Po załamaniu w roku 2022 NFT wracają go gry i znów stają się modne. Niestety, wiąże się to z ponownym wzrostem ich ceny. Czy jest jakiś sposób, żeby pozyskać darmowe NFT na obecnym, rozgrzewającym się rynku?
NFT darmowe… i wprost przeciwnie
W świecie kryptowalut, NFT stanowią szczególną kategorię aktywów. Mogą one przechowywać różne zasoby cyfrowe, takich jak obrazki profilowe, dzieła sztuki, muzykę, czy przedmioty z gier.
Oferują szereg korzyści artystom i twórcom treści na całym świecie. Zapewniają im nowy sposób zarabiania na NFT, odbiorcy zaś mogą cieszyć się posiadaniem swoich aktywów w formie cyfrowej, mogącej dowodzić przy okazji ich autentyczności.
Niektóre NFT są nawet sprzedawane i kupowane za miliony dolarów. Dotyczy to najbardziej znanych kolekcji, jak Bored Apes czy wcześniejsze CryptoPunks, których posiadanie stało się symbolem wysokiego statusu.
Warto pamiętać, że nie zawsze tak było. BAYC, sprzedawane dziś za ogromne pieniądze, weszły na rynek w cenie zaledwie 200 dolarów. CryptoPunks natomiast, kosztujące często miliony, były oferowane za darmo, po pokryciu opłaty za gaz.
Zobaczmy więc, w jaki sposób możemy zdobyć darmowe NFT dzisiaj. Może historia się powtórzy?
Jeśli jesteś zainteresowany tematem NFT, koniecznie przeczytaj nasz zaktualizowany, rozbudowany przewodnik po tematyce NFT, opisujący wszystkie aspekty tego rynku.
Darmowe NFT na 5 sposobów
1. Darmowe NFT: Airdropy
Łatwym sposobem na pozyskanie darmowego NFT jest zakwalifikowanie się do ich airdropa (zrzutu). Są one częstym zjawiskiem, służą bowiem doskonale promocji nowych projektów. Sprowadzają się zaś do bezpłatnego rozesłania tokenów osobom, które w jakiś sposób zaangażowały się w projekt.
Wymogiem takim może być posiadanie innych tokenów projektu, zapisanie się na Discorda, zalajkowanie lub podanie dalej tweeta. Nie daje to gwarancji nagrody, często bowiem zainteresowanych jest więcej niż NFT, ale stosunek poświęconego czasu do nagrody wciąż jest całkiem niezły. Do tego duża część airdropów NFT obejmuje tokeny z limitowanych kolekcji, które nie będą już później dostępne.
Dla bezpieczeństwa nie podawaj na potrzeby airdropów adresu głównego portfela krypto, lecz raczej utwórz osobny, gdyż takie kampanie wykorzystują również przestępcy.
W swoim portfelu możesz znaleźć sporo NFT opisanych jako główna wygrana czy voucher na 1000 USD – przykład poniżej. Nie klikaj w nie! I koniecznie przeczytaj nasz materiał o oszustwach NFT.
2. NFT za darmo w grach Play-to-Earn (P2E)
Drugą popularną metodą zdobycia NFT za darmo jest granie w gry Play-to-Earn lub Play-and-Earn. Tokeny zdobywane w ten sposób omawiamy szerzej w materiale o roli NFT w grach.
Gry mogą nagradzać nas tokenami za różne dokonania – czasami wystarczy założenie konta, czasem będzie to spędzenie określonej ilości godzin, uzyskanie danych osiągnięć, przejście poziomów itp.
Zanim zdecydujemy się poświęcić którejś grze swój czas, warto zrobić research i dowiedzieć się, jakie są warunki otrzymania darmowych NFT. Niektóre gry oferują bowiem ich uzyskanie, jednak rozpoczęcie rozgrywki wiąże się ze sporymi kosztami początkowymi.
Inne natomiast pozwalają rozpocząć rozgrywkę za darmo, a czasem obdarowują nas za samo założenie konta. W grze Alien Worlds możemy np. zdobyć NFT, symbolizujące przydatne przedmioty lub zasoby podczas eksploracji świata gry.
3. Darmowe NFT dzięki akcjom promocyjnym
Giveaways to metoda odrobinę podobna do airdropów. Z reguły wymagają spełnienia tylko podstawowych warunków wstępnych (np. podanie adresu). Odbiorcy najczęściej są wybierani losowo, otrzymanie NFT zależy więc głównie od szczęścia.
Akcje promocyjne odbywają się najczęściej za pośrednictwem social mediów takich jak Twitter, Discord czy Telegram.
Istnieje niebezpieczeństwo, że akcja nie jest tym czym się wydaje i służy jedynie robieniu szumu wokół projektu lub pozyskaniu adresów portfeli, na który trafi potem toksyczny airdrop. Jeśli przestrzegamy zasad bezpieczeństwa (nie klikanie nieznanych linków, nie ujawnianie frazy seed itd.) pozostają one całkiem atrakcyjne.
Ich główną zaletą jest relatywnie niewielki wysiłek, który podejmujemy w celu otrzymania nagrody. Czasem wystarczy jedynie zapisać się do grupy na Telegramie.
4. Rozmnażanie NFT
Rozmnażanie NFT (ang. breeding) to ciekawa opcja, polegająca na tworzeniu nowych tokenów za darmo, przy wykorzystaniu dwóch posiadanych wcześniej NFT.
Niektóre gry Play-to-Earn np. Axie Infinity czy CryptoKitties pozwalają hodować nowe stworki, a co za tym idzie tworzyć nowe NFT. Z reguły „dziecko” dziedziczy całość lub część cech „rodziców”.
Podobny mechanizm ma wbudowany projekt STEPN, gdzie posiadanie pary odpowiednich butów biegowych może zaowocować pojawieniem się kolejnego, który możemy sprzedać na wewnętrznym rynku.
Choć ta metoda pozwala uzyskać darmowe NFT, wymaga zainwestowania nieraz poważnych środków na pozyskanie „rodziców”. Ponadto rozmnażanie nie może trwać bez końca, w Axie jest np ograniczone do maksymalnie 7 cykli.
5. Uczestnictwo w wydarzeniach
Rodzajem NFT są także tokeny POAP (Proof of Attendance), poświadczające naszą fizyczną lub wirtualną obecność na określonym wydarzeniu. Są one rodzajem cyfrowej odznaki, dokumentującej nasze doświadczenia i zaangażowanie. Może mieć ona charakter czysto pamiątkowy, lub dawać swemu posiadaczowi różne uprawnienia, jak darmowy wstęp na następną imprezę lub status VIP.
Aby token NFT kwalifikował się jako POAP, musi on zostać wygenerowany przy pomocy oficjalnego smartkontraktu, uznanego w środowisku Ethereum. Ponadto, musi on zawierać metadane związane z konkretną datą oraz obraz, będący emblematem wydarzenia.
Specyficzną odmianą tego tokena jest proponowany przez Vitalika Buterina standard Soulbound, trwale związany z danym użytkownikiem i niemożliwy do sprzedaży.
Jak szukać darmowych NFT?
Jak wiadomo, w Internecie znajdziemy wszystko, również wskazówki, jak pozyskać NFT za darmo. Popularne miejsca, które warto odwiedzić, to:
- FreeNFT – popularna platforma pozwalająca na znajdywanie darmowych zrzutów,
- NFTDropsCalendar – niezbyt wiele darmowych kolekcji, jednak przyzwoitej jakości,
- RiseAngle – prezentuje kolekcje ciekawe, choć o nierównym poziomie.
Bonus: darmowe NFT własnej produkcji
Być może najłatwiejszym sposobem uzyskania NFT jest jego samodzielne wybicie (mintowanie).
Możemy wykonać ten proces na wiele różnych sposobów, najprostsze jednak wydaje się wybicie NFT na jednej z czołowych platform tego rynku. Jedynymi kosztami jakie musimy ponieść z tego tytułu będą opłaty za gaz (spore na Ethereum, minimalne na Polygon czy Arbitrum), możemy ich jednak uniknąć, wybijając tokeny w trybie Lazy Mint.
W tym artykule opisujemy wybijanie NFT na popularnym rynku OpenSea.
Okazuje się, że ciekawe NFT możesz pozyskać także za darmo. Nie są może dziełem najbardziej znanych projektantów, ale ileż jest obrazów, niedocenionych za życia autorów… Jeśli NFT bawią Cię naprawdę, spróbuj wybijać je sam. Raczej nie zrobisz na tym kokosów, jednak satysfakcję i naukę tajników blockchain będziesz miał gratis.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Jak zrobić NFT za darmo?
Istnieje wiele sposobów, jednak najprostsze jest ich utworzenie kreatorem na OpenSea czy Binance NFT.
Czy każdy może wybić NFT?
Tak. Wystarczy posiadanie portfela krypto, paru tokenów na opłaty za gaz i pół godziny zdobywania wiedzy.
Ile kosztuje zrobienie NFT?
Zależy od łańcucha. W przypadku Ethereum może to być nawet 50 dolarów, na Polygon czy Arbitrum kilkanaście centów, jest także opcja przerzucenia kosztów tworzenia na ew. nabywcę.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.