RedStone to wyrocznia blockchain, dostarczająca tony danych dla DeFi. Z jej usług korzysta już przeszło 100 protokołów, obracających miliardami dolarów. Jej natywny token RED właśnie wchodzi na rynek za pośrednictwem Binance. Czy warto się tym zainteresować?

Kurs RedStone
(RED/PLN)
0,52 USD
(2,01 PLN)
Zmiana ceny (24h)
-3,08% (-0,064 PLN)
Ranking
326
1h
-1,49%
24h
-3,08%
7d
-12,94%
14d
-27,72%
30d
0,00%
200d
0,00%
1y
0,00%
Kapitalizacja
145 568 731 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
-3,05%
Max cena (24h)
0,54 USD
Min cena (24h)
0,49 USD
Wolumen (24h)
29 857 347 USD
Historyczne maksimum
0,93 USD (2025-03, -44,35%)
Ilość w obrocie
280 000 000 RED
Ilość maksymalna
1 000 000 000 RED
Za 100 PLN kupisz 49,72 RED
Ostatnia aktualizacja 2025-03-31 22:18
Wykres kryptowaluty RedStone
RedStone na Binance
Binance jest pierwszą giełdą oferującą token RED. Jest to już 64. projekt wprowadzony przez platformę Launchpool. Czas na zablokowanie BNB i USDC minął, warto jednak sprawdzić swoje konto Binance. Może już czeka na nas niespodzianka w formie przydziału RED za wcześniej zdeponowane aktywa?
Nawet jeśli nie załapaliśmy się na airdrop, nic straconego. 28 lutego ruszył pre-market, umożliwiający zakup tego tokena jeszcze przed oficjalna premierą. Rynkowi pre-market poświęciliśmy cały artykuł, tu warto tylko przypomnieć, że może to być zyskowny choć ryzykowny sposób na zakup tokena przed listingiem.
Przez pierwsze 72 godziny handlu pre-market na platformie obowiązują widełki cenowe, aby zapobiec nadmiernej spekulacji. Po tym okresie token będzie notowany na rynku Spot, już bez żadnych ograniczeń.
Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej przed zakupem, warto zerknąć w raport na temat projektu.
Co to jest RedStone?

Rola wyroczni w świecie DeFi jest nie do przecenienia. Działają one jak autostrada, przez którą dane ze świata rzeczywistego płyną do łańcuchów bloków. Obok informacji off-chain, dostarczają zdecentralizowanym aplikacjom także danych pochodzących z innych blockchainów.
Samodzielne pozyskiwanie ich przez każdą dApps z osobna byłoby skrajnie niepraktyczne. Bez stałego dopływu informacji przypominałyby zaś one tysiące samotnych wysp, nie mogących się ze sobą komunikować. Wyrocznie łączą więc cały ekosystem blockchain w spójną całość, jednocześnie otwierając go na zewnątrz.
Numerem 1 w biznesie wyroczni jest niewątpliwie Chainlink, istnieje także kilka innych ważnych projektów. Ostatnio do tego ekskluzywnego grona dołączył RedStone. I choć dopiero startuje, to ma zalety, które mogą zadecydować o szybkim awansie w tej lidze.
Co cieszy, RedStone jest projektem w dużej mierze polskim. Jego CEO jest Marcin Kaźmierczak, ostatnio wpisany na prestiżową listę Forbes: 30 Under 30. Z naszego kraju wywodzi się także współzałożyciel projektu, Jakub Wojciechowski.
Na początku 2025 RedStone obsługuje już 70 łańcuchów i ponad 1250 aktywów.
Najważniejsze są pieniądze

Wejście nowego projektu do przestrzeni kontrolowanej przez Chainlink i kilku innych potentatów przypomina pływanie w basenie z rekinami. Na czym RedStone opiera swoje nadzieje odebrania im kawałka rynku?
Bardzo duże znaczenie ma przewaga ekonomiczna, wynikająca wprost z architektury projektu.
RedStone reklamuje się jako jedyna platforma, w pełni obsługująca wszystkie modele dostarczania danych. Tak jak konkurencja, przesyła informacje poprzez kanały Push, używane przez główne protokoły pożyczkowe. Obsługuje jednak także kanały Pull, potrzebne do pobierania danych w trybie natychmiastowym.
Większość wyroczni, w tym Chainlink, opiera się głównie na modelu Push. Dane są stale aktualizowane na łańcuchu, nawet gdy nie są one wykorzystywane. Generuje to znaczne koszta. RedStone minimalizuje je poprzez użycie modelu Pull i przechowywanie danych off-chain na platformie Arweave. Eliminuje to 90% transakcji on-chain i takie też oszczędności przynosi.
Platforma oczywiście obsługuje także model Push, stosuje jednak wtedy kilka optymalizacji:
- używa Push tylko dla krytycznych danych (np. ETH/USD), podczas gdy mniej istotne dane wciąż dostępne przez Pull
- dostosowuje częstotliwość przesyłania danych do zmienności rynku i kosztów gazu
- subsydiuje koszty modelu Push zyskami z Pull, co buduje równowagę w ekosystemie.
RedStone i jego zalety
RedStone jest tańszy w użyciu niż inne wyrocznie, nie znaczy to jednak, że jego usługi są gorszej jakości. Raczej przeciwnie.
- Szybkość. Kanały danych RedStone są bardziej wydajne, niż innych projektów. Potwierdzają to informacje zwrotne z platform DeFi. W 2024 roku firma ogłosiła, że ich dane są dostarczane o 30% szybciej niż średnia rynkowa.
- Dokładność. Projekt utrzymuje, że ma najlepszą metodologię wyceny wśród wszystkich wyroczni. Przeprowadzone badania pokazują, że dokładność w wycenie wynosi 99,9%, co jest wskaźnikiem wyższym niż u konkurencji.
- Skalowalność. Modularna architektura RedStone pozwala ominąć problem przeciążeń, z którymi borykają się wszystkie wyrocznie. Platforma umożliwia też przy okazji integrację nowych aktywów w 1-2 tygodnie zamiast standardowych kilku miesięcy.
- Możliwość dostosowania. Kanały danych mogą zostać dostosowane do potrzeb najróżniejszych protokołów. Obecnie oferowanych jest przeszło 1250 kanałów dla tokenów, akcji, ETFów i towarów. Dostarczane są różne nietypowe dane, wymagane np. przez protokoły restakingowe.
- Bezpieczeństwo. Platforma działa od przeszło 2 lat bez żadnych awarii czy błędów w wycenie. Silnym punktem jest też jakość zabezpieczeń. Obok standardowego stakingu, jest to współpraca z EigenLayer AVS, dająca udział w puli zabezpieczeń wartej wiele miliardów dolarów.
- Uniwersalność. RedStone jest w stanie dostarczać dane praktycznie do wszystkich sieci zgodnych z EVM i wielu non-EVM. Zastosowana technologia eliminuje potrzebę osobnej integracji dla każdego środowiska.
Najwyraźniej te zalety przemawiają do klientów: w ciągu ostatniego roku RedStone odnotował wzrost liczby użytkowników o 500%.

Jak działa wyrocznia RedStone?
Modułowa architektura rozbija cały proces pracy wyroczni na cztery główne komponenty.
- Pozyskiwanie danych. System zbiera informacje z giełd scentralizowanych (np. Binance), zdecentralizowanych (np. Uniswap) oraz innych dostawców. Te same dane mogą być pozyskiwane z kilku źródeł dla zwiększenia bezpieczeństwa. Następnie są one filtrowane pod kątem anomalii i wzbogacane o metadane, jak znaczniki czasowe czy wolumen.
- Dystrybucja danych. Teraz następuje porównanie i konsolidacja danych z wielu źródeł. Gotowe dane są kryptograficznie podpisywane przez walidatorów, tworząc pakiety danych. Są one przesyłane do warstwy dystrybucji (DDL – Decentralized Distribution Layer). Trafiają na Arweave jako zapis historyczny w celu ewentualnej weryfikacji, a równolegle są przechowywane w węzłach sieci, co zapewnia ich dostępność.
- Przekazywanie danych. Dane przesyłane są z DID na docelowy blockchain. W modelu Pull użytkownicy mogą dołączyć pakiety danych bezpośrednio do swoich transakcji. W modelu Push węzły stale monitorują cache i aktualizują dane w przypadku zmian lub po upływie określonego czasu.
- Konsumpcja danych. Tu następuje integracja dostarczonych informacji z dApps. EVM-Connector pozwala deweloperom używać danych z RedStone w swoich smartkontraktach. Dla łańcuchów non-EVM dane są odpowiednio konwertowane. W każdym wypadku istnieją zabezpieczenia, pozwalające np. akceptować tylko dane wielokrotnie potwierdzone albo pochodzące od zaufanych dostawców.

Czy projekt ma jakieś problemy?
Mimo zalet, RedStone ma również swoje mniej chętnie eksponowane wady. Zidentyfikowane w audytach problemy to:
- Mechanizm Time Travel. Teoretycznie daje możliwości manipulowania cenami poprzez wielokrotne przesyłanie starszych danych. Jak dotąd ta podatność nie została wykorzystana i możliwe że nie ma praktycznego znaczenia.
- Ograniczenia adaptera cen. Buforuje on dane otrzymane z wyroczni i nie pozwala na aktualizację ceny przed upływem określonego czasu. Może to być problemem w okresach dużej zmienności rynkowej. Podjęto już prace naprawcze.
- Brak pełnej odporności na manipulacje. Chociaż RedStone odrzuca odstające wartości i uśrednia wyniki, teoretycznie możliwy jest atak zniekształcający ceny. Agregacja danych z wielu źródeł minimalizuje to ryzyko i jak dotąd nie zanotowano ataku tego typu.
Problemy są, ale wydaje się że nie mają one przełożenia na praktykę. Od momentu wdrożenia sieci w styczniu 2023, ani razu nie zanotowano skutecznego ataku na platformę.
Konkurencja nie śpi
RedStone jest wyrocznią nową i o niewielkiej kapitalizacji. Jak wygląda główna konkurencja?
Chainlink

Pierwsza i największa wyrocznia, punkt odniesienia całej branży. Obok obsługi wielu projektów krypto, współpracuje z firmami spoza branży jak SWIFT czy Google Cloud.
Podobnie jak RedStone potrafi dostarczać dane cross-chain. Oferuje usługi znakomitej jakości, ale relatywnie drogie. Uważany jest za najbezpieczniejszą spośród wyroczni.
Pyth Network
Skupia się na danych z rynków finansowych, ściąga dane bezpośrednio od dużych traderów i z giełd. Informacje określają nie tylko wysokość ceny danego towaru, ale także statystyczną miarę niepewności tych danych. Wyrocznia jest bardzo szybka – dostarcza info o zmianie ceny w milisekundach.
Supra
Wyrocznia nowej generacji, oparta o dowody wiedzy zerowej. Zapewnia poprawność danych bez ujawniania swoich mechanizmów weryfikacji. Podobnie jak RedStone, oddziela funkcje gromadzenia, walidacji i przekazywania danych. Poza ich dostarczaniem oferuje także np. modelowanie ryzyka. Projekt jest relatywnie scentralizowany.
Podsumowując, każda wyrocznia specjalizuje się w czymś innym. Chainlink zapewnia najwyższe bezpieczeństwo, Pyth obsługuje handel wysokiej częstotliwości, Supra oferuje prywatność i moc obliczeniową, a RedStone solidne usługi w przystępnej cenie.
Partnerstwa i integracje
RedStone nie działa w próżni, obsługuje już całkiem sporo znanych projektów:

- Berachain – projekty BeraSwap, Honey Chat, Ooga Boog, Origami i kilka innych
- Monado – podobnie, kilka projektów DeFi jak Kintsu (liquid staking) czy FastLane Labs
- Sonic (ex Fantom) – RedStone jest oficjalną wyrocznią tego ekosystemu
- Ethena – ekosystem oferujący syntetyczne stablecoiny USDe i sUSDe
- Euler Labs – protokół pożyczkowy działający na Ethereum, powiązany także z Monado
- Spark Protocol – duża platforma DeFi o TVL przekraczającym 4 miliardy dolarów
- Venus Protocol – popularny DEX ekosystemu BNB Chain
- Pendle – protokół derywatów powiązany z sektorem tokenizacji RWA
- Unichain – blockchain Layer 2, opracowany przez Uniswap dla aplikacji DeFi
- Swell – rozwiązanie Layer 2 dla BTC, wpisujące się w trend Bitcoin DeFi
- Lombard Finance – również oparty o BTC protokół płynnego stakingu
Token RedStone (RED) i jego tokenomika
Natywnym tokenem platformy jest RED, zapisany jako ERC-20, choć poza Ethereum dostępny także w sieciach Solana i Base. Jego maksymalna podaż to 1 miliard tokenów, przy początkowym obrocie wynoszącym 28% tej podaży.
Podział tokenów wygląda następująco:

- Społeczność (pula genesis) 10,00%
- Rozwój protokołu 10,00%
- Team 20,00%
- Binance Launchpool 4,00%
- Dostawcy danych 24,30%
- Wcześni inwestorzy 31,70%
Jak widać, minusem jest spory udział teamu i VC, łącznie dysponujących przeszło 50% tokenów.
Plusem natomiast to, że tokeny te są w 100% zablokowane przez pierwszy rok. A potem przecież i tak już koniec hossy krypto. 😉
Podstawowym przeznaczeniem tokena jest staking przez dostawców danych, zabezpieczający ich uczciwe zachowanie. Będzie on nagradzany częścią opłat, co ciekawe wypłacanych w nie postaci RED, a w ETH, BTC, SOL i USDC.
Dalsze perspektywy

RedStone rozwija się szybko. Plany na rok 2025 obejmują usprawnienia wyroczni dla potrzeb restakingu wielu aktywów, w tym Bitcoina.
Trwają też prace nad rozwiązaniem Oracle Extractable Value (OEV) – sposobem na przejęcie przez protokoły DeFi wartości, dotąd przechwytywanej przez boty MEV.
Tworzone są niestandardowe rozwiązania RWA, pozwalające na bezpieczny udział w rynku dużym instytucjom finansowym. Budowany jest też RedStone Lightning, oferujący niemal zerowe opóźnienie w aktualizacji cen.
RedStone jest interesującą propozycją wyroczni nowej generacji. Nie zastąpi Chainlinka czy Supry, ma jednak duże szanse zdobyć na tym wymagającym rynku własną niszę. Problem w tym, że widzą to wszyscy, dlatego niełatwo kupić tokeny RED po atrakcyjnej cenie.