Szybkie przetwarzanie danych to tylko połowa sukcesu. Liczy się także czas ich finalizacji, nie mówiąc już o stabilności i bezproblemowym działaniu platformy. Czy Sei ma szansę zamieszać w segmencie ultra-wydajnych Layer 1?
Kurs Sei
(SEI/PLN)
1,82 PLN
(0,47 USD)
Zmiana ceny (24h)
-2,23% (-0,042 PLN)
Ranking
62
1h
-0,70%
24h
-2,23%
7d
-0,39%
14d
13,74%
30d
7,10%
200d
-17,34%
1y
164,43%
Kapitalizacja
1 992 120 194 USD
Zmiana kapitalizacji (24h)
-1,98%
Max cena (24h)
0,49 USD
Min cena (24h)
0,45 USD
Wolumen (24h)
298 996 221 USD
Historyczne maksimum
1,14 USD (2024-03, -58,71%)
Ilość w obrocie
4 249 583 333 SEI
Ilość maksymalna
10 000 000 000 SEI
Za 100 PLN kupisz 54,92 SEI
Strona projektu: www.sei.io
Ostatnia aktualizacja 2024-11-21 07:21
Wykres kryptowaluty Sei
Sei – najszybszy blockchain świata?
Sei to sieć warstwy 1, reklamująca się jako „najszybszy blockchain świata”. Cóż, nie jest to do końca prawda, np. sieć Nano jest nieco szybsza. Nie zmienia to faktu, że Sei ze swoją maksymalną wydajnością 20 000 TPS jest w absolutnej czołówce.
Blockchain został zbudowany przy użyciu Cosmos SDK i opiera się na dobrze znanym mechanizmie konsensusu Tendermint. Jego optymalizacja oraz wprowadzenie autorskich rozwiązań pozwoliły jednak podwoić standardową wydajność do 20 000 TPS. Dzięki zastosowaniu standardu IBC, sieć może łatwo wymieniać dane z większością łańcuchów w ekosystemie Cosmos.
W swoich założeniach Sei stara się pozycjonować pomiędzy łańcuchami ogólnego zastosowania (jak Ethereum czy Solana) oraz łańcuchami zbudowanymi dla konkretnej aplikacji (dYdX, Flow). Te pierwsze oferują elastyczność, te drugie – optymalizację i wysokie osiągi. Sei Network zamierza być pionierem, godzącym te funkcje i oferującym rozwiązania dla całego sektora.
Sei kieruje swoją ofertę do rynku DeFi, a konkretnie do zdecentralizowanych giełd (DEX). Dostosowana do tego została cała oferta platformy
Odpowiednio zmieniony Tendermint pozwolił na zintegrowanie takich funkcji, jak wydajny silnik składania i dopasowywania zamówień, bardzo istotny w tej branży. Pozwala to zrealizować zlecenie w ułamku sekundy, z czym protokoły oparte np. na Ethereum mają duży problem.
Sieć Sei bywa mylona z opisywanym wcześniej blockchainem Sui. Obie platformy są nowoczesne i wydajne, jednak Sui opiera się na odmiennej architekturze i używa języka Move.
Wszystko dla DeFi
Sei stara się pogodzić ogień z wodą, jednocześnie oferując bardzo szybkie i bezpieczne transakcje. Uzyskuje to, implementując cały szereg nowych rozwiązań:
- ulepszony model konsensusu (o bajeranckiej nazwie Twin-Turbo). Usprawnia on rozpowszechnianie bloków i porządkowanie transakcji, co skraca czas potrzebny na przetwarzanie informacji. Opiera się na założeniu, że bloki są poprawne i odrzucaniu ich tylko, jeśli któryś walidator zgłosi problemy.
- wbudowana księga zamówień i silnik dopasowujący. Pozwala to na agregację danych z wielu giełd oraz budowę centralnej księgi zleceń (CLOB). W ten sposób powstaje opłacalna alternatywa dla AMM i pul płynności, działająca już na poziomie protokołu.
- własne wyrocznie cenowe. Sei posiada natywny moduł Oracle, obsługujący wyceny wszystkich aktywów, dostępnych na sieci. Niezależnie, użytkownicy mogą skorzystać także z usług Pyth. Nie jest natomiast zintegrowany Chainlink.
- równoległa realizacja zamówień. Pozwala ona na jednoczesne przetwarzanie zamówień z różnych rynków w celu maksymalizacji wydajności. Zamówienia z tego samego rynku przetwarzane są natomiast jedno po drugim, aby nie dopuścić do prób oszustwa.
- jednoblokowe transakcje. Pozwala inwestorom na składanie zleceń i ich realizację w ramach jednego bloku. Jest to idealne rozwiązanie dla traderów wyspecjalizowanych w handlu wysokiej częstotliwości (HFT).
- pakietowanie. System grupuje wiele zamówień i akceptuje je jednocześnie. Zapobiega to frontrunningowi i gwarantuje uczciwe warunki wszystkim użytkownikom.
W scenariuszu obejmującym 10 000 zamówień na blok na 20 różnych rynkach, Sei udało się skrócić czasy bloków z 1,33 s do 0,81 s, opóźnienia z 371 ms do 48 ms i osiągnąć przepustowość przeszło 12 000 zamówień/s.
Nowe otwarcie: Sei v2
Wiemy już, że Sei jest systemem wydajnym. To świetnie, ale nie jest jedyny: Nano, Solana, Hedera Hasgraph, Algorand… Przełomem byłoby, gdyby tę wydajność udało się pogodzić ze zgodnością z Ethereum Virtual Machine. I właśnie z myślą o takiej zgodności w połowie roku 2024 rozpoczęto wdrażanie Sei v2.
Dla użytkowników oznacza to, że przejście na Sei nie wymaga porzucenia ulubionych narzędzi i aplikacji. Z kolei deweloperzy mogą nadal pisać smartkontrakty w Solidity, wykorzystując znane biblioteki. Architektura Sei stanowi pomost między starym a nowym, zapewniając znakomite osiągi bez poświęcania dotychczasowego komfortu.
Dzięki połączeniu błyskawicznego, równoległego wykonywania transakcji oraz zgodności z EVM, wersja 2 może stać się przełomem.
Najważniejsze modyfikacje Sei v2 obejmują:
- kompatybilność wsteczną z EVM: umożliwia to migrację kontraktów z Ethereum bez jakiejkolwiek modyfikacji, w tym tak popularnych, jak Metamask czy Uniswap
- optymistyczną równoległość: pozwala na jednoczesną obsługę wielu transakcji. Jest to rozwiązanie znane z Aptos, Sui czy Solany, jednak nigdy dotąd nie stosowane w łańcuchu zgodnym z EVM
- SeiDB: ulepszenia warstwy pamięci masowej, aby zapobiec nadmiarowi danych, poprawić wydajność ich odczytu oraz ułatwić uruchamianie nowych węzłów sieci
- interoperacyjność: różne komponenty sieci (kontrakty CosmWasm, EVM, rozwiązania stakingowe) mogą się płynnie komunikować. Transakcje natywne Sei obsługują wszystkie ich typy
W efekcie Sei V2 oferuje: zgodność z EVM, bardzo dużą wydajność, płynną obsługę oraz udział społeczności w zarządzaniu.
Aktualizacja sieci głównej Sei odbyła się 27 maja 2024, jednak niektóre funkcje mogą zostać wprowadzone z pewnym opóźnieniem.
Ale jak to działa?
Wbrew pozorom, wprowadzenie zgodności z EVM nie jest drastyczną zmianą. Transakcje EVM są niejako „opakowane” w transakcje Sei. Węzły blockchain nie widzą istotnej różnicy, a jedynie kierują transakcje do odpowiedniego modułu (CosmoWasm lub EVM). Moduł EVM wykonuje kod bajtowy Ethereum, umożliwiając takie działania, jak wysyłanie monet lub wykonywanie smartkontraktów. Opłaty transakcyjne uiszczane są w SEI, a nie w typowym dla Ethereum Gwei.
Adresy portfeli Ethereum są trwale powiązane z adresami w sieci Sei. Ponieważ MetaMask (EVM) wyświetla adres Ethereum, a Keplr (CosmoWasm) pokazuje adres Sei, konieczne jest połączenie tych adresów. Są one mapowane i przechowywane razem. Jeśli do modułu EVM wpłynie żądanie sprawdzenia salda określonego adresu Sei, system zwróci sumę sald zarówno adresu Sei, jak i odpowiadającego mu adresu EVM.
Gdy użytkownik tworzy portfel Sei, automatycznie przypisywany jest odpowiedni adres EVM, zaś blockchain śledzi i zarządza jednocześnie oboma tymi adresami. Niezależnie od użytego portfela, dostarczane są prawidłowe i kompletne informacje o saldzie.
W chwili obecnej przetwarzaniem transakcji zajmuje się niespełna 40 walidatorów, co świadczy o przedkładaniu wydajności ponad decentralizację.
Rozwój ekosystemu
Sei chwali się, że już dziś aplikacje tworzy na nim ponad 200 zespołów. Zapewne to prawda, gotowych aplikacji nie ma jednak zbyt wiele. Największe z nich to:
- Astroport – pierwszy DEX na Sei, znany także z innych platform opartych o Cosmos
- Axelar – protokół komunikacyjny, pozwalający na obrót aktywami innych ekosystemów
- Pallet Exchange – rynek tokenów NFT na Sui, oferuje kolekcje jak The Colony, WE Bump i Seiyans
- Kryptonite – platforma płynnego stakingu, pozwalająca też na wybijanie stablecoina kUSD
- Levana – platforma perpetual swaps, oferująca dźwignię do 30x, znana także z Osmosis i Injective
- Synthr – wielołańcuchowy protokół pozwalający na wybijanie aktywów syntetycznych
- Nitro SVM – rollup, który pozwala na używanie w łańcuchu Sei maszyny wirtualnej Solany (SVM)
- Simba Exchange – DEX, który oferuje przystępne ceny i bardzo niski poślizg
- Seiyan – główny memecoin sieci Sei
Tokenomika projektu
Całkowita podaż SEI to 10 miliardów tokenów. Niestety, ich dystrybucja nie wygląda zachęcająco. Inwestorzy prywatni, zespół oraz Fundacja Sei dysponują łącznie 49% tokenów. 48% stanowi Rezerwa Systemowa. Tylko 3% tokenów trafiło w ręce społeczności z drodze airdropa.
Wielu użytkowników obawia się masowych zrzutów, mogących pogrążyć cenę tokena. Nie jest to wykluczone, gdyż w obiegu znajduje się dopiero 3 z docelowych 10 miliardów tokenów.
Co do zastosowań, SEI pełni kilka uzupełniających się wzajemnie funkcji:
- opłaty sieciowe: tokeny używane są do pokrywania kosztów transakcyjnych
- stakowanie: właściciele SEI mogą delegować swoje tokeny do walidatora
- zarządzanie: posiadanie tokenów pozwala wpływać na ewolucję ekosystemu
- użycie w aplikacjach: SEI są potrzebne na giełdach i w aplikacjach sieci
Preferowanie zespołu i VC kosztem społeczności oraz sposób przydzielania tokenów wywołały wywołały sporo nieprzychylnych uwag i pozostają główną przyczyną FUDu, dotykającego SEI.
Sei i jego konkurencja
Choć pozycja Sei jako szybkiego rozwiązania Layer 1 kompatybilnego z EVM daje mu sporą przewagę, nie oznacza to, że nie ma on konkurencji.
Pomijając nawet projekty EVM Layer 2, jak Arbitrum czy sidechainy jak Polygon, w grze pozostaje choćby L1 Fantom. Wydaje się jednak, że główny problem Sei może mieć z dwoma innymi łańcuchami, mimo że nie są one natywnie zgodne z Ethereum.
Solana (SOL)
Choć Sei oferuje wyższą praktyczną przepustowość (20 vs 10 tysięcy TPS) oraz szybszą finalizację bloków, przegrywa na wielu innych polach.
Widać to przede wszystkim we wskaźnikach adopcji, w których Solana bije go znacząco. Nie jest to dziwne, w końcu jest na rynku kilka lat dłużej. Dzienna liczba transakcji: 23 mln vs 4 mln. Dzienna liczba użytkowników 570 tyś. vs 40 tyś. TVL 4,5 mld vs 35 mln. Znacząco większa liczba aktywnych programistów, lepsza decentralizacja, więcej platform DeFi. Do tego Solana również rozwija kompatybilność z EVM, opartą o sieć Neon.
Wydaje się zatem, że plotki o śmierci SOL są zdecydowanie przedwczesne… chyba że nastąpi ostateczna awaria tego blockchaina 😉
Injective (INJ)
Tak jak konkurent, wywodzi się z ekosystemu Cosmos i bazuje na Tendermint. Nie jest natywnie kompatybilny z Ethereum, jednak intensywnie rozwija protokół InEVM, pozwalający na wdrażanie wdrażanie aplikacji w Solidity .
Podobnie jak Sei został zbudowany specjalnie do obsługi DeFi. Zapewnia podstawowe instrumenty infrastruktury finansowej, w tym gotowe moduły księgi zamówień, silnik wymiany, wyrocznie czy ubezpieczenia. Oprócz obsługi standardowych transferów ERC-20 czy tokenów IBC, Injective obsługuje transmisję praktycznie dowolnych innych danych, co daje mu na wysoką interoperacyjność.
Przewagą nad Sei jest spora ilość funkcjonujących już, gotowych aplikacji, co przekłada się na prawie dwukrotnie większy TVL sieci (70 milionów $).
Kryptowaluta SEI – gdzie kupić?
SEI jest dostępna na wielu parkietach: Binance, Coinbase, Bitget, Bybit, Gate.io czy Kucoin. Szykując się na zakupy należy przygotować USDT, choć niektóre giełdy przyjmą także BTC, ETH i USDC.
Ponieważ sieć Sei obsługuje zarówno EVM jak i środowisko Cosmos, nie będzie problemu z przechowywaniem tokenów. Oba te środowiska obsłużą Compass, Fin czy Seif.
Jeśli wystarczy nam EVM, możemy użyć Metamask, a jeśli wolimy portfel typowy dla Cosmos – Keplr.
Sei – opinie i statystyki
Dobra opinia o Sei, oparta głównie na jego wydajności, skutkuje znaczną ilością portfeli założonych w sieci – wg teamu jest ich już około 8 milionów.
Brzmi to wiarygodnie, kiedy spojrzymy na liczbę członków firmowego Discorda – licznik wskazuje już grubo ponad pół miliona, dwa razy więcej niż konkurencyjne Injective.
Impulsem do powstania sieci miały być nieuczciwe zagrania WallStreet, związane z czasowym zablokowaniem transakcji akcjami Game Stop, kiedy mogło to zaszkodzić dużym instytucjom.
Czy Sei przebije się do czołówki krypto? Któż to wie… Potencjał skalowalnego EVM jest ogromny, jednak konkurencja jest tuż za plecami, a czasem nawet nieco z przodu. Wszystko zależy od tego, czy uda się przyciągnąć wystarczającą ilość aplikacji i programistów, by zniwelować przewagę Solany czy Injective.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Co to jest Sei Network?
Jest to platforma blockchain, która zapewnia bardzo wysoką wydajność, oferując przy tym kompatybilność z wirtualną maszyną Ethereum (EVM).
Ile kosztują transakcje na Sei?
Sei potrafi być naprawdę tani w użytku. Najniższa zanotowana opłata za gaz wyniosła zaledwie 0,0002 dolara.
Czym jest Twin Turbo Consensus?
Jest to nowatorski mechanizm konsensusu, który przyspiesza przetwarzanie transakcji i zapewni błyskawiczną finalność.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.