Każdy inwestor na rynku krypto marzy, by odkryć niedowartościowane kryptowaluty, zanim dostrzegą je inni i cena wystrzeli w górę. Łatwiej powiedzieć niż zrobić, sprawdźmy jednak, co mówi nasza kryształowa kula.
Niedowartościowane kryptowaluty w styczniu 2024
Na początku roku 2024 Coingecko notuje prawie 12 tysięcy monet i tokenów. Próba wybrania wśród nich tych kilku właściwych, które przyniosą nadzwyczajne zyski, przypomina poszukiwanie igły w stogu siana.
Sposobów na wyszukiwanie perełek jest prawie tyle, co inwestorów. Niektórzy stale śledzą Twittera, usiłując zauważyć niedowartościowane kryptowaluty przed innymi. Inni skupiają się na poszukiwaniu projektów powiązanych z wiodącą narracją, jak DeFi, monety AI czy memecoiny. Kolejni, największą wagę przykładają do fundamentów – teamu, doradców czy tokenomiki. Jeszcze inni preferują podejście techniczne, skupiając się na analizie RSI, MACD oraz wyszukiwaniu poziomów i kanałów.
Zadania nie ułatwia stały trend wzrostowy, widoczny przez prawie cały rok 2023. Gdzie szukać okazyjnych zakupów, skoro zdecydowana większość monet jest warta więcej niż przed rokiem? Sam BTC wzrósł przecież 160%… Zabawne też, że nawet jeśli wybierzemy dobrze, prawdopodobna hossa i tak dokładnie wymiesza wszystkie karty.
Tym niemniej, spróbujmy wytypować parę monet które jak dotąd nie wzrosły gwałtownie w cenie, mimo sporego potencjału. W większości doceniły je również fundusze VC jak Binance Labs, których obecność jest jedną z przesłanek naszego wyboru. Nie znaczy to, że te niedowartościowane projekty krypto muszą urosnąć w cenie, jest jednak potwierdzeniem, że ktoś inny również zauważył ich potencjał.
Ponieważ dane Coingecko i Coinmarketcap różnią się w przypadku kilku projektów, za obowiązujące przyjęto te podawane przez CMC.
UMA
Niedowartościowana kryptowaluta: UMA
Styczeń 2024: Market Cap 143 mln $, cena tokena 1,89 $.
Rozwinięcie nazwy UMA to Universal Market Access. Jest to protokół umożliwiający użytkownikom tworzenie syntetycznych tokenów krypto, powiązanych z ceną praktycznie wszystkiego. UMA umożliwia handel dowolnymi towarami czy akcjami za pomocą tokenów ERC-20, bez faktycznej ekspozycji na te aktywa. Protokół zapewnia więc każdemu narzędzia, dostępne wcześniej tylko profesjonalnym traderom.
Aby uzmysłowić sobie wielkość potencjalnego rynku – wartość instrumentów pochodnych szacuje się na co najmniej 10 razy większą od PKB całego świata! Derywaty krypto to rynek mniejszy o kilka rzędów wielkości, jednak rozwijający się bardzo dynamicznie.
Twórcą UMA jest Hart Lambur, ex trader w Goldman Sachs, który wziął do pomocy Allison Lu, byłą wiceprezes tej firmy. Cóż, trudno o bardziej doświadczonych w temacie. 😉 Wsparcie Bain Capital i Dragonfly Capital pozwoliło na pokrycie początkowych kosztów. Resztę kapitału zapewniła sprzedaż na Uniswap – pierwsza oferta IDE w historii tej platformy.
UMA ma oczywiście konkurencję, zaś jej głównym przeciwnikiem jest Synthetix. Jego kapitalizacja jest jednak osiem razy większa, co oznacza, że potencjalny wzrost wartości x5-10 jest dużo łatwiejszy dla UMA niż SNX.
UMA od swojego ATH spadło o 95%, zaś w ciągu ostatniego roku jego kurs wzrósł o 38%.
Civic
Niedowartościowana kryptowaluta: CVC
Styczeń 2024: Market Cap 98 mln $, cena tokena 0,098 $.
CVC to token używany przez protokół weryfikacji tożsamości Civic, oparty na blockchainie. Po jednorazowym potwierdzeniu swoich danych, pozwala na szybkie logowanie się do wielu usług bez potrzeby ponownej weryfikacji.
Civic jest na rynku od roku 2017. Działa on w oparciu o technologię rozproszonej księgi głównej. Użytkownicy mogą wyrazić zgodę na udostępnianie swoich danych osobowych poprzez złożenie podpisu biometrycznego. Token Civic (CVC) służy do rozliczania transakcji związanych z tożsamością. Wszystkie dane osobowe są przechowywane w urządzeniu użytkownika i szyfrowane.
Platforma określa 3 typy uczestników – użytkowników, walidatorów i dostawców usług. Największe korzyści odnoszą ci ostatni, oni więc pokrywają koszt usługi. Dzięki temu mogą zaoszczędzić ogromne kwoty, inaczej wydatkowane na procedury KYC.
Projekt oferuje bardzo potrzebne, choć mało medialne usługi. Tożsamość cyfrowa ma fundamentalne znaczenie dla korzystania z platform opartych na blockchain i szerzej, dla całego Internetu.
CVC od swojego ATH spadło o 92%, zaś w ciągu ostatniego roku jego kurs wzrósł o 30%.
MobileCoin (Sentz)
Niedowartościowana kryptowaluta: MOB
Styczeń 2024: Market Cap 75 mln $, cena tokena 0,38 $.
MobileCoin to zdecentralizowana cyfrowa sieć płatności, mająca być równie solidna jak Bitcoin ale wygodniejsza w użyciu. Został on zoptymalizowany do użytku na urządzeniach mobilnych i platformach komunikacyjnych w rodzaju WhatsApp, Facebook Messenger czy Signal. Pozwala też na wysłanie kryptowaluty po prostu na numer telefonu.
Takie podejście nadaje mu sporą użyteczność, potencjalnie wystawia go jednak także na ryzyko zainteresowania ze strony regulatorów. Podobną funkcjonalność oferował Telegram i jego moneta TON, zakwestionowana przez SEC. MobileCoin może być jednak bezpieczniejszy, ponieważ nie był finansowany za pośrednictwem ICO, lecz przez rozumiejące ryzyko fundusze VC.
W drugiej połowie roku 2023 MobileCoin zmienił swoją nazwę na Sentz, nie wpłynęło to jednak znacząco na kierunek jego rozwoju. Jak określa to misja projektu: „stworzyć świat, w którym możesz płacić każdemu, gdziekolwiek, natychmiast i bezpiecznie”. Aplikacja daje możliwość płatności na całym świecie każdemu, kto może nadać i odebrać SMS-a.
Mimo śmierci założyciela projektu, Boba Lee, projekt rozwija się dalej. Zespół jest kompetentny, finansowanie zaś zapewniły Dragonfly Capital, Binance Labs czy Capital Electric.
MOBI od swojego ATH spadło o 99%, zaś w ciągu ostatniego roku jego kurs spadł o 50%.
RSS3
Niedowartościowana kryptowaluta: RSS3
Styczeń 2024: Market Cap 52 mln $, cena tokena 0,11 $.
RSS to technologia opracowana na przełomie XX i XXI wieku, pozwalająca użytkownikom na dostęp do pożądanych informacji. Subskrypcja kanałów RSS umożliwia śledzenie wielu witryn internetowych w jednym agregatorze, filtrującym dostarczane wiadomości. Z czasem straciła ona nieco na znaczeniu wobec oporu tradycyjnych platform oraz rozwoju socialmediów.
Blockchain sprzyja jednak decentralizacji i umożliwił powstanie RSS3. Jest to środowisko, pozwalające na tworzenie wielu aplikacji do zbierania i publikowania treści. RSS3 zarządzane jest przez DAO, a jego token również nosi nazwę RSS3.
W odróżnieniu od swego poprzednika, RSS3 koncentruje się na wartości danych i pozwala na wykorzystanie ich w celu wygenerowania wartości ekonomicznej. Projekt można określić jako narzędzie do tworzenia platform w rodzaju Twittera i Facebooka, ale bez cenzorów i filtrów poprawności. Platforma pozwala także na stworzenie konta Web3 Pass, potwierdzającego tożsamość w sieci.
Protokół współpracuje z innymi projektami Web3 jak Mask Network, Mirror czy Arweave. Stojący za nim zespół jest dobrze znany na GitHub z rozwoju projektów open source. Pozwoliło to pozyskać finansowanie od takich VC jak Coinbase Ventures, Dragonfly Capital, czy Dapper Labs.
RSS3 od swojego ATH spadło o 84%, zaś w ciągu ostatniego roku jego kurs wzrósł o 10%.
Qredo
Niedowartościowana kryptowaluta: QRDO
Styczeń 2024: Market Cap 32 mln $, cena tokena 0,052 $.
Zarówno DeFi jak i CeFi mają swoje silne i słabe strony, dotyczące zwłaszcza kwestii bezpieczeństwa i regulacji. Qredo zamierza połączyć ich zalety, w miarę możliwości unikając wad.
Projekt oferuje zdecentralizowane przechowywanie środków połączone z przestrzeganiem obowiązujących regulacji. Proponuje sieć powierniczą, opartą na obliczeniach wielostronnych (MPC), mogącą znaleźć zastosowanie w instytucjach finansowych.
Sieć oferuje zdecentralizowane przechowywanie aktywów, swapy atomowe i dostęp do ogromnej płynności. Stojąca za nim technika jest skomplikowana, w efekcie jednak oferuje to, co najlepsze z obu światów.
Co bardzo ważne – Qredo nie stanowi zagrożenia dla dotychczasowych giełd i powierników, ale przeciwnie, daje im możliwość dalszego rozwoju. Nie tylko wspiera konieczną decentralizację, ale także ułatwia osiągnięcie zgodności z przepisami.
Za projektem stoi wiarygodny zespół z dużym doświadczeniem, co przekłada się również na solidne wsparcie ze strony np. Coinbase Ventures.
QRDO od swojego ATH spadło o 99%, zaś w ciągu ostatniego roku jego kurs spadł o 42%.
League of Kingdoms Arena
Niedowartościowana kryptowaluta: LOKA
Styczeń 2024: Market Cap 28 mln $, cena tokena 0,44 $.
League of Kingdoms Arena powstał podczas boomu GameFi w 2021 roku. Reklamuje się jako pierwsza gra MMORTS (Massively Multiplayer Online Real-Time Strategy) oparta na blockchainie. Team jest sprawdzony, jego członkowie mają bogate doświadczenie w branży technologicznej, jak i świecie gier.
League of Kingdoms Arena to gra mobilna, dostępna zarówno na iOS, jak i Androida. Oferuje wysokiej jakości grafikę i ciekawą rozgrywkę osadzoną w rozbudowanym Metaverse. Gra składa się z czterech oddzielnych elementów: Budowanie, Gildia, Bitwa oraz Farming i Polowanie.
Gra jest darmowa, jednak token LOKA umożliwia graczom kupowanie surowców i przedmiotów (zapisanych jako tokeny NFT) by wzmacniać swoje królestwo. Może ona także być stakowany w celu uzyskania pasywnego dochodu, funkcjonuje również jako token zarządzania, pozwalający na głosowanie.
Token LOKA wszedł na rynek przez Binance Launchpad, co zapewniło mu sporą popularność, zainwestowało w niego także inwestycyjne ramię koncernu, Binance Labs.
LOKA od swojego ATH spadło o 93%, zaś w ciągu ostatniego roku jego kurs wzrósł o 2%.
Akropolis
Niedowartościowana kryptowaluta: AKRO
Styczeń 2024: Market Cap 22 mln $, cena tokena 0,0051 $.
Akropolis oferuje kompletny zestaw narzędzi pozwalających na budowanie autorskich rozwiązań DeFi. Niezależni programiści mogą tworzyć usługi, pozwalające inwestować, pożyczać, oszczędzać i zarabiać na kryptowalutach. System oparty jest na pulach kapitałowych zarządzanych przez DAO.
Celem projektu jest zastąpienie tradycyjnych produktów bankowych i ubezpieczeniowych oraz eliminacja pośredników generujących koszta. Do jego ciekawych cech zdecydowanie można zaliczyć możliwość zaciągania pożyczek zabezpieczonych tylko w 50% (resztę pokrywa DAO) oraz plan emerytalny, oparty o DeFi.
Sieć główna Akropolis została uruchomiona w czerwcu 2020. Projekt szybko padł ofiarą ataku hakerskiego, jednak wynagrodził poszkodowanym poniesione straty. Od 2021 r. platforma ściśle współpracuje z Yearn Finance, będąc wyłącznym dostawcą rozwiązań pożyczkowych dla Yearn Vault.
Akropolis wydaje się bardzo ciekawym projektem, wychodząc poza zwykłe usługi pożyczania i zarabiania na krypto. Potencjał ten został dostrzeżony m.in. przez Spartan Group i Ledger Prime.
Projekt znalazł się na tej liście pomimo pewnych wątpliwości co do tokenomiki. O ile Coingecko podaje kapitalizację na poziomie zaledwie 0,5 miliona dolarów, Coinmarketcap określa ją na 22 miliony $.
AKRO od swojego ATH spadło o 94%, zaś w ciągu ostatniego roku jego kurs wzrósł o 88%.
Unido
Niedowartościowana kryptowaluta: UDO
Styczeń 2024: Market Cap 1 mln $, cena tokena 0,01 $.
Unido to bardzo ciekawy przypadek. Projekt, nad którym praca trwa nieprzerwanie od kilku lat, a który jak dotąd nie zyskał zainteresowania inwestorów. Na ogół stagnacja lub spadek wyceny projektu w długim okresie oznacza, że został on porzucony – ale to zdecydowanie nie ten wypadek.
Unido skupia się na rozwiązywaniu problemów związanych z zarządzaniem, bezpieczeństwem i dostępnością zdecentralizowanych aplikacji. Obecnie rozwija dwa główne projekty:
Unido Enterprise skierowane jest do przedsiębiorstw i ułatwia im zarządzanie aktywami cyfrowymi. Integruje się z dotychczasowymi rozwiązaniami, nie wymagając kompletnej przebudowy systemu.
Unido Insto z kolei przeznaczone jest dla dostawców usług kryptograficznych, będąc rozwiązaniem typu bank-in-a-box. Bazuje na technologii MPC, by zapewnić bezpieczne przechowywanie krypto aktywów.
Misją Unido jest połączenie przedsiębiorstw i instytucji z segmentem krypto, co wydaje się bardzo obiecującym kierunkiem. Oczywiście, działa w tym kierunku również wiele innych firm – ale żadna nie łączy tak dużego dorobku z tak małą kapitalizacją.
UDO od swojego ATH spadło o 99%, zaś w ciągu ostatniego roku jego kurs wzrósł o 125%.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Czy niedowartościowane kryptowaluty na pewno wzrosną w cenie?
Nie. Nawet najbardziej niedowartościowane projekty krypto mogą dalej tanieć. Rynek nie zawsze zauważa ich potencjał, co więcej – mogą istnieć problemy, których zewnętrzny obserwator nie jest świadomy.
Dlaczego na powyższej liście nie ma kilku monet, które ostatnio staniały?
Lista grupuje projekty o małej lub mikro kapitalizacji. Są one wspierane przez znane VC, mają ogromny potencjał wzrostu, albo też łączą te cechy.
Którą kryptowalutę warto kupić?
Nie ma dobrej odpowiedzi. Dobrym wyjściem może być zakup 5-10 projektów z różnych segmentów i o różnej kapitalizacji. Jeśli tylko jeden zrobi x5-x10, nasza inwestycja podwoi swoja wartość.
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.