logo

Bluzelle (BLZ): czym jest i jak działa ta platforma blockchain?

xtb - zlatan ibrahimović

W cyfrowym świecie każdy może zostać twórcą, choćby obrazka zapisanego jako NFT, skryptu czy własnej piosenki. A twórcy muszą mieć miejsce bezpiecznego przechowywania i udostępniania swoich utworów. Bluzelle (BLZ) właśnie to chce im zapewnić.

Logo kryptowaluty Bluzelle

Kurs Bluzelle
(BLZ/PLN)

0,47 PLN

(0,12 USD)

Zmiana ceny (24h)

-6,04% (-0,030 PLN)

Ranking

655

1h

-0,11%

24h

-6,04%

7d

-24,43%

14d

-17,66%

30d

5,03%

200d

-61,42%

1y

-10,18%

Kapitalizacja

52 954 907 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

-6,26%

Max cena (24h)

0,13 USD

Min cena (24h)

0,12 USD

Wolumen (24h)

13 682 914 USD

Historyczne maksimum

0,78 USD (2018-02, -84,53%)

Ilość w obrocie

437 467 382 BLZ

Ilość maksymalna

500 000 000 BLZ

Za 100 PLN kupisz 214,20 BLZ

Strona projektu: bluzelle.com

Ostatnia aktualizacja 2024-10-05 08:12

Wykres kryptowaluty Bluzelle


Co to jest Bluzelle?

Kryptowaluta Bluzelle - logo small

Bluzelle to zdecentralizowana sieć, pełniąca kilka funkcji. Najszerzej znaną jest przechowywanie plików w chmurze, coś w rodzaju Microsoft OneDrive. W tym celu sieć obsługiwana jest przez własny blockchain, zapewniający ochronę przed włamaniami, awariami i problemami z wydajnością. Obok zapewniania przestrzeni dyskowej, Bluzelle może służyć także do przechowywania danych, niezbędnych przy obsłudze dApps; oferuje także własny system wyroczni cenowych. Projekt podobny jest nieco do iExec, opisywanego kilka tygodni temu.

Firma została założona w 2014 r. przez Pavela Bainsa (CEO) i Neeraja Murarkę (CTO). Obaj zdobyli doświadczenie, pracując m.in dla Disneya, Google czy IBM. W 2017 ich firma otrzymała wyróżnienie „Technology Pioneer” przyznawane przez World Economic Forum. Bluzelle jest też wspierana przez kilka funduszy np. NGC, Hashed, KR1 czy Kenetic. Marka jest więc znana i doceniana w branży, a poważne firmy uważają, że ma perspektywy.

Jak działa Bluzelle?

W skrócie – podobnie jak BitTorrent. Przy odczycie pliku, dane są pobierane jednocześnie z wielu węzłów. Przy zapisie, są one dzielone na części lub fragmenty, kopiowane do każdego węzła w klastrze. Gdy np. dApp żąda danych, fragmenty są pobierane z najbliższych węzłów lokalnych oraz równolegle z najszybszych węzłów w sieci. Pozwala to zmniejszyć opóźnienia i zwiększyć wydajność.

Oprócz ogólnego przechowywania plików w swojej sieci, Bluzelle skupia się na zapewnieniu dApps szybkiego dostępu do baz danych. W sieci mamy więc producentów, zapewniających przestrzeń dyskową i moc obliczeniową, oraz konsumentów, potrzebujących tych zasobów.

Dane, przesyłane przez konsumentów, są przechowywane w klastrach (zespołach węzłów) w wielu lokalizacjach geograficznych. Producenci są zobowiązani do stakowania posiadanych tokenów, jako gwarancji niezawodnej obsługi. Jeśli producent nie wykona porządnie swojej roboty, konsument otrzyma zwrot tokenów za usługę. Do obsługi stakowania, Bluzelle stosuje delegowany Proof of Stake (dPoS), podobny do używanego m.in. przez EOS.

Bluzelle obsługiwana jest przez protokoły Cosmos (baza danych) i Tendermint (konsensus). Dzięki temu ​​użytkownicy Bluzelle uzyskują interoperacyjność z innymi sieciami opartymi na Cosmos (choćby Binance Smart Chain). Jest ona także kompatybilna z Ethereum Virtual Machine (EVM)

Wydajność 10 000 TPS pozwala bezproblemowo obsługiwać transakcje teraz i w przewidywalnej przyszłości.

Ale po co to komu?

Firma dostrzegła nowy trend: pojawienie się gospodarki twórców. To artyści, muzycy, programiści – ci, którzy używają blockchaina do tworzenia nowych produktów. A po ich opublikowaniu, chcą zachować nad swymi dziełami pełną kontrolę. Bluzelle zamierza więc zarabiać, oferując przechowywania własności intelektualnej w sposób bezpieczny, łatwo dostępny i odporny na cenzurę.

Głównym problemem rynku danych jest bowiem dzisiaj zapewnienie równowagi między kosztami, szybkością działania i decentralizacją. Hostowanie danych w łańcuchu typu Ethereum jest praktycznie niemożliwe ze względu słabą przepustowość. Z drugiej strony, rozwiązania scentralizowane, oferowane przez Amazon czy Microsoft, są wprawdzie szybkie, ale mniej bezpieczne, gdyż serwery są podatne na ataki hakerskie czy cenzurę. A jedno słabe ogniwo może zniszczyć cały produkt lub wyłączyć aplikację.

Bluzelle szacuje, że użytkownicy, korzystający z oferowanych przez nią rozwiązań, mogą zyskać nie tylko bezpieczne przechowywanie i błyskawicznie dostarczanie swoich danych. Mogą także zaoszczędzić około 50% kosztów w porównaniu rozwiązaniami scentralizowanymi. Głównym źródłem zysku byłby brak opłaty za replikację (kopię bezpieczeństwa) danych. Duże firmy naliczają za nią ekstra opłaty, Bluzelle oferuje ją w standardzie, gdyż wszystkie dane replikowane są wiele razy wewnątrz danego klastra.

Wykorzystanie Bluzelle (BLZ) w praktyce

Budując swój ekosystem, Bluzelle stara się pozyskiwać partnerów, aby zwiększyć możliwości i wspierać adopcję swoich usług. Jak na firmę o kapitalizacji 40 milionów dolarów, radzi sobie w tej dziedzinie całkiem nieźle. Z Bluzelle współpracują m.in.:

  • Polygon (ex Matic) – jedna z najlepszych platform Layer 2 dla Ethereum,
  • Reef – multiblockchain DeFi na Polkadot,
  • Elrond – platforma kontraktowa, zapewniająca bardzo wysoką skalowalność transakcji,
  • HedgeTraders – platforma handlu społecznościowego,
  • TomoDEX – DEX na TomoChain, wykorzystujący wyrocznie cenowe Bluzelle,
  • StaFi – ciekawy protokół DeFi, odblokowujący płynność aktywów,
  • ANKR – czołowa platforma Distributed Cloud Computing,
  • Phala Network – projekt skupiający się na ochronie prywatności danych.

Do klientów Bluzelle należą także Maybank, AIA, MSIG, Desjardins. Firma współpracuje też z Microsoftem czy British Telecom.

Kierunki rozwoju

Bluzelle, oprócz przechowywania danych, chce skupić się na obsłudze dwóch głównych rynków: NFT i DeFi.

  1. NFT. Już obecnie blockchain pozwala ustalić właściciela NFT i legalność pliku, ale plik grafiki cyfrowej jest nadal przechowywany osobno. Bluzelle oferuje przechowywanie NFT w swojej sieci, razem ze wszystkimi certyfikatami, co pozwoli na całkowitą kontrolę pliku przez jego posiadacza.
  2. DeFi. Temu rynkowi firma oferuje zdecentralizowaną bazę danych i cały zestaw wyroczni. Dzięki temu sieć może zapobiegać zdarzeniom, zagrażającym bezpieczeństwu DeFi. Zapewnia aktualizację danych co 5 minut oraz ich zabezpieczenie przed sfałszowaniem.

Kryptowaluta BLZ

Bluzelle używa w swoim ekosystemie dwóch tokenów:

Tokeny te są wymienialne (można je konwertować) 1:1.

Natywny BLZ w blockchainie Bluzelle pozwala na:

  • płatność za transakcje wewnątrz sieci,
  • płatność za usługi Bluzelle Data Base i Oracle,
  • stakowanie,
  • udział w zarządzaniu siecią.

Jak i gdzie kupić Bluzelle?

Kryptowalutę Bluzelle można kupić na różnych giełdach i DEXach. Największe wolumeny tradycyjnie notuje Binance, kolejne są BKEX, VCC i Huobi. Walutę możemy także kupić na Uniwaspie czy Balancerze. Dzienne wolumeny wymiany oscylują w okolicy 10 mln dolarów.

binance futures - poradnik oraz opinie

Preferowaną walutą wymiany jest USDT, daleko za nim BTC i ETH.

Ponieważ na rynku występują dwa standardy tokena BLZ, nasz portfel musi być dostosowany do tego, co chcemy z nim zrobić. Jeśli wystarcza nam obsługa giełdowego standardu ERC-20, możemy wybierać z szerokiej gamy portfeli, np. Coinomi, Atomic Wallet, Trust Wallet itd. Możemy też postawić na portfel sprzętowy, do standardowych Ledgera czy Trezora dodając także rozwiązanie SafePal, o którym pisaliśmy jakiś czas temu.

Jeśli potrzebujemy portfela obsługującego walutę wewnątrz ekosystemu Bluzelle, powinniśmy wybrać portfel firmy Frontier, który umożliwi nam np. stakowanie BLZ i obsługę transakcji w sieci.

Bluzelle – opinie, fakty, ciekawostki

Sieć ma naturalnie silną konkurencję w przechowywaniu danych – Filecoin, Storj, Siacoin… W zakresie przechowywania danych dla dApps ma nad nimi jednak wyraźną przewagę.

Bluzelle zapewnia silne gwarancje trwałości danych. Gwarancje te obowiązują nawet w przypadku, gdy część sieci kontrolowana jest przez złośliwego przeciwnika.

Pavel Bains, CEO projektu, pisuje artykuły dla Coindesk.com. W jednym z ostatnich wyraża opinię, że niebawem miasta wybiorą walutę cyfrową, zamiast rządowych walut fiat. Jego zdaniem model „jeden kraj, jedna waluta” jest już przestarzały.

Hakerzy, cenzura, koszty. Jeśli martwisz się którąś z tych kwestii, a jednocześnie tworzysz cyfrowe treści, Bluzelle może być szansą dla ciebie. Jeśli jesteś inwestorem – również. Ale wtedy DYOR cię nie ominie 😉


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Zostań redaktorem serwisu GieldoMania.pl

pekao

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%