logo

Raydium (RAY) – DEX na Solanie przegania Uniswapa

xtb - zlatan ibrahimović

Raydium rozwija się wraz z siecią Solana. Tak jak ona staje się branżowym standardem, zagrażając pozycji bardziej uznanych platform o długiej tradycji. Sprawdźmy jej przewagi i zbadajmy, czy taka opinia jest zasłużona.

Logo kryptowaluty Raydium

Kurs Raydium
(RAY/PLN)

1,71 USD

(6,62 PLN)

Zmiana ceny (24h)

-2,17% (-0,15 PLN)

Ranking

136

1h

-0,82%

24h

-2,17%

7d

-12,36%

14d

-3,73%

30d

-25,53%

200d

13,66%

1y

-27,42%

Kapitalizacja

496 778 417 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

-2,07%

Max cena (24h)

1,74 USD

Min cena (24h)

1,65 USD

Wolumen (24h)

42 254 805 USD

Historyczne maksimum

16,83 USD (2021-09, -89,89%)

Ilość w obrocie

290 825 262 RAY

Ilość maksymalna

555 000 000 RAY

Za 100 PLN kupisz 15,11 RAY

Strona projektu: raydium.io

Ostatnia aktualizacja 2025-03-31 22:15

Wykres kryptowaluty Raydium


Więcej niż kolejny DEX

Czym jest Raydium

Raydium to zdecentralizowana giełda, działająca na blockchainie Solana od października 2020 r. Początkowo mocno powiązana ze wspieranym przez FTX projektem Serum, który zawalił się dwa lata później.

Upadek najważniejszego partnera na szczęście nie spowodował trwałych strat. Wymusił jednak zmiany w protokole i ograniczenie udostępniania płynności platformom zewnętrznym, co było źródłem dodatkowych przychodów.

Obecnie Raydium korzysta z dużej popularności memecoinów na Solanie, charakteryzującej tę hossę. Dopalaczem jest zwłaszcza działalność Pump.fun, z którego tokeny migrują na tę platformę po osiągnięciu progu kapitalizacji.

Raydium w pełni wykorzystuje zalety Solany, zwłaszcza jej ogromną wydajność i niskie koszty transakcyjne. Pozwala to realizować ogromne ilości transakcji bez obciążania użytkowników nadmiernymi opłatami.

Jako projekt zdecentralizowany, oferuje pełną funkcjonalność bez potrzeby posiadania jakichkolwiek uprawnień. Z jego możliwości mogą korzystać nie tylko traderzy, ale i projekty zewnętrzne.

Statystyki DEXa Raydium
Raydium zarabia rocznie przeszło 3 miliardy dolarów. Tylko pozazdrościć.

Oferta Raydium

Platforma oferuje sporo funkcji, które przyciągają zarówno początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Podstawą oferty jest swap, czyli szybka i tania wymiana tokenów.

Wymiana dokonywana jest w oparciu o pule płynności. Są to zasoby tokenów, blokowane przez użytkowników (dostawców płynności) w zamian za nagrody pochodzące z opłat transakcyjnych. Specjalną kategorią są tu Fusion Pools, oferujące dodatkowe nagrody w monetach innych projektów (np. APEX).

Pozyskane tokeny RAY mogą być stakowane. Pozwala to na uzyskiwanie dochodu pasywnego, a dodatkowo stakujący mogą uczestniczyć w głosowaniach dotyczących zarządzania platformą.

Na początku 2025 r. Raydium rozszerzyło swoją ofertę o handel perpetuals – rodzaj futures bez daty wygaśnięcia. Zapewne jest to powiązane z ogromnym sukcesem projektu Hyperliquid, również działającego w tej branży. Tak czy inaczej, nowa funkcjonalność daje spore szanse na szybki wzrost obrotów.

Niegdyś platforma zachęcała także do korzystania z launchpada o nazwie AcceleRaytor, jednak obecnie jest on wyłączony.

Płynność, wymiana, dochód

Raydium kontra Uniswap
Pod koniec 2024 Raydium zdobyło wyraźną przewagę nad konkurencją.

Kiedy Raydium wystartowało, oferowało hybrydowy model AMM, który pozwalał na wymianę płynności puli z platformami opierającymi się o księgi zleceń. Obecnie ta funkcja jest wyłączona.

Platforma oferuje dziś standardowe pule AMM (v4), skoncentrowane pule płynności (CLMM) oraz pule stałej wymiany produktów (CPMM). Z punktu widzenia użytkownika dokonującego wymiany nie ma między nimi większej różnicy.

Różnicę zauważą natomiast dostawcy płynności, zwłaszcza używając CLMM, które pozwala osiągnąć wyższe zyski przy odpowiednim zarządzaniu swoimi środkami.

Korzystanie z usług Raydium wiąże się z niewielkimi opłatami. Są one dzielone i przeznaczane na zachęty dla dostawców płynności, odkup tokenów RAY i wsparcie protokołu. Standardowa opłata w puli AMM to 0,25%. Oprócz tego pobierane są opłaty za tworzenie puli.

Solana DeFi: królestwo Raydium

Walka DEX Solana vs Ethereum
Solana robi znacznie większe obroty niż Ethereum – kiedyś nie do pomyślenia.

Jedno jest pewne: DeFi na Solanie rośnie jak szalone. Obok naturalnych przewag łańcucha, przyczyniła się do tego eksplozja memecoinów. Jeśli nawet prezydent USA uruchamia swój token na Solanie, dalsza reklama jest zbyteczna. 🙂

Nie licząc Jito, skupionego na stakingu i wsparciu walidatorów, Raydium jest największym projektem tego ekosystemu.

Jego pozycja może wydawać się co prawda zagrożona przez niewiele mniejszy Jupiter, jednak pozory mylą.

Jupiter nie jest bowiem klasyczną zdecentralizowaną giełdą, a agregatorem płynności z innych DEXów. Choć przechwytuje sporo ruchu, swoje transakcje realizuje przy pomocy innych giełd, w dużej mierze właśnie Raydium.

DEX Solana vs Ethereum
W kwestii TVL Ethereum zdecydowanie rządzi rynkiem.

Do sukcesu Raydium przyczynia się inteligentne zarządzanie płynnością, wspomniane wcześniej. Przyciąga ono jej dostawców, a z kolei płynność – klientów. Z zasady gromadzą się oni na giełdzie oferującej największe wolumeny. Występuje tu sprzężenie zwrotne i dopóki nie zmienią się okoliczności, platforma pozostanie na czele wyścigu.

Sukces jest tym większy, że Solana wyraźnie ostatnio wyprzedza Ethereum, jeśli chodzi o aktywność na DEX. W ostatnim kwartale 2024 stosunek obrotów wynosił 3:2 na korzyść Solany. W trwającym wciąż styczniu 2025 różnica jest wręcz miażdżąca: 220 kontra 70 miliardów, co spowodowane było uruchomieniem tokenów TRUMP i MELANIE.

Raydium jest więc czołowym DEX łańcucha mającego największe wolumeny wymiany. Całkiem nieźle.

Mimo znakomitych wyników segmentu DEX, TVL sektora DeFi na Ethereum pozostaje większe od całej reszty łańcuchów razem wziętych.

Tokenomika i przeznaczenie tokena RAY

Natywny token Raydium (RAY) został uruchomiony podczas TGE w 2021 r. Przydziały tokenów wyglądają następująco:

  • 34% dla dostawców płynności
  • 30% na partnerstwa i rozbudowę ekosystemu
  • 20% dla teamu
  • 8% początkowej płynności na DEX
  • 6% przydziału dla inwestorów
  • 2% dla doradców

binance futures - poradnik oraz opinie

W momencie pisania tekstu na rynku jest 290 milionów z docelowych 555 mln tokenów. Nowe monety będą wchodziły na rynek w sposób naturalny, jako nagrody dla dostawców, nie trzeba zatem obawiać się ich nagłej podaży.

Część dochodów platformy przeznaczona jest na odkup tokena RAY. Na ten cel przeznaczone jest 0,03% opłat transakcyjnych. Choć wydaje się to niewiele, pozwoliło na wykupienie już przeszło 100 milionów RAY!

Czy Raydium da zarobić
Cena RAY wygląda jak w internetowym memie: from hero to zero – i z powrotem.

Token RAY posiada faktyczną użyteczność. Jego przeznaczenie to:

  • staking dający ok. 4,5% APY, ewentualnie yieldfarming
  • powiązany ze stakowaniem tokena udział w zarządzaniu
  • wydobycie płynności poprzez wpłacenie środków do puli wymiany

Zalety i wady Raydium

Silne strony

  • bardzo duży wybór tokenów
  • dominująca pozycja w segmencie DEX, nie tylko na Solanie
  • wysoka wydajność i niski koszt transakcji
  • szybki wzrost, powiązany z rozwojem macierzystego łańcucha
  • ciekawa oferta dla dostawców płynności
  • dobra dokumentacja, ułatwiająca zrozumienie ekosystemu

Słabe strony

  • problem z wykonaniem transakcji w szczycie zainteresowania
  • zdarzające się problemy łańcucha Solana
  • zbierający kiepskie opinie interfejs użytkownika

Gdzie najłatwiej kupić Raydium

Co ciekawe, największym rynkiem tokena RAY nie jest jego macierzysta platforma, ale Binance. Przewaga jednak jest minimalna, 23 kontra 22 procent całego wolumenu. Na dalszych miejscach sytuują się Bitget, OKX, HiBt, Gate.io czy MEXC.

O ile na Raydium akceptowaną walutą jest SOL, na CEX zdecydowanie częściej dokonamy wymiany używając USDT.

Do obsługi platformy możemy użyć dowolnego portfela ekosystemu Solana: Phantom, Solflare, Backpack czy Glow. Sprawdzą się także portfele wielowalutowe jak Atomic, Exodus czy Trust Wallet, a także hardware jak Ledger X czy KeyStone.

Nie ulega wątpliwości, że Raydium to jedna z najsilniejszych dziś marek DeFi. Kwitnąca Solana, szał memecoinów, ogromna płynność i zdrowa tokenomika to przepis na sukces. Niestety, to wszystko działa tylko tak długo, póki na rynku krypto trwa hossa.

Raydium FAQ

Co to jest Raydium?

Jest to DEX na blockchainie Solana, notujący największe wolumeny wymiany w całej przestrzeni kryptowalut.

Jak z niego korzystać?

Ile kosztuje wymiana?

Jak można zarabiać na Raydium?

Czy Raydium jest bezpieczne?

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 1 Średnia: 5]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *