logo

Co to jest Frax Share (FXS)? Jego zalety i wady

xtb - zlatan ibrahimović

Upadek ekosystemu Terra i jego stablecoina UST wstrząsnął rynkiem. Na stable algorytmiczne padł blady strach, ba, nawet gigant USDT zadrżał w posadach. A jak się miewa FRAX i jego token zarządzania Frax Share (FXS)?

Logo kryptowaluty Frax Share

Kurs Frax Share
(FXS/PLN)

7,74 PLN

(1,99 USD)

Zmiana ceny (24h)

2,31% (+0,17 PLN)

Ranking

304

1h

1,79%

24h

2,31%

7d

-17,91%

14d

2,89%

30d

10,52%

200d

-72,71%

1y

-64,65%

Kapitalizacja

164 155 474 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

2,36%

Max cena (24h)

2,00 USD

Min cena (24h)

1,91 USD

Wolumen (24h)

14 320 523 USD

Historyczne maksimum

42,80 USD (2022-01, -95,38%)

Ilość w obrocie

82 615 593 FXS

Ilość maksymalna

99 681 496 FXS

Za 100 PLN kupisz 12,92 FXS

Strona projektu: frax.finance

Ostatnia aktualizacja 2024-10-05 07:51

Wykres kryptowaluty Frax Share


Założenia systemu

Frax Share logo small

Frax Finance opisywaliśmy już w tym tekście, koncentrując się jednak na jego stablecoinie, teraz pora omówić bardziej szczegółowo token FXS. Przypomnijmy tylko, że Frax wprowadza nowatorską koncepcję stablecoina częściowo zabezpieczonego innymi kryptowalutami, a częściowo algorytmicznie, tworząc w ten sposób unikalny produkt na rynku.

Stablecoin FRAX może być wybity przez każdą osobę, która dostarczy dwa niezbędne tokeny: USDC i FXS. Proces wybijania uwzględnia współczynnik zabezpieczenia (CR – collateral ratio) dla tworzenia nowych tokenów. W przypadku 50% współczynnika zabezpieczenia, użytkownik zainteresowany wybiciem 100 FRAX musiałby dostarczyć 50 dolarów w USDC i drugie 50 $ w kryptowalucie FXS. Jeśli zaś za jakiś czas chce wrócić do swoich poprzednich aktywów, może odwrócić proces i w zamian za swoje 100 stablecoinów otrzymać z powrotem 50 USDC i FXS warte 50 $. Minus niewielka opłata.

Co to jest Frax Share (FXS) i jaką rolę pełni?

Frax Share (FXS) jest tokenem zarządzania i narzędziowym, którego cena z założenia jest niestabilna. Ma ona potencjał ruchu zarówno w górę jak i w dół, gdyż jej zmiany paradoksalnie stabilizują kurs FRAX. FXS jest więc rodzajem amortyzatora, mającego utrzymać wartość stablecoina, niezależnie od warunków rynkowych.

Oryginalna dokumentacja projektu przyznaje FXS kilka głównych przypadków użycia:

  1. Minting i Burning. Tokeny FXS zostają spalone podczas wybijania FRAX i wybite na nowo podczas jego umorzenia.
  2. Zarządzanie. FXS zapewnia posiadaczom prawa np. do ustalania akceptowanych pul zabezpieczeń czy poziomu opłat.
  3. Stakowanie i nagrody. Token może być używany w różnych pulach płynności, aby zarabiać odsetki.

Co zmienia wejście Frax v2?

Wprowadzona w 2021 roku nowa wersja protokołu znacząco zmieniła pierwotne założenia. We Frax v1 istniał tylko jeden mechanizm stabilności algorytmu ułamkowego, opisany wyżej. Druga wersja protokołu ​​rozszerza tę ideę, wprowadzając ideę Algorytmicznego Kontrolera Operacji Rynkowych (AMO).

AMO to smartkontrakty, pozwalające lepiej wykorzystać możliwości ekosystemu, jednak nie mające wpływu na wycenę FRAX. Oznacza to, że AMO mogą wykonywać operacje na rynku, ale nie mogą wybić stablecoina z powietrza i tym samym naruszyć pegu z USDC. Dzięki temu mechanizm stabilności warstwy podstawowej FRAX ma pozostawać nietknięty.

Pełne zrozumienie systemu wymagałoby doktoratu z ekonomii, przedstawimy go więc w sposób uproszczony. Podstawowym celem wprowadzenia AMO jest zwielokrotnienie zysków, motywujących posiadaczy FXS, bez zwiększania ryzyka dla systemu. W tym celu powstały różne AMO, obsługujące m.in. pule płynności FXS na Curve, Uniswap, Aave, Yearn, Compound czy Tornado Cash. Zdeponowane jako zabezpieczenie USDC oraz FXS mogą – z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa – zostać umieszczone w odpowiednich pulach, by generować zyski. Trzeba przyznać, że działa to całkiem nieźle – system zarabia dla użytkowników średnio 500 000 dolarów dziennie.

Mechanizm ułamkowo-algorytmiczny warstwy podstawowej nadal ma działać tak, jak wcześniej. Jeśli cena stabla jest powyżej pegu, CR (współczynnik zabezpieczenia) jest obniżany, podaż FRAX rośnie, a kontrolery AMO działają dalej. Jeśli CR zostanie nadmiernie obniżony, AMO wstrzymują wszystkie operacje rynkowe, odpowiednia ilość stablecoinów jest umarzana, a CR wraca do równowagi dzięki zmniejszeniu podaży.

Bezpieczeństwo kontra zyski

Na dzisiejszym rynku trudno jest formułować kategoryczne sądy. Wydaje się jednak, że o ile mechanizmy zabezpieczające w normalnych warunkach są więcej niż wystarczające, mogą one zawieść w sytuacji skrajnie krytycznej. USDC, będące zabezpieczeniem FRAX, zostają bowiem przekazane poza system. Wprawdzie takie platformy jak Aave, Yearn czy Curve cieszą się dobrą opinią i spełniają najwyższe wymogi bezpieczeństwa, nie zabezpiecza to ich jednak całkowicie np. przed atakiem hakerskim.

Gdyby w efekcie takiego ataku utracono dużą ilość USDC, stanowiących zabezpieczenie FRAX, wiara w stabilność systemu zostałaby zachwiana i mechanizm algorytmiczny mógłby się okazać niewystarczający. Trudno również całkowicie pomijać ryzyko, że coś złego może się przydarzyć samemu USDC, będącemu filarem systemu.

Z drugiej strony należy przyznać, że nie sposób osiągać zysków bez ponoszenia pewnego ryzyka. Kontrolery AMO mogą umożliwić platformie stanie się jednym z najpotężniejszych graczy na rynku stablecoinów. Elastyczność i możliwość zarabiania otwiera nowe perspektywy rozwoju systemu. Frax ma szansę stać się najbardziej efektywnym kapitałowo pieniądzem cyfrowym.

Platforma jest największym użytkownikiem skarbca USDC v2 firmy Yearn oraz jednym z głównych pożyczkodawców na Compound. Posiada znaczny udział w kluczowym dla DeFi protokole Convex. Dla wyceny walorów korzysta z usług Chainlink, co zmniejsza ryzyko manipulacji danymi. Zdecydowanie jest więc poważnym graczem o przemyślanej strategii. Cały czas gdzieś w tyle głowy błądzi jednak myśl: na ile protokół odporny jest na krach systemowy?

Kryptowaluta FXS jako nośnik wartości

Wszystkie wygibasy z AMO, pulami płynności czy zabezpieczeniami służą jednemu celowi – rozwojowi systemu oraz uczynienia FXS atrakcyjnym wehikułem inwestycyjnymi. Zapewnia to tokenomika oraz mechanizm generowania wartości.

Zgodnie z dokumentacją, maksymalna podaż FXS została ustalona na 100 milionów tokenów. 60% tych tokenów ma docelowo trafić do społeczności, 35% pozostanie do dyspozycji twórców projektu i inwestorów, a 5% zasili skarbiec.

Zyski dla posiadaczy FXS generowane są na kilka sposobów – poprzez nagrody oferowane ich posiadaczom, zużywanie FXS dla wybijania FRAX oraz poprzez spalanie tokenów, co w długim okresie czasu podnosi ich cenę.

Szczegóły techniczne określają głosy użytkowników oraz przyjęte zasady. Zgodnie z regułą FXS1559 nadwyżki powyżej wskaźnika zabezpieczenia, zostają wykorzystane do zakupu i spalenia FXS. W październiku 2021 r. z kolei uchwalono propozycję przekazania 100% przychodów z AMO posiadaczom veFXS, co motywuje posiadaczy FXS do blokowania ich w protokole. Frax pozwala też np. inwestorom stać się dostawcami płynności na Uniswap, co generuje im przychody z opłat.

Jak i gdzie kupić kryptowalutę Frax Share?

Największe wolumeny FXS znajdziemy rzecz jasna na Binance, inne większe giełdy to Bitrue, BKex, Crypto.com, FTX czy Kucoin. Bogata jest oferta DEXów, z Sushiswap i Uniswap na czele. Najniższe spready oferuje właśnie Sushi w parze FRAX/FXS, jednak wymaga to transakcji na łańcuchu Arbitrum, a wolumen jest niewielki.

Najczęściej wybierane waluty wymiany to USDT, BUSD , USDC oraz WETH.

Nie ma problemów z przechowywaniem kryptowaluty FXS. Token został wydany zarówno na łańcuchu Ethereum, jak i kilku innych (BSC, Arbitrum, Polygon itd.) mamy więc szeroki wybór portfeli. Metamask, TrustWallet, Lumi, Math, Exodus… Bez problemu obsłużą go także portfele hardware, jak Trezor czy Ledger.

Frax Share – opinie, fakty, ciekawostki

Ostatnie kłopoty platformy Terra nie wpłynęły specjalnie na opinię o Frax Share. Rynkowy współczynnik zabezpieczenia USDC wzrósł relatywnie niewiele, z 86 na 89 procent wartości stablecoina.

Frax Finance we współpracy z Chainlink ogłosił start nowego projektu: indeksu cen FPI. Ma to być algorytmiczny stablecoin, odporny na inflację. Inwestorzy mogą oczekiwać takich samych wyników, jak przy zakupie USD, ale bez inflacji.

Na liście walut DeFi FRAX zajmuje pod względem kapitalizacji pozycję 7, a FXS miejsce 27. W obu wypadkach jest to niezłe osiągnięcie.

FXS wydaje się ciekawym tokenem, choć pełne zrozumienie jego potencjału może wymagać długich studiów. Jeśli ekosystem przetrwa bessę, FXS ma szansę stać się jedną z bardziej perspektywicznych monet sektora DeFI. Ostrożność każe jednak poczekać, aż kłopoty na rynku się skończą.


Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
etoro
Sprawdź
51% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
logo tms
Sprawdź
75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Zostań redaktorem serwisu GieldoMania.pl

pekao

XTB IKE

Binance - kod rabatowy -20%