Wszyscy to wiedzą – siłą krypto jest decentralizacja. To, że łańcucha bloków nikt nie może wyłączyć czy cenzurować. Niestety, to nie tak do końca prawda. Ale spokojnie – Pocket Network zamierza to naprawić.
Kurs Pocket Network
(POKT/PLN)
0,23 PLN
(0,059 USD)
Zmiana ceny (24h)
-7,25% (-0,018 PLN)
Ranking
508
1h
0,07%
24h
-7,25%
7d
20,46%
14d
34,60%
30d
0,67%
200d
-61,71%
1y
-14,91%
Kapitalizacja
100 378 931 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
-8,76%
Max cena (24h)
0,067 USD
Min cena (24h)
0,059 USD
Wolumen (24h)
1 663 716 USD
Historyczne maksimum
3,11 USD (2022-01, -98,08%)
Ilość w obrocie
1 690 245 284 POKT
Ilość maksymalna
1 721 135 057 POKT
Strona projektu: www.pokt.network
Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 12:21
Wykres kryptowaluty Pocket Network
Łańcuch bloków od kuchni
Blockchain do swego działania potrzebuje węzłów. Komputerów, tworzących szkielet, na którym oprze się cała sieć. Niestety ci, którzy uruchamiają węzły produkujące bloki, często nie mają motywacji do obsługi węzłów przekaźnikowych. Przekaźniki zaś to podstawowe klocki infrastruktury blockchaina. Eliminują duplikaty, weryfikują podpisy i przesyłają dalej prawidłowe wiadomości. Bez nich nawet najlepszy projekt nie zdobędzie popularności.
Są wyspecjalizowane firmy, które za opłatą udostępniają własne przekaźniki, największą z nich jest Infura. To dzięki niej wzrost Ethereum był tak błyskawiczny. Działa szybko i sprawnie, podobnie np. jak serwer hostujący strony WWW. Ma jednak wadę – w dużej mierze opiera się na rozwiązaniach scentralizowanych w rodzaju chmury Amazona (AWS). Rodzi to dwa problemy:
- Istnieje centralny punkt infrastruktury, który w przypadku awarii znacząco wpływa na całą sieć.
- Centralizacja i potencjalna możliwość wyłączenia usługi np. przez Amazon jest sprzeczna z założeniami świata krypto.
Najlepszym dowodem tego, że problem nie jest wymyślony, jest sytuacja z marca 2022 r. Infura, będąca również dostawcą usług dla Metamask, omyłkowo zablokowała Wenezuelczykom dostęp do blockchaina Ethereum. Sytuację szybko naprawiono, jednak tak naprawdę w ogóle nie powinno do niej dojść. I tu właśnie wkracza Pocket Network.
Co to jest Pocket Network
Jest to platforma blockchain, która zapewnia infrastrukturę dla Web 3. Wielołańcuchowy protokół przekaźników, dający każdemu dostęp do sieci. Jest to sieć agnostyczna, co oznacza, że każda dApps może być podłączona do dowolnego obsługiwanego blockchaina. Sieć opiera się na mechanizmie Proof of Stake, a gotowe SDK umożliwia łatwe wdrażanie węzłów.
Mainnet wystartował w lipcu 2020 r. Obecnie sieć hostuje ok. 2000 dApps w ponad 30 łańcuchach bloków i liczy przeszło 30 tysięcy węzłów. Platforma jest w trakcie żywiołowego wzrostu, co miesiąc zwiększając przychody z tytułu świadczenia usług – w grudniu 2021 było to przeszło 50 mln USD.
Pocket Network wspierany jest kapitałowo przez takie firmy jak Republic Capital, RockTree Capital, czy Arrington Capital. Szefem projektu (CEO) jest Michael O’Rourke.
Sieć ma własną zdecentralizowaną organizację autonomiczną (DAO), która docelowo pozwoli członkom społeczności kontrolować wszystkie aspekty funkcjonowania protokołu.
Czy to może zadziałać?
Sukces Pocket Network zależy od współpracy węzłów innych blockchainów. Ale dlaczego te blockchainy miały by uczestniczyć w sieci? Bo im się to opłaca. Za każdym razem, gdy API przesyła wiadomość do innego łańcucha bloków, Pocket Network tworzy tokeny POKT. 89% tych nagród zgarniają zewnętrzni operatorzy węzłów przekaźników, podczas gdy 1% trafia do węzłów produkujących bloki. Pozostałe 10% wpływa na adres Pocket Network DAO.
Podejście Pocket ma więc kilka ważnych cech:
- System jest zdecentralizowany, a przez to niezawodny, redundantny i niemożliwy do wyłączenia.
- Premiuje współpracę między węzłami Pocket Network i zewnętrznymi blockchainami.
- Korzystanie z systemu jest znacznie tańsze, niż użycie jego scentralizowanych odpowiedników.
- Może być on używany przez dowolną sieć przy użyciu jednego interfejsu.
Rozwiązanie Pocket przypomina też, dlaczego w ogóle stworzono blockchain. Z systemu zostają usunięci scentralizowani pośrednicy, a władza na siecią wraca do tysięcy indywidualnych użytkowników.
Wydaje się, że takie rozwiązanie podoba się rynkowi – platforma podpisała umowę o współpracy m.in. z Algorand, Polygon, Harmony czy Fuse. Intensywnie rozwijane są nowe możliwości przetwarzania zapytań, związanych z AI i uczeniem maszynowym.
Oczywiście, Pocket Network ma konkurentów. Właściwie wszyscy dostawcy interfejsów API i infrastruktury węzłów mogą być uważani za konkurencję. Obok Infury, będą to także Alchemy, Moralis, Ankr, czy API3. Wydaje się jednak, że to Pocket Network udało się wypracować optymalny miks decentralizacji, możliwości technicznych i zachęt finansowych.
Token i tokenomia
POKT jest tokenem platformy, ale nie jest typową kryptowalutą transakcyjną. Sieć nie oferuje tysięcy TPS i sekundowego czasu bloku. Celem tokena jest budowanie zachęt ekonomicznych – przekazywanie wartości od korzystających z sieci autorów dApps do właścicieli węzłów. Przeznaczeniem POKT jest również stakowanie, dla zabezpieczenia sieci przed węzłami działającymi w złej wierze.
Rozwój sieci jest szybki, obowiązujące reguły są więc modyfikowane, by dopasować się do zmieniającej się rzeczywistości. Obecnie projekt jest w fazie, która charakteryzuje się dość wysoką inflacją i szybkim powiększaniem sieci.
Początkowa dostawa Pocket Network wynosiła 650 milionów tokenów, jednak zdecydowana większość tych tokenów jest niezbywalna. Nowe tokeny pojawiają się wyłącznie jako zapłata za obsługę zapytań przez węzły sieci, więc wzrost liczby POKT jest bezpośrednio związany z popularnością sieci.
Początkowo każde żądanie API generowało 0,01 POKT. Obecnie te stawki są obniżane tak, aby w przyszłości osiągnąć inflację roczną maksymalnie 50%. Po stronie popytu, ciągłe zapotrzebowanie na POKT generują aplikacje korzystające z sieci, które muszą posiadać tokeny, by być obsługiwane.
Waluta ma charakter inflacyjny. Oznacza to, że choć projekt jest bardzo ciekawy, nie ma sensu kupić POKT i trzymać ich bezczynnie w portfelu. Co innego, jeśli zamierzamy uruchomić własny węzeł (wymaga 15 000 POKT) lub je stakować (wymagany 1000).
Obecna liczba tokenów w obiegu to 850 mln.
Jak i gdzie kupić kryptowalutę Pocket Network?
Token nie figuruje na topowych giełdach w rodzaju Binance czy Coinbase. Największymi parkietami dla Pocket Network są Gate.io, MEXC i Huobi (HTX). Walutą wymiany jest wyłącznie USDT, może więc zajść potrzeba wymiany posiadanych BTC czy ETH.
POKT wymaga portfela dostosowanego do tej kryptowaluty. Strona projektu zaleca użycie Pocket Wallet, który łatwo obsłuży np. stakowanie. Trwają prace nad integracją z portfelem Ledger, natomiast Trezor ma być obsługiwany w późniejszym terminie.
Pocket Network – opinie, fakty, ciekawostki
CEO projektu, Michael O’Rourke, od lat ma wsparcie zaufanego kilkuosobowego zespół. Pocket Network jest właściwie ich wspólnym pomysłem, który narodził się podczas długich dojazdów do pracy w innej firmie.
Wysoka ocena Pocket Network jest związana z szybkim rozwojem projektu. W niedalekiej przyszłości sieć zamierza wspierać już 100+ blockchainów.
Imiennikiem CEO jest sławny karciarz z Dzikiego Zachodu, Michael „Mike” O’Rourke. Po kłótni przy kartach zakończonej strzelaniną omal nie zlinczował go wściekły tłum – życie uratował mu przebywający w Tombstone Wyatt Earp.
Pocket Network jest odpowiedzią Web 3 na ofertę gigantów technologicznych. Nie wiadomo czy odniesie sukces… ale być może jesteśmy na etapie Amazona w latach ’90. Tyle, że tym razem to nie Jeff Bezos ma szansę na nim zarobić.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.