logo

1inch (1INCH) – badamy czołowy agregator DeFi. Jak działa?

xtb - zlatan ibrahimović

Logo kryptowaluty 1inch

Kurs 1inch
(1INCH/PLN)

1,01 PLN

(0,26 USD)

Zmiana ceny (24h)

3,38% (+0,033 PLN)

Ranking

199

1h

0,34%

24h

3,38%

7d

-17,64%

14d

-5,36%

30d

-5,83%

200d

-50,72%

1y

1,98%

Kapitalizacja

328 471 687 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

3,34%

Max cena (24h)

0,26 USD

Min cena (24h)

0,25 USD

Wolumen (24h)

31 391 903 USD

Historyczne maksimum

8,65 USD (2021-10, -97,01%)

Ilość w obrocie

1 270 968 629 1INCH

Ilość maksymalna

1 500 000 000 1INCH

Za 100 PLN kupisz 99,37 1INCH

Strona projektu: 1inch.io

Ostatnia aktualizacja 2024-10-05 07:45

Wykres oraz notowania 1inch


Kryptowaluta 1INCH zgarnia ostatnio coraz większą popularność w świecie DEX-ów oraz DeFi. Nie można się temu dziwić, gdyż platforma 1inch jest użytecznym agregatorem zdecentralizowanych giełd o bardzo silnych fundamentach.

Czy warto przyjrzeć się temu projektowi bliżej? Według nas tak, jednak nie chcemy za nikogo w żadnej kwestii decydować. Z tej okazji stworzyliśmy krótki artykuł, który pomoże w zrozumieniu – co to jest 1inch.

Czym jest platforma 1inch?

Jest to agregator zdecentralizowanych giełd krypto zbudowany na Ethereum, który pozyskuje płynność z różnych DEX-ów i je porównuje. Nie potrzebujemy ręcznego wyszukiwania, która giełda jest najlepsza w danym momencie. Dzięki 1inch szybko optymalizujemy wymianę kryptowalut do najlepszej ceny i najniższych możliwych opłat transakcyjnych. Platforma swapów jest zintegrowana również z sieciami Binance Smart Chain oraz Polygon. Jest to jeden z najbardziej użytecznych produktów pośród wszystkich projektów DeFi.

Do najpopularniejszych DEX-ów, które obsługuje 1inch należą między innymi: Uniswap, Kyber, Aave, Curve.fi, Airswap, mStable, Balancer, dForce Swap, 0x API. Firma posiada również swoją własną zdecentralizowaną platformę wymiany (DEX) – Mooniswap.

Porównanie DEX-ów na 1inch

Kto stworzył projekt 1inch?

1inch został wprowadzony na rynek w sierpniu 2020 r. po uzyskaniu funduszy w wysokości 2,8 miliona dolarów od Binance Labs, Galaxy Digital, Greenfield One, Libertus Capital, Dragonfly Capital, FTX, IOSG, LAUNCHub Ventures i Divergence Ventures.

W grudniu 2020 r. firma zebrała kolejne 12 milionów dolarów w finansowaniu Series A, prowadzonym przez Pantera Capital, wraz z innymi, w tym ParaFi Capital, Blockchain Capital, Nima Capital i Spartan Group. Runda finansowania została przeprowadzona poprzez sprzedaż SAFT (prosta umowa na przyszłe tokeny).

Głównymi założycielami i programistami 1inch są Niemiec Sergej Kunz oraz holender Anton Bukov. Zespół liczy już ponad 50 tzw. contributors. Wśród nich jest wielu deweloperów blockchain oraz inni specjaliści, którzy dbają o rozwój projektu.

Założyciele 1inch - Anton Bukov i Sergej Kunz
Źródło: 1inch.io

Co to jest 1INCH?

1INCH jest tokenem użytkowym oraz governance. Na początku twórcy nowego agregatora DEX-ów zabawili się w św. Mikołaja. Dokładnie w Boże Narodzenie (25 grudnia 2020) wypuścili token 1INCH. Był to świetny prezent dla entuzjastów zdecentralizowanych giełd kryptowalutowych.

Programiści 1INCH zapowiedzieli wówczas, że dzięki temu wchodzimy na nowy, wyższy poziom zarządzania w przestrzeni DeFi. Dodatkowo, w tym samym czasie zdecydowano, że sieć 1inch będzie organizowana w autonomicznym modelu DAO.

Dlaczego warto być posiadaczem tokena 1INCH?

Tak jak pisaliśmy wyżej, kryptowaluta 1INCH posiada dwie podstawowe właściwości. Funkcja governance umożliwia uczestniczenie w ewentualnych głosowaniach nad kwestiami kształtowania się protokołów. Natomiast użyteczność 1INCH polega głównie na zastosowaniu go w liquidity protocol. Istnieje możliwość dostarczania płynności do platformy, dzięki czemu otrzymujemy pasywny dochód w postaci tokena 1INCH.

Jaka jest ekonomia tokena?

Aktualnie w obiegu znajduje się około 180 milionów tokenów 1INCH. Docelowo maksymalnie wypuszczonych zostanie aż 1,5 miliarda. Z tego wynika, że przygniatająca większość tokenów nadal nie znajduje się w posiadaniu użytkowników.

Warto wspomnieć, że 1INCH to multichain token. Dostępny jest obecnie na blockchainie Ethereum oraz Binance Smart Chain (BSC). Programiści zintegrowali token z BSC poprzez tzw “most”. W dniu premiery odblokowano 6% z 1,5 miliarda 1INCH. Pozostałe tokeny będą stopniowo uwalniane w ciągu czterech lat do 30 grudnia 2024 roku.

Jak wygląda dystrybucja tokena?

Istnieje dokładny plan, w jaki sposób firma rozdysponuje tokeny 1INCH. Najwięcej, bo 30% całkowitej podaży tokenów trafi do programów motywacyjnych dla społeczności. Kolejne 14,5% z funduszu wzrostu i rozwoju, wykorzystają do, między innymi, wspierania programistów w działaniach na protokołach 1INCH. Pozostałe tokeny trafią do najbardziej zaangażowanych budowniczych projektu oraz głównych współtwórców.

Dystrybucja tokena 1INCH
Źródło: 1inch.io

Jak rozpocząć zarabianie pasywne z 1INCH?

Aby uzyskać pasywny dochód, wystarczy zapewnić płynność kryptowalutowym parom na platformie poprzez zablokowanie własnych wolnych aktywów. Dostawcy płynności zamykają swoje kryptowaluty w pulach i zbierają nagrody w postaci prowizji od transakcji.

Dodatkową możliwością na ekstra pieniądze jest opcja farming (liquidity mining), w której blokujemy swoje środki w parach krypto na konkretny czas i zazwyczaj bardzo wysoki procent. Wszystkie nagrody otrzymujemy w tokenie 1INCH.

Farming na 1inch

Jak i gdzie kupić 1INCH?

Oprócz możliwości pasywnego pozyskiwania tokena poprzez farming lub dostarczanie płynności do pul, można go po prostu również dostać na giełdach. Gdzie kupić 1INCH? Tak jak wspominaliśmy wyżej, token jest notowany praktycznie na wszystkich scentralizowanych i zdecentralizowanych giełdach krypto (m. in. Uniswap) . Największy obrót jest w parze 1INCH/USDT na giełdzie Binance.

O płynność nie musimy się martwić również na innych platformach takich jak Houbi Global czy Bittrex. Token ten jesteśmy w stanie zakupić także w parach do BTC czy ETH. Natomiast Coinbase proponuje kupno 1INCH za euro czy dolary.

Nowoczesny i wielofunkcyjny portfel 1inch

1inch posiada szybki i bezpieczny portfel do przechowywania, otrzymywania, wysyłania oraz wymiany kryptowalut. Na oficjalnej stronie 1inch dostępny jest portfel w wersji na iPhony (iOS). Sugerujemy sprawdzić aktualności na portalu bo jest duża szansa, że w czasie czytania tego tekstu, firma udostępniła już najnowszy wallet na Androida.

binance futures - poradnik oraz opinie

Oprócz możliwość przechowywania swoich środków, 1inch Wallet oferuje także dostęp do dużej płynności i optymalnych kursów na różnych giełdach DEX tak jak na desktopie. Dzięki temu dokonujemy wymian bezpośrednio na portfelu. Zintegrowany jest z trzema blockchainami Ethereum, Binance Smart Chain oraz Polygon.

Dodatkowo aplikacja analizuje dane połączeń, pokazując co się dzieje w zrozumiały dla użytkownika sposób. Technologia Secure Enclave jest włączona domyślnie. Transakcje są chronione oraz bezpieczne. Użytkownicy z łatwością importują portfele, skanując prywatny ciąg klucza lub seed phrase za pomocą aparatu w telefonie na poziomie aplikacji.

Wygodną opcją jest możliwość zatwierdzania transakcji za pośrednictwem Apple Watch, bez konieczności logowania. Ciekawą sprawą wydaje się również możliwość anulowania wysłanych przelewów lub skorygowania ceny gazu w celu przyspieszenia realizacji transakcji. Jakby tego było mało, użytkownik posiada także dostęp do portfela na innych urządzeniach poprzez kopię zapasową zaszyfrowaną na iCloud. Wystarczy tylko wpisać hasło.

1inch opinie i ciekawostki – co mówią na mieście?

Platforma zbiera zazwyczaj pozytywne recenzje. Użytkownicy chwalą agregator 1inch za łatwość w użyciu i traktują go jako dużo lepszą alternatywę w stosunku do pojedynczych DEX-ów. Przede wszystkim doceniają platformę za użyteczność w praktyce. Wyszukiwanie najniższych opłat transakcyjnych oraz porównywanie różnych zdecentralizowanych giełd to jedne z najważniejszych cech 1inch.

Fani pasywnego dochodu też znajdują coś dla siebie. Możliwość uzyskiwania prowizji za dostarczanie płynności czy nagrody za staking (farming) to przecież nie lada gratka dla każdego użytkownika. Nie wspominając dwóch airdropów, z których łowcy darmowej kasy byli bardzo zadowoleni. Ciekawą opcją jest również tzw. Decay Time w liquidity protocol, który chroni nas przed oszukańczymi praktykami botów podczas swapów. 

Z drugiej strony, dla równowagi, pojawiają się także negatywne opinie. Jednak chodzi tutaj bardziej o nieuwagę samych użytkowników, niż o niedociągnięcia na platformie. Mianowicie, niektórzy utracili płatności za fee bez uzyskania wymiany tokenów, z powodu braku płynności na wybranych parach, których po prostu sami wcześniej nie sprawdzili. Dlatego rekomendujemy bardzo rzetelnie zapoznać się ze wszystkimi zasadami, zanim wykonamy jakikolwiek ruch na platformie.


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Zostań redaktorem serwisu GieldoMania.pl

pekao

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%