Staking DeFi na Binance staje się popularną formą zarabiania na kryptowalutach bez konieczności handlowania nimi. Giełda stworzyła osobny serwis, by przybliżyć tę możliwość użytkownikom. Jak to zwykle bywa, ma on swoje zalety, ale i parę wad.
Staking DeFi jest częścią pakietu produktów oszczędnościowych nazwanego przez Binance – Binance Earn.
Czym w ogóle jest staking DeFi?
Staking DeFi jest pojęciem, które może być interpretowane w różny sposób. Z pewnością zalicza się on do ogólnej kategorii stakingu, dobrze znanej z protokołów opartych o Proof of Stake. W tym szerokim znaczeniu staking oznacza zablokowanie swoich tokenów, aby móc uczestniczyć w rozwoju danej sieci lub protokołu i czerpać z tego korzyści.
O ile jednak staking w sieciach Layer 1 i 2 oznacza zablokowanie tokenów przez smartkontrakt w celu uzyskania możliwości walidowania bloków (lub ich delegowanie do walidatora), staking DeFi brany literalnie ma węższe znaczenie. Służy on nie tyle zabezpieczeniu funkcjonowania sieci, ile rozbudowie jej możliwości poprzez zwiększenie środków, którymi dysponuje dany protokół.
W tym modelu wkład uczestników jest inny, np. poprzez finansowanie funduszu bezpieczeństwa (Aave) lub prawo decydowania o jego rozwoju (Curve). Są oni nagradzani za zablokowanie tokenów na określony czas, co zwiększa TVL danego protokołu, a użytkownikom daje możliwość uzyskania zysku.
Jak działa staking DeFi na Binance?
Binance nie stosuje takich subtelnych rozróżnień i i w kategorii „staking DeFi” umieszcza po prostu subiektywnie wybrane protokoły, które mają wystarczającą płynność, a blokada ich tokenów może przynieść zysk. Czytelnie prezentuje dostępne możliwości, co pozwala użytkownikom uczestniczyć w rozwoju wybranych projektów DeFi w sposób banalnie łatwy.
Podobnie jak Liquid Swap (farming), BNB Vault (zarabianie na BNB) czy Binance Loans (pożyczki), staking realizowany jest poprzez platformę Binance. Oznacza to brak kontroli nad kluczem prywatnym. Za swoje usługi giełda może także pobrać część odsetek, zarobionych na stakingu. Z drugiej strony, przyjęte rozwiązanie pozwala na zarządzanie swoimi aktywami szybko, łatwo i bez ponoszenia kosztów gazu. Coś za coś.
Stakować możemy kwoty do wysokości salda naszego portfela Spot, jednak limity dostępne przez Binance są ograniczone. Niekiedy może więc zajść sytuacja, że nasze fundusze są większe, niż oferowana możliwość stakowania.
Staking stały i elastyczny
Swoje środki poprzez staking DeFi na Binance możemy zablokować na określony czas, lub elastycznie, z możliwością szybkiego wyjścia.
- Staking stały blokuje aktywa, za to zapewnia atrakcyjne odsetki (APR). Wprawdzie możemy odblokować nasze kryptowaluty w każdej chwili, łączy się to jednak z utratą naliczonych już odsetek. Jeśli mimo to zrezygnujemy, nasze aktywa zostaną zwrócone do portfela Spot następnego dnia.
- Staking elastyczny umożliwia odblokowanie aktywów w każdej chwili. Przetwarzanie zlecenia trwa 1 dzień, zaczynając od godziny 0:00 (UTC) następnego dnia po złożeniu wniosku. Uwolnione krypto zostanie przekazane użytkownikowi po 0:00 (UTC) kolejnego dnia.
Podczas stakowania nasze aktywa są zablokowane on-chain, nie można zatem mieć w tym względzie pretensji do Binance.
UTC to Uniwersalny Czas Koordynowany, o dwie godziny wcześniejszy niż ten przyjęty w Polsce. 0:00 UTC to w Polsce godzina 2:00 (czas letni) lub 1:00 (czas zimowy)
Krok po kroku
Jeśli mamy już zarejestrowane konto na Binance, załatwimy sprawę w 2 minuty (jeśli nie, otwórz konto teraz).
- Wchodzimy na dedykowaną stronę www Stakingu DeFi.
- Sprawdzamy rentowność, wybieramy monetę i okres trwania stakingu oraz klikamy „Do zablokowania”.
- Wprowadzamy kwotę, potwierdzamy przeczytanie umowy i klikamy „Zatwierdź”
To już wszystko. Nasze środki zostały przekazane do stakowania, choć jeszcze nie zarabiają.
Subskrypcje DeFi Staking są rozliczane codziennie pomiędzy 23:50 a 00:10 (UTC). W pierwszym, niepełnym dniu subskrypcji nie następuje dystrybucja odsetek. Prawo do udziału w puli nagród zdobywa się dopiero po pierwszym pełnym dniu stakowania.
Zalety i wady stakingu DeFi
Zalety
- wygoda obsługi procesu stakowania,
- automatyczne zdobywanie odsetek,
- wysoki poziom bezpieczeństwa,
- brak opłat za gaz,
- brak ryzyka slashingu,
Wady
- ograniczona liczba kryptowalut, które można stakować,
- obecnie niezbyt imponujące zarobki (poza CVX),
- zyski często mniejsze niż przy bezpośrednim stakowaniu,
- konieczność ujawnienia swojej tożsamości (KYC),
- brak decentralizacji i całkowita zależność od Binance.
Jakie jest ryzyko?
Staking DeFi na Binance, podobnie jak każda inna aktywność zawiązana z kryptowalutami, może narazić nas na straty. Potencjalne ryzyka:
- Możliwy upadek platformy DeFi. Binance wybiera solidne marki, jednak zawsze może nastąpić jakaś katastrofa.
- Spadek wartości tokenów. W momencie wypłaty ich cena może być zupełnie inna niż wtedy, gdy je stakowaliśmy.
- Ryzyko instytucji. Upadek Binance jest bardzo mało prawdopodobny, jednak nie sposób wykluczyć go na 100%.
Trzeba pamiętać, że Binance jest tylko pośrednikiem między nami, a danym protokołem. Oznacza to, że nie gwarantuje zwrotu środków ani nie ponosi odpowiedzialności, jeśli użytkownik poniesie straty.
Krok poza staking DeFi – ETH 2.0
Choć Ethereum jest dostępne w pakiecie DeFi, możemy stakować je także przez osobny, dedykowany serwis na stronie Binance. Szerzej opisujemy ten temat w naszym artykule o stakingu ETH na Binance.
Pójście tą drogą zamiast omawianego stakingu DeFi ma dwie zalety:
- oprocentowanie 3,3% zamiast 1%,
- w zamian za stakowane Ethereum otrzymujesz BETH, które może być przedmiotem obrotu giełdowego, choć handlowanym z niewielkim dyskontem.
Warto zatem rozważyć obie opcje i wybrać bardziej nam odpowiadającą.
Staking DeFi – czy warto?
Jak zwykle – zależy to od indywidualnego miksu oczekiwań i akceptowalnego ryzyka.
Staking DeFi na Binance oferuje inwestorom możliwość uzyskania pasywnego dochodu przy relatywnie niewielkim ryzyku. W porównaniu ze stakowaniem na własną rękę pozwala wyeliminować część problemów, takich jak slashing, atak hakerów czy konieczne kompetencje. Daje bezpieczne i łatwe w obsłudze narzędzia, dostępne po zerowych kosztach.
Z drugiej strony – wymaga ujawnienia tożsamości i zaufania do całkowicie scentralizowanej platformy Binance. Oferuje skromny wybór kryptowalut i ograniczony potencjał zarobków, przynajmniej w październiku 2023.
Jeśli nie jesteśmy przekonani do stakingu, możemy skorzystać także z innych możliwości zarobku oferowanych przez Binance, jak kopanie kryptowalut (Binance Mining Pool), użycie botów handlowych Binance czy Podwójne Inwestycje.
Oferta stakingu DeFi przez Binance będzie odpowiednia dla mniej zaawansowanych inwestorów krypto, wyżej ceniących sobie łatwość stakowania i wygodę, niż ograniczony potencjał oferowany przez Binance. Nie ma w tym nic złego – zyskują w końcu sporo korzyści. Weterani krypto, którzy już niejedną bessę przeżyli, znajdą sobie jednak zieleńsze pastwiska.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Czym jest staking DeFi na Binance?
Staking DeFi to usługa, która pozwala ci łatwo stakować posiadane tokeny za pośrednictwem tej giełdy. Jest ona częścią pakietu Binance Earn.
Które monety możemy stakować?
Lista tych monet zmienia się w czasie. W październiku 2023 jest ich 7: BTC, ETH, BNB, USDT, DAI, CVX, XVS.
Czy staking DeFi jest tym samym co Yield Farming?
Nie, choć można go uznać za rodzaj farmingu. Yield Farming jest pojęciem szerszym, obejmującym także inne sposoby zarabiania na krypto jak np. dostarczenie płynności.
Czy staking jest w 100% bezpieczny?
Nie. Każda platforma oferująca staking może upaść, może nastąpić atak hakerów, kłopoty może mieć także samo Binance. Ryzyko takie nie jest jednak duże.
Dlaczego teraz nie mogę stakować ETH?
Niekiedy Binance całkowicie wykorzystuje swój pool stakingowy Ethereum. Możliwość stakowania powróci, kiedy część klientów wycofa swoje ETH.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.