmienił się w GhostDAG powstały w firmie DAGlabs, wspieranej przez Polychain Capital.

Trzej najważniejsi twórcy Kaspa to Yonatan Sompolinsky, Michael Sutton oraz Shai Wyborski, mocno związani z Uniwersytetem Harvarda.

Optymiści twierdzą, że Kaspa niebawem stanie się trzecim blockchainem świata, wkraczając na podium razem z Bitcoinem i Ethereum. Technicznie protokół wydaje się dopracowany, jednak konkurencja w tym segmencie jest mordercza. O ile więc potencjał jest, to branie go za gwarancje sukcesu jest zdecydowanie zbyt wczesne.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Co to jest Kaspa?

Kaspa to nowatorska sieć, wykorzystująca architekturę BlockDAG. Tak jak Bitcoin wykorzystuje pracę górników, jest jednak dużo szybsza i tańsza w użyciu

Gdzie można ją kupić?

Czy Kaspa to shitcoin?

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 5 Średnia: 4.8]

Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.