logo

Axie Infinity (AXS) – opisujemy projekt, który stworzył Play2Earn

xtb - zlatan ibrahimović

Axie Infinity udało się na blockchainie zbudować szczęśliwe społeczeństwo przyszłości. Wszyscy bawią się tam świetnie i zarabiają na tym mnóstwo forsy. Tyle, że przecież to niemożliwe! Gdzie tkwi haczyk?

Logo kryptowaluty Axie Infinity

Kurs Axie Infinity
(AXS/PLN)

22,06 PLN

(5,67 USD)

Zmiana ceny (24h)

0,21% (+0,046 PLN)

Ranking

117

1h

0,15%

24h

0,21%

7d

4,19%

14d

14,42%

30d

11,01%

200d

-23,82%

1y

-8,05%

Kapitalizacja

871 276 929 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

0,50%

Max cena (24h)

5,77 USD

Min cena (24h)

5,37 USD

Wolumen (24h)

103 423 741 USD

Historyczne maksimum

164,90 USD (2021-11, -96,57%)

Ilość w obrocie

153 690 723 AXS

Ilość maksymalna

270 000 000 AXS

Za 100 PLN kupisz 4,53 AXS

Strona projektu: axieinfinity.com

Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 10:15

Wykres kryptowaluty Axie Infinity


Nowa rzeczywistość

Axie Infinity logo male

Jednym z najważniejszych słów w świecie technologii jest dziś Metaverse, oznaczające cyfrowy wszechświat. Wszyscy chcą przyczynić się do jego stworzenia – Facebook, Apple, studia filmowe, małe firmy z pomysłem, miliony użytkowników… Na razie zamiast jednego, wielkiego Wszechświata mamy setki małych. Jedną z udanych implementacji koncepcji Metaverse są gry. A słowa blockchain i NFT to dwie najważniejsze cechy nowego trendu – gier typu play to earn.

W tym rodzaju rozrywki, grając, zdobywasz wirtualną walutę oraz ciekawe przedmioty. Możesz je zachować, by ułatwić sobie dalszą grę, lub sprzedać na rynku, by zamienić na dolary. Tak, granie w gry może być dziś zajęciem przynoszącym dochody, nawet jeśli nie jesteś mistrzem e-sportu. I robi to coraz więcej ludzi, z niezłym skutkiem. Dziwne czasy nam nastały…

Co to jest Axie Infinity?

Axie Infinity to obecnie największa gra oparta o blockchain. Jej założyciele zrozumieli, że połączenie gry z handlem NFT pozwoli zamienić niewinną rozrywkę w wielki biznes. Czy pamiętacie jeszcze Tamagotchi? Albo Pokemon Go? Zróbcie im lifting, dodajcie kilka nowych funkcji, zapiszcie stworki jako NFT – i oto Axie Infinity! CryptoKitties roku 2021.

Axie Infinity (AXS) weszło na rynek przez Binance Launchpad pod koniec października 2020 r. Gra rozwijana jest przez Sky Mavis, studio gier założone na początku 2018 r. Większość założycieli firmy pochodzi z Wietnamu. Firma ma solidne wsparcie, tak kapitałowe jak i techniczne m.in. ze strony Andreessen Horowitz, MakerDAO, Binance czy UbiSoft. Dało jej to wystarczając siłę, by zdominować rynek gier na blockchainie.

O co chodzi w tej grze?

Axie Infinity to gra bitewna w dodatkowymi możliwościami. Gracze kupują, rozmnażają i trenują swoje swoje stworki (Axie) a następnie pozwalają im walczyć z innymi. Każdy ze stworków ma kilka cech, takich jak Zdrowie, Umiejętności, Prędkość czy Morale, które wpływają na wynik pojedynku. Każdy stworek należy też jakiejś kategorii (np. Ptaków albo Bestii), co zwiększa jego szanse w walce z określonym typem przeciwników, podobnie jak posiadane części ciała (np. rogi albo ogon).

Wygrywając walkę, Axie zdobywa tokeny SLP (Smooth Love Potion). Pozwalają one rozmnażać posiadane Axie, uwzględniając w tym procesie cechy posiadane przez jego „rodziców”. Niedaleko stąd już do hodowania mutantów, świetnie sprawdzających się w wybranych zadaniach. A jako że takie Axie są w cenie, stają się one cennym zasobem, który możemy sprzedać lub wymienić na inny.

Ma to również negatywne cechy. Aby zacząć pojedynki, musisz mieć co najmniej 3 Axie, a one nie są tanie. Koszt wejścia w ten interes spokojnie może przekroczyć 1000 dolarów i to za słaby zestaw startowy.

Niedawno gra została rozszerzona o nowy moduł World Of Lunacia. Obok walk i rozmnażania Axie możemy więc obecnie zająć się także spekulacją gruntami, trochę podobnie jak w Decentraland.

Finansowe aspekty zabawy

Na początek trochę statystyki:

  • dziennie loguje się do gry ok. 250.000 graczy,
  • kwota rocznych zakupów dokonanych w grze to przeszło 6 miliardów dolarów,
  • na opłatach od graczy firma zarobiła w ciągu ostatniego roku 2,6 miliarda dolarów,
  • najdroższy Axie został sprzedany za 300 ETH czyli około 1 milion dolarów.

Jak widać, mimo cukierkowego wyglądu sympatycznych stworków, jest to zabawa dla dużych chłopców. Ale spokojnie, drobni inwestorzy też swoje zyskują. Tysiące ludzi w takich krajach jak Wietnam, Kuba czy Filipiny, zarabiają miesięcznie na grze w Axie Infinity kwoty rzędu 1000 dolarów, czyli więcej, niż wynosi pensja policjanta czy nauczyciela. Sporo hałasu narobił ostatnio wpis 22-letniego Johna Aarona Ramosa, który podziękował Axie za możliwość nabycia dwóch domów dzięki zyskom z gry.

Brzmi to świetnie, ale czy dalszy rozwój platformy w tym stylu jest możliwy do utrzymania? Wątpliwe.

Plusy i minusy Axie Infinity

Plusy

  • gra jest dopracowana – zabawna, estetyczna i wciągająca,
  • jak pokazują statystyki, adopcja gry jest doskonała, cały czas notuje ona wzrost liczby nowych graczy,
  • gigantyczny dopływ pieniędzy z rynku daje zespołowi środki potrzebne, by dbać o rozwój projektu,
  • Axie Infinity nie jest jedynym projektem firmy, pracuje ona nad kolejnymi grami, powiązanymi w kompletny ekosystem.

Minusy

  • Axie rozmnażają się, a ich podaż nie jest ograniczona. Oznacza to, że warunkiem zysków ze sprzedaży dla starych graczy jest ciągły dopływ nowych,
  • Axie Infinity nie jest jedyną grą opierającą się na NFT i blockchainie. Konkurencja w tym segmencie jest spora, wystarczy wymienić Decentraland, Alien Worlds czy My Neighbor Alice,
  • platforma rozwija się w pełni dopiero od roku. W tym czasie nie miała okazji przejść stres testów i nie wiadomo, czy przeżyje bessę na rynku,
  • firma dość uznaniowo ustanawia reguły obowiązujące w grze. Ma w ręku wszelkie narzędzia służące choćby zwiększeniu i zmniejszeniu podaży i popytu na Axie.

Kryptowaluta Axie Infinity – AXS i SLP

Axie Infinity wykorzystuje dwa rodzaje tokenów: Axie Infinity (AXS) i Smooth Love Potion (SLP). AXS stanowi główny token platformy, natomiast SLP to token użytkowy, zarabiany w grze i służący hodowaniu Axie.

Token AXS ma trzy główne przypadki użycia:

  • Płatności. Kryptowalutą AXS możemy zapłacić za zakupy w grze.
  • Staking. Wprowadzony w IV kwartale 2021 r., dzięki korzystnej stopie APY (nawet 200%), znacząco podniósł popyt na AXS.
  • Zarządzanie. Na razie jest to zastosowanie teoretyczne, gdyż większość władzy spoczywa w rękach firmy Sky Mavis.

binance futures - poradnik oraz opinie

Jak i gdzie kupić Axie Infinity (AXS)?

Kryptowaluta Axie Infinity jest dostępna na wielu giełdach. Największe wolumeny notuje Binance, za nią lokują się UPbit, OKEx, Huobi czy BWcom. Token możemy kupić także na platformach Uniswap, SushiSwap czy PancakeSwap, ale obroty na nich nie są zbyt duże. Waluty wymiany są dość standardowe z dużą przewagą USDT, następnie BUSD i BTC.

Trzeba wspomnieć też o drugim, użytkowym tokenie Axie Infinity – SLP. Ten notowany jest na dużo mniejszej ilości giełd, ponownie z silną dominacją Binance na rynku.

Obie kryptowaluty Axie Infinity, AXS i SLP, poza ekosystemem gry występują w standardzie ERC-20. Z drugiej strony, podczas rozliczeń w grze funkcjonują one w oparciu o własny blockchain, Ronin, by ominąć problem wysokich opłat za korzystanie z Ethereum. Jeśli nie korzystasz z Binance (ta giełda ma bezpośredni most do Ronina), najlepiej posłużyć się portfelem Metamask, by względnie łatwo przerzucać tokeny z gry na giełdę. Jeśli jesteś zainteresowany raczej nabyciem i przechowaniem tokena, a nie samą grą, wystarczy ci dowolny portfel ERC-20: TrustWallet, FreeWallet, AtomicWallet czy Coinomi, albo portfel hardware: Ledger, Trezor, SafePal.

Axie Infinity (AXS) – opinie, fakty, ciekawostki

Opinię o zyskowności inwestycji w kryptowalutę Axie Infinity podziela… filipiński urząd skarbowy. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, osoby grające w Axie Infinity muszą się zarejestrować i składać deklaracje podatkowe.

Axie Infinity zapisało się już w historii – było pierwszą platformą, która wygenerowała transakcje tokenami NFT na ponad 1 miliard dolarów.

Obliczono, że jeśli przyrost nowych graczy utrzyma obecną dynamikę, cała ludzkość naszej planety będzie grała w tę grę przed końcem roku 2022. Przynajmniej teoretycznie 😉

Axie Infinity staje przed podobnym problemem, jak cała ziemska cywilizacja. Nie można rozwijać się w nieskończoność, mając ograniczone zasoby. Wyjściem jest ucieczka z modelu piramidy i wymyślenie sposobu, jak wykorzystać już istniejące i przyszłe Axie poza ekosystemem gry.


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *