logo

Czym jest Cardano (ADA)? Mechanizm działania, adopcja, silne i słabe strony

xtb - broker godny zaufania

Celem Cardano jest bycie blockchainem idealnym. Nie jest tak cenny jak Bitcoin, ani tak szeroko wykorzystywany jak Ethereum, jednak kadry naukowe ma na najwyższym poziomie. Rozwija się powoli, za to konsekwentnie i bez większych wpadek.

Logo kryptowaluty Cardano

Kurs Cardano
(ADA/PLN)

1,41 PLN

(0,36 USD)

Zmiana ceny (24h)

3,60% (+0,049 PLN)

Ranking

11

1h

0,80%

24h

3,60%

7d

-9,48%

14d

-5,07%

30d

-21,95%

200d

-40,41%

1y

22,99%

Kapitalizacja

12 668 944 322 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

3,80%

Max cena (24h)

0,36 USD

Min cena (24h)

0,34 USD

Wolumen (24h)

377 468 870 USD

Historyczne maksimum

3,090 USD (2021-09, -88,41%)

Ilość w obrocie

35 438 438 621 ADA

Ilość maksymalna

45 000 000 000 ADA

Za 100 PLN kupisz 70,68 ADA

Strona projektu: cardano.org

Ostatnia aktualizacja 2024-07-06 13:33

Wykres kryptowaluty Cardano


Co to jest Cardano?

Cardano (ADA) co to jest SML

Cardano to projekt mający być blockchainem „trzeciej generacji”, następcą Bitcoina (gen. 1) i Ethereum (gen. 2). Nie podaje wprawdzie definicji trzeciej generacji, ale stawia sobie za cel naprawienie błędów i słabości poprzedników. Jego główne założenia to skalowalność, interoperacyjność i zrównoważony rozwój.

W przeciwieństwie do Bitcoina, Cardano nie ma whitepaper, określającego jego misję i założenia. Z drugiej strony roadmap przedstawiająca kolejne fazy rozwoju, jest bardzo szczegółowa.

Twórca Cardano, Charles Hoskinson, z pewnością jest człowiekiem nietuzinkowym. Udało mu się nie tylko uczestniczyć w budowie Ethereum, ale nawet opuścić je rok przed oficjalnym debiutem, w roku 2014. Z Vitalikiem Buterinem mieli różną wizję nie tylko zarządzania tym projektem, ale także tego, czym właściwie powinien być blockchain i o jaki model konsensusu powinien być oparty.

Cardano, oficjalnie uruchomione w roku 2017, od daty swego powstania używa Proof of Stake (PoS). Jako jego główne zadanie przyjęto umożliwienie tworzenia zdecentralizowanych aplikacji (dApps) i zarządzanie zasobami oparte o smartkontrakty.

Za rozwój projektu odpowiadają trzy współpracujące ze sobą podmioty:

  • IOHK: główny zespół projektowy,
  • Fundacja Cardano: organizacja non-profit wspierająca rozwój społeczności i ekosystemu,
  • Emurgo: firma, mająca za zadanie zwiększyć adopcję Cardano przez inne firmy i organizacje.

Fundamenty projektu

Cardano (ADA) co to jest na czym polega

Cardano ma własne podejście do rozwiązywania ograniczeń wcześniejszych generacji blockchain. Główne założenia to:

  1. Podejście naukowe. Wzrost nie jest żywiołowy, ale oparty na dużej ilości badań i dyskusji akademickich. Pozwala to uniknąć wpadek, ale jednocześnie powoduje spore opóźnienia.
  2. Autorska metoda konsensusu. Własny protokół Ouroboros, choć oparty na PoS, jest unikatowy i – jak twierdzą twórcy – najlepszy na świecie.
  3. Interoperacyjność. Cardano zaprojektowano tak, aby była możliwa współpraca z innymi łańcuchami bloków, a także zewnętrznymi systemami finansowymi.
  4. Zrównoważony rozwój. Protokół ma wbudowany system skarbowy (Treasury), zapewniający środki na modernizację sieci i dalszy rozwój.
  5. Smartkontrakty. Cardano rozwija (powoli) platformę o nazwie Plutus, zapewniającą ich bezpieczne tworzenie.
  6. Decentralizacja. Docelowo sieć będzie zarządzana całkowicie przez społeczność dzięki mechanizmom głosowania.
  7. Energooszczędność. Dzięki oparciu o PoS i zaangażowaniu w redukcję CO2 Cardano jest jednym z najbardziej ekologicznych krypto.

Etapy rozwoju

Rozwój Cardano podzielono na pięć etapów, określanych również jako Ery:

  1. Byron (2017) – uruchomienie mainnetu i tokena ADA, powstanie społeczności.
  2. Shelly (2020) – decentralizacja sieci poprzez możliwość tworzenia zewnętrznych węzłów walidatorów.
  3. Goguen (2021) – włączenie obsługi smartkontraktów, implementacja języków Plutus i Marlowe.
  4. Basho (2022) – włączenie skalowalności i interoperacyjności, wprowadzenie łańcuchów bocznych (warstwa 2) i shardingu.
  5. Voltaire (2023/24) – ostatni etap, wprowadzający zarządzanie przez DAO zamiast dotychczasowego przez IOHK.

Ciekawą koncepcją jest hard fork combinator. Łączy on protokoły, umożliwiając np. przejście z Byrona na Shelley bez wyłączania i ponownego uruchamiania systemu, pozwala także na łatwe wprowadzenie dodatkowych forków jak Allegra czy Mary.

Warstwy Cardano i jego technologia

Blockchain Cardano jest podzielony na dwie oddzielne warstwy.

  1. Warstwa rozliczeniowa (CSL). Zapewnia obsługę księgi rachunkowej oraz tokenów ADA – pełni więc podobną rolę jak cały łańcuch Bitcoina. Opiera się funkcjonalnym języku programowania o nazwie Haskell, rozwijanym przez IOHK we współpracy z kilkoma uniwersytetami.
  2. Warstwa obliczeniowa (CCL). Tutaj realizowane są realizowane są smartkontrakty, obsługuje ona także łańcuchy boczne i służy do transmisji transakcji między warstwami.

Za osiąganie konsensusu oraz tworzenie zatwierdzonych bloków transakcji odpowiada autorska wersja Proof of Stake Cardano, nosząca nazwę Ouroboros. Przetwarza on bloki transakcji, dzieląc łańcuchy na epoki (epoch), które z kolei dzielą się na przedziały czasowe (slots). Dla każdego przedziału wybierany jest lider slotu, który jest odpowiedzialny za dodanie bloku do łańcucha.

Jak zapewnia strona projektu, Ouroboros łączy technologię i mechanizmy matematyczne z psychologią behawioralną i filozofią ekonomii. Wow! A to wszystko aby zapewnić bezpieczeństwo i trwałość blockchaina Cardano

Cytat ze strony projektu: Ouroboros istnieje, aby zdefiniować parametry nowego świata: protokół bezpieczniejszy, skalowalny i bardziej energooszczędny niż wszystko, co było wcześniej.

Zalety i wady Cardano

Plusy

  • solidny, dojrzały i dopracowany projekt,
  • bezpieczna i wydajna, warstwowa architektura,
  • bardzo dobry zespół programistów,
  • wsparcie akademickie najlepszych uczelni,
  • wydajność i skalowalność (1000 TPS z perspektywą wzrostu do… 2 milionów TPS),
  • dobra renoma i powszechna rozpoznawalność projektu,
  • niska energochłonność.

Minusy

  • powolny rozwój projektu,
  • do czasu zakończenia aktualizacji Voltaire brak pełnej decentralizacji,
  • potencjalna możliwość kłopotów ze strony SEC,
  • występujące czasem problemy z synchronizacją sieci,
  • relatywna trudność tworzenia dApps,
  • silna konkurencja innych blockchainów L1,
  • projekt nie jest modny, „trendy”.

Kryptowaluta Cardano (ADA)

Cardano opinie i prognozy

Tokenem natywnym blockchaina Cardano jest ADA. Jej podaż maksymalna jest ograniczona do 45 miliardów, z czego 35 jest już na rynku. Token wszedł na rynek w drodze ICO, a pierwsze notowanie nastąpiło w październiku 2017 roku.

Na czym polega funkcjonalność ADA?

  • rola nośnika wartości,
  • uiszczanie opłat transakcyjnych,
  • opłata za deploy smartkontraktów,
  • nagrody dla walidatorów,
  • stakowanie,
  • docelowo udział w zarządzaniu siecią.

Spory procent ADA jest stakowany, gorzej wyglądają inne wskaźniki adopcji, jak liczba transakcji i aktywnych użytkowników. Najwidoczniej ADA nie jest jak dotąd intensywnie wykorzystywana do opłacania smartkontraktów czy transakcji na DeFi.

Jak i gdzie kupić oraz przechowywać Cardano (ADA)?

Cardano jest powszechnie znane na rynku, zaś ADA kupimy praktycznie na każdej giełdzie. Największe wolumeny oferuje Binance, za którą sytuuje się reszta parkietów z naszego rankingu giełd krypto: MEXC, Coinbase, Kucoin, OKX i wiele mniej znanych. Dzienne obroty liczone są w dziesiątkach milionów $, co przekłada się na niewielki spread (często poniżej 0,1%).

Cardano (ADA) wymaga do przechowywania specjalnego portfela kryptowalut. Polecany jest Daedalus, portfel stacjonarny z pełnym węzłem. Mniej zaawansowany, ale lubiany przez użytkowników jest przeglądarkowy Nami, wielu zwolenników ma także Yoroi. ADA jest obsługiwana również przez portfele wielowalutowe, jak Atomic Wallet, Guarda czy Exodus.

Moneta może być przechowywana w portfelach hardware, jak Trezor, Ledger czy Ellipal. Istnieją także portfele multisig, zaś ekstremaliści używają nawet paper wallets. 🙂

Akcja cenowa monety wygląda przeciętnie. Choć od daty powstania Cardano jego kurs wzrósł x10, to spadek o 92% od ATH we wrześniu 2021 r. może sugerować dobry czas na zakupy.

Czy warto kupić Cardano? Każdy musi sam znaleźć odpowiedź. Prognozy cenowe na rok 2025 wahają się od 0,3 do 3$, skrajni optymiści zakładają przekroczenie 10$.

Perspektywy, partnerstwa i powiązania

Sieć dobrze wpisuje się w bieżące trendy. Charles Hoskinson szacuje, że zużycie energii przez Cardano stanowi zaledwie 0,01% zużycia Bitcoina. Zawarto także partnerstwo z firmą analityczną Coinfirm, dzięki czemu sieć działa zgodnie z dyrektywą 6AMLD i wytycznymi o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy (FATF).

Blockchain zwiększa także swoją wiarygodność, współpracując z wieloma organizacjami społecznymi i charytatywnymi, jak Australian Aid, Oxfam, UK Aid Direct czy agendami ONZ. Podobną rolę spełniają także inne poważne organizacje, jak WEF, Rabobank, European Bank, nie mówiąc już o współpracy z rządami Niemiec, Wielkiej Brytanii, Norwegi czy Gruzji. Jest także kilku poważnych partnerów biznesowych: IBM Research, PwC, Shell czy New Balance.

binance futures - poradnik oraz opinie

Cardano kontra Ethereum

Charles Hoskinson dobrze pamięta, że po konflikcie z Vitalikiem Buterinem musiał opuścić Ethereum. W naturalny sposób to ten blockchain jest więc głównym punktem odniesienia i rywalem Cardano.

Nie da się zaprzeczyć, że popularność Ethereum jest o rząd wielkości większa, jest ono też bazą absolutnej większości projektów DeFi. Cardano oferuje za to bardziej dopracowaną i nowszą technologia, choć wdrażaną wolniej i ostrożniej.

Oba projekty opierają się obecnie o Proof of Stake (Ethereum po migracji z PoW), jednak wydajność Cardano jest znacząco większa (1000 vs 25 TPS). Owszem, Ethereum 2.0 teoretycznie może dojść do 100.000 TPS, testowe rozwiązanie Hydra pozwoli za to Cardano przekroczyć barierę 2 milionów TPS. Opłaty za gaz w sieci Cardano nie przekraczają kilku-kilkunastu centów, podczas gdy w Ethereum jest to od 3 do nawet 20+ dolarów.

Te wszystkie zalety nie mają jednak znaczenia, dopóki nie przełożą się na szeroką adopcję. Cardano przetworzyło od swojego startu 76 milionów transakcji. Dla Ethereum liczba ta wynosi 2,1 miliarda – prawie 30 razy więcej. Ethereum ma swoje wady, a jego silnik (EVM) jest już mocno przestarzały – jednak to ten blockchain wciąż jest najczęściej wybierany.

Cardano mocno inwestuje w przyszłość. Program Catalyst służy wyłanianiu najciekawszych pomysłów. Etykieta eco blockchaina czy zgodność z zgodności z FATF i 6AMLD otwiera wiele drzwi. Bezpieczeństwo, regulacje i jakość oprogramowania, z czego słynie Cardano, mogą docelowo przełożyć się na współpracę z największymi. Apple, Microsoft czy Google muszą na poważnie wejść w świat Web3 – a Cardano może im to umożliwić.

Cardano – opinie, fakty, ciekawostki

Jednym z deklarowanych celów firmy jest zapewnienie dostępu do usług finansowych prawie 2 miliardom osób, nieposiadającym konta bankowego. Ambitnie…

Moneta sieci Cardano, ADA oraz jej milionowa część LOVELACE wzięły swoją nazwę od Ady Lovelace: XIX-wiecznej matematyczki, uznawanej za pierwszą programistkę komputerową (a przy okazji córkę poety Lorda Byrona).

Gdy Vitalik Buterin, przedstawił nową propozycję decentralizacji blockchaina Ethereum, Charles Hoskinson stwierdził, że po prostu skopiował on autorskie rozwiązanie Cardano, Ouroboros.

Cardano to solidna technologia, świetni programiści i znakomita wydajność. Czy to wystarczy, aby zrzucić z tronu Ethereum? Zobaczymy, jednak przed nim daleka droga. Nie zmienia to faktu, że zdecydowanie warto obserwować rozwój tej sieci i cenę tokena ADA.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Co to jest Cardano?

Cardano to blockchain zamierzający konkurować z Ethereum, rozwijany w oparciu o koncepcje naukowe i unikający eksperymentów, dzięki czemu rozwija się stabilnie acz powoli.

Czy Cardano dogoni Ethereum?

Jak zarabiać na Cardano?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 51% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB