Praktycznie każda platforma inwestycyjna poleca osobom początkującym założenie konta demo. Jednak takie porady najczęściej są ignorowane, co tylko zwiększa prawdopodobieństwo utraty realnych pieniędzy. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest konto demo na Binance, dlaczego jest nam potrzebne oraz jak skorzystać z możliwości handlu próbnego na giełdzie kryptowalut Binance.
Czym jest konto demo na Binance?
Konto demonstracyjne pozwala nam na obracanie fikcyjnymi środkami na symulowanym rynku, jest to idealne miejsce do treningu oraz nauki tradingu. Binance daje użytkownikom możliwość otwarcia takiego rachunku, jednak dotyczy to tylko rynku Binance Futures – handel demo nie jest dostępny np. na rynkach spot.
Mimo tego, że giełdy, brokerzy i serwisy o tematyce inwestycyjnej, zachęcają początkujących inwestorów do założenia rachunku demonstracyjnego przed inwestowaniem prawdziwych pieniędzy, to w środowisku wciąż panuje przekonanie, że handel na kontach demo to strata czasu.
Bardzo wielu traderów uważa, że aby nauczyć się inwestować, najpierw trzeba stracić swoje własne środki. Ma to swoje źródło w przekonaniu, że inwestowanie i trading nie są rzemiosłem, którego możesz się nauczyć, a rodzajem hazardu, w którym wszelka analiza jest bezużyteczna, zaś powodzenie transakcji zależy przede wszystkim od właściwego nastawienia psychicznego.
Dlatego też mówi się, że w tradingu psychologia to 80% sukcesu.
Zalety korzystania z konta DEMO – dlaczego początkujący trader potrzebuje rachunku demonstracyjnego?
Podobne opinie wyrażają zwykle osoby, które nie do końca rozumieją, czym jest trading kryptowalut. W rzeczywistości, spekulacja, która przynosi zyski, musi opierać się na statystycznie udowodnionej przewadze (tzw. edge), potwierdzającej, że dany system powinien przynosić zyski w długim terminie.
Jak wygląda taka przewaga?
Na przykład, powiedzmy, że przetestowałeś pewien system, zawierając 1000 transakcji. Stosunek zysku do straty (Risk-Reward-Ratio) w tym systemie wynosił 2:1, czyli za każdą straconą jednostkę zyskiwałeś dwie jednostki (na zyskownej transakcji zarabiasz 2j, na stratnej tracisz 1j).
Jeśli osiągniesz 40% skuteczności, strategia teoretycznie powinna przynosić zyski w dłuższej perspektywie, a wynik 1000 transakcji, bez uwzględnienia kosztów, będzie wyglądał tak:
- 600 transakcji stratnych = -600j
- 400 transakcji zyskownych = +800j
Tym samym strategia zarobiła 200 jednostek.
Natomiast w przypadku systemu, który ma niski RRR, taki jak 1:1 lub <1:1, aby zarabiać pieniądze, będziesz musiał zadbać o wysoką skuteczność.
Wracając do konta demo – jest ono więc „poligonem”, na którym będziemy testować zbudowaną przez nas przewagę – to środowisko służące do ostatecznych testów danej strategii, które mają potwierdzić jej opłacalność, zanim zdecydujemy się ryzykować prawdziwe pieniądze.
Handel na demo a backtesting
Konto demonstracyjne to jednak nie wszystko.
Wcześniej powinieneś przetestować swoją strategię na danych historycznych. Nazywamy to backtestingiem, który polega na zawieraniu hipotetycznych transakcji na wykresach z przeszłości po to, by sprawdzić skuteczność systemu, ewentualnie zmodyfikować jego zasady, a następnie przejść na konto demonstracyjne, na którym odbędzie się ostatni etap testów.
Backtesting możesz przeprowadzić na dwa sposoby:
- Korzystając z tzw. „Playbacku”, czyli odtwarzania wykresów (dostępnego np. w płatnych planach platformy TradingView), lub z symulatora odtwarzającego warunki rynkowe z uwzględnieniem opłat transakcyjnych (taką możliwość dają np. platformy Sierra Chart i NinjaTrader)
- Testując strategie automatycznie, co jest opcją dla traderów/inwestorów dysponujących systemem z jasno określonymi zasadami, które mogą być egzekwowane przez roboty
Jeśli backtesting udowodni, że Twoja strategia radziła sobie wystarczająco dobrze w przeszłości, możesz przejść na konto demonstracyjne, testując ją w czasie rzeczywistym.
Długość takich testów będzie różniła się w zależności od ram czasowych, które wykorzystujesz: w przypadku traderów krótkoterminowych, proces ten może potrwać kilka tygodni lub miesięcy (przy bardzo wysokiej częstotliwości transakcji, lepszym rozwiązaniem może być poprzestanie na testach w symulatorze – intensywny day trading na demo jest bardzo czasochłonny).
Tutaj należy zaznaczyć, że backtesting i handel na koncie demonstracyjnym będą użyteczne przede wszystkim wtedy, gdy zamierzasz korzystać ze strategii opierającej się na danych statystycznych, opisujących pewne powtarzalne zachowania ceny. Gdy jesteś np. spekulantem długoterminowym, który kupuje i sprzedaje aktywa opierając się na analizie makroekonomicznej, backtesting może być bezużyteczny lub/i bardzo trudny do przeprowadzenia.
Dodatkowa zaleta konta demo
Jeśli chcesz założyć konto na Binance i w przyszłości obracać na nim prawdziwymi pieniędzmi, rachunek demo daje Ci także możliwość zapoznania się ze specyfiką platformy handlowej bez obaw o to, że z powodu złej interpretacji którejś z funkcji stracisz prawdziwe pieniądze.
To bezpieczny sposób oswajania się z systemem, w którym pewnego dnia będziesz podejmował prawdziwe ryzyko.
Jak założyć konto i skorzystać z handlu próbnego na Binance?
Aby móc skorzystać z konta demonstracyjnego na Binance, najpierw musisz założyć zwykłe konto na platformie (jak to zrobić, dowiesz się z naszego poradnika Binance Futures. Chcesz od razu założyć konto? Tutaj znajdziesz formularz rejestracji).
Następnie, po zalogowaniu się na to konto, musisz przejść do sekcji „Konto Futures”, w której wybierzesz opcję „USD-M Futures”. Stamtąd platforma przeniesie Cię do sekcji handlu kontraktami terminowymi.
Kiedy znajdziesz się w tej sekcji, kliknij ikonę swojego profilu i wybierz opcję „Handel Próbny” (w wersji angielskiej jest to „Mock Trading”). Po udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań uzyskasz dostęp do konta demo na Binance, zasilonego wirtualnymi pieniędzmi.
Testowa pozycja – gramy shorta na demo Binance
Handel próbny na Binance ma za zadanie zademonstrować użytkownikowi wszystkie funkcje platformy i przygotować go na prawdziwy handel. Dlatego znajdziesz tutaj praktycznie wszystko to, z czym mają do czynienia klienci obracającymi realnymi środkami.
Aby pokazać handel na koncie demo w praktyce, otworzymy na nim pozycję krótką na parze kryptowalutowej BTC/USDT, korzystając ze zlecenia Market (realizowanego po cenie rynkowej).
Żeby to zrobić, w okienku instrumentu BTC/USDT, w panelu zawierania transakcji wybieramy opcję „Market”, następnie wprowadzamy ilość BTC/USDT, którą zamierzamy sprzedać na krótko (w tym przypadku jest to 0.2 BTC) i klikamy przycisk „Sell/Short”.
Dźwignia na jakiej dokonujemy tej transakcji wynosi 20x (znajdziesz tą informację w prawym górnym rogu ekranu, możesz ją także zmieniać). Oznacza to, że do otwarcia pozycji 0,2 BTC będziemy potrzebowali 0,01 BTC naszych środków. W prawdziwym handlu, przy dźwigni 20x, moglibyśmy zawierać pozycje o wartości 20 BTC posiadając jedynie 1 BTC zabezpieczenia.
Otwarta przez nas pozycja pojawi się w panelu na dole ekranu i tam też będziemy mogli śledzić jej wynik w czasie rzeczywistym.
W naszym przypadku, pozycja wygenerowała 2,65% zysku.
Aby zamknąć ją po aktualnej cenie rynkowej, wystarczy kliknąć opcję „Market” w kolumnie „Close All Positions”.
Typowe błędy początkujących. Jak ich unikać?
Wśród najczęstszych błędów osób początkujących znajdziemy przede wszystkim brak cierpliwości i zignorowanie konta demo/backtestingu na rzecz handlu na rachunku live. Takie zachowanie praktycznie gwarantuje utratę pieniędzy – albo przez niezrozumienie działania platformy i zawarcie transakcji, których w rzeczywistości nie chcieliśmy zawrzeć, albo z uwagi na korzystanie z niedziałającej strategii.
Równie popularnym błędem jest, jak mówiliśmy wcześniej, stwierdzenie, że handel wirtualnymi pieniędzmi oraz testowanie strategii na danych historycznych nie są nam do niczego potrzebne. W ten sposób ignorujesz konieczność posiadania przewagi statystycznej nad rynkiem, która w długiej perspektywie da Ci zarabiać pieniądze i uprawiasz hazard, licząc na łut szczęścia. Takie podejście może działać przez jakiś czas, ale zawsze kończy się wyzerowaniem rachunku.
Jak przejść z handlu próbnego na prawdziwe konto handlowe?
Aby przejść na prawdziwe konto handlowe z konta demonstracyjnego na Binance, najpierw musisz zweryfikować „zwykłe” konto, potwierdzając swoją tożsamość zgodnie z zasadami KYC. Gdy Ci się to uda, musisz zasilić swój rachunek prawdziwymi pieniędzmi (np. kupując stablecoin USDT), po czym będziesz gotów do zawierania transakcji na rynkach spot czy futures.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Jak włączyć konto demo na Binance?
Aby uruchomić rachunek demonstracyjny na Binance, najpierw musisz założyć zwykłe konto na platformie. Gdy to zrobisz, z menu „Konto Futures” wybierz opcję „USD-M Futures”, która przeniesie Cię do sekcji handlu kontraktami terminowymi. Ostatnim krokiem będzie wybranie ikonki swojego profilu i kliknięcie opcji „Handel Próbny”, gdzie uzyskasz dostęp do obrotu wirtualnymi środkami.
Czy konto demo jest darmowe?
Tak, konto demo na Binance jest darmowe – podobnie jak posiadanie normalnego rachunku na giełdzie. Z opłatami będziesz miał do czynienia dopiero wtedy, gdy zaczniesz obracać na platformie prawdziwymi pieniędzmi.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.