logo

Rzut oka na Tornado Cash (TORN). Skuteczny, ale czy legalny?

xtb - broker godny zaufania

Tornado Cash to bardzo udane rozwiązanie kwestii prywatności, pozwalające na anonimowe przesyłanie ETH i tokenów ERC-20. USA obłożyło protokół sankcjami i wymogło na Danii aresztowanie głównego programisty. Czym jest ten projekt, że wzbudził aż tak silną reakcję władz?

Logo kryptowaluty Tornado Cash

Kurs Tornado Cash
(TORN/PLN)

9,57 PLN

(2,46 USD)

Zmiana ceny (24h)

-6,20% (-0,63 PLN)

Ranking

1350

1h

0,01%

24h

-6,20%

7d

8,29%

14d

15,29%

30d

10,27%

200d

48,55%

1y

-14,89%

Kapitalizacja

9 378 052 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

-6,22%

Max cena (24h)

2,65 USD

Min cena (24h)

2,27 USD

Wolumen (24h)

83 035 USD

Historyczne maksimum

436,16 USD (2021-02, -99,44%)

Ilość w obrocie

3 810 551 TORN

Ilość maksymalna

9 999 998 TORN

Ostatnia aktualizacja 2024-09-16 21:54

Wykres kryptowaluty Tornado Cash


Krypto i anonimowość

Tornado Cash co to małe

Wielu ludzi ma błędne pojęcie o krypto. Uważają oni, że transakcje blockchain są anonimowe, a wredni szantażyści żądają zapłaty w BTC. To całkowita nieprawda. Zdecydowana większość walut, z wyjątkami takimi jak Monero czy ZCash, nie jest anonimowa, a pseudonimowa. Wszystkie transakcje są widoczne, a chociaż adres nie jest publicznie powiązany z nazwą użytkownika, to wkładając trochę wysiłku, często da się ustalić do kogo należy dany portfel.

Oznacza to, że absolutna większość transakcji krypto może być śledzona przez osoby trzecie. Że co? Dla uczciwego człowieka to nie powinien być problem? To może wrzucisz na Twittera ostatni wyciąg z banku? Nie? No faktycznie, odrobina prywatności może się jednak przydać. I właśnie to jest przedmiotem działalności Tornado Cash.

Co to jest Tornado Cash?

Tornado Cash to zdecentralizowany protokół skoncentrowany na prywatności, zbudowany na blockchainie Ethereum. Pozwala on użytkownikom na anonimizację posiadanych tokenów Ethereum lub ERC-20. Użycie specjalnie zaprojektowanego smartkontraktu powoduje, że środki nie mogą być powiązane ze źródłem wpłaty, zapewniając prywatność aktywów.

Tornado Cash jest własnością społeczności i jest przez nią zarządzany, gdyż zespół jego programistów zrzekł się kontroli nad portfelem. Po tej zmianie deweloperzy ani założyciele nie mogą wpływać na działanie protokołu.

Twórcami Tornado Cash są Roman Storm i Roman Semenov. Ten pierwszy pracował wcześniej dla Amazon, oraz pomagał w rozwoju Compound czy protokołu 0x. Semenow specjalizuje się w statystyce kwantowej i teorii pola. Dało mu to silne podstawy do rozwoju projektu, wykorzystującego zaawansowaną matematykę w postaci dowodów wiedzy zerowej (zk-SNARKs).

Tornado w działaniu

Tornado Cash jest mikserem, mieszającym środki deponentów, co w połączeniu z użyciem zk-SNARKs pozwala zaciemnić wszystkie informacje o transakcjach. Jak to wygląda w praktyce?

  1. Użytkownik wpłaca waluty, generuje potwierdzenie na swoim urządzeniu i udostępnia jego hash w transakcji z wybraną umową Tornado Cash pool.
  2. Środki użytkownika są przesyłane do umowy, która łączy ten depozyt z depozytami innych użytkowników w nominałach określonych w umowie, takich jak 0,1, 1, 10 lub 100 ETH. Kwoty są stałe, by utrudnić identyfikację transakcji.
  3. Użytkownik, wykorzystując swoje potwierdzenie wpłaty i zk-SNARKs generuje transakcję, która dowodzi, że ma prawo do wycofania zdeponowanej wartości. Użytkownik może następnie samodzielnie wypłacić środki lub zlecić, by relayer przetworzył wypłatę w jego imieniu. Transakcja przez przekaźnik (relayer) uniemożliwia skojarzenie transakcji.

Oferta dla każdego

Tornado Cash jest ciekawym rozwiązaniem dla użytkowników, dbających o prywatność swoich finansów. Świetnie sprawdzi się, jeśli chcemy przesłać komuś środki bez ujawniania się. Również wielu zamożnych ludzi będzie zainteresowanych ukryciem stanu swego konta, aby nie prowokować zainteresowania niewłaściwych osób.

Niestety, Tornado jest bardzo atrakcyjne również dla cyberprzestępców, którzy chcą wyprać pozyskane nielegalnie środki. Władze USA kilkakrotnie wskazywały na rolę Tornado Cash w praniu kryptowalut.

Finalnie doprowadziło to do obłożenia protokołu sankcjami i wielu nieprzyjemnych następstw

Sankcje

Na początku sierpnia 2022 r., Departament Skarbu USA nałożył sankcje i zabronił obywatelom USA korzystania z protokołu. Powodem była zdolność Tornado Cash do zapewniania anonimowości transakcji, co mogło służyć praniu pieniędzy.

Władze stwierdziły, że Tornado Cash nie podjął kroków w celu zapobieżenia wykorzystaniu protokołu w nielegalnej działalności. Uznał, że ​​miksery walutowe, takie jak Tornado Cash, mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Cóż, trochę racji miał. W marcu 2022 roku z protokołu Ronin skradziono tokeny o wartości 615 milionów dolarów. Doszło też do ataku na blockchain Harmony, który spowodował stratę 100 milionów dolarów. W obu tych wypadkach część łupu wylądowała na Tornado Cash i została skutecznie wyprana.

Naciski USA spowodowały usunięcie repozytoriów protokołu przez GitHub, zniknął także serwer Discord oraz strona internetowa projektu. Dostawcy usług Web3 jak Alchemy czy Infura zaczęli blokować transakcje związane z adresami Tornado Cash. Założyciele protokołu nie zostali aresztowani, zatrzymany natomiast został główny programista, Aleksiej Percew, który oczekuje na proces w areszcie.

W swoim raporcie Chainalysis stwierdził, że sankcje odniosły pewien skutek, powodując w ciągu miesiąca spadek napływu funduszy do miksera o 68%. Firma podkreśliła jednak, że ponieważ Tornado Cash jest platformą zdecentralizowaną, nie może on zostać po prostu wyłączony.

Dylemat noża

Jak wiadomo, nożem można zarówno kogoś zamordować, jak i pokroić chleb. Z Tornado Cash jest podobnie. OK, nie będziemy bronić złodziei, piorących zagrabiona forsę. Ale pomyślmy o innym zastosowaniu miksera:

  1. Może jestem irańskim dysydentem i szykuję się do ucieczki z kraju? Muszę jakoś przekazać środki za granicę, by móc się utrzymać chociaż przez kilka pierwszych miesięcy.
  2. Może jestem estońskim milionerem, który chce pomóc Ukrainie walczyć z Rosją? Ponieważ jest ryzyko, że Estonia będzie następna, zdecydowanie wolę, aby wpłata była anonimowa.
  3. Może mieszkam w Turcji i chcę wesprzeć ofiary procesów politycznych, pozostające bez środków do życia? Lepiej, żeby Ergodan nie dowiedział się, że to ja…

Jasne, zapewne często mikser jest wykorzystywany w złym celu. Czy jednak wytoczymy proces firmie Fiskars, ponieważ ktoś rozbił komuś głowę ich siekierą?

binance futures - poradnik oraz opinie

Kryptowaluta Tornado Cash (TORN)

TORN to token ERC-20, który w założeniu nie ma wymiernej wartości finansowej i nie służy celom inwestycyjnym. Maksymalny limit tokenów to prawie 10 milionów, z czego w obiegu jest jak dotąd 1,5 mln.

Token ma 2 podstawowe zastosowania:

  • zarządzanie – jego posiadacze mogą składać propozycje i głosować za zmianą protokołu,
  • wypłata nagród – za „wydobywanie anonimowości” tj. wspieranie projektu przez zdeponowanie środków.

Jak i gdzie kupić kryptowalutę Tornado Cash?

Największym rynkiem dla Tornado Cash jest Binance, a za nim Huobi, Bitrue i Pionex. Obroty rzadko przekraczają 10 milionów dolarów, a najpopularniejsze pary walutowe TORN tworzy z BUSD i USDT.

Przechowywać TORN możemy w każdym portfelu obsługującym ERC-20. Najbezpieczniejszy będzie oczywiście portfel sprzętowy, jak Ledger (Nano S lub Nano X), Trezor (One lub Model T) czy SafePal. Możemy jednak użyć dowolnego portfela przeznaczonego dla ekosystemu Ethereum, np. Metamask, Trust Wallet, Math czy Exodus.

Tornado Cash – opinie, fakty, ciekawostki

Sankcje spowodowały, że obecna wycena protokołu jest śmiesznie niska. Teoretycznie wystarczy 12 milionów dolarów by stać się właścicielem wszystkich wybitych dotąd tokenów TORN.

Kłopoty Tornado Cash zainspirowały do dalszej pracy jednego z jego wczesnych deweloperów. Ameen Soleimani opublikował na GitHub kod nowego miksera o nazwie Privacy Pools, mając nadzieję, że spotka się on z większym zrozumieniem władz.

Tornado nadal natomiast nie ma dobrej prasy. W marcu 2023 r. okradziono protokół Euler, zaś środki przesłano do miksera. Władze podejrzewają, że za włamaniem może stać północnokoreańska grupa Lazarus.

Sprawa Tornado nie jest prosta. Z jednej strony mamy swobody obywatelskie, z drugiej – przeciwdziałanie działalności kryminalnej. Być może proces sądowy w tej sprawie ustanowi precedens? Prawa należy przestrzegać, ale nadużycie władzy przez państwo może być niekiedy gorsze, niż pozostawienie przestępstwa bez kary.

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 0 Średnia: 0]

Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Zostań redaktorem serwisu GieldoMania.pl

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB