Cosmos reklamuje się jako internet blockchaina. Hub, który może połączyć wszystkich ze wszystkimi. Faktycznie, ma w tej dziedzinie spore osiągnięcia, nie oznacza to jednak jeszcze, że kryptowaluta ATOM to zakład pewny w 100%.
Kurs Cosmos Hub
(ATOM/PLN)
5,68 USD
(22,88 PLN)
Zmiana ceny (24h)
-4,75% (-1,14 PLN)
Ranking
57
1h
0,03%
24h
-4,75%
7d
-9,18%
14d
-9,67%
30d
-9,18%
200d
-7,17%
1y
-39,55%
Kapitalizacja
2 465 377 578 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
-4,80%
Max cena (24h)
6,060 USD
Min cena (24h)
5,64 USD
Wolumen (24h)
139 067 021 USD
Historyczne maksimum
44,45 USD (2022-01, -87,18%)
Ilość w obrocie
433 719 063 ATOM
Ilość maksymalna
433 719 063 ATOM
Za 100 PLN kupisz 4,37 ATOM
Strona projektu: cosmos.network
Ostatnia aktualizacja 2025-01-29 00:18
Wykres kryptowaluty Cosmos Hub
Co to jest Cosmos (ATOM)?
Historia tego projektu sięga roku 2014, kiedy programista Jae Kwon stworzył konsensus Tendermint. Z biegiem czasu Kwon zbudował solidny zespół i rozwinął działalność, efektem czego było ICO projektu w roku 2017 i start mainnetu w 2019 r.
Cosmos to wyjątkowo ambitny projekt. Chce stać się blockchainem, który łączy wszystkie inne łańcuchy bloków i umożliwia im komunikację ze sobą. Oferuje również pełny zestaw funkcji, dzięki czemu możesz stworzyć własny blockchain w trybie „zrób to sam”. Platforma jest też w pełni konfigurowalna, co oznacza, że deweloperzy mogą łatwo tworzyć nowe aplikacje i łańcuchy, dostosowane do ich wymagań.
Co bardzo ważne – budowane projekty mogą, ale nie muszą być połączone z siecią główną czyli Cosmos Hub. Mogą też używać własnych tokenów, podczas gdy ATOM pozostaje kryptowalutą sieci głównej.
Pakiet narzędziowy
Aby ludzie mogli realizować swoje wizje, należy zapewnić im odpowiednie narzędzia. W przypadku platformy Cosmos podstawowy zestaw konstrukcyjny obejmuje:
- Tendermint Core. Jest to gotowy silnik blockchaina, oparty o Proof of Stake, z wbudowanym protokołem komunikacji międzyblokowej (IBC). Może być on używany do budowania zarówno publicznych, jak i prywatnych blockchainów. Mechanizm konsensusu zapewnia wysokie bezpieczeństwo oraz natychmiastową ostateczność, oferując przepustowość rzędu 10.000 TPS.
- Cosmos SDK. Pakiet narzędzi dla programistów, przyspieszający proces budowy łańcucha bloków. Zapewnia obsługę popularnych funkcje blockchaina, takich jak zarządzanie, tokeny i stakowanie. Do tego zestawu podstawowego deweloperzy dodają następnie własne, dodatkowe funkcje.
- Interfejs aplikacji (ABCI). Działa jako połączenie między Tendermint Core a Cosmos SDK. Poprawia interoperacyjność, dając programistom narzędzia do przeprowadzanie transakcji między łańcuchami i warstwami. Przy ich wykorzystaniu możliwe jest wykonywanie transakcji pomiędzy blockchainami kompatybilnymi z IBC.
Cosmos – zastosowania praktyczne
Wszystko to brzmi ciekawie, ale czy ktoś już zbudował coś fajnego przy użyciu tych narzędzi? Okazuje się, że tak, nawet kilka rzeczy. Niektóre z tych nazw powinny zresztą brzmieć znajomo:
- Binance Chain i Binance Smart Chain (BNB) – podstawa działania tej wielkiej giełdy,
- Polygon (MATIC) – rozwiązanie Layer 2 dla Ethereum,
- Terra (LUNA) – zdecentralizowana sieć płatności,
- Bluzelle – sieć, zapewniająca przechowywanie danych,
- Kira Network (KEX) – ekosystem aplikacji DeFi,
- Giełda OKX (token OKB) – giełda krypto z obrotami 10 mld $ dziennie,
- oraz cała masa innych projektów, jak HyperLedger, Aragon czy Crypto.com.
Większość z nich nie chwali się swoimi korzeniami, ale każdy ma pod maską silnik oparty na protokole Tendermint, otoczony funkcjami zbudowanymi przy pomocy Cosmos SDK.
Stan gry na dziś
Jak to możliwe, że będąc fundamentem tak wielkich projektów, Cosmos stoi w cieniu, a zbudowane na nim platformy, jak Terra czy Polygon prześcignęły go w kapitalizacji? Cóż, wszystko jest kwestią priorytetów. Ta sieć i jej kryptowaluta ATOM nie zostały wymyślone jako sposób przynoszenia zysków. Celem projektu było stworzenie narzędzi i rozdanie ich ludziom. Misja godna Prometeusza, za co twórcom projektu należy się szacunek całej społeczności krypto.
Na szczęście, po latach pracy na rzecz innych, zespół Cosmos zaczyna na poważnie rozwijać także własny ekosystem.
- po 5 latach prac uruchomiono pełne możliwości Inter Blockchain Communication (IBC). Platformy zbudowane w oparciu o SDK projektu mogą teraz używać Cosmos Hub do bezproblemowego przekazywania danych i zasobów,
- trwają również prace nad podłączeniem do sieci głównej łańcuchów „spoza rodziny”, takich jak Polkadot czy Harmony, a nawet Bitcoina i Ethereum,
- powstał Gravity DEX, umożliwiający posiadaczom tokenów na dowolnym blockchainie obsługującym IBC ich wymianę na inne lub stakowanie,
- wystartował również inny blockchain, Osmosis, służący tworzeniu płynności i handlu tokenami sieci IBC,
- działalność rozpoczął projekt Juno, działający jako interoperacyjna sieć smartkontraktów,
- nieco podobny jest projekt Emeris, zapewniający uniwersalny interfejs dla dApps z różnych blockchainów,
- zapowiadany jest wysyp nowych funkcji i platform, obsługujących m.in. rynek NFT, tokenizację czy staking.
Jak widać, Cosmos wreszcie ruszył z kopyta, koncentrując się na najbardziej obiecującym rynku DeFi.
Kryptowaluta Cosmos (ATOM)
Natywną walutą tego blockchaina jest ATOM. Jego dotychczasowe, raczej skromne osiągi, wynikały z przyjętego założenia: dania maksymalnej wolności twórcom blockchainów, opartych o Cosmos. Utworzenie nowego łańcucha bloków nie wymagało wniesienia opłaty w ATOM, jak np. dzieje się w sieci Polkadot (DOT). Nowo utworzone sieci mogły używać własnych tokenów, niekoniecznie ATOM. On pozostał kryptowalutą sieci Cosmos Hub, tokenem narzędziowym, używanym do zarządzania tym blockchainem.
Najważniejszym zastosowaniem ATOM jest stakowanie w celu zabezpieczenia sieci. Umożliwia on swoim posiadaczom głosowanie, weryfikację i delegowanie swoich uprawnień do walidatorów. ATOM używany jest również do pokrywania opłat transakcyjnych.
Maksymalna podaż ATOM nie jest ograniczona. Obecnie istnieje 280 milionów tokenów, z czego aż 65% jest stakowane. Zysk ze stakowania kryptowaluty Cosmos wynosi ok 10% rocznie.
Jak i gdzie kupić Cosmos (ATOM)?
Szefowie projektu przez długi czas nie chcieli nawet rozmawiać o listingach giełdowych. Binance wprowadziło token za darmo i właściwie tylko za ich niechętną zgodą, kilka innych giełd dostało odmowę. Kryptowaluta Cosmos jest jednak tak ważna, że w końcu musiała znaleźć swoje miejsce na większości giełd krypto.
Największe transakcje przeprowadza Binance, za nim lokują się OKX, Coinbase, XT.com i Huobi. ATOM można kupić rzecz jasna także na DEXach na platformie Cosmos, np. Osmosis. Walutą transakcji w przygniatającej większości będą USDT i BTC.
Portfelami zalecanymi przez platformę są Lunie Wallet (obsługujący prawie wszystkie funkcje tokena) Cosmostation i Keplr. Kryptowalutę możemy przechowywać także w portfelach bardziej uniwersalnych, jak Guarda, Exodus czy TrustWallet. Jeśli wolimy użyć portfela sprzętowego, powinniśmy zastosować któryś z modeli Nano firmy Ledger.
Cosmos – opinie, fakty, ciekawostki
Opinia świata krypto o projekcie Cosmos nieco się zachwiała, gdy jego założyciel, Jae Kwon, w 2020 roku wskutek wewnętrznych tarć opuścił projekt i poświęcił się rozwojowi platformy Virgo.
Mimo nieco anarchistycznych korzeni, sieć nie wyklucza współpracy z instytucjami rządowymi. Służy temu protokół Cosmos Cash, który może obsługiwać tokeny wspierane przez walutę fiat lub CBDC.
Nazwa Tendermint, używana jako określenie algorytmu brzmi świetnie. Jej polskie znaczenie jest nieco skromniejsze – jest to po prostu… mięta 😉
Czy ten projekt zrewolucjonizuje świat krypto? Biorąc pod uwagę, że ekosystem kryptowalut musi się zintegrować, by spełnić pokładane w nim nadzieje, ma po temu wszelkie szanse. Bo jeśli nie Cosmos, to kto?
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.