Dawno, dawno temu człowiek musiał cały czas być w ruchu, by uciec drapieżnikom i samemu upolować coś do zjedzenia. Odkąd jednak mamy samochody i pracę siedzącą, wysiłek fizyczny przestał być niezbędny do życia. STEPN zamierza skłonić nas, byśmy jednak wstali z kanapy, motywując nas za pomocą GMT i GST.
Kurs GMT
(GMT/PLN)
0,64 PLN
(0,16 USD)
Zmiana ceny (24h)
-0,23% (-0,0015 PLN)
Ranking
176
1h
0,95%
24h
-0,23%
7d
10,27%
14d
23,94%
30d
21,56%
200d
-26,39%
1y
-40,30%
Kapitalizacja
488 984 954 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
-0,15%
Max cena (24h)
0,17 USD
Min cena (24h)
0,15 USD
Wolumen (24h)
76 352 860 USD
Historyczne maksimum
4,11 USD (2022-04, -96,00%)
Ilość w obrocie
2 981 827 100 GMT
Ilość maksymalna
5 265 373 537 GMT
Za 100 PLN kupisz 156,62 GMT
Strona projektu: www.stepn.com
Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 09:36
Wykres kryptowaluty GMT
Rusz się wreszcie!
W teorii wszyscy wiedzą, że dla zdrowia należy ograniczać nadmiar kalorii i ruszać się chociaż pół godziny dziennie. W praktyce zamawiamy pizzę i odpalamy Netflixa. Sprawić, by ludzie ćwiczyli to problem trudny do rozwiązania. Zaprząta on uwagę wszystkich, od ministra zdrowia do Ewy Chodakowskiej. Eksperci szacują, że tylko jedna trzecia dorosłych osiąga zalecamy poziom aktywności fizycznej.
Zjawisko Move2Earn narodziło się właśnie po to, by wspomóc branżę fitness w jej szczytnych wysiłkach… a przy okazji trochę na tym zarobić. Wszystko zaczęło się – paradoksalnie – od Axie Infinity. Wprawdzie ta gra zachęcała do siedzenia godzinami przed komputerem, ale jednocześnie pokazała, jak wielki potencjał finansowy jest w branży 2Earn.
Play2Earn, której przedstawicielem było Axie, wystartowało jako pierwsze. Wear2Earn, oparte o NFT, odpaliło chwilę potem. Move2Earn jest kolejną manią, a jego najbardziej rozpoznawalnym wcieleniem jest właśnie STEPN.
Co to jest STEPN?
Jeśli pamiętacie łapanie Pokemonów, zrozumienie tego projektu nie zajmie wam wiele czasu. STEPN to oparta o blockchain Solana aplikacja, której celem jest skłonienie graczy do regularnego wysiłku. Głowna koncepcja opiera się o przekonanie ludzi do wykonania ćwiczeń (np. przebiegnięcia określonego dystansu) aby otrzymać wcześniej zdefiniowaną nagrodę.
Aby działać skutecznie, aplikacja wykorzystuje dwa rodzaje zachęt:
- finansowe – użytkownicy ćwiczą, aby zdobywać nagrody. Ruszasz się – zarabiasz tokeny, układ jest prosty.
- kulturowe – korzystając z aplikacji, użytkownicy przyczyniają się (podobno) do ochrony środowiska. Aplikacja skrupulatnie notuje, ile szkodliwych substancji oszczędziłeś przyrodzie, używając własnych nóg zamiast auta.
STEPN został stworzony przez firmę Find Satoshi Lab z siedzibą w Australii. Mimo, że zespół nie był specjalnie znany w branży, udało mu się zająć czwarte miejsce na 500 zespołów startujących w Solana Ignition Hackathon. Jurorzy pochwalili projekt gry, marketplace, interfejs użytkownika oraz wbudowany portfel.
Projekt spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem, w ciągu kilku miesięcy zyskując ponad 300 000 użytkowników, logujących się codziennie.
Jak to działa?
STEPN ma wprawdzie szlachetny cel, ale jest projektem na wskroś biznesowym. Dlatego też, zanim zaczniemy ćwiczyć i zarabiać, musimy kupić odpowiednie buty, naturalnie w formie NFT. Gdy już mamy je w swoim portfelu, możemy spacerować, truchtać lub biegać, zarabiając tokeny. Funkcjonują one jako waluta gry i są wykorzystywane do zdobywania nagród, takich jak ulepszanie naszych butów, zdobywanie kolejnych poziomów lub po prostu zamiana ich na inną walutę (USDC).
Wykorzystując elementy uczenia maszynowego, lokalizację GPS i kilka innych elementów, system jest stosunkowo odporny na oszustwa i nie pozwala zdobywać punktów na przykład podczas jazdy elektryczną hulajnogą.
Domyślnym trybem zabawy jest Solo, opracowywany jest także bardziej wymagający wariant Maraton. Niebawem pojawić ma się także tryb Tła, pozwalający zarabiać tokeny nawet, nawet jeśli aplikacja nie jest aktywnie używana.
Krótki traktat o butach
Dostępne buty (NFT) znacząco różnią się między sobą i nie dotyczy to tylko szaty graficznej.
Mają one cztery podstawowe atrybuty:
- Wydajność – określa, w jakim stopniu nasz wysiłek przekłada się na zarobki.
- Szczęście – określa szanse na otrzymanie Mystery Box, zawierającego klejnoty.
- Wytrzymałość – mówi, jakich kosztów użytkowania się spodziewać.
- Wygoda – w tej chwili ten parametr nie jest używany przez system.
Istnieją cztery różne rodzaje butów: Walker, Jogger, Runner i Trainer. Każdy rodzaj wymaga poruszania się z inną prędkością podczas gry (z wyjątkiem uniwersalnego Trainer), a także zapewnia różne kwoty zarobków. Buty występują także w pięciu klasach unikalności: Common, Uncommon, Rare, Epic, oraz Legendary.
W każdej chwili możemy użyć zarobionych tokenów lub zdobytych klejnotów (Gems), by podwyższyć poziom (Level) butów i polepszyć ich parametry.
Jak łatwo się domyślić, cena za jaką możemy kupić lub sprzedać buty zależy od ich rodzaju, rzadkości czy poziomu.
Tokeny w grze – GST i GMT
STEPN oferuje dwa rodzaje tokenów. Teoretycznie mają one różne przeznaczenie, jednak w praktyce są ich zastosowanie jest w pewnej mierze podobne.
GST (Green Satoshi Token)
- GST to token użytkowy,
- można go zdobywać, biegając oraz uczestnicząc w działaniach związanych z grą,
- służy do naprawy butów, mintowania (tworzenia) nowych i podobnych zadań,
- może być swobodnie wymieniany na USDC.
GST ma nieograniczoną podaż. Aby zapewnić płynność, jak dotąd utworzono 60 milionów tokenów, z czego w cyrkulacji jest obecnie ok 1/4.
GMT (Green Metaverse Token)
- GMT to token zarządzania, dający możliwość udziału w głosowaniach,
- można go zdobyć, mając buty Level 30 lub w wyniku losowego przydziału,
- jest potrzebny do części działań, jak zmiana nazwy butów czy osiągnięcie wyższego poziomu,
- jest używany do stakowania, by otrzymywać nagrody.
Podaż GMT ograniczona jest do 6 miliardów. Zgodnie z założeniami, 30% całkowitej ilości GMT (czyli 2 miliardy) zostanie przekazane użytkownikom. Aby zapewnić długowieczność projektu STEPN, całkowita emisja GMT będzie zmniejszana o połowę (halving) co trzy lata.
Zarówno tokeny GST, jak i GMT są zużywane w wyniku różnych działań w grze, jak mintowanie butów, ich ulepszanie czy naprawa.
Dwa słowa o opłacalności STEPN
Warto połączyć dbanie o zdrowie z zarabianiem forsy, nie jest to jednak banalnie proste.
Aby zarabiać, musimy mieć buty (NFT). Obecnie cena najtańszych butów wynosi 150 GMT. Sporo. Dlatego, aby ułatwić dołączenie nowym graczom, STEPN zamierza wprowadzić mechanizm wypożyczania NFT, by można była zarabiać bez dużej początkowej inwestycji.
Możliwe do osiągnięcia dochody zależą od rodzaju i parametrów naszych butów oraz poświęconego czasu. W dużym uproszczeniu możemy przyjąć, że najtańsze NFT pozwolą nam zarobić pi razy oko 20 dolarów dziennie przy kursie GST w okolicy 3$. Legendy mówią, że wymaksowane buty wysokiej klasy potrafią przynieść właścicielowi nawet powyżej 1000 dolarów dziennie.
No i oczywiście możemy liczyć na zyski ze sprzedaży NFT, kiedy już będziemy mogli zrobić mint i sami tworzyć nowe buty.
Popyt na tokeny GMT i GST pochodzi od użytkowników i inwestorów. Oznacza to, że rozwój ekosystemu może napotkać poważną barierę, kiedy skończy się dopływ nowych zainteresowanych.
Jak i gdzie kupić kryptowaluty STEPN?
GMT kupimy ma większości znanych giełd: Binance, Huobi, Gate.io, FTX, Coinbase, Kucoin… GST jest nieco mniej popularne, jego głównym rynkiem jest Orca (DEX na Solanie), mniejsze wolumeny kupimy także na Huobi, FTX, Jupiter czy Coinbase.
Oba tokeny najłatwiej będzie nam nabyć za stablecoiny: USDC, USDT czy BUSD.
Tokeny obsługiwane są przez portfel wbudowany w aplikację STEPN. Jeśli zamierzamy go opuścić, sytuacja nieco się komplikuje. GMT jest tokenem funkcjonującym na blockchainie Solana, potrzebuje więc odpowiedniego portfela. Wielu użytkowników używa portfela Phantom, inne polecane alternatywy to Coin98 i SolFlare. GST funkcjonuje zarówno w łańcuchu Solana jak i BSC, dojdą nam więc portfele kompatybilne z łańcuchem Binance, jak Metamask, TrustWallet czy SafePal.
STEPN – opinie, fakty, ciekawostki
Projekt jest tak popularny, że istnieje lista oczekujących na dołączenie do jego grupy Telegram. Grupa ma bowiem obecnie limit 200 000 członków.
Aby ograniczyć napływ nowych użytkowników, muszą oni otrzymać zaproszenie dołączenia do aplikacji. Limit kodów polecających to 3000 dziennie.
Platforma przynosi solidne zyski z tytułu opłat transakcyjnych. Obecnie szacowane są ona na 1-2 miliony dolarów dziennie.
Wydaje się, że STEPN wyciągnął wnioski z rozwoju Axie, zachowując jego dobre cechy i starając się eliminować złe. Czy wystarczy to, by przetrwać dłuższą krypto zimę? Zobaczymy… Chyba, że projekt wejdzie na rynek jako część pakietu zdrowotnego NFZ 😉
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.