logo

SingularityNET (AGIX): opis i przypadki użycia projektu AI

xtb - broker godny zaufania

Sztuczna inteligencja to gorące słowo ostatnimi czasy, zaś SingularityNET to najbardziej znana firma łącząca AI i blockchain. Co sobą reprezentuje i czy jest w stanie wygrać wielki wyścig XXI wieku?

Logo kryptowaluty SingularityNET

Kurs SingularityNET
(AGIX/PLN)

2,10 PLN

(0,53 USD)

Zmiana ceny (24h)

6,44% (+0,13 PLN)

Ranking

150

1h

-2,03%

24h

6,44%

7d

-11,87%

14d

-15,81%

30d

-40,52%

200d

65,51%

1y

119,37%

Kapitalizacja

409 399 784 USD

Zmiana kapitalizacji (24h)

3,56%

Max cena (24h)

0,57 USD

Min cena (24h)

0,50 USD

Wolumen (24h)

1 390 977 USD

Historyczne maksimum

1,46 USD (2024-03, -63,40%)

Ilość w obrocie

765 648 510 AGIX

Ilość maksymalna

897 710 362 AGIX

Za 100 PLN kupisz 47,58 AGIX

Strona projektu: singularitynet.io

Ostatnia aktualizacja 2024-07-06 14:51

Wykres kryptowaluty SingularityNET


Co to jest SingularityNET?

SingularityNet logo małe

SingularityNET to oparty na blockchainie projekt AI mający na celu stworzenie zdecentralizowanego rynku sztucznej inteligencji ogólnego zastosowania (AGI). AGI może być wykorzystana do rozwiązania praktycznie każdego problemu, co odróżnia SingularityNET od wąsko wyspecjalizowanych projektów, przeznaczonych do realizacji konkretnych zadań.

Realizując swoją wizję, projekt buduje platformę, na której programiści mogą udostępniać swoje rozwiązania w zakresie sztucznej inteligencji w sposób zdecentralizowany. Platforma umożliwia im publikowanie i udostępnianie usług AI użytkownikom, Ci zaś mogą uzyskiwać do nich dostęp w różnych celach, takich jak rozpoznawanie ludzkich emocji, wykrywanie obiektów na zdjęciach itd.

Choć obecnie opiera się o Ethereum i Cardano, docelowo SingularityNET ma na celu zbudowanie systemu niezależnego od konkretnego łańcucha. W tym celu stworzono narzędzia wykraczające poza blockchain, oferujące szybką i prostą integrację usług AI.

Projekt został uruchomiony w 2017 roku, zaś jego założycielem jest czołowy badacz sztucznej inteligencji, dr Ben Goertzel. Jego biznesowym partnerem jest dr David Hanson, twórca inteligentnego robota o nazwie Sophia.

Części składowe systemu

Na platformę SingularityNET składa się kilka modułów:

1. AI Marketplace – rynek sztucznej inteligencji

AI Marketplace to dApp, która umożliwia programistom oferowanie ich usług AI, takich jak generowanie tekstu czy porównywanie danych. Aplikacja zapewnia interfejs, umożliwiający użytkownikom interakcję z tymi usługami. Marketplace jest prosty w użyciu, zaś przed kupnem można poprosić o demo wymienionej usługi.

2. AI Publisher – portal dla twórców

Tutaj programiści mogą zarządzać swoimi usługami AI. Wystarczy wypełnić proste formularze i podać informacje dotyczące oferowanej usługi. Twórcy mogą tu uzyskać dostęp do zaawansowanych funkcji, narzędzi do testowania wersji beta i analiz wykorzystania ich aplikacji.

3. Infrastruktura do stakingu AGIX

SingularityNET ma również portal do stakingu (blokowania tokenów), gdzie posiadacze AGIX mogą je wykorzystać, aby otrzymać nagrody. Stakując AGIX, pomagają oni zabezpieczyć funkcjonowanie platformy. Portal do stakingu działa na Ethereum, ale niebawem zostanie udostępniony także na Cardano.

4. Daemon – pomocnik programisty

Demon to usługa proxy, która współdziała ze smartkontraktami i płatnościami Ethereum aby umożliwić programistom skupienie się na swojej pracy. W przypadku płatności Demon współpracuje z inteligentną umową Multi-Party Escrow, aby zweryfikować podpisy użytkowników i upewnić się, że klient ma wystarczające środki by sfinalizować transakcję. Po przetworzeniu płatności Demon przekazuje informację AI, że może zaczynać pracę.

Ekosystem i powiązane projekty

Aby zwiększać adopcję swych usług, platforma rozwija ekosystem pokrewnych projektów. Rozszerzają one zastosowanie AGI na takie dziedziny, jak DeFi, robotyka, biotechnologia, gry czy media. SingularityNET działa jak inkubator zapewniający fundusze i wiedzę fachową tym przedsięwzięciom, które stopniowo stają się coraz bardziej samodzielne.

Najważniejsze z tych projektów to:

  • SingularityDAO, skupione na oferowaniu narzędzi DeFi, mających nie tylko przynosić zyski, ale i wspierać inne projekty na platformie,
  • Rejuve, oparta o AI zdecentralizowana organizacja, której misją jest przedłużanie zdrowego ludzkiego życia,
  • SophiaVerse, metaverse osadzony w świecie AI, oferujący także API do integracji innych gier,
  • NuNet, zdecentralizowana warstwa obliczeniowa pozwalająca monetyzować moc niewykorzystywanych komputerów,
  • Jam Galaxy, oparta na sztucznej inteligencji platforma muzyczna.

Takich projektów jest kilkanaście, a kompletną ich listę można znaleźć na platformie.

Kryptowaluta SingularityNET (AGIX)

AGIX to natywny token narzędziowy. Został stworzony w miejsce wcześniejszego tokena AGI po hardforku, który pozwolił mu na kompatybilność z łańcuchem Cardano.

Jego zadaniem jest obsługa podstawowych funkcji SingularityNET, takich jak:

  • transakcje między uczestnikami AI Marketplace,
  • staking, połączony ze zdobywaniem nagród,
  • zarządzanie poprzez głosowanie nad rozwojem sieci.

AGIX ma maksymalną podaż na poziomie 2 miliardów, zaś w połowie 2023 r. w obiegu znajduje się 60% tej ilości. Nie należy obawiać się szybkiego jej przyrostu, gdyż tokeny będą uwalniane stopniowo przez okres 90 lat.

Szczegółowe omówienie funkcji tokena dostępne jest na blogu projektu.

Jak i gdzie kupić AGIX?

Token jest na rynku od dawna i ma dobrą renomę, toteż jest listowany na większości znanych giełd. Największe obroty zapewnia Binance, na drugim miejscu jest mniej popularna giełda Nami, dalej Bitget, Gate.io, Kucoin i Bitrue. AGIX najłatwiej kupimy za USDT oraz BUSD.

Token występuje w dwóch formatach: ERC-20 dla Ethereum oraz CTS dla Cardano. Tylko niektóre giełdy obsługują ten drugi format, jednak bezproblemowo możemy dokonać wymiany używając firmowego mostu SingularityNET.

binance futures - poradnik oraz opinie

Dla przechowywania tokena w formacie ERC-20 wystarczy nam dowolny portfel, w drugim wypadku potrzebować będziemy Cardano Web Wallet.

SingularityNET – opinie, fakty, ciekawostki

W 2012 r. powstał film dokumentalny The Singularity autorstwa Douga Wolensa. Przedstawił on widzom wizję Goertzela i jego poglądy na sprawę sztucznej inteligencji.

Singularity w języku angielskim oznacza Osobliwość – moment, w którym rozwój AI stanie się niekontrolowany, gdyż jej potencjał przewyższy możliwości ludzkiego mózgu, zaś różnica ta będzie powiększać się błyskawicznie.

Taka perspektywa niepokoi wielu ludzi. Włochy stały się pierwszym krajem zachodnim, który zablokował ChatGPT. Z apelem o podobne działania wystąpili także Elon Musk i współzałożyciel Apple Steve Wozniak.

SingularityNET ma potencjał rozwoju, gdyż wiele branż zaczyna stosować sztuczną inteligencję, aby zwiększyć swoją efektywność. Wydaje się jednak, że prawie 10 krotny wzrost wartości tokena AGIX w ciągu trzech miesięcy powinien nieco ochłodzić apetyty tych, którzy dopiero planują zainwestować w rozwój tej branży.

Kliknij aby ocenić wpis
[Głosy: 0 Średnia: 0]
Ranking brokerów 2024
xtb logo
Sprawdź
etoro
Sprawdź
logo tms
Sprawdź
plus500 logo
Sprawdź
icmarkets logo
Sprawdź

Kontrakty CFD to złożone i bardzo ryzykowne instrumenty, mogące spowodować szybką utratę kapitału ze względu na dźwignię finansową. Od 51% do 89% inwestorów traci swoje środki handlując CFD. Musisz rozważyć, czy jesteś w stanie ponieść ryzyko utraty zainwestowanych środków.

pekao

Binance - kod rabatowy -20%

XTB