logo

Czy NEO to chińskie Ethereum? Zalety, wady i kontrowersje

xtb - zlatan ibrahimović

Logo kryptowaluty NEO

Kurs NEO
(NEO/PLN)

40,85 PLN

(10,50 USD)

Zmiana ceny (24h)

-1,63% (-0,67 PLN)

Ranking

112

1h

0,34%

24h

-1,63%

7d

-1,58%

14d

0,94%

30d

4,55%

200d

-29,01%

1y

50,36%

Kapitalizacja

740 372 405 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

-1,82%

Max cena (24h)

10,71 USD

Min cena (24h)

10,38 USD

Wolumen (24h)

22 047 289 USD

Historyczne maksimum

198,38 USD (2018-01, -94,71%)

Ilość w obrocie

70 530 000 NEO

Ilość maksymalna

100 000 000 NEO

Za 100 PLN kupisz 2,45 NEO

Strona projektu: neo.org

Ostatnia aktualizacja 2024-10-22 13:39

NEO często określane jest mianem „chińskiego Ethereum” ze względu na podobieństwa w funkcjonalności i kraj pochodzenia twórców. Nie jest to do końca sprawiedliwe, gdyż NEO to znacznie więcej, niż tylko nieudolna podróbka. Jak dotąd nie miało szczęścia na rynku, ale może los wreszcie się odmieni?

NEO: fundamenty i historia

Czym jest NEO SML

Historia projektu NEO, pierwotnie znanego jako AntShares, sięga roku 2014 roku. Platforma wystartowała publicznie w roku 2016, a w rok później przeszłą rebranding, zyskując obecną nazwę.

Celem NEO jest stworzenie „inteligentnej ekonomii” (smart economy) poprzez połączenie cyfrowych aktywów i tożsamości oraz smartkontraktów. Projekt mówił o tokenizacji wszystkiego znacznie wcześniej, niż było to modne. 😉

Blockchain NEO zapewnia szybką finalizację transakcji i wysoką przepustowość. Co więcej, smartkontrakty mogą być pisane w wielu językach (C++, Java, Python, Go) co czyni platformę łatwo dostępną dla deweloperów.

NEO zyskało popularność w czasie boomu krypto w roku 2017, osiągając ATH w początkach 2018 r. Tak jak wiele innych projektów, projekt doświadczył znacznych spadków w następnych latach, co miało jednak głębsze przyczyny, niż ogólna bessa.

Dlaczego rozwój NEO spowolnił?

Kryptowaluta NEO

Po początkowym okresie entuzjazmu, rozwój NEO nieco osłabł. Przyczyniło się do tego kilka powodów:

  1. Regulacje: zaostrzenie polityki Chin wobec kryptowalut miało znaczny wpływ na NEO, powszechnie postrzegane jako „chiński blockchain”.
  2. Konkurencja: pojawiło się wiele nowych projektów blockchain, takich jak EOS, Cardano czy Polkadot, co mocno zwiększyło konkurencję.
  3. Opóźnienia w rozwoju: prace nad kluczowymi ulepszeniami trwały znacznie dłużej, niż pierwotnie zakładano.
  4. Ograniczona adopcja: NEO nie zdołało przyciągnąć dużej liczby deweloperów i nowych projektów.
  5. Brak przewagi konkurencyjnej: NEO miało trudności z odróżnieniem się od innych łańcuchów L1, szczególnie Ethereum.

Mimo wszystko zespół NEO kontynuował rozwój platformy, co w 2021 roku doprowadziło do premiery nowej odsłony NEO o nazwie N3.

NEO N3: krok naprzód

NEO N3 przyniosło znaczące ulepszenia oryginalnej platformy. Optymalizacja struktury bloków pozwoliła na zwiększenie wydajności. Wprowadzono głosowania on-chain. Mechanizm „sponsorowanych transakcji” przyczyniał się do zwiększenia popularności dApps.

Ulepszono interoperacyjność. Powstały narzędzia zarządzania tożsamością cyfrową (NEOID) oraz zdecentralizowany system przechowywania danych (NEOFS). Wzmocniono bezpieczeństwo poprzez poprawienie mechanizmu konsensusu (dBFT 2.0).

Powstały też nowe narzędzia dla deweloperów: SDK, środowisko testowe oraz Visual DevTracker do monitorowania smartkontraktów. Zmiany w tokenomii przyniosły nowy model dystrybucji NEO i GAS.

Model dwóch tokenów: NEO i GAS

NEO kontra Ethereum

NEO wykorzystuje taki model, odróżniający go od projektów konkurencji.

NEO pełni rolę tokena zarządzającego, dającego kontrolę nad siecią. Jego posiadacze mogą uczestniczyć w głosowaniach dotyczących rozwoju platformy. W przeciwieństwie do modelu ETH/Gwei znanego z Ethereum, token NEO jest niepodzielny.

GAS z kolei funkcjonuje jako token użytkowy. Jest używany do opłacania transakcji, wdrażania smartkontraktów oraz innych operacji. W przeciwieństwie do NEO jest podzielny, by ułatwić jego wykorzystanie.

Generowanie GAS jest powiązane z posiadaniem NEO. Jego posiadacze otrzymują GAS jako formę „dywidendy” proporcjonalnie do ilości posiadanych tokenów NEO i czasu ich przechowywania. Zachęca to do długoterminowego przechowywania tokena zarządzania. Dualny system tokenów pozwala na rozdzielenie funkcji zarządzania i użytkowania, co przyczynia się do zrównoważenia ekosystemu

Całkowita podaż NEO to 100 milionów tokenów, brak nowej emisji. Podaż GAS jest zmienna, a tokeny są generowane na bieżąco. Emisja wynosi 5 GAS na blok, dodatkowe tokeny generowane z opłat systemowych. Podaż jest regulowana przez istnienie mechanizmów deflacyjnych.

binance futures - poradnik oraz opinie

Ciekawym rozwiązaniem jest sponsorowane transakcji. Możliwość opłacania kosztów transakcji przez dApps sprawia, że dla użytkowników są one darmowe, co ułatwia adopcję.

Ekosystem NEO: DeFi, NFT i inne

Wprowadzenie N3 pozwoliło na szybszy rozwój ekosystemu NEO. Na platformie obecne są:

  • protokoły DeFi (Flamingo Finance, NEOBurger)
  • NFT (GhostMarket, Rentfuse)
  • narzędzia (NEOLine, O3 Labs)
  • metaverse (NEOworld)
  • mosty (Poly Network)

Ciekawym przykładem użycia NEO w biznesie jest Travala: platforma rezerwacji podróży wykorzystująca blockchain.

Ekosystem NEO, choć oferuje różne projekty i narzędzia, nie jest tak rozbudowany jak w przypadku Ethereum, BNB Chain czy Solany.

Neo all in one

NEO X: krok w stronę Ethereum

NEO X to najnowsze rozszerzenie platformy, mające na celu jego integrację z Ethereum Virtual Machine (EVM). Pozwala na płynne połączenie z ekosystemem ETH, jednocześnie zachowując zalety własnej infrastruktury.

Głównym celem NEO X jest umożliwienie deweloperom wdrażania smartkontraktów kompatybilnych z EVM bezpośrednio w sieci NEO. Warstwa abstrakcji tłumaczy operacje EVM na natywne, dzięki czemu kontrakty mogą być uruchamiane bez przepisywania kodu. Znacząco rozszerza to bazę deweloperów oraz aplikacji i narzędzi, pierwotnie napisanych dla Ethereum.

NEO X zachowuje unikalne cechy NEO, takie jak model dwóch tokenów oraz własne mechanizmy konsensusu. Deweloperzy mogą dzięki temu łączyć popularność EVM oraz wydajność infrastruktury NEO.

W długoterminowej perspektywie, NEO X ma spory potencjał do zwiększenia adopcji platform. Z drugiej strony jest to swego rodzaju hołd złożony Ethereum, bez zgodności z którym bardzo trudno zaistnieć w świecie blockchain.

Plusy i minusy NEO

Silne strony

  • konsensus dBFT: szybka finalizacja transakcji i wysoka przepustowość
  • wiele języków programowania: ułatwienie dla deweloperów
  • zgodność z regulacjami: nacisk na działanie zgodnie z prawem
  • interoperacyjność: kompatybilność z EVM poprzez NEO X
  • innowacyjne rozwiązania: NEOFS (dane), NEOID (tożsamość) itd

Słabości

  • znikoma decentralizacja: mała liczba węzłów, centralne podejmowania decyzji
  • niewielka adopcja: mało dApps, ograniczona obecność na rynku DeFi
  • zależność od władz Chin: potencjalne ryzyko regulacyjne
  • problemy z komunikacją: ograniczona obecność w mediach
  • konkurencja: silna pozycja rywalizujących platform

Smart economy i zastosowania NEO w gospodarce

Blockchain NEO

Koncepcja „smart economy” (inteligentnej ekonomii) jest fundamentalna dla wizji NEO. Opiera się ona na integracji cyfrowych aktywów, tożsamości cyfrowej oraz smartkontraktów.

W ramach tej wizji, NEO umożliwia tokenizację aktywów, co pozwala na obrót nimi online. Jednocześnie platforma kładzie duży nacisk na tożsamość cyfrową, istotną ze względów bezpieczeństwa i zgodności z przepisami.

Smartkontrakty umożliwiają automatyzację wielu sektorów gospodarki. W finansach pozwalają na tworzenie giełd, systemów pożyczkowych czy ubezpieczeń. W łańcuchu dostaw mogą być wykorzystywane do śledzenia pochodzenia produktów. W sektorze nieruchomości platforma może służyć do tokenizacji RWA i usprawnienia procesów zakupu czy wynajmu.

NEO ma też potencjalne zastosowanie w administracji publicznej, choćby przy tworzeniu systemu weryfikowania tożsamości. W edukacji może być wykorzystywane do sprawdzania i dokumentowania osiągnięć naukowych. W służbie zdrowia – tworzyć dostępną, a jednocześnie poufną bazę danych.

Dzięki swoim cechom, NEO teoretycznie jest świetnym rozwiązaniem dla wielu firm i instytucji. W praktyce, mimo ciekawej koncepcji, przez ostatnie lata nie zdołało zdobyć znaczącej liczby klientów.

Polityka Chin i jej wpływ na NEO

NEO chińskie krypto

Polityka władz ChRL w stosunku do technologii blockchain i kryptowalut ma znaczący wpływ na perspektywy NEO. Władze przyjęły dwutorowe podejście do technologii blockchain: z jednej strony wspierają jej rozwój, z drugiej zaciekle zwalczają sektor kryptowalut, podważający finansowy monopol państwa.

Chiny wprowadziły surowe regulacje dotyczące krypto, zakazując ICO (Initial Coin Offerings), wydobycia Bitcoina i ograniczając działalność giełd. Jednocześnie wykazują zainteresowanie potencjałem blockchain w innych obszarach. Może to sprzyjać rozwojowi NEO jako platformy smartkontraktów, jednak projekt musi nawigować w skomplikowanej sieci nie zawsze jasnych przepisów.

Jak pisaliśmy w materiale o chińskich projektach blockchain, da sie to zrobić. Problem polega na tym, czy NEO dostanie swoją szansę, czy też inny zwycięzca wyścigu został już wybrany przez władze.

W szczytowym momencie Chiny odpowiadały za ponad 75% wydobycia BTC na świecie, co nie powstrzymało rządu przed zniszczeniem tej branży.

Jeśli kupić NEO, to gdzie?

Nietypowo, obrót tą monetą jest domeną mniejszych giełd. Bitget, Bitexen, Whitebit, LBank… Binance jest ciut dalej, podobnie jak OKX, Kucoin czy MEXC. Tym niemniej z zakupem nie powinno być problemu, zwłaszcza jeśli na wymianę oferujemy USDT.

Kryptowaluta NEO jest niezbyt popularna, jednak na rynku funkcjonuje tak długo, że nie będzie problemu jej przechowywaniem. Możemy skorzystać z rozwiązań natywnych (NEO-GUI, NEO-CLI), portfela OneGate, Nexo czy Ansy. Wspierany jest także Ledger.

NEO przeszło znaczącą ewolucję od swojego powstania, ale wciąż stoi przed całym szeregiem wyzwań. Ekosystem jest mały, konkurencja ogromna, a polityka rządu Chin niepewna. Z drugiej strony, jest to dojrzały i sprawdzony blockchain, rozwijany w kraju z 1,5 miliarda mieszkańców… Być może jednak warto?


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

pekao

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%

XTB IKE