Elrond (obecnie MultiversX) proponuje ofertę 3 w 1: solidność Bitcoina, programowalność Ethereum i szybkość Solany. Brzmi to świetnie, ale czy może się udać?
Kurs MultiversX
(EGLD/PLN)
118,80 PLN
(30,54 USD)
Zmiana ceny (24h)
0,11% (+0,13 PLN)
Ranking
121
1h
2,39%
24h
0,11%
7d
2,75%
14d
18,82%
30d
14,76%
200d
-25,62%
1y
-30,32%
Kapitalizacja
843 948 385 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
-0,01%
Max cena (24h)
30,77 USD
Min cena (24h)
28,080 USD
Wolumen (24h)
79 768 158 USD
Historyczne maksimum
545,64 USD (2021-11, -94,40%)
Ilość w obrocie
27 637 440 EGLD
Ilość maksymalna
27 637 440 EGLD
Za 100 PLN kupisz 0,84 EGLD
Strona projektu: multiversx.com
Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 10:24
Wykres kryptowaluty MultiversX
Co to jest Elrond (EGLD)?
Elrond powstał pod koniec 2017 roku w Rumunii, jako dzieło braci Beniamina i Luciana Mincu oraz z Luciana Todea. Według zapewnień twórców – to wyjątkowy blockchain, potrafiący zapewnić jednocześnie bezpieczeństwo, wydajność, interoperacyjność i możliwość skalowania. Podobnie jak opisywane wcześniej Harmony, dla osiągnięcia tych celów stosuje sharding, czyli rozbicie strumienia danych na mniejsze części.
Oprócz shardingu, Elrond używa nowatorskiej metody osiągania konsensusu o nazwie Secure Proof of Stake. W tym modelu postawione tokeny EGLD wypływają na wybór węzła, ale go nie determinują, zaś skład walidatorów jest losowo zmieniany.
Dzięki rozwiązaniu problemów związanych z konsensusem i shardingiem, Elrond jest w stanie zapewnić dużą wydajność sieci, bez potrzeby używania komputerów wysokiej klasy. Znakiem firmowym projektu jest także łatwość tworzenia smart kontraktów i świetne wrażenia użytkownika końcowego.
To, co najważniejsze
Elrond jest rozbudowanym ekosystemem i trudno opisać go w kilku słowach. Skupmy się więc na kilku najważniejszych punktach, odpowiadających za użyteczność sieci:
- Wydajność: 16 200 transakcji na sekundę (nawet 263 000 TPS w sieci testowej), koszt transakcji to 0,001 USD.
- Konfiguracja sieci: obecnie 3200 węzłów i 4 shardy, możliwość jej łatwej rozbudowy.
- Zyskowność: przeszło 20% rocznie zwrotu ze stakingu dla walidatorów, od 10% w górę dla stakujących.
- Łatwość programowania: wbudowana maszyna wirtualna Arwen może wykonywać smartkontrakty napisane w C, C++, Rust, Go, TypeScript etc.
- Wrażenia użytkownika: łatwość obsługi, portfel tworzony w kilka sekund, banalnie proste transakcje.
Elrond silnikiem dla DeFi
Elrond zamierza doprowadzić do masowej adopcji blockchaina jako narzędzia DeFi – nowej infrastruktury finansowej. Uważa, że dzięki jego sieci użytkownicy będą mogli korzystać z szybkich i tanich usług finansowych. W tym celu platforma oferuje takie funkcje, jak:
- Stablecoiny. Ekosystem obejmuje kilka stablecoinów, takich jak BUSD, stable powiązane z EUR, CHF, SEK, NOK i DKK, oraz algorytmiczne.
- NFT. Elrond zaprojektował natywny standard NFT, mogący zawierać wbudowaną opłatę licencyjną.
- Launchpad. Umożliwia pozyskiwanie wewnątrz platformy finansowania przez ciekawe projekty.
- AMM DEX. Maiar Exchange, który umożliwi szybką i tanią wymianę zasobów.
- Platforma pożyczkowa. Zapewni automatyczny dostęp do płynnego kapitału, zabezpieczonego pakietami tokenów, podobnie do rozwiązań Aave czy Compound.
- Syntetyki. Tokenizowane instrumenty finansowe, które symulują inne aktywa; mogą to być np. akcje, nieruchomości czy kryptowaluty.
- Mosty. Umożliwiają przenoszenie tokenów pomiędzy łańcuchami. Ogłoszono już budowę mostu między Cardano i Elrond, konstruowany jest także most do ekosystemu Polkadot.
- ESDT. Elrond Standard Digital Token to rozwiązanie, umożliwiające deweloperom wybijanie własnych tokenów na tej platformie.
Nie wszystkie z wyżej wymienionych projektów już działają, nad niektórymi trwają jeszcze intensywne prace. Tym niemniej zakres i tempo prac pokazują, że rozwój platformy faktycznie jest szybki.
Jak to robi konkurencja?
Elrond nie jest oczywiście jedynym projektem, który za cel stawia sobie osiągnięcie wysokiej przepustowości i bezpieczeństwa. Spójrzmy, jak robi to kilka konkurencyjnych projektów.
Ethereum 2.0
Aktualizacja Serenity, wprowadzająca PoS i sharding, znajduje się ciągle w fazie testów. Po wprowadzeniu, oprze się ona na sztywno ustalonym zestawie 1024 shardów, podczas gdy adaptacyjny sharding Elronda umożliwia elastyczne zarządzanie ich ilością. Drugą różnicą jest szybkość transakcji. Ethereum osiąga obecnie 20 TPS, zaś po wdrożeniu Serenity będzie to 10 000 TPS. Elrond już w tej chwili przekracza 16 000 TPS, a testy wykazały, że jest skalowalny do 263 000 TPS.
Algorand
Blockchain Algorand nie implementuje shardingu, zaś transakcje są zatwierdzane i weryfikowane przez losowo wybrane grupy węzłów. W konsekwencji wybór walidatorów w Algorand może zająć nawet ok. 10 sekund, gdy w Elrondzie dany shard osiągnie konsensus w ciągu 4 sekund.
Harmony
Zarówno Elrond, jak i Harmony proponują podobne rozwiązania shardingowe. Harmony ma dziś wydajność wydajność 2000 TPS, docelowo zaś może osiągnąć nawet 1 mln TPS. Nie mogąc przebić potencjalnej wydajności Harmony, Elrond wykazuje jednak, że to jego rozwiązania techniczne dają sieci większe bezpieczeństwo.
Konkluzja – na tle konkurencji Elrond wypada nieźle. Trzeba jednak pamiętać, że sharding to rozwiązanie, które nie zostało jeszcze przetestowane w boju. Kwestie bezpieczeństwa i komunikacji między shardami mogą generować problemy, których nie jesteśmy jeszcze świadomi.
Kryptowaluta Elrond (EGLD), jej funkcje i tokenomika
Natywną kryptowalutą projektu jest EGLD. Sieć przyjęła model emisji waluty zbliżony do Bitcoina – podaż jest ograniczona, a jej maksymalna wielkość to 31,5 mln EGLD. Tokeny będą emitowane przez najbliższe 10 lat, ale opłaty transakcyjne w dużym stopniu kompensują tę emisję. Jeśli wysokość spalanych opłat przekroczy emisję, token może nawet zyskać charakter deflacyjny.
Obecnie w obiegu jest około 20 milionów tokenów. 60% EGLD jest stakowane, co znacząco zmniejsza wolumen, który może być przedmiotem obrotu.
Użyteczność waluty opiera się na jej wykorzystaniu przez sieć. Przetwarzanie transakcji, wdrażanie smartkontraktów, uruchamianie węzłów, stakowanie, głosowania – wszystko to wymaga użycia EGLD.
Jak i gdzie kupić oraz przechować Elrond (EGLD)?
Dwa największe rynki, gdzie można kupić tę walutę to Binance oraz OKX. Łączny dzienny wolumen na tych giełdach zbliża się do 200 milionów dolarów. Mniejsze parkiety to Crypto.com, Kucoin czy Gate.io. Preferowane waluty wymiany to USDT, BTC i BNB. EGLD nie znajdziemy niestety ani na Uniswapie ani na PancakeSwap.
Kryptowaluta Elrond, EGLD (kiedyś miała symbol ERD) debiutowała jako token ERC-20 i BEP-2, obecnie jednak oparta jest na własnym mainnecie i wymaga specjalnego portfela. Zalecany przez firmę jest portfel Maiar, głęboko zintegrowany z usługami sieci (DEX, Launchpool, syntetyki). Możemy użyć także prostszego rozwiązania sieciowego – Elrond Web Wallet lub portfeli wielowalutowych: Trust Wallet lub Frontier Mobile Wallet. Dla bezpieczeństwa możemy także użyć portfela hardware, kryptowaluta EGLD obsługiwana jest bowiem przez sprzęt firmy Ledger.
Elrond – opinie, fakty, ciekawostki
O dobrą opinię o projekcie dbają sami jego użytkownicy, skupieni w grupie Elrond Warriors. Rozgłaszają oni zalety sieci i prostują oni błędne opinie o niej, wygłaszane przez influencerów rynku krypto.
Używany przez sieć portfel Maiar jest czymś więcej niż prostą cyfrową portmonetką. Można nim np. wysyłać pieniądze znajomym i rodzinie za pośrednictwem książki adresowej, podobnie jak w przypadku BLIK.
Opinia o Elrond polepsza się wraz z jego adopcją. Dlatego, we współpracy z Samsungiem, twórcy projektu opracowali m.in. grę mobilną z funkcjami blockchain, dostępną na smartfony serii Galaxy.
Elrond to bardzo ciekawy projekt. Już dziś daje on użytkownikom to, co Ethereum 2.0 dopiero obiecuje. Czy jednak to wystarczy do jego szerokiego przyjęcia? Cóż, zabójców Ethereum było już wielu, a Vitalik Buterin wciąż cieszy się dobrym zdrowiem…
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.