Obok pięknych wieżowców, stadionów, szacownych zabytków i szerokich alei, każde miasto potrzebuje infrastruktury. Sieci wodociągów i kanalizacji, stacji transformatorów czy transportu miejskiego. Taką właśnie niezbędną infrastrukturę dla projektów krypto zamierza zapewnić Marlin.
Kurs Marlin
(POND/PLN)
0,066 PLN
(0,017 USD)
Zmiana ceny (24h)
-4,14% (-0,0028 PLN)
Ranking
398
1h
-2,07%
24h
-4,14%
7d
48,53%
14d
55,35%
30d
42,81%
200d
-20,60%
1y
59,81%
Kapitalizacja
136 717 593 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
-3,45%
Max cena (24h)
0,018 USD
Min cena (24h)
0,016 USD
Wolumen (24h)
31 267 717 USD
Historyczne maksimum
0,32 USD (2020-12, -94,66%)
Ilość w obrocie
8 087 375 977 POND
Ilość maksymalna
10 000 000 000 POND
Za 100 PLN kupisz 1 522,71 POND
Strona projektu: www.marlin.org
Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 12:18
Wykres kryptowaluty Marlin
Problem komunikacji
O źródeł powstania Marlin leży zauważenie pewnego problemu. Komunikacja między dużą grupą ludzi jest trudna i podatna na zakłócenia. Jeśli krzyczymy w tłumie do grupy przyjaciół, mogą oni nas nie usłyszeć, a my nie musimy nawet o tym wiedzieć. Co gorsza, mogą wziąć za nas kogoś innego, mówiącego rzeczy, których my byśmy nie powiedzieli.
Trudno w tej sytuacji się dogadać i podjąć zgodną decyzję. Stąd też demokracja bezpośrednia odchodzi w niepamięć, ludzie zaś wybierają mniejszą grupę, która będzie decydować w ich imieniu. W realu jest to parlament, na blockchainie np. Delegated Proof of Stake.
Sama natura procesu komunikacji prowadzi więc do trudnego wyboru. Albo sprawnie będzie zarządzała niewielka grupa, albo demokratyczne procedury zaowocują powolnością i wysokimi kosztami. Czy ktoś widzi analogię między BSC a Bitcoinem?
Problem centralizacji usiłuje rozwiązać Web3, jednak próbując stworzyć swoje odpowiedniki Amazon czy Google, napotyka takie właśnie wyzwania komunikacyjne. W efekcie projekty Web3 są dziś bardzo nieefektywne i dopóki to się nie zmieni, żaden przełom nie nastąpi.
Co to jest Marlin?
Marlin to protokół Layer 0, który zapewnia wydajną infrastrukturę dla zdecentralizowanych sieci blockchain. Optymalizując przetwarzanie danych dąży do tego, aby wydajność dApps była nie do odróżnienia od ich odpowiedników w Web 2.0. Nowa architektura sieci pozwoli na optymalizację komunikacji i jej skalowanie.
W tym celu Marlin tworzy modułowy system protokołów i bibliotek, umożliwiający tworzenie aplikacji sieciowych. Nie buduje jednak własnego blockchaina. Dostarcza raczej klocki, by każdy mógł użyć ich do budowy tego, co chce: blockchaina, sieci walidatorów, rynku danych czy skalowalnej gry. Zachęca użytkowników dysponujących sprzętem do dzielenia swoich zasobów z twórcami aplikacji, tworząc w ten sposób niezbędną infrastrukturę.
Dwie główne kwestie, na których skupia się Marlin to:
- prędkość: jego sieć jest w stanie osiągnąć globalne opóźnienia <150 ms, co pozwala na tworzenie wydajnych systemów P2P,
- skala: sieć może skalować się do dużej liczby węzłów bez uszczerbku dla wydajności.
W efekcie Marlin zamierza sprawić, by aplikacje oparte o blockchain były równie wydajne, jak obecne rozwiązania Web 2.0.
Jak to działa
Marlin Relay to sieć przekaźników, która może być być zintegrowana z wieloma łańcuchami bloków jednocześnie. System motywacji gwarantuje, że nowe węzły mogą wnosić swoje zasoby do sieci bez negatywnego wpływu na jej bezpieczeństwo.
Sieć obejmuje 4 grupy podmiotów:
- Producenci: inaczej górnicy, tworzą oni bloki i chcą, by były one rozpowszechniane w sieci.
- Odbiorcy: otrzymują bloki danych z sieci; mogą nimi być inni górnicy, giełdy lub dowolne pełne węzły.
- Przekaźniki: węzły, które przekazują bloki od producentów do odbiorców.
- Klaster: zbiór przekaźników, które są zbiorowo odpowiedzialne za propagowanie (rozpowszechnianie) bloków.
Producenci dzielą blok na wiele fragmentów tak zakodowanych, że do zrekonstruowania bloku nie jest konieczne odebranie wszystkich. Te fragmenty są rozpowszechniane do klastrów. Gdy przekaźnik w klastrze otrzyma dane, sprawdza je, a następnie wysyła do innych przekaźników, które z kolei przekazują blok do każdego odbiornika w sieci. Na końcu odbiorcy mogą zrekonstruować blok po odebraniu wystarczającej liczby fragmentów, mniejszej niż 100%
W efekcie uzyskujemy rozwiązanie plug&play niezależne od łańcucha bloków, które umożliwia węzłom szybszą komunikację i przesyłanie większej ilości danych w krótszym czasie.
Protokół jest kompatybilny ze wszystkimi łańcuchami bloków, niezależnie od tego, czy są zgodne z Proof of Work (PoW), Proof of Stake (PoS) czy jakimkolwiek innym mechanizmem konsensusu.
Jeśli masz dalsze pytania, dobrym punktem startu będzie zerknięcie w oryginalny FAQ projektu.
Co nowego u Marlina
Z powyższego widać, że technika sieci Marlin stoi na wysokim poziomie. Ma on jednak inny problem, wspólny dla wielu projektów zarządzanych przez inżynierów: znakomite rozwiązania techniczne są szerzej nieznane, mocno kuleje bowiem dział marketingu i promocji. Z tego względu Marlin nie jest znany publiczności i niewiele może zaoferować szukającym informacji na Twitterze.
Póki co, ostatnie doniesienia mówią że:
- powstało nowe rozwiązanie zapewniające prywatność o nazwie Enclaves,
- nawiązano współpracę z dużym organizatorem hackatonów ETHIndia,
- token projektu (POND) jest już obsługiwany na platformie Arbitrum,
- pojawiły się nowe przekaźniki Marlin w sieci ETH PoS, Polygon oraz Arbitrum,
- POND wszedł na platformę aktywów krypto Anchorage Digital,
- obsługa POND w sieci Arbitrum została zintegrowana na Binance,
- nawiązano współpracę z firmami Injective, Ankr i StaFi.
Szału nie ma. Gdyby Marlin włożył więcej wysiłku w promocję i komunikację, zapewne mieściłby się w Top 100 krypto, na razie pies z kulawą nogą (DOGE 🙂 ) o nim nie słyszał.
Kryptowaluta Marlin (POND)
Marlin wykorzystuje dwa tokeny oparte na Ethereum – POND i MegaPOND (MPond). Podczas gdy POND jest zbywalny, MPond nie jest. Tokeny te są wzajemnie wymienne (1MPond = 1 milion POND), jednak różnią się przeznaczeniem.
- POND jest środkiem rozliczeniowym pomiędzy stronami uczestniczącymi w przetwarzaniu danych (Producenci, Odbiorcy, Przekaźniki), jest też notowany na giełdach. Można go delegować do walidatorów.
- MPond jest niezbędny do stakowania, by móc obsługiwać węzeł sieci Marlin. Daje także prawo do udziału w zarządzaniu projektem.
Tokeny można konwertować używając mostu, jednak o ile konwersja z POND na MPond jest natychmiastowa, most wymusza opóźnienie podczas konwersji w drugą stronę, pozwalając na zamianę tylko 1 % tokenów w danym przedziale czasu. Ma to na celu utrudnienie przejęcia sieci przez złych aktorów, wprowadzenia zamieszania, a następnie szybkiej ucieczki do zbywalnego tokena POND.
Całkowita podaż POND wynosi 10 miliardów, a obecnie na rynku znajduje się połowa podaży.
Jak i gdzie kupić kryptowalutę Marlin?
Marlin zdecydowanie nie jest królem parkietów, dzienne obroty rzadko przekraczają 5 milionów dolarów. Lista giełd wg wolumenu wygląda, jakby była ułożona alfabetycznie: Binance, BiBox, BKEX, BingX. Póżniej na liście pojawiają się Coinbase, HotBit, Gate.io czy Kucoin. Najchętniej przyjmowana w zamian waluta to rzecz jasna USDT.
Ponieważ zarówno POND jak i MPond są tokenami ERC-20, mamy pełną dowolność wyboru portfela, którego użyjemy do przechowywania.
Marlin – opinie, fakty, ciekawostki
Na opinię rynków o Marlin wyraźnie wpłynęła lista jego pierwszych inwestorów. Binance Labs, Arlington Capital czy NGC Ventures zazwyczaj mają dobrego nosa do inwestycji.
Silnym punktem projektu jest grupa jego założycieli z doświadczeniem w Zilliqa, Microsoft i Adobe oraz powiązaniami z MIT, Princeton czy Fundacji Ethereum.
Źródłem nazwy projektu jest marlin – najszybsza ryba na planecie, osiągająca prędkość nawet 100 km na godzinę. Dobrze koresponduje to z zamierzeniami zespołu, by znacząco przyspieszyć Web3.
Marlin to solidny projekt, rozwiązujący realne problemy, choć kompletnie nieznany większości inwestorów. Warto pamiętać, że w bessie często to właśnie niepozorne spółki komunalne są lepszym wyborem, niż modni giganci handlu czy reklamy. Oczywiście pod warunkiem, że przeżyją ten trudny okres.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.