logo

Czym jest Ocean Protocol (OCEAN)? Analiza i perspektywy rozwoju

xtb - zlatan ibrahimović

Codziennie zostawiamy w Internecie tony danych. Google czy Facebook wiedzą o nas prawie wszystko, ale zazdrośnie strzegą tych danych. Ocean Protocol zamierza przełamać ten monopol.

Logo kryptowaluty Ocean Protocol

Kurs Ocean Protocol
(OCEAN/PLN)

2,08 PLN

(0,53 USD)

Zmiana ceny (24h)

-4,47% (-0,097 PLN)

Ranking

399

1h

0,27%

24h

-4,47%

7d

-5,36%

14d

-10,97%

30d

-10,58%

200d

-42,08%

1y

14,83%

Kapitalizacja

137 716 583 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

-4,53%

Max cena (24h)

0,57 USD

Min cena (24h)

0,52 USD

Wolumen (24h)

1 178 601 USD

Historyczne maksimum

1,93 USD (2021-04, -72,32%)

Ilość w obrocie

257 661 662 OCEAN

Ilość maksymalna

1 008 240 645 OCEAN

Strona projektu: oceanprotocol.com

Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 10:27

Wykres kryptowaluty Ocean Protocol


Dane walutą przyszłości

Ocean Protocol logo small

Żyjemy w epoce informacji, a światowa ekonomia jest w coraz większym stopniu gospodarką danych. Jednak dziś ta gospodarka jest kontrolowana przez garstkę korporacji, które potrafią zarobić mnóstwo pieniędzy, wykorzystując dane do sprzedaży swoich produktów. Więcej danych to bardziej wyrafinowane algorytmy, zapewniające lepsze reklamy i wyższe przychody. To uczyniło z Google czy Amazona najcenniejsze firmy na świecie. Wprawdzie kilka zdecentralizowanych rozwiązań, np. iExec, próbuje z nimi konkurować na polu przetwarzania danych, ale jak dotąd bez spektakularnych sukcesów.

Z drugiej strony, istnieją prawne ograniczenia w udostępnianiu danych, na przykład europejskie RODO. Małe firmy często nie mają środków i specjalistów, by używać tych informacji zgodnie z prawem. Poważne przetwarzanie danych pozostaje więc domeną wielkich korporacji.

A jest co przetwarzać. Szacuje się, że światowy rynek danych jest dziś warty około 15% światowego PKB, co jest porównywalne z całą gospodarką USA. Ten rynek jest ogromny i ciągle rośnie.

Co to jest Ocean Protocol?

Ocean Protocol to zdecentralizowany protokół wymiany danych, który umożliwia ich udostępnianie i wykorzystanie w bezpieczny sposób. Łączy dostawców i odbiorców, dając im jednocześnie możliwość tworzenia własnych rynków. Dostawcy danych mogą zarabiać na nich, zachowując prywatność i kontrolę, podczas gdy odbiorcy mogą uzyskać dostęp do cennych informacji, inaczej im niedostępnych.

Ocean Protocol buduje potężną społeczność programistów, naukowców i praktyków, wdrażających rozwiązania sztucznej inteligencji. Platforma skupia się przede wszystkim na świadczeniu usług startupom w dziedzinie AI i badaczom tej dziedziny. Dzięki zapewnianiu wysokiej jakości danych, Ocean jest jednym z największych rynków danych na blockchainie.

Oprócz rynku wymiany danych, platforma zapewnia użytkownikom także narzędzia finansowe (DeFi) i sztucznej inteligencji (AI). Kontrola nad siecią jest częściowo zdecentralizowana i rozdzielona między Fundację, założycieli sieci, programistów, dostawców i odbiorców danych. Docelowo całkowite zarządzanie projektem zostanie przeniesione do DAO.

Ocean Protocol powstał w roku 2017. Jego założycielami byli Bruce Pon, założyciel startupów technologicznych, oraz Trent McConaghy, naukowiec w dziedzinie AI. Oprócz nich zespół składa się ok. 40 specjalistów w dziedzinie programowania, blockchain, baz danych i AI.

Jak to jest zrobione?

Ocean Protocol nieustannie się rozwija, ewoluuje więc także sposób, w jaki działa. Podstawową jego cechą jest oparcie jest na łańcuchu Ethereum i wykorzystanie smartkontraktów działających w tym środowisku. Niezależnie od tego, Ocean Protocol współpracuje także z innymi blockchainami, takimi jak BSC, Polygon czy MoonRiver.

Na ekosystem Ocean Protocol składają się

  • dostawcy: produkują tokeny danych i udostępniają użytkownikom zestawy informacji,
  • konsumenci: kupują te tokeny i uzyskują dostęp do danych,
  • rynki: łączą obie strony transakcji.

Kiedy dostawca tworzy swój token danych, określa kilka pól, aby poinformować potencjalnych klientów o swoim produkcie: tytuł, opis, cenę i adres URL, pod którym można znaleźć dane. Dane są szyfrowane, a klucz do ich otwarcia jest wysyłany automatycznie po zakupie.

Istnieje wiele możliwych wariantów tokenów danych. Mogą dawać one dostęp ograniczony czasowo (np. 24h). Mogą też dawać dostęp w trybie Compute to Data, co pozwala na analizy lub modelowanie AI przy zachowaniu prywatności. Niebawem zestawy danych pojawią się także w formie tokenów NFT, co powinno przyspieszyć rozwój platformy.

Dostawcy nie muszą wysyłać plików na platformę Ocean, wystarczy, że wyślą tam swoją ofertę. Mogą oni przechowywać zbiory danych na własnych serwerach i sprzedawać ich części różnym zainteresowanym.

Przypadki użycia

Technologia Ocean Protocol znalazła już zastosowanie w praktyce. Najbardziej znani partnerzy firmy to:

  1. Deutsche Bundesbank. Ocean buduje blockchain, dający bankowi dostęp do wciąż aktualizowanych danych, służących bieżącemu zarządzaniu.
  2. Roche Diagnostics. Rozwiązania platformy są używane do przesyłania i udostępniania danych medycznych w czasie rzeczywistym.
  3. Unilever. Sieć wspiera rozwiązanie NextBillion, służąc gromadzeniu informacji o klientach na rynkach wschodzących.
  4. Daimler-Mercedes Benz. Ocean Protocol opracował rozwiązanie, monitorujące przepływy między centrami produkcyjnymi oraz partnerami w łańcuchu dostaw.
  5. Grow Asia. Ta organizacja skupia firmy, rządy i NGO, chroniące bioróżnorodność. Ocean Protocol non stop zbiera i udostępnia dane, dotyczące np. aktualnego stopnia zalesienia czy poziomu wód gruntowych.

Ocean współpracuje także z takimi firmami jak Johnson and Johnson, BMW, Aviva, Bosch, Henkel i wiele innych.

Kryptowaluta Ocean Protocol (OCEAN)

Token OCEAN ma format ERC-20 i pełni rolę użytkową. Przede wszystkim służy on rozliczeniu transakcji przekazania danych. Ponadto jest on nagrodą za stakowanie oraz używany jest do finansowania projektów społeczności. Będzie też służył zarządzaniu, gdy Ocean Protocol przekształci się w DAO.

binance futures - poradnik oraz opinie

Maksymalna podaż OCEAN jest ograniczona do 1,41 miliarda tokenów. Na chwilę obecną podaż całkowita wynosi 610 milionów, z czego w obiegu jest przeszło 60%

Tokenomika projektu jest przemyślana i powinna wspierać długoterminowy wzrost wartości.

Jak i gdzie kupić Ocean Protocol?

Płynność kryptowaluty OCEAN nie powinna być problemem – jest ona notowana na takich giełdach, jak Binance, HotBit, Kucoin czy Kraken. Poza tym pierwszym parkietem wolumeny nie są imponujące, na ogół nie przekraczając miliona dolarów na dobę. Waluty wymiany są standardowe – USDT, BUSD, BTC.

OCEAN to token ERC-20, co oznacza że jest obsługiwany przez większość portfeli. Najbezpieczniejszy będzie portfel sprzętowy, jak Ledger, Trezor czy SafePal. Możemy jednak użyć dowolnego portfela przeznaczonego dla ekosystemu Ethereum, np. Guarda, Trust Wallet, Math czy Exodus. Lub Metamask w przeglądarce.

Należy pamiętać o wygórowanych opłatach za transfer tokenów ERC-20, jeśli więc chcemy przesłać OCEAN do portfela, nie opłaca się inwestować w jego zakup niewielkich kwot.

Ocean Protocol – opinie, fakty, ciekawostki

Gdy we wrześniu 2020 r. skradziono 21 mln tokenów OCEAN, zespół zdecydował się dokonać hardforka, by odwrócić skutki ataku. Choć było to działanie zrozumiałe, ujawniło, że sieć jest nadal kontrolowana przez jej założycieli i deweloperów.

Ocean Protocol nawiązał współpracę z firmą WISeKey, aby uruchomić zdecentralizowany rynek fizycznych obrazów, rzeźb czy luksusowych zegarków. Rynek będzie pozwalał na obrót NFT, powiązanymi z tymi przedmiotami.

Na początku 2020 r. liczba bajtów informacji dostępnych przez Internet była 40 razy większa, niż szacowana liczba gwiazd we wszechświecie. Od tego czasu sporo danych przybyło.

Ocean Protocol to niedoceniany klejnot. Przyszłość blockchaina to Web3, a mało który projekt tak bardzo wpasowuje się w tę narrację. Nadchodząca aktualizacja Marketplace v4 również powinna zwiększyć zainteresowanie protokołem. W tym wypadku, jak rzadko kiedy, może sprawdzić się strategia Buy&Hold.


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *