Fantom, Avalanche, Cardano, Solana… Czy komuś naprawdę potrzebny jest jeszcze jeden ETH killer? Tak, jeśli umie się czymś pozytywnym wyróżnić. A Oasis Network to potrafi.
Kurs Oasis
(ROSE/PLN)
0,057 USD
(0,23 PLN)
Zmiana ceny (24h)
-7,87% (-0,019 PLN)
Ranking
215
1h
-0,63%
24h
-7,87%
7d
-18,15%
14d
-26,17%
30d
-36,57%
200d
-27,91%
1y
-46,60%
Kapitalizacja
380 047 345 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
-7,81%
Max cena (24h)
0,062 USD
Min cena (24h)
0,056 USD
Wolumen (24h)
27 319 560 USD
Historyczne maksimum
0,60 USD (2022-01, -90,56%)
Ilość w obrocie
6 729 795 898 ROSE
Ilość maksymalna
10 000 000 000 ROSE
Za 100 PLN kupisz 438,92 ROSE
Strona projektu: oasisprotocol.org
Ostatnia aktualizacja 2025-01-29 00:51
Wykres kryptowaluty Oasis
Co to jest Oasis Network?
Oasis Network to blockchain warstwy pierwszej, oparty o Cosmos i koncentrujący się na obsłudze DeFi oraz ochronie prywatności użytkowników. Funkcje prywatności sieci pozwalają również tokenizować dane i zarabiać na nich. Czy ktoś pamięta Ocean?
Sieć wykorzystuje nowatorską architekturę ParaTime, która oddziela warstwę konsensusu od warstwy obliczeń, co pozwala na skalowalność i obsługę dużych potrzeb obliczeniowych.
Za projektem stoi firma Oasis Labs z siedzibą w Berkeley w Kalifornii. Sieć ma wielu kluczowych inwestorów, w tym Andreessen Horowitz, Polychain, Pantera czy Binance Labs. Szefem Oasis jest Dawn Song, profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego oraz czołowa ekspertka w dziedzinie bezpieczeństwa komputerowego i sztucznej inteligencji. Zespół Oasis składa się z ludzi z korzeniami w takich instytucjach, jak Apple, Google, Amazon, Goldman Sachs, Stanford czy Harvard. Cały podstawowy team inżynierski ma co najmniej doktoraty.
Jak to działa?
Sieć ma dwa główne komponenty: warstwę konsensusu i warstwę ParaTime.
- Warstwa konsensusu opiera się o skalowalny i bezpieczny Proof of Stake, stworzony na bazie Tendermint znany z sieci Cosmos. Konsensus osiągany jest przez zdecentralizowaną grupę 110 walidatorów.
- Warstwa ParaTime obsługuje wiele równoległych środowisk uruchomieniowych (ParaTime). Są one podobne do parachainów znanych z Polkadot, jednak ograniczają się do wykonywania obliczeń, osiąganie konsensusu pozostawiając wyższej warstwie.
Oddzielenie warstw konsensusu i obliczeń pozwala przetwarzać transakcje równolegle, co oznacza, że złożone obciążenia przetwarzane w jednym ParaTime nie spowalniają prostszych transakcji w innym. Taka architektura sieci sprawia, że rozwiązanie Oasis jest bardziej wydajne niż sharding i parachainy. Każdy ParaTime może być rozwijany oddzielnie, aby sprostać potrzebom konkretnej aplikacji, może też mieć charakter publiczny lub prywatny.
Co ważne, Oasis Network potrafi realizować smartkontrakty zgodne z EVM, co czyni ją otwartą na użycie dApps napisanych dla Ethereum.
Zastosowanie w praktyce
Oasis Network już działa i współpracuje w wieloma znanymi firmami. Najważniejsze z nich to:
- FB (Meta) – współpraca w celu wspólnego opracowywanie aplikacji obliczeniowych AI,
- Binance – platforma CryptoSafe, umożliwiająca giełdom poufną wymianę danych dotyczących bezpieczeństwa,
- BMW – testowanie stopnia ochrony prywatności w wewnętrznych systemach firmy,
- Nebula Genomics – ochrona danych klientów, korzystających z usług sekwencjonowania genomu,
- Google – maszyny wirtualne, łączące wydajność Google Cloud Platform z poufnością Oasis,
- The Music Fund – pełna ochrona danych artystów, współpracujących z instytucją.
Uniwersytet blockchain
Oasis Network mocno inwestuje w pozyskanie najlepszych inżynierów, deweloperów i ambasadorów. Prowadzi program Oasis University – największy program naukowy w sektorze blockchain. Jego założycielami są m.in. uniwersytety Cambridge, Oxford, Cornell, Berkley, King’s College London czy London School of Economics. Członkowie programu tworzą aplikacje, działają jako walidatorzy i angażują się w zarządzanie w siecią.
Powoduje to, że Oasis ma pełne wsparcie zespołów uniwersyteckich i najwyższej klasy społeczność. Czyżby chciała przeskoczyć Cardano? Tak czy inaczej – z takimi kadrami droga na szczyt wydaje się łatwiejsza.
Co nowego?
Oasis Network rozwija się szybko i co chwila pojawiają się nowe wiadomości. Kilka ostatnich doniesień:
- sieć uzyskała wsparcie od Binance Labs, co poważnie zwiększyło jej możliwości finansowe,
- powstał Ecosystem Fund o wartości 160 milionów dolarów, mający wspierać nowe projekty,
- szybko rozwijają się istniejące ParaTime, jak Emerald czy Cipher,
- na platformie pojawiły się pierwsze projekty DeFi: YuzuSwap, GemKeeper czy Fountain,
- powstały mosty między Oasis a innymi systemami, jak Wormhole czy Multichain.
Kryptowaluta Oasis Network
Natywny token sieci nazywa się ROSE. Jego podaż jest limitowana do 10 miliardów, z czego obecnie na rynku jest 3,5 miliarda.
Przeszło połowa tokenów została przeznaczona dla pierwszych udziałowców, twórców i Fundacji, co wydaje się owocować nadmierną koncentracją kapitału. Z drugiej strony, około 25% całkowitej podaży przeznaczone jest na wynagrodzenia za stakowanie.
Strona projektu nie rozwodzi się przesadnie nad wyjaśnianiem przeznaczenia kryptowaluty ROSE. Co do zasady, ma ona służyć do pokrywania opłat transakcyjnych, wynagradzania walidatorów, stakowania, jako wynagrodzenie dla twórców aplikacji oraz zwiększać płynność DeFi na platformie.
Jak i gdzie kupić kryptowalutę Oasis Network?
Największym rynkiem dla ROSE jest oczywiście Binance, obsługujące przeszło 50% wolumenu. Jeśli nie lubimy tej giełdy, do wyboru mamy jeszcze kilka innych, jak Kucoin, Gate.io czy XT.com. Zakupy zrobimy najłatwiej, używając USDT, BUSD i BTC.
Do przechowywania ROSE platforma zaleca dwa własne rozwiązania: portfel sieciowy (Oasis Wallet Web) oraz portfel do przeglądarki (OW Browser Extension). Jeśli wolimy inne rozwiązania, możemy użyć zalecanego portfela mobilnego Bitpie, Metamask z dodaną siecią Oasis lub Ledgera, jeśli zainstalujemy natywną apkę sieci.
Oasis Network – opinie, fakty, ciekawostki
Dawn Song, profesor Berkeley i CEO Oasis, jest dobrze znana w środowisku. Zdobyła nagrodę Amazon Web Services, była też bohaterką pochwalnego artykułu w New York Times.
Aby zwiększyć stopień ochrony danych, grupa kierowana przez prof. Song pracuje nad budową bezpiecznego środowiska open source o nazwie Keystone, pozwalającego w pełni kontrolować ich przepływ.
Token Oasis otrzymał nazwę ROSE czyli róża. Był to celowy zabieg – historycznie róża często oznaczała tajemnicę, łacińskie wyrażenie „sub rosa” oznaczało np. „wykonane w tajemnicy” .
Oasis Network musi się mierzyć z konkurencją, ale atuty ma naprawdę niezłe. Znakomita technologia, bogaci inwestorzy, świetne relacje z akademikami. Zobaczymy, czy to wystarczy, aby prześcignąć Near albo Elrond na liście najlepszych blockchainów pierwszej warstwy.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.