logo

Analiza projektu Celsius Network (CEL). Wady, zalety, ryzyko

xtb - zlatan ibrahimović

Celsius Network ma wielki cel – dowieść, że banki są już niepotrzebne. Umożliwić ludziom korzystanie z usług finansowych bez ich pośrednictwa. Cel szczytny, ale zanim zostaniemy wirtualnym bankierem, trzeba zbadać jeszcze kilka szczegółów.

Logo kryptowaluty Celsius Network

Kurs Celsius Network
(CEL/PLN)

1,39 PLN

(0,36 USD)

Zmiana ceny (24h)

38,50% (+0,39 PLN)

Ranking

1296

1h

2,41%

24h

38,50%

7d

-9,49%

14d

68,54%

30d

147,52%

200d

59,59%

1y

140,16%

Kapitalizacja

12 684 900 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

37,76%

Max cena (24h)

0,36 USD

Min cena (24h)

0,26 USD

Wolumen (24h)

3 342 353 USD

Historyczne maksimum

8,050 USD (2021-06, -95,65%)

Ilość w obrocie

35 719 126 CEL

Ilość maksymalna

35 719 126 CEL

Strona projektu: celsius.network

Ostatnia aktualizacja 2024-10-05 07:48

Wykres kryptowaluty Celsius Network


Co to jest Celsius Network?

Celsius Network (CEL) logo small

Celsius Network to platforma, która umożliwia użytkownikom deponowanie kryptowalut i zarabianie na odsetkach, pozwala także na zaciąganie pożyczek. Można rzec, że jest odpowiednikiem banku w świecie krypto. Wydawałoby się więc, że Celsius Network można przypisać do segmentu DeFi, ale jedna z jego cech wyraźnie stoi na przeszkodzie. Jest on instytucją scentralizowaną, podobnie jak Crypto.com albo Binance. Nie zawierasz tu transakcji z innymi użytkownikami, ale z samą platformą. Twoje środki lądują na koncie serwisu, a nie pozostają w twoim portfelu. Firma jest więc raczej przedstawicielem segmentu CeFi.

Celsius Network jest hojny. Oprocentowanie pożyczek jest niskie, zaś zyski z deponowania kryptowalut relatywnie wysokie. Sieć ma ponad 1,5 miliona zarejestrowanych użytkowników i zarządza aktywami o wartości 22 miliardów dolarów. Od momentu uruchomienia wypłaciła deponentom przeszło 800 milionów dolarów zysku.

Przyjęty model działalności sprawia, że ​​zarabianie odsetek na krypto jest łatwe, wystarczy tylko wpłacić środki do portfela. Firma nie pobiera opłat za wpłaty, wypłaty, czy odblokowanie środków.

Celsius założył w 2017 roku Alex Mashinsky. Jest on jest uznanym i popularnym w USA biznesmenem, najbardziej znanym z wprowadzenia na rynek technologii VoIP (Voice over IP).

Mocne strony Celsius Network

  1. Zyski z lokat. Platforma oferuje wysokie zwroty z wielu walut, nie tylko stablecoinów. Deponenci otrzymują 80% wypracowanego zysku, w firmie zostaje 20% na bieżącą działalność.
  2. Tanie pożyczki. Dzięki nim możesz odblokować kapitał zamrożony w krypto, zachowując szansę na wzrost ceny aktywów. Firma wymaga zabezpieczenia pożyczki w wysokości co najmniej 200% jej wartości, za to ryzyko przymusowej likwidacji jest najmniejsze w branży.
  3. Silna społeczność. Jest ona jedną z największych i najbardziej zaangażowanych w świecie krypto. Społeczność ta, określająca się jako Celsians, uważnie monitoruje posunięcia firmy i na bieżąco sprawdza, czy ta działa zgodnie z interesem użytkowników.
  4. CelPay. Aplikacja, dzięki której użytkownicy platformy mogą bezpłatnie przesyłać krypto do dowolnych osób, również tych spoza sieci Celsius.
  5. Promocje. Organizowane co chwila, pomagają firmie utrzymać zaangażowanie użytkowników, dzięki np. kodom promocyjnym, zniżkom czy giveaway’om.
  6. Brak katastrofalnych wpadek. Jak dotąd udało się uniknąć hacków, skutkujących stratami dla użytkowników. Ryzyko jest minimalizowane m.in. dzięki silnemu uwierzytelnianiu oraz ubezpieczeniu aktywów.

Nie ma róży bez kolców

Aby nasz opinia o Celsius Network była obiektywna, trzeba wymienić również kilka argumentów przeciwko niej.

  1. Brak pełnej kontroli. Musisz zaufać firmie, że będzie działała w twoim interesie, oraz że wystarczająco zadba o bezpieczeństwo.
  2. Model działalności. Twoje środki nie leżą na koncie firmy, ale są przez nią inwestowane. Powoduje to ryzyko, które może być trudne do oszacowania.
  3. Niepewny status prawny. Wprawdzie platforma chwali się rejestracją w rejestrze FinCEN w USA, jednako ostatnio kilka stanów wdrożyło postępowanie wyjaśniające w sprawie działalności firmy.
  4. Nie do końca jasne źródło zysków. Celsius jednocześnie oferuje niskie oprocentowanie pożyczek, oraz wysokie depozytów, co nie wygląda wiarygodnie. Wg twierdzeń firmy, poważne zyski osiągane są dzięki pożyczaniu kryptowalut instytucjom finansowym, a nie użytkownikom.
  5. Niebezpieczne związki. Pod koniec roku 2021 r. hakerzy zaatakowali protokół Badger DAO, który poniósł znaczne straty. Trwa wyjaśnianie sytuacji, jednak portfel na tej platformie, zarządzany przez Celsius, mógł utracić do 900 BTC.
  6. Kłopoty wizerunkowe. Yaron Shalem, dyrektor finansowy firmy, został ostatnio aresztowany w Tel Awiwie. Nie było to związane z jego pracą w Celsius Network, tym niemniej nie przysporzyło firmie reklamy.

Kryptowaluta Celsius Network

Wprowadzony na rynek w czerwcu 2018 r. token CEL ma format ERC-20, a jego podaż w obiegu to przeszło 400 milionów z docelowych prawie 700 milionów monet.

Najczęstsze sposoby wykorzystania tokenów CEL:

  • zwiększenie odsetek od lokat w innych walutach,
  • zmniejszenia oprocentowania zaciąganych pożyczek,
  • zyski ze stakowania,
  • transfer wartości.

Generalnie, użycie na platformie tokenów CEL zamiast innych kryptowalut zwiększa zyski użytkownika.

Jak i gdzie kupić Celsius Network?

Jeśli zamierzamy kupić CEL za więcej niż 5000 dolarów, strona WWW projektu oferuje nam zakupy OTC w atrakcyjnej cenie, z pominięciem giełdy. Z kolei, jeśli zainstalujemy aplikację Celsius, możemy wykonać zakupy przy jej użyciu, płacąc kartą kredytową lub przelewem bankowym. Możemy także kupić Celsius Network tak jak każdą inną kryptowalutę – na giełdzie.

Wybór parkietów nie jest może ogromny, ale wystarczający. Największe wolumeny oferują BKEX, OKX i Bitfinex. DEXy reprezentowane są przez Uniswap i Sushiswap. Waluty wymiany są takie, jakich można się spodziewać: USDT, BTC i ETH.

Jeśli chodzi o portfel, naturalnym wyborem będzie ten oferowany przez aplikację. Trzeba jednak pamiętać, że nie oferuje on klucza prywatnego. Jeśli wolimy mieć tokeny pod własną kontrolą, możemy użyć praktycznie dowolnego portfela obsługującego ERC-20, także portfela sprzętowego. Wtedy jednak korzystanie z licznych bonusów, które daje kryptowaluta Celsius Network, może nie być tak łatwe.

Celsius Network – opinie, fakty, ciekawostki

Mimo ostatnich kłopotów, opinia rynku o Celsius pozostaje dobra. Ostatnim pozytywnym newsem jest zaangażowanie firmy w wydobycie Bitcoina w Ameryce Północnej oraz wykorzystanie uzyskanych monet do dalszego rozwoju platformy.

Szef Celsius, Alex Mashinsky, wdał się ostatnio w polemikę z senator Elizabeth Warren. Jako „amatorską” określił on opinię Warren, że kryptowaluty są rajem dla finansowania nielegalnej działalności.

Użytkownicy platformy kwalifikują się do różnych grup (Silver, Gold itd), mających różne korzyści. Co ciekawe, status użytkownik zależy od ilości tokenów CEL w portfelu w stosunku do reszty aktywów, a nie od posiadanej kwoty.

Celsius Network to solidna firma z wiarygodnym szefem, dająca niezły zwrot z kapitału. Czy oznacza to, że powinieneś zainwestować w nią swoje pieniądze? Cóż, to zależy od tego, na ile identyfikujesz się z hasłem „not your keys, not your crypto”. Celsius kusi oprocentowaniem, ja jednak nie skorzystam z jego usług.


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Zostań redaktorem serwisu GieldoMania.pl

pekao

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%