logo

The Sandbox (SAND) – król Metaverse. Opis projektu i perspektywy

xtb - zlatan ibrahimović

The Sandbox (SAND) to wirtualny świat, oferujący graczom niezliczone możliwości. Podobnie jak wiele podobnych projektów, przeżywa ostatnio wielkie dni. A wszystko dzięki Facebookowi, który zmieniając swoją nazwę, wprowadził pojęcie Metaverse w centrum uwagi inwestorów.

Logo kryptowaluty The Sandbox

Kurs The Sandbox
(SAND/PLN)

0,27 USD

(1,04 PLN)

Zmiana ceny (24h)

-2,60% (-0,028 PLN)

Ranking

114

1h

-0,23%

24h

-2,60%

7d

-14,70%

14d

-7,03%

30d

-20,42%

200d

4,40%

1y

-57,61%

Kapitalizacja

656 463 357 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

-2,47%

Max cena (24h)

0,28 USD

Min cena (24h)

0,27 USD

Wolumen (24h)

66 396 361 USD

Historyczne maksimum

8,40 USD (2021-11, -96,80%)

Ilość w obrocie

2 445 857 126 SAND

Ilość maksymalna

3 000 000 000 SAND

Za 100 PLN kupisz 96,10 SAND

Ostatnia aktualizacja 2025-04-02 09:45

Wykres kryptowaluty The Sandbox


Co to jest The Sandbox?

The Sandbox (SAND) logo small

Można by rzec, że The Sandbox to Minecraft na sterydach. Platforma, która pozwala graczom przeżywać przygody, budować własne wirtualne krainy, budynki czy przedmioty, a zdobyte zasoby zapisać jako NFT. Ponieważ opiera się na eksploracji światów zbudowanych przez użytkowników, jej ekosystem jest bardzo zróżnicowany, a zabawa nie ma charakteru liniowego.

Choć platforma została otwarta w pełni dopiero w listopadzie 2021 r., The Sandbox ma długą historię. Jako gra na telefony komórkowe oraz Windows został wydany w roku 2012, parę lat później trafił także na Steam. W 2018 projekt przejmuje firma Animoca Brands, a w 2020 r. rusza pierwsza fala sprzedaży wirtualnych działek.

Technicznie, jest to platforma oparta na Ethereum i Polygonie. Ekonomicznie, sposób dla graczy, by zarabiać na swoich doświadczeniach w grze. Docelowo, największym marzeniem jej twórców jest odebranie palmy pierwszeństwa grom typu Minecraft czy Roblox.

Trzy filary zabawy

Platforma The Sandbox opiera się na trzech rozwiązaniach, które razem tworzą kompletny ekosystem gry.

  1. VoxEdit. Jest to pakiet do modelowania vokseli (trójwymiarowych pikseli), który pozwala użytkownikom tworzyć i animować obiekty 3D. Zwierzęta, narzędzia, budynki – możesz stworzyć, co tylko chcesz. Co więcej, jeśli stworzysz np. miecz, możesz nadać mu takie parametry, jak wielkość zadawanych obrażeń, twoje dzieło może mieć więc praktyczne zastosowanie w grze.
  2. Rynek NFT. Pozwala on użytkownikom sprzedawać i kupować przedmioty wykonane w VoxEdit. Platforma obsługuje oba podstawowe standardy tokenów NFT: ERC-721 i ERC-1155. Na rynku dostępne są tysiące zasobów, które można filtrować według rzadkości czy kategorii.
  3. Kreator gier. Dzięki niemu użytkownicy mogą za darmo tworzyć własne gry 3D. W tym celu używają gotowych narzędzi, do pracy nie jest więc wymagana wiedza o kodowaniu. W tym trybie użytkownicy także mogą odkrywać nowe krainy i wchodzić w interakcje z innymi graczami.

Nie tylko SAND: rodzaje tokenów w grze

Ponieważ cała gra opiera się na NFT, rola tokenów jest nie do przecenienia. Co więcej, jest ich kilka rodzajów, a każdy z nich pełni w grze inną rolę.

  • SAND. Podstawowy token w grze, typu ERC-20. Jest środkiem wymiany, umożliwiającym np. kupowanie potrzebnego sprzętu. Można wymienić go na pozostałe rodzaje tokenów. Przydaje się także do udziału w zarządzaniu i stakingu.
  • LAND. Tokeny NFT w formacie ERC-721, reprezentujące własność działki gruntu. Obecnie możemy kupić je już tylko na rynku wtórnym. Jeśli posiadamy więcej tokenów LAND, możemy połączyć je w większą całość, tworząc ESTATE (posiadłość).
  • ASSET. Jak wskazuje nazwa – jest to zasób, przedmiot wytworzony przy pomocy VoxEdit. Zapisany jako NFT w formacie ERC-1155, może być przedmiotem handlu na Rynku.
  • GEM. Token ERC-20, który zużywamy, aby nadać odpowiednie atrybuty wyprodukowanym ASSETOM (np. odporność tarczy).
  • CATALYST. Również ERC-20, zużywany, aby zapewnić naszemu ASSETOWI odpowiednią unikalność (np. poziom Epicki). Pozwala także wzbogacić go o większą liczbę GEMÓW.

The Sandbox vs Decentraland

Największym konkurentem The Sandbox jest Decentraland. Oba mają spory potencjał i wartość, tak dla inwestorów, jak i dla graczy. Spróbujmy ocenić, który z nich ma szanse poradzić sobie lepiej.

  • Kapitalizacja – tu wygrywa Decentraland, 4,2 vs 2,5 mld dolarów. Z drugiej strony – mniejsza kapitalizacja The Sandbox daje więcej miejsca na wzrosty.
  • Stopień rozwoju – ponownie wygrywa Decentraland – projekt jest dostępny od 2020 r., The Sandbox zadebiutował publicznie pod koniec 2021 r.
  • Partnerzy – oba projekty mają się czym pochwalić, jednak dzięki umowom z tak silnymi brandami jak The Walking Dead czy Snoop Dogg, The Sandbox ma przewagę w tej dziedzinie.
  • Zarządzanie – Decentraland jest zarządzany przez DAO, The Sandbox dopiero je zamierza powołać.
  • Zastosowanie tokenów – tokeny w The Sandbox są bardziej zróżnicowane i mają więcej zastosowań, zdecydowanie ma on tu przewagę nad konkurentem.

Podsumowując – Decentraland jest starym, uznanym mistrzem, The Sandbox zdolnym pretendentem, głodnym sukcesu. Remis jest w tej walce sprawiedliwą decyzją.

Jak zarobić na grze?

Oczywiście, najbardziej tradycyjną metodą będzie kupić kryptowalutę SAND tanio, a sprzedać drogo ;). Niestety, po sporym wzroście ceny kryptowaluty The Sandbox w ciągu ostatniego roku może to nie być już takie proste. Na szczęście są alternatywne metody:

  1. Spekulacja tokenami LAND. Nie są one wprawdzie tanie, lecz zakup pustej działki i jej ulepszenie może dać niezły zwrot z inwestycji. Ulepszenie może polegać np. na wybudowaniu na niej ASSETÓW (choćby wirtualnego klubu) lub stworzeniu na niej gry przy pomocy Kreatora.
  2. Produkcja i sprzedaż ASSETÓW. Jeśli mamy podstawowe zdolności plastyczne, przy pomocy VoxEdit możemy stworzyć atrakcyjne przedmioty, tym cenniejsze, im więcej GEM i CATALYST użyjemy. Zresztą, nie musimy koniecznie tworzyć NFT – możemy je także wygrać podczas gry.
  3. Stakowanie posiadanych tokenów SAND. Wysokość zwrotu z inwestycji zależeć będzie od ilości postawionych tokenów oraz od faktu, czy posiadamy również tokeny LAND.

Istnieje także wiele innych potencjalnych sposobów na zarobek: wynajęcie swojej ziemi (LAND) innym graczom, stworzenie na niej gry i pobieranie opłat za wstęp, sprzedawanie zdobytych podczas gry tokenów GEM…

W sumie, umiejętność zarabiania w The Sandbox powinna być wymogiem zaliczenia lekcji przedsiębiorczości w szkole.

Jak i gdzie kupić The Sandbox (SAND)?

Kryptowaluta The Sandbox jest szeroko znana na rynku. Binance, Upbit, OKX, Huobi… kupimy ją prawie wszędzie. Wolumeny transakcji są ogromne, a spready mierzone są w setnych procenta. Waluty wymiany, pomijając koreańskiego wona (KRW), są standardowe – USDT, BUSD, BTC.

Jeśli chcielibyśmy kupić inne tokeny z gry, jak LAND czy ASSET, najłatwiej będzie skorzystać z wbudowanego do gry NFT Marketplace, poza grą zaś – z serwisów OpenSea czy Rarible.

SAND, GEM i CATALYST występują jako tokeny ERC-20, pozostałe jako ERC-721 oraz ERC-1155. Dwa pierwsze to standardowe formaty łańcucha Ethereum, obsługiwane przez prawie każdy portfel. Pewne problemy możemy mieć z używaniem trzeciego, najnowszego standardu ERC-1155. Jest on obsługiwany przez Enjin Wallet, możemy użyć także MetaMask, który przechowa nasz NFT, ale nie będzie potrafił go wyświetlić. Gracze używają także portfeli Guarda, Coin98 czy AllToken, jednak opinie o ich możliwościach są podzielone.

The Sandbox – opinie, fakty, ciekawostki

Szum wokół The Sandbox i dobrą opinię o nim mają budować liczne wydarzenia w metaverse gry. Zapowiadane są wirtualne koncerty takich twórców jak Snoop Dogg czy Deadmau5. Snoop Dogg ma zbudować także własną kolekcję NFT.

Gra notuje ponad 30 000 aktywnych graczy miesięcznie, ogólna liczba profili użytkowników w grze przekroczyła zaś już pół miliona.

Niezależnie od sprzedaży LAND, istnieje prężny rynek vokseli tworzonych przez użytkowników. Ponad 100 artystów sprzedało już stworzone przez siebie NFT, zarabiając przeszło 2 miliony dolarów.

Nie ma chyba obecnie branży rozwijającej się szybciej niż blockchain. Prowadzi to do paradoksów w wycenach projektów – uruchomienie platformy może oznaczać nie początek, ale koniec wielkich wzrostów ceny tokena. Czy tak będzie w przypadku The Sandbox? Cóż, to właśnie jest wiedza za milion dolarów. Minimum!

binance futures - poradnik oraz opinie

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *